Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:23
Direct Connect je protokol pro P2P sdílení vyvinutý firmou NeoModus. V tomto článku se podívám na možnosti této sítě pod Linuxem, porovnám dostupné klienty a popíši, jak zprovoznit stahování z více zdrojů (segmentové).
Síť je decentralizovaná. Uživatelé se připojují na tzv. huby. Hub je server, kam se určité množství uživatelů připojí a mohou si mezi sebou vyměňovat data. Hub také poskytuje veřejný a soukromý chat, informace o klientech a další služby.
Každý uživatel si může od jiných lidí stáhnout jejich seznam souborů, které sdílejí, vybrat si tam něco a přidat do své fronty pro stahování. Huby si mohou specifikovat minimální množství dat, které je nutné sdílet, aby umožnily připojení.
Uživatel si ve svém klientu také může nastavit počet slotů určených ke stahování a odesílání (tzn. kolik souborů stahovat nebo odesílat naráz) - počet slotů by měl být stejný jako počet nastavených hubů.
Hlavním důvodem je to, že se přes DC dá sehnat naprosto vše. Díky tomu se síť využívá nejčastěji jako zdroj pro warez, ale to se dá i s BitTorrentem. Proto je výhodou Direct Connectu možnost stahovat hudební alba, která zde nikdy nevyšla, seriály v češtině, koncertní nahrávky, …
V klientu se dá nastavit tzv. Hublist. Existuje několik stránek s hublisty, každá má jinak obsáhlý seznam. Dříve se mi velmi osvědčil hublist.org, který je ale mimo provoz, proto je teď nejlepší volbou asi http://www.dchublist.com/.
Je to funkce, kterou podporují jen určité klienty (pro Linux žádný nativní klient, který by byl aktuálně někým spravovaný).
Při segmentovém stahování se stahovaný soubor „rozdělí“ na několik částí – segmentů – a každá se stahuje od jiného uživatele. Může to přinést rapidní zvýšení rychlosti stahování, ale ne všechny huby to povolují – klienty to obcházejí tak, že emulují klienta, který podporu pro segmentové stahování nemá – většina hubů ale segmentové stahování nezakazuje.
Zde uvedu několik hlavních klientů, nemá smysl uvádět všechny.
LinuxDC++ (recenze) je v současnosti nejpoužívanější a uživatelsky nejpřívětivější klient. Má standardní rozhraní a používá GTK+ jako widget toolkit. Co se týče funkčnosti, je na tom stejně jako původní klient DC++ – je založený na stejném základu.
Vývojáři implementují nové funkce, jen když se dostanou do klienta DC++. Vývojová verze z Bazaaru má již i podporu segmentového stahování.
Valknut (recenze) je nejpokročilejší linuxový klient, je postaven nad toolkitem Qt3. Bohužel už nevyvíjený, takže podporuje jen starší verzi protokolu NMDC. Podporuje segmentové stahování. Kvůli jeho funkcím přijde spoustě lidí jeho GUI nepřehledné.
Jeho nástupcem je EiskaltDC++. Ten je vyvíjen a je postaven pod toolkitem Qt4. Stále podporuje pouze NMDC, nicméně ADC hubů zase tolik není. Získat jej můžete na jeho sourceforge stránce, jsou tam i balíky (pouze 32bitové).
DCTC je textový klient, určený pouze pro vytváření GUI nadstaveb. Bohužel už se také nevyvíjí, takže podpora novější verze protokolu ADC chybí. DCTC umí v podstatě všechny funkce, včetně segmentového stahování.
Tato nadstavba pro DCTC je postavena nad toolkitem GTK+ a je nejpokročilejším frontendem.
Qt nadstavba pro DCTC, skoro nic ale neumí a implementuje pouze základní funkce; na mém PC byla také velmi nestabilní.
Textové rozhraní pro DCTC určené pro PC bez X serveru atd.
Jsou dvě možnosti. První je pustit některého z klientů pod Wine, druhá zkusit virtualizaci.
Nejlépe se mi pod Wine osvědčil český klient StrongDC++, ale pár much to má – občas to spadne, je vcelku pomalý.
