Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 12:35
V minulých dílech o výstavě CES jsme se věnovali architektuře Intel „Sandy Bridge“, novinkám kolem ARMu a APU AMD Fusion, dnes si vše dokončíme. Podíváme se na vše zbývající zajímavé, co na CESu výrobci představili.
Ještě než se (příště) dostaneme k desktopové GeForce GTX 560 Ti, tak se musíme zmínit o CESových mobilních GeForce řady 500, jejichž uvedení Nvidia doprovidla také jednou hi-endovou ještě v rámci řady 400. Marketingově Nvidia pasuje nové karty na až čtyřnásobek toho, co za výkon poskytne integrovaná grafika v procesorech Intel „Sandy Bridge“ (mimochodem, pokud jste to ještě nezaznamenali, tak v čipsetech pro Sandy Bridge má Intel jeden obrovský průšvih, jsou zastaveny dodávky a všichni výrobci stahují desky z trhu – i tomu se budeme věnovat příště, každopádně už teď je dobré vědět, že platforma Sandy Bridge je a bude ještě několik týdnů zaseknutá). Oproti předchozí generaci GeForce řady 400 dávají jim odpovídající modely řady 500 zhruba dvojnásobek výkonu, to vše v rámci optimalizací víceméně shodné architektury.
Ani s výrobním procesem nemohla Nvidia příliš kouzlit, aktuální dostupnou špičkou je stále „jen“ 40nm proces u TSMC, nic lepšího na této planetě nelze použít. Při pohledu na tabulku nelze než depresovat, proč Nvidia řadu parametrů tají, ale více s tím asi nenaděláme.
Nejvýkonnějším uvedeným modelem je mobilní GeForce GTX 485M, která nabízí 384 CUDA jader, představuje tedy ekvivalent desktopové GeForce GTX 560 Ti, kdy obě nesou plně aktivní GPU GF114, samozřejmě na různých taktech (TDP desktopové GTX 560 Ti by žádný notebook neuchladil .
Notebooky s novými grafikami Nvidia již nabízí řada výrobců, seznam v den uvedení čítal Acer, Alienware, ASUS, Clevo, Dell, Fujitsu, Lenovo, Medion, MSI, Samsung a Toshibu. Nutno pak dodat, že s ohledem právě na Sandy Bridge (některé z čipsetů, jež ještě nebyly uvedeny, nebudou chybou dotknuty) a poslední produkty AMD se pozice Nvidie stává složitější. Věci jako PhysX či 3D Vision v mobilním segmentu moc netáhnou a protože AMD i Intel zvládají akceleraci videa i běžný provoz, bude zajímavé sledovat, jak se Nvidii bude v noteboocích v tomto roce dařit.
Jin a Jang musí být v rovnováze, a tak zavítejme i do druhého tábora.
AMD je poněkud sdílnější, co se týče parametrů, i když ani tak to není dokonalé. Každopádně zde máme celou baterii nových modelů pokrývajících low-end až hi-end (6900M je již k dispozici například v noteboocích Eurocom – tato kanadská firma si na hi-end strojích, jejichž výdrž baterie je pasuje spíše na přenosné desktopy, celkem zakládá). Každopádně ne vše je zcela nové, řada HD 6000 pochopitelně architektonicky vychází z HD 5000, je zde zejména posílená tesselační část, podpora pro 3D záležitosti a další drobnosti, to vše se týká těchto mobilních grafik také.
Nicméně pokud pohlédnete na tabulku pozorněji, zjistíte, že některé modely nepodporují DisplayPort verze 1.2 (to je mimo jiné ta, která umí na jednom výstupu posílat signály pro více monitorů) a navíc místo UVD 3.0 podporují pouze verzi 2.0. Zdůvodnění je prosté - tyto modely jsou převážně jen přeznačenými GPU z řady HD 5000, takže pokud chcete novinku, volte modely s DisplayPortem 1.2 a UVD 3.0, už jen kvůli té plné hardwarové akceleraci videa.
