Portál AbcLinuxu, 8. červenec 2020 16:58

HW novinky: GeForce GTX 900 jsou úspěšné, Nvidia uvádí mobilní GTX 900M

10. 10. 2014 | David Ježek
Články - HW novinky: GeForce GTX 900 jsou úspěšné, Nvidia uvádí mobilní GTX 900M  

AMD má novou ředitelku. AMD uvedla levné osmijádro. AMD do konce roku uvede APU Carrizo. AMD v něm představí CPU architekturu Excavator. AMD je prostě boží. Na co jsem ještě zapomněl? Jo aha, Nvidia taky snad, možná něco má. Jedno takové celkem povedené GPU…

Obsah

AMD Carrizo s CPU jádry Excavator koncem roku

link Ještě před koncem tohoto roku odhalí AMD nástupnickou APU architekturu Carrizo, která nahradí mobilní/desktopové Kaveri, jak ve vyšší verzi výkonných notebooků, tak ve verzi Carrizo-L pro pomalejší entry-level notebooky. Jde o zbraň, kterou AMD nasadí proti současným čipům Intel Haswell (Refresh), tak proti přicházejícímu Broadwellu, samozřejmě v odpovídajících segmentech.

HW novinky

APU rodiny Carrizo budou vyráběna 28nm procesem, pravděpodobně u GlobalFoundries. CPU jádra přinesou architekturu Excavator, která nastoupí po Steamrolleru z Kaveri. Excavator přinese další zlepšení poměru výkon/spotřeba , doprovodí jej 3. generace GPU architektury GCN. Minimálně prvotní verze podle všeho zůstane u DDR3-2133 pamětí, ostatně v mobilním segmentu pomalejších čipů s nízkým TDP se omezení nízkou propustností DDR3 neprojevuje, na rozdíl od desktopové verze Kaveri, která i z toho důvodu oficiálně podporovala DDR3-2400. Starší informace však Carrizu přisuzují též DDR4 řadič, uvidíme, jestli a kdy s tím AMD případně vyrukuje, ale u desktopové verze to myslím již bude nutnost. Carrizo-L nahradí současné nižší architektury Beema a Mullins, vše nastane příští rok.

Nová generace Catalystů se blíží

link

HW novinky HW novinky

V tomto kontextu připomenu novou iniciativu AMD na poli vývoje ovladačů Catalyst, které od příští generace grafik (Radeon R9 300 - je otázkou, jestli se to bude týkat i Carrizo APU), přejdou na modulární systém, kde kernelová část ovladače (zvaná amdgpu) bude vycházet z open-source ovladače radeon a nadstavbový modul uzavřených Catalystů (pochopitelně již mimo kernel) bude zprostředkovávat plnohodnotnou podporu OpenGL, OpenCL a ve svém důsledku i univerzální výpočetní architektury HSA. Next-gen Catalystů se dočkáme též v příštím roce, ale s nimi přijde to, že nová GPU budou v Linuxu podporována od okamžiku svého uvedení, jelikož AMD sama bude více pracovat na té základní kernelové části Catalystů a změny ihned lifrovat do upstreamu.

AMD nově vede Lisa Su

link

Ještě jedna drobnost, která není hardwarová, ale na vývoj HW u AMD může mít slušný vliv. Když před lety končil ve vedení AMD Hector Ruiz (pro svoji sebevražednou obchodní strategii, která málem stála AMD krk přezdívaný „Ruin“), byly položeny základy krizového stavu společnost, které Dirk Meier za svého působení zcela zvrátit neuměl. Po relativně krátkém hledání nakonec převzal žezlo ve firmě někdejší COO Lenova, Rory Read, a bylo jasné, že tam není navěky. Rory Read splnil roli krizového zachránce na jedničku, vyházel mnohé staré struktury a firmě radikálně překopal zaměření. Důvod, proč AMD již nekonkuruje Intelu na poli hi-end x86 procesorů je stejný, proč se jí tak daří na novém trhu APU a je konkurenceschopná s Nvidií mezi GPU. Rory Read svoji úlohu splnil a je na čase zase do čela firmy dosadit nikoli spíše manažera, ale spíše vědce.

HW novinky

Takovým člověkem je Dr. Lisa Su, která v AMD pracuje již pár let a předtím působila na inženýrských i manažerských pozicích ve Freescale Semiconductors či IBM a také v Texas Instruments. Uvidíme, jak převezme vedení firmy a nakolik zachová stávající zaměření společnosti. Jisté je, že nějaké změny - minimálně drobné - AMD čekají, na druhou stranu Lisa Su zastávala již nyní v AMD dostatečně vysokou pozici na to, aby se dalo říci, že současné i chystané produkty jsou z nemalé části její dítka.

