Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 03:06
Lenovo nasadí Core i7 v noteboocích již v lednu. Intel a Nokia společně v mobilním světě. 40nm GPU NVIDIA i pro desktopy. Matrox s DisplayPortem. 640GB disky Seagate notebookové velikosti. Miniaturní 16GB flashka Buffalo. Corsair se zdroji 80Plus Gold.
Čínské Lenovo podle všeho zase jednou neudrželo tajemství ohledně notebookové roadmapy, která prozradila jednu podstatnou zajímavost. Již počátkem příštího roku se u tohoto výrobce můžeme těšit na stroje osazené architekturou „Calpella“, tedy procesory Core i7. Po herních specialistech Alienware, Eurocomm a dalších tak „zanedlouho“ přijdou s Nehalemem v mobilním segmentu i velcí výrobci.
Lenovo představí Core i7 v řadách X, T, W, SL a SLc, konkrétně se materiály zmiňují o 14palcových modelech SL420 a T410, 15palcových SL520 a T510, 12palcových X210/s/t a 17palcové řadě W710 (ta přijde až v únoru). A protože naskočení do tohoto vlaku si nikdo nemůže nechat ujít, čekejme zhruba ve stejné době Core i7 v noteboocích všech velkých výrobců.
Společnosti Intel a Nokia před několika dny zveřejnily své společné plány na poli vývoje netbooků a mobilních zařízení (MID), kde chtějí urvávat co největší kus koláče v letech nadcházejících, kdy budou tato zařízení hrát stále významnější roli. Intel do vývoje vloží svoji procesorovou/čipsetovou technologii a zkušenosti s výrobou, Nokia zase přihodí HSPA/3G záležitosti a společně se pak budou věnovat i vývoji softwarových platforem Moblin a Maemo. Zkrátka taková optimální spolupráce v duchu Werichova "Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc".
40nm mobilní GPU kalifornské NVIDIE již jsou oficiálně představena, je tedy logické, že se dočkají i desktopy. Firma na období po prázdninách chystá uvedení 40nm GPU spadajících opět do generace DirectX 10.1, a to hned počátkem září. Konečně tak odzvoní jak neshodám kolem DX 10.1 u ATI, tak DX 10.0 u NVIDIE a svět se bude moci plně soustředit na příchod DX 11. 40nm proces tak opět do desktopových grafik NVIDIA přinese další pokles spotřeby, připomeňme, že řada GeForce GTX začínala na 65nm, aby relativně krátce poté přešla na 55nm výrobu.
Snad všichni významní výrobci již své produkty s výstupy DisplayPort nabídli, nyní konečně přichází na řadu i kanadský Matrox Graphics. Opět nejde o nějaké výrazně nové grafiky, Matrox již několik let staví na staré architektuře vzešlé z Parhelie, ale na trhu, kam své produkty cílí, je to nepodstatné.
Nové nízkoprofilové karty M9138 a M9148 zaujmou právě absencí všech „standardních“ rozhraní, nesou na záslepce pouze tři resp. čtyři výstupy DisplayPort realizované konektory miniDisplayPort. V balení je pak adekvátní množství redukcí na plnohodnotný DisplayPort. Oproti dosavadním výstupům DMS-59 či zabrání dvou záslepek čtyřmi DVI se jedná bezpochyby o úsporu, oproti HDMI pak o ušetření licenčních poplatků.
Spolu s grafikami PCI Express ×16 přichází také nové krabičky, které poskytují DualHead2Go a TripleHead2Go DisplayPort. K notebooku s tímto výstupem tedy celkem ideální zařízení. Matrox s kartami samozřejmě dodává známé ovladače s programem Matrox PowerDesk, podporu pak hlásá jak pro Windows všech možných verzí, tak pro Linux. Počítejte ale pouze s OpenGL 2.0. Do počítače lze tyto grafiky osadit hned dvě a získat tak osm výstupů (fyzicky jich tam jistě pasuje více, limitem bude asi právě podpora všemožných režimů v PowerDesk).
V nabídce firmy Seagate se objevil nový model externího disku FreeAgent Go. Malá krabička nesoucí uvnitř 2,5palcový disk nově pobere 640 GB dat. Vybírat lze ze dvou barevných provedení (stříbrné, černé) pod označeními ST906403FGA2E1-RK a ST906403FAA2E1-RK. O parametrech lze zatím jen spekulovat, nicméně to hlavní je již jasné: Seagate má k dispozici 640GB 2,5palcový disk, který výhledově začneme nalézat v noteboocích.
Buffalo uvede na trh poměrně zajímavou USB flashku, která sice neoplývá nijak gigantickou kapacitou, 16 GB je na dnešní dobu celkem průměr, ale vše vynahrazuje miniaturními rozměry. Jen o příslovečný ždibec totiž přesahuje samotný USB konektor, pročež je ideální tam, kde jinak hrozí zlomení standardní flashky (notebooky s neopatrnými uživateli atd.). Celá věcička při rozměrech 18x18x8 mm váží pouhé tři gramy, bohužel zatím nejsou známy rychlosti ani cena. Zázraky bych nečekal.
Je tomu pár týdnů, kdy Corsair představil nové výkonné zdroje HX750W a HX850W, u kterých proklamoval poměrně vysokou účinnost splňující podmínky pro udělené certifikace 80Plus Silver. Od té doby se věci opět pohnuly, nejspíše byly zdroje mírně upraveny a pořádně přeměřeny, takže nyní získaly dokonce nejvyšší certifikaci 80Plus Gold, požadující pro 20-50-100% zatížení minimálně 87-90-87% účinnost.
Rozdíl mezi oběma modely je poměrně malý, oba totiž disponují jednou masivní 12V větví schopnou v obou případech dodávat 62 A, 850W model je ale dimenzován výše z hlediska kombinovaného odběru ze všech napěťových větví.
Pokud byste ale čirou náhodou o takového bestii uvažovali, mějte na paměti, že dolní 20% hranice, při které se účinnost u 80Plus měří, znamená odběry ze zdrojů na hodnotách 152 resp. 172W, což je na drtivé většině i náročných herních PC vysoko nad jejich odběrem v klidovém provozu. Běžné herní PC s jednou hi-end grafikou a výkonným CPU si typicky nebere za běžného surfování více než ~130 W, často se spíše motá kolem 100 W odběru ze sítě (což znamená třeba jen 75W odběr samotných komponent, zbytek jsou právě ztráty zdroje). Pokud tedy nemáte více grafik, hromadu zdrojů nebo brutálně přetaktované CPU a GPU, nemá takový zdroj vůbec smysl.
lol ten kluc sa mi paci :D
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.