Nejprve si na AppDB (http://appdb.winehq.org) najděte StrongDC++ a zkontrolujte si, jestli máte správnou verzi Wine, a stáhněte si správnou verzi StrongDC++; tu, která funguje nejlépe. Pak normálně nainstalujte, spusťte a nakonfigurujte, rozhraní je standardní.
Mně funguje verze 2.22 pod Wine 1.1.25 (v době psaní článku nejnovější verze).
Klienta si nastavte a vše by mělo fungovat, jak má.
Pokud máte licenci některých z Windows (nejlépe XP), můžete vyzkoušet i tuto možnost. Abyste mohli být v režimu Active (v DC jsou dvě skupiny uživatelů – aktivní a pasivní, pro aktivního musíte mít veřejnou IP pak můžete stahovat od obou skupin; pasivní pouze od aktivních), musíte si ve virtualizačním programu nastavit přímé síťování – tzv. bridged networking. V tomto návodu budeme pracovat s VirtualBoxem a distribucí Debian/Ubuntu. Na ostatních distribucích by to mělo fungovat podobně.
Ve VirtualBoxu 2.2 a novějších je nastavení bridged networkingu velice jednoduché, není potřeba nic složitě vytvářet. Spusťte si tedy VirtualBox, vyberte váš virtuální stroj a zobrazte nastavení. Přepněte se na záložku Síť a nastavte, aby vypadala nějak takhle:
eth1 samozřejmě nahraďte vaším rozhraním (wireless nebo wired).
Tímto návod končím. Doufám, že jej nikdo nebral jako návod ke stahování warezu – Direct Connect má mnoho dalších využití. Pokud tuto síť již znáte a používáte, doufám, že vám návod pomohl získat nějaké další informace o provozu pod Linuxem, a pokud neznáte, doporučuji vyzkoušet.
Nebyl by na ty ISO lepší torrent?
Nazdar. LinuxDC++ již nějakou dobu segmentové stahování podporuje. Zkus si jej zbuildit přímo z Bazaaru (bzr branch lp:linuxdcpp
).
diki za postrcenie, zkompiloval som to a funguje OK na Mandrive 2008.1 64 bit
díky, to jsem nevěděl. v opravě pro VirtualBox je toto doplněno.
Abyste mohli být režime Active
nojo jenže na torrentech třeba seriály česky neseženeš(Simpsonovi třeba)
na českých trackerech mají velký prd.. na DCčku je toho mnohem víc
ehm na kterých PRIVÁTNÍCH českých trackerech jsi, že tak generalizuješ? Třeba Simpsonsy mám komplet česky z torrentu . DC saje, je pro ty,kteří chtějí rychle do basy.
Fakt tu chybí velké varování. LIDI NEPOUŽÍVEJTE DC, JESTLIŽE NA SEBE NECHCETE UPOZORNIT POLICAJTY !
Jen ať používají. Aspoň bude méně zlodějů na svobodě.
záleží na tom co stahuješ ;) pokud stahuješ spoustu warezu, pak se nediv že na sebe upozorňuješ policajty.
doplnění: a sdílíš
Jenom sosám a žádný warez nesdílím, což u DC není možné. Pokud chceš stahovat (DC), musís něco nabídnout, jinak se nedostaneš na pořádné huby. A neargumentuj, že se dá tahat i něco jiného, DC byl původně určen pro warez na rozdíl od bittorentu. A když už sháním nějaké rarity, používám Kademlia klienta (Amule,).
Prostě sítě založené na centrálních serverech sají.
nic špatného nesdílím a warez nestahuju.. sežeň mi na torrentu hororovou klasiku Demons 2 se sedícími českými titulky(na torrentu se dá stáhnout uncut verze, jenže jediné dostupné titulky jsou na ne-uncut), který je stažitelný(tzn. nemá jej 0 seedů) a pak uznám že torrent je lepší :D
včera jsem to stáhnul na DC.. sice to měl jen 1 člověk, ale staženo to bylo za 2 hodiny staženo protože to jelo rychle :)
DC používám jako zdroj pro věci, které se prostě nedají sehnat jinde..