AMD uvedla levné osmijádro FX-8310

link

S cenovkou 125 dolarů je model FX-8310 jednoznačně nejlevnějším osmijádrovým x86 procesorem na trhu. Jde samozřejmě o nejpomalejší model, taktovaný konkrétně na 3,4 GHz bez uvedení Turbo frekvence (takže Turbo má možná záměrně vypnuté, byť dřívější zdroje hovoří o 4,3GHz Turbo taktu). TDP je ale 95 W, což je fajn, nejde tedy zjevně o ty nejhorší čipy z waferů, u nichž by se dalo čekat 125W TDP.

Procesor je samozřejmě typu „Black Edition“, což značí odemčený násobič a možnost snadného přetaktování. České e-shopy tento procesor zatím nenabízejí, takže pokud bychom přepočetli cenu přes zahraniční a českou cenu též nového modelu FX-8370E či staršího FX-8350, dostaneme se někam na úroveň 3 200 Kč. A to za osmijádrový procesor.

GeForce GTX 970 a GTX 980 jsou hůře dostupné

link

Dva nejnovější přírůstky do stáje Nvidia, Maxwelly druhé generace, se hůře shánějí. Obraz, který se opakuje jednou za pár generací GPU, je zde znovu. Stav samozřejmě nebude setrvalý, ale Nvidii se opět po nějaké době povedlo velmi dobré GPU, karty prodává za velmi dobrou cenu a tak výrobní kapacity nestačí poptávce.

Uvidíme, jestli tento stav bude mít podobný efekt jako kupříkladu u GeForce 8800 GT před několika lety, kdy byl nedostatek karet na trhu tak velký a tak dlouhodobý, že si prodejci mohli dovolit nasadit vysoké marže, jimiž si mimo jiné kompenzovali tlak výrobců, kteří jim karty dodávali stylem „chcete-li 1ks GeForce 8800 GT, musíte k tomu odebrat XX ks low-endových ležáků“. Osobně v to nevěřím, jelikož se již neopakuje situace, kdy konkurenční ATI (nyní AMD) neměla na trhu adekvátní konkurenční produkty. Faktem ale je, že i v Česku je u GeForce GTX 970 a GTX 980 horší dostupnost a k dispozici jsou po pár kusech zejména méně zajímavé modely (buď na základních taktech za stejnou cenu jako OC s lepším chladičem, nebo naopak třeba neadekvátně drahé modely).

Mobilní Nvidia GeForce GTX 980M a GTX 970M přicházejí

link

Vedle dvou nových desktopových grafik s vynikající efektivitou přichází též nová mobilní GPU. Stále postavena na 28nm technologii TSMC, ale i zde Nvidia ukazuje, co umí z této technologie vytěžit. Použit je totiž stejný čip GM204, ale kdo ví, možná lepší kousky, navíc částečně deaktivované. GeForce GTX 980M nabízí 1536 CUDA jader (tolik jich měla desktopová GeForce GTX 680), GeForce GTX 970M jich nese 1280. Takty jsou 1 038 MHz + Boost u vyššího modelu mířícího do notebooků zvládajících uchladit vyšší TDP, nižší model šlape na 924 MHZ + Boost.

HW novinky

Nvidia díky tomu může hovořit o tom, že tyto grafiky nabídnou až 80 % výkonu desktopových. Pochopitelně ale ve srovnání se sobě odpovídajícími kartami, taková 6GB GeForce GTX Titan Z s 2880 CUDA jádry je úplně jiná liga. Oproti GeForce GTX 680M má ale být ve hrách výkonu s GeForce GTX 980M až dvojnásobek. Doprovodný slajd hovoří o tom, jak se sbližuje výkon desktopových a mobilních grafik. To je jistě pravda, protože GeForce GTX 480 byla tak tragicky a ohavně nenažraná grafika, že jí nebylo rovno. A dodnes není. GeForce GTX 580 stavěla na již výrazně vylepšeném GPU, takže ono sbližování výkonu není dáno tím, že by byl obecný pokrok, ale prostým faktem, že výchozí bod porovnání - GeForce GTX 480 - byla z energetického hlediska zcela příšerná karta.

Seriál Hardwarové novinky (dílů: 440)

První díl: Hardwarové novinky 36/2008 (procesory), poslední díl: HW novinky: podzimní přehled #2.
Předchozí díl: HW novinky: iPhone 6 Plus má velké problémy
Následující díl: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce

Další články z této rubriky

HW novinky: podzimní přehled #2
HW novinky: podzimní přehled #1
HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.