Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 18:06

Linux - Bezpečnost a exploity

8. 6. 2005 | Viktor Fuglík
Články - Linux - Bezpečnost a exploity  

Před nedávnem se mi dostal do rukou titul s lákavým názvem Linux - Bezpečnost a exploity z nakladatelství Kopp. Ihned po nahlédnutí do úvodu a dalších kapitol mi bylo jasné, že jsem narazil na to, co mi již dlouhou dobu chybělo, a nyní vyplnilo další díru v mé knihovničce.

Zaměření

Než se však pustím do popisu knihy samotné, dovolím si jednu malou poznámku. Ačkoliv je hned prvním slovem v názvu Linux, nelze říci, že programátoři či obyčejní uživatelé jiného operačního systému by neměli ze čtení žádný užitek. Linux je zde použit pouze pro příklad a většinu myšlenek lze obecně použít na libovolný běžně užívaný systém.

Začátek knihy vysvětluje, jakým způsobem pracuje počítač s procesorem řady x86. Tedy ten, který vlastní většina z nás. Čtenář se dozví důležité podklady pro další studium a získá povědomí o procesech běžících na nejnižší úrovni. Následně se seznámí s funkcemi operačních systémů, které umožňují běh jednotlivých aplikací, s jejich jádrem a bezpečností.

Důraz je kladen na vysvětlení funkce jádra systému Linux a hovoří se zde také o programech s otevřeným zdrojovým kódem. Kniha pokračuje pojednáním o vhodnosti programovacích jazyků a je zmíněno programové vybavení, na němž bylo vše pečlivě odzkoušeno.

Ukázky

Další kapitola již popisuje jednotlivé ukázkové kódy, příklady jejich zneužití a vysvětluje některé odlišnosti v systému FreeBSD, včetně jeho stručné historie a vzniku. Pak se zabývá samotným škodlivým kódem, který dokáže využít případných chyb v systému a dopomoci útočníkovi k získání administrátorských oprávnění (v případě Linuxu práv uživatele root).

Kapitola je velmi dlouhá a dopodrobna ukazuje všechna možná úskalí a k nim i zajímavé ukázky pro dokreslení celkové situace a vyzkoušení v praxi. Následně je zaostřeno na konkrétní hrozby - fungující škodlivé kódy v podobě exploitů, virů a trojských koňů, šířících se Internetem, jakožto nejvhodnějším přenosovým médiem pro útok na nezabezpečené systémy.

Pohled do budoucnosti

Poslední kapitola s přiléhavým názvem Pohled do budoucnosti, sloužící zároveň jako závěr celé publikace, nastiňuje, kam až celá bezpečnostní situace výpočetní techniky může zajít, pokud ji nebudeme brát skutečně vážně. Vždyť již dnes se stačí podívat, co se stalo s kdysi starým dobrým Internetem, a k čemu toto médium aktuálně slouží. Pod čarou je dále jmenováno požehnané množství další užitečné literatury a krátké informace o autorech.

Jak jsem již v předchozím textu naznačil, celou knihu provází kromě všudypřítomných ukázek kódů i mnoho pomocných obrázků, které pomáhají představivosti. Ke každému tématu jsou také přidány odkazy na další zdroje na Internetu, které dopomohou získat dodatečné znalosti o dané problematice.

Hodnocení

Kniha rozhodně není vyčerpávajícím popisem všech možných nebezpečí (což ani nebyl záměr autorů), ale dá uživateli podnět k tomu, aby se o tuto tématiku začal zajímat a nadále rozšiřoval své znalosti a dovednosti. Není předimenzovaná zbytečnostmi a netrpí přílišnou encyklopedizací jako některé obdobné tituly.

Zároveň nelze říci, že by jednalo o titul do dopravního prostředku. Všechny informace je potřeba v klidu promyslet a případně i vyzkoušet nebezpečnost jednotlivých ukázek. O operační systém Linux i programování se již nějakou dobu zajímám, ale dosud mi na našem trhu chyběl česky napsaný titul podrobně popisující všemožná rizika a přidávající zajímavé příklady z praxe.

Pokud vezmeme v potaz, že většina rad se dá použít i pro nejrozšířenější Windows, a v knize se uvádí i nespočet obecných tipů a dalších informací pro architekturu x86, je ideální volbou pro všechny, jimž není problematika bezpečnosti při programování lhostejná. Konečně jde o knihu, která je primárně určená pro programátory namísto síťových administrátorů.

NázevLinux - bezpečnost a exploity
AutorMiroslav Dobšíček, Radim Ballner
VydalKopp
ISBN80-7232-243-5
Rok vydání2004
Počet stran160
Doporučená cena169 Kč

Související články

Mail virus pro Linux
Seriál: Linuxové DMZ
Spam: naučte se bránit
IPSec v kernelu 2.6

Odkazy a zdroje

Kopp: Linux - bezpečnost a exploity

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

Diskuse k tomuto článku

8.6.2005 00:16 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Hezké
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mirku, gratuluji k pěkné knížce :-)

Pokud někoho téma bezpečnosti zajímá, Mirek napsal práci s názvem Nízkoúrovňová bezpečnost v GNU/Linux systému (zajímavé počtení).
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
Ruža Becelin avatar 8.6.2005 06:34 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
Jestli se nemýlím, tak tato knížka s výše uvedené práce vychází...
Ruža Becelin avatar 8.6.2005 06:35 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
s/s výše/z výše
Ruža Becelin avatar 8.6.2005 06:43 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
tak nakonec je tam s, asi bych neměl psát tak brzo po ráno, prd na to vidím :-((
8.6.2005 07:33 Ondřej
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
Tak tedy, úplně nakonec je tam z. ;-)
Ruža Becelin avatar 8.6.2005 10:34 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
hehe, jasny je tam Z, priste pockam, az se proberu :-)))
8.6.2005 12:15 jose2 | skóre: 9
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
Miroslav Dobšíček, Komerční výrobky pro kvantovou kryptografii - zde je jeste zaznam autorovi prednasky z Cryptofestu 2005, i kdyz to neni primo o exploitech.
www.josefkadlec.com
9.6.2005 20:49 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
Jo tak tu sem viděl a kvantová kryptografie vypadá celkem zajímavě :-)
egg avatar 16.6.2005 01:27 egg | skóre: 20 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hezké
Stáhl jsem si to a v prvních 10 minutách jsem zaznamenal 3 celkem zásadní chyby. :-) No dokoukám to někdy jindy.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.