nic špatného nesdílím a warez nestahuju.. sežeň mi na torrentu hororovou klasiku Demons 2 se sedícími českými titulky(na torrentu se dá stáhnout uncut verze, jenže jediné dostupné titulky jsou na ne-uncut), který je stažitelný(tzn. nemá jej 0 seedů) a pak uznám že torrent je lepší :D
včera jsem to stáhnul na DC.. sice to měl jen 1 člověk, ale staženo to bylo za 2 hodiny staženo protože to jelo rychle :)
DC používám jako zdroj pro věci, které se prostě nedají sehnat jinde..
ehmm právě jsem z titulky.com stáhl titulky pro uncut verzi sedící podle popisu na různé dvd ripy. Podle komentářů v pořádku. Chlape nauč se používat Google.
btw jsou tam už minimálně od letošního ledna podle data těch komentářů.
Jinak dík na tip, budu mít na co se dnes v noci dívat.
na dvojku? jednička je v pohodě, ale dvojka ne.. na titulky.com když to zadám tak mi vyjede jediný výsledek.
http://www.titulky.com/index.php?Fulltext=demons+2&FindUser=
ano na jediničku jsou tam uncut od letošního ledna a taky jsem to z tama stahoval :) ale dvojku jsem tam prostě nesehnal - myslím titulky na stejnou verzi jaká je stažitelná třeba an mininově
A sakra, přehlédl jsem, že ty titulky jsou pro první díl.
bohužel, dvojku na torrentech seženeš jen uncut a titulky jen obyčejný.. :\
a btw, v googlu hledat umím a používám jej často :)
kolik minut má ta uncut a neuncut verze?
když jsem přes subtitleeditor změnil správně fps(uncut verze má 23,7FPS, titulky jsou pro 25FPS) tak byl film asi o 10 minut delší než titulky.
Jenom sosám a žádný warez nesdílím, což u DC není možné.Je to možné i reálné. Vyhodili mne za to pouze z Líšeňského hubu (ačkoliv jsem striktně dodržel všechna jejich pravidla - a byl docela kumšt poskládat 30 GB dat, která by pravidla dodržela a byla legální pro sdílení), až mi jeden blbeček s admin právy napsal, že si mám svoje data strčit do špic, že mám doživotní ban, a ať se ozvu, až začnu sdílet nelegální věci. Ale jinak všude v poho. No stejně už jsem přes DC nic nestahoval, ani nepamatuji. A jinak pozor - nikde se o tom nějak nepíše, ale segmentové stahování přes DC má tu vlastnost, že člověk ony segmenty nevědomky i sdílí. Minimálně StrongDC++, který jsem kdysi dávno používal, to dělal určitě. A údajně to tak dělají všechny programy při segm. stahování. U klasického stahování s tím problém není. Ale stejně je lepší a rychlejší mít zaplacený účet na nějakém share serveru.
ak nezdielas nepovoleny obsah, tak ti nemaju co prisit
Zdravím,ještě k Valknutu. Snažím se to všem vtloukat do hlavy, ale zatím bezúspěšně. Valknut (nyní ve verzi 0.4.9, já mám 0.4.8, opravdu se vyvíjí) má NEHAHRADITELNOU FUKNCI, kterou ostatní klienty nemají a proto jsou jaksi prakticky nepoužitelné... VYHLEDÁVÁNÍ V HUBLISTECH. V praxi to znamená, že dostanu výsledky třeba z 11.000 živých hubů, aniž bych se musel k jednomu každému připojovat (nepraktické..)
Ok, tak co teda okrem torrentov pouzivat? Nejaka p2p siet kde sa da aj nieco najst?
Než sosání z veřejných serverů, by mne zajímalo nějaké decentralizované (v různých podsítích za NATy), multiplatformní (lin+win) řešení pro přenos dat mezi uzavřenou skupinou počítačů (uživatelů). Protokol jako bittorent by ten přenos zvládl, ale nevím jak jednoduše vyrobit ten decentralizovaný tracker aby i naprostý laik věděl, když něco nahraje do adresáře $HOME/sdileni, tak se to samo začne sdílet. Pomýšlel jsem na Gnutellu, teď přemýšlím o Opera unite (nebo jak se to jmenuje) - ono to snad má i nějakou prezentační vrstvu na webu, což by pro laiky byla také výhoda.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.