Jedno je však jisté, oproti Nvidii má AMD v podstatě v mobilních grafikách „na růžích ustláno“. Nvidia teprve nyní definitivně uzavřela spory s nespokojenými klienty za vadná GPU z doby řady 8000M a na rozdíl od AMD nemůže zákazníkům nabízet celou sladěnou platformu sestávající z CPU, čipsetu a GPU.
Ne zas tak dávno přišla společnost Seagate na trh s externími pevnými disky s výměnnou připojovací částí zvanou GoFlex. Tělo s HDD nese jakýsi univerzální konektor a v závislosti na tom, co se do něj připojí, nabídne disk různá rozhraní od USB 2.0 a 1394 až po USB 3.0 či e-SATA. A právě toto řešení zvolila organizace SATA-IO zastřešující specifikace tohoto formátu, za standard zvaný USM - Universal Storage Module.
Cílem USM je přesně totéž, o co se úspěšně pokusil Seagate, a sice nabídnout univerzální standardizované rozhraní pro co nejlepší a nejrychlejší připojení externích disků v závislosti na tom, jakou konektivitou ten který konkrétní počítač disponuje. Legrační na tom všem je, že USM je v podstatě kombinovaný SATA a napájecí konektor v podobě toho, co známe například z notebooků, kam se osazují 2,5palcové disky, ač jsou zde samozřejmě jisté úpravy z hlediska životnosti atd.
Krátce se ještě zastavíme u AMD, neboť jsem to u některého z minulých dílů slíbil. Krátce po výstavě CES oznámila společnost AMD nenadálou změnu na pozici svého šéfa. Po letech odchází stávající CEO Dirk Meyer a dočasně jej nahrazuje dosavadní Senior Vice President a Chief Financial Officer (CFO), 47letý Thomas Seifert, který je v AMD od roku 2009, ale dvě dekády předtím pracoval v IT, mimo jiné na pozici CFO a COO ve firmě Qimonda AG (odnož Infineonu).
AMD toto zdůvodňuje jednoduše vzájemnou dohodou a dodává, že Dirk Meyer zastával pozici CEO ve velmi těžkých dobách (všechna čest, přijít do čela po Hectoru Ruizovi nebylo ani v nejmenším snadné). Podařilo se mu firmu stabilizovat a také realizovat některá klíčová strategická rozhodnutí jakým bylo třeba rozdělení firmy a vznik GlobalFoundries, tedy zejména to, čemu se říká „výrazné posílení arabského kapitálu“ v AMD. Dalším kladem byla dohoda s Intelem, která mimo jiné do AMD přinesla více než miliardu dolarů „odškodného“ a také uvedení APU Fusion na trh.
Co už pochopitelně AMD nedodává, jsou šeptandy o důvodech, pro údajně měl Dirk „být odejit“. Podle komentátorů jednoduše naprosto nepodchytil nástup procesorů Intel Atom a netbooků, kde AMD neskutečně ujel vlak, zatímco Intel si „mastil kapsy“. Totéž platí pro trh tabletů a dalších malých zařízení, kam se Fusion ne vždy hodí, a že to nebylo dobře řešeno potvrzuje i CESová zpráva, dle které AMD také naskakuje do ARM vlaku. Fusion už je zde a je připraven bojovat s architekturou Intel Atom o pozici na trhu, nicméně promarnily se nejméně dva roky a trh netbooků už také není tím, čím byl (zejména po příchodu Apple iPadu).
Thomas Seifer dosazený na pozici prozatímního CEO (uvidíme, jak dlouho v ní setrvá) je spíše méně známou postavou, nicméně AMD bude nadále pokračovat v rozjetých projektech a všem, co bylo plánováno ještě za Dirka. Rok 2011 pro firmu zatím vypadá na poli GPU velmi slušně, v oblasti CPU bude soupeřit s Intel Sandy Bridge, kde jí Intel díky chybě v čipsetech sám ubral trochu ze svého náskoku. Pokud vše proběhne tak, jak Intel uvádí, bude skluz procesorů AMD Bulldozer za Sandy Bridge výrazně menší, vše pak bude jen otázkou vzájemného porovnání výkonu obou architektur, ale na to si odpovíme až za pár měsíců.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.