Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 21:45
Tady je nějaká chybka, ale netroufám si odhadnout, jak to mělo být správně.
Buď pomocí YaSTu nebo přímo povelem /etc/sysconfig vstoupíme do konfiguračního nástroje SUSEDiky, pochopitelne je to nejaka hