Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Stručně: v čipsetech „Cougar Point“, tedy přesněji čipech 6. řady, které jsou částí balíčku „Sandy Bridge“, je jeden chybně fungující tranzistor. Ano, slovy „jeden tranzistor“, ale bohužel sedící na tak nešťastném místě, že pro čipsety pro „Sandy Bridge“ představuje obrovskou žábu na prameni, kterou navíc není možné obejít úpravou firmwaru/BIOSu základní desky a existují tak pouze dva způsoby, jak s fatální chybou (postupné výrazné zpomalování 3,0Gbps SATA portů) nepřijít do styku: výměna základní desky/desky v notebooku, nebo nepoužívání 3,0Gbps portů z čipsetu.
Věc se stala tak, že Intel měl hotov víceméně finální návrh čipsetu, na kterém staví všechny uvedené varianty (P67, H67 atd.) a v tu chvíli někdo do návrhu přidal v místě SATA 3,0Gbps řadiče jeden specifický tranzistor, a to v PLL logice této části řadiče. V laboratoři šlo všechno v pořádku, protože tranzistor v čipsetu běžel v testovacím provozu na sníženém napětí, jen si nikdo neuvědomil, že na základních deskách do něj budou „prát“ napětí plné, tedy vyšší. Vyššímu napětí pak neodpovídá dimenzování řídící elektrody (gate) tohoto unipolárního tranzistoru, která se tak postupně spálí a tím prakticky zlikviduje činnost SATA 3,0Gbps části řadiče čipsetu. Jak již jsem uvedl, tuto vlastnost nejde obejít softwarovou úpravou a tak jsou VŠECHNY na trh uvedené produkty s čipsety Intel 6. řady v principu vadné (teoreticky by mohlo stačit snížit napětí čipsetu za předpokladu, že by to neovlivnilo funkci či výkon zbytku, nicméně to by si vyžádalo úpravy napájení desek, což je na nic, když už jsou desky mezi zákazníky).
Všichni velcí výrobci již vydali prohlášení, ve kterých se zavazují dodržovat svoji kvalitu produktů a přístup k zákazníkům, takže se právě rozbíhá obrovská akce. Jsou pozastaveny až do vyřešení problému (vydání nové revize čipsetů) veškeré prodeje a výroba a výrobci stahují své produkty z trhu. Problém bude podle všeho vyřešen až v dubnu (au!). Z notebookových lze zmínit třeba Lenovo, které již avizovalo, že v postižených noteboocích vymění zákazníkům základní desky. Vše samozřejmě probíhá zcela bezplatně.
Legrační na celé věci je, že tento vadný, dodatečně přidaný tranzistor, je vlastně v čipsetu k ničemu, není ho tam vůbec potřeba. Tahle legrace už je spočítaná, Intel vyjde na zhruba 700 miliónů dolarů. Prodáno zatím bylo na 8 miliónů kusů tohoto čipsetu.
Jediné pozitivum je, že i když případně takovou desku máte, nemusí se vás problém vůbec dotknout. Týká se jen a pouze SATA 3,0Gbps části, takže pokud máte disky/mechaniky připojeny na dvojici 6,0Gbps SATA portů, vše je v pořádku. Stejně tak lze bez problémů využívat libovolné SATA porty z přídavných řadičů, které výrobci na desky často osazují (obvykle jde o čipy jako JMicron, kromě dalších SATA portů přidávají i PATA, které Intel odstavil v čipsetech již dávno).
Pokud jste tedy se svým Sandy Bridge spokojeni a nepotřebujete osadit více SATA zařízení, než kolik máte portů na desce, asi vás nikdo k výměně desky (která vám pochopitelně na jistou dobu PC odstaví) nutit nebude. Jen si člověk musí dát na jaře pozor při nákupu, aby mu některý neseriozní prodejce nechtěl vnutit „ležák“, případně ještě o něco později, až třeba bude kupovat „Sandy Bridge“ z druhé ruky někde na internetu. Pokud by vám nestačil počet „zdravých“ SATA konektorů na desce, lze samozřejmě osadit nějaký přídavný řadič do PCI či PCI Express slotu, abychom učinili vyjmenování všech možností za dost.
„Sandy Bridge“ už máme (ne)úspěšně na trhu, jeho integrovaná grafika je pak nesporně výrazným pokrokem oproti předchozím generacím, ale je na čase se pomalu podívat na to, co Intel kutí pro generaci příští. Ta je známá pod kódovým označením „Ivy Bridge“, jejím základem bude stejná mikroachitektura jako u „Sandy Bridge“, avšak výrobně již půjde o 22nm proces. Prozatím jsou plány takové, že „Ivy Bridge" uzříme zhruba za rok, předpokládejme tedy opět tiše výstavu CES.
Integrovaná grafika v „Sandy Bridge“ zatím DirectX 11 neumí, a výrobce se v zásadě „marketingovými slovíčky“ ohání ve smyslu, že to ani není moc třeba a že DirectX 11 řešení uvede na trh, až k tomu uzraje čas. S ohledem na výše uvedené tedy předpokládejme zrání až do konce tohoto roku. „Ivy Bridge“ totiž již do vínku DirectX 11 grafiku dostane, byť se pochopitelně budeme bavit o něčem se základním výkonem pro prostředí operačního systému a určité aplikace, „trhat asfalt“ nebude.
