Portál AbcLinuxu, 26. května 2025 03:38
Dnes si sice povíme o jednom novém pěkném radeonu, ale v souvislosti s ním stejně zase skončíme u Nvidie a jejích plánů před příchodem 16nm FinFET GPU. Vše pak doplníme novým typem fotografického snímače od Samsungu, abychom přihodili ještě další dvě stěžejní novinky tohoto jihokorejského gigantu.
Grafická karta s plně aktivním GPU „Antigua“ je konečně v prodeji. Takt je 970 MHz či vyšší, stream procesorů je 2048, TMU jednotek 128, ROP jednotek 32 a vše doplňují 4 GB 256bit GDDR5 pamětí na efektivním taktu 5,7 GHz. Karta má přitom spotřebu příjemných maximálně 190 W, takže si vystačí s 6+6pin PCI Express napájením. Na trh rovnou míří nereferenční verze od všech výrobců. Cena v Česku začíná někde od 7 000 Kč.
Výkon a cena jsou adekvátně vyváženy, takže se objevily zvěsti, že Nvidia se rozhodla raději odložit chystanou konkurenci v podobě GeForce GTX 960 Ti. Nicméně jak toto zrušení, tak příprava nějaké ekvivalentní karty jsou aktuálně jen spekulace. Navíc se vše velice špatně odhaduje, protože variant toho, co a na jakém/jak osekaném GPU by Nvidia mohla postavit, je mnoho. Pro tuto chvíli tedy ponechme celou věc stranou s prostým konstatováním, že mezi GeForce GTX 960 (od ~5 300 Kč) a GeForce GTX 970 (od ~9 300 Kč) je stále solidní cenová díra, kde Nvidia z aktuální generace nic nemá a kam AMD posadila svůj Radeon R9 380X.
Když už jsme u toho vaření nových variant grafik na existujících GPU s osekanými parametry, pak se sluší doplnit informaci o nové variantě GeForce GTX 750 Ti. Tato karta, na kterou osobně nedám dopustit, dostane prý stejně pojmenovaného nástupce, který ale ponese modernější GPU GM206. Díky němu získá nová verze podporu hardwarové akcelerace 4k/H.265 videa, podporu HDMI 2.0 a nějaké další méně podstatné věci (s ohledem na nižší výpočetní/3D výkon). Použité GPU známe právě z GeForce GTX 960, GM206 s velikostí 227 mm² je samozřejmě o hodně větší než původní GM107 s rozměrem 148 mm², ale v tomto případě budou použity dosud neužitečné čipy s více vadnými bloky. Pokud se informace potvrdí, bude mít nová karta (oproti původní GM107 variantě s 640 CUDA jádry) z celkových 1024 CUDA jader v GPU aktivních jen 10 bloků z 16 (tedy 640 CUDA jader). GPU se liší i dalšími věcmi jako L2 cache, kterou má GM206 poloviční, ale zase podporuje lepší kompresní techniky. Hlavně ale jde o GPU připravené pro současnou 4k / H.265 éru, což původní GM107 opravdu není. Uvidíme ale, jestli a v jaké podobě tato varianta přijde a komu bude určena, za jaké ceny a nakonec i pod jakým názvem.
Prakticky od chvíle, kdy Bryce Bayer vymyslel masku, s níž lze za pomoci klasických snímačů fotit barevně, vymýšlejí vědci a výrobci snímačů jak tento koncept vylepšit. Samsung v nejnovější inkarnaci svých snah přichází se snímačem nazvaným BRITECELL, který nahrazuje zelený subpixel (to je ten, který je v masce 2×2 pixelů obsažen 2×, neboť zelená složka nejlépe odpovídá celkovému jasovému podání) právě subpixelem jasovým.
Jak konkrétně tohle bude fungovat z hlediska extrakce zelené informace z jasového – tedy černobílého – subpixelu, to nechme na hlavách inženýrů Samsungu, kteří jistě vymysleli nějaké vhodné algoritmy. Jihokorejský gigant každopádně tohle dělá proto, že díky tomu, že bylo možné odstranit tuto barevnou filtraci, má snímač typu BRITECELL jednodušší konstrukci a dopadá do jeho fotocitlivých buněk celkově více světla. A tak se i konstrukce snímače mohla zmenšit (dle tvrzení Samsungu) bez negativního dopadu na parametry. Fotocitlivé buňky jsou tak oproti technologicky staršímu řešení o něco menší (1,00 µm namísto původních 1,12 µm), neboť snímač povýšil na 20 megapixelů. Tento první typ je určen pro smartphony a najít bychom jej měli v příštích generacích smartphonů či tabletů.
Evoluci, či možná až revoluci v parametrech vlastních ARM SoC pro své produkty má Samsung již téměř hotovu. Nový čip Exynos 8 Octa, neboli Exynos 8890, je vyráběn 14nm FinFET ve firemních továrnách a nese 8 CPU jader 64bitové architektury ARMv8. Zatímco nižší čtveřice z big.LITTLE uspořádání čipu je generický typ Cortex-A53, vyšší jádra jsou již in-house vývoj u Samsungu (prozatím bez bližšího upřesnění). I GPU je zatím generický typ Mali-T880, celkově tu ale máme velmi výkonný čip, kde část jader si Samsung vyvinul sám. V čipu je navíc přímo LTE modem typu Rel.12 Cat.12/13 (download až 600 Mbit/s, upload až 150 Mbit/s up), no zkrátka nám vyrůstá další výrobce, který se vymanil z prostého používání předpřipravených jader od ARMu. Exynos 8 Octa má být oproti generaci Exynos 7 Octa o 10 % efektivnější z hlediska spotřeby a o více než 30 % výkonnější.
… a už to bude ohraná písnička: představil je jihokorejský Samsung. Využívá na nich 3D čipy typu TSV (through silicon via) a určeny jsou pochopitelně zejména pro servery. V tuto chvíli již běží sériová výroba těchto modulů. 128GB DDR4 modul nese celkově 144 DRR4 čipů – či přesněji DRAM die – zapouzdřených celkem v 36 čipech o kapacitě 4 GB. Výroba probíhá 20nm procesem, tedy ještě pre-FinFET technologií. Aktuální řada nabízí moduly s rychlostí DDR4-2400 v úsporné variantě, Samsung ale ohlásil, že ve vývoji jsou též moduly s rychlostmi DDR4-2667 a DDR4-3200. Taktéž se počítá s nasazením TSV výroby pro HBM paměti (které nesou grafické karty nejen současné, ale využijí je i mnohé budoucí). Zájem o velkokapacitní DDR4 RDIMM moduly je velký.
Jedno z hlavních omezení v nemožnosti propojení počítačů se 4k televizory padá. Drtivá většina grafických karet totiž disponuje HDMI rozhraním ve verzi do 1.4, a tak ve 4k umí po HDMI pouze 30Hz zobrazení. Zato DisplayPort 1.2 nabízí většina grafik posledních let a ten 4k/60Hz umí. Club 3D tedy s novým adaptérem přináší možnost propojení i pro systémy, kde HDMI 2.0 není přítomno nativně. Vedle 4k / 60Hz obrazu skrze něj projde i osmikanálové audio a nevyžaduje přídavné napájení. Cena v tuto chvíli není známa.
Fotocitlivé buňky jsou tak oproti technologicky staršímu řešení o něco menší (1,00 µm namísto původních 1,12 µm), neboť snímač povýšil na 20 megapixelů.Jo, ten obraz se cestou nerozmaže a ten mikrometr se tam určitě vykreslí. Pojďme udělat pixely menší než vlnová délka světla, protože to dává smysl.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.