DirectX 11 je částečně o optimalizacích procedur ve 3D renderingu, nicméně zůstává také otázkou, zdali pod „DirectX 11“ neschovává Intel i hledisko podpory DirectCompute. Není tajemstvím, že jeho grafiky jsou oproti konkurenci slabší jak v renderingu, tak v podpoře GPGPU, kde AMD podporuje OpenCL a Nvidia navíc vlastní systém CUDA (ta ale čipsety již v tuto chvíli víceméně opustila).
Jedna z ozvěn CESu ještě do tohoto dílu hardwarových novinek zavanula monitor PA246Q společnosti Asustek, která je známá spíše levnými TN panely. Tento model však nese P-IPS panel s rozlišením 1920×1200 a 98% pokrytím sRGB prostoru, který tak dává daleko, daleko lepší obraz. Dynamický kontrast dosahuje až 50 000:1 (podsvícení má na svědomí sedm CCFL trubic), jas až 400 cd/m², odezva pro přechod šedá-šedá pak 6 ms (to je mimochodem v poslední době obvyklý údaj u IPS panelů, konečně můžeme s klidným svědomím říci, že IPS technologie nám zrychlila dostatečně i pro hry). Na vstupech je monitor vybaven DVI, HDMI 1.3 a DisplayPortem 1.1a, podpora 3D a 120Hz zobrazení se celkem pochopitelně nekoná. Do sluchátkového výstupu je pak posílán signál z HDMI vstupu, nechybí USB hub a 7-in-1 čtečka paměťových karet. Asus PA246Q vyjde na příjemných ~9 400 Kč, za něž sice u konkurence můžete mít 1920×1200, ale PA246Q má jednu unikátní vlastnost: pomocí tlačítka umí přepínat do obrazu zobrazovanou mřížku pro typické grafické úlohy (centimetrový rastr, A4 stránka atd.). Více ve videu.
Hořkou pilulku kolem čipsetů Sandy Bridge máme za sebou, tak si dejme ještě jeden produkt od Asusteku, herní notebok G73SW, který je typickým představitelem vyšší třídy těchto strojů. „Sandy Bridge“ zde zastupuje procesor Core i7-2630QM (2,0GHz čtyřjádro) doprovázený až 8 GB RAM a zejména herní grafikou GeForce GTX 460M s 1,5 GB vlastní paměti (nese 192 CUDA jader, je takovým mobilním ekvivalentem desktopové GeForce GTS 450), dvěma 500GB hybridními disky a 4× Blu-ray kombem. Výkonu je rozhodně dostatek i pro osazený 17,3palcový displej s rozlišením 1920×1080 (v tu chvíli člověk ocení i Blu-ray mechaniku) a LED podsvícením, dále nechybí gigabitová síťová karta, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, 8-in-1 čtečka paměťových karet, porty USB 3.0, HDMI výstup a konečně i 8článková 5 200mAh baterie – hmotnost tohoto stroje je však „nemobilních“ 3,9 kg. Konfigurace s Windows 7 Professional x64 vyjde na ~44 000 Kč, o něco později čekejme i verzi s 3D 120Hz LCD (i na ten by měla mít grafika dost výkonu), za tu si ale trochu připlatíte.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
celkem jednoduse ... ono trva nez se chyba projevi .... a celkem dlouho ..., neni to nic co by bylo videt okamzite ci za par dnu
ne , tech se to netyka .... ty nebyly v te revizi vyrabene .... je to jen revize B2
co chces od notasu? 2 sloty .... tak se podivej jak velke so-dimm moduly sezenes ..., samozrejme HighEnd vyada trochu jinak ... ale tam nepocitej pouhych 40-50kKc ....ale spis 2x tolik ...
Legrační na celé věci je, že tento vadný, dodatečně přidaný tranzistor, je vlastně v čipsetu k ničemu, není ho tam vůbec potřeba.Co znamená "není vůbec potřeba"? To se jako v Intelu rozhodli, že budou do elektroniky přidávat součástky, které jsou tam zbytečné a chod zařízení ovlivní jenom, když se rozbijou? To se mi malinko nezdá...
Tady je podrobnější článek, kde je to osvětleno:
http://www.diit.cz/clanek/chyba-v-cipsetech-intel-6-rady-odhalena-jeden-zbytecny-tranzistor-dostava-moc-stavy/37760/
Ten monitor vypada zajimave, ale v clanku mi nesedi jedna vec. Pisete, ze ma 1920x1080 a pritom ASUS v oficialnich specifikacich uvadi:
True Resolution : 1920x1200
Tak nevim, kazdopadne mi prijde, ze tu nekdo keca. Budto je "True Resolution" nejaky marketing (a la vyrobci disku a definice kilobyte), nebo v tom clanku mate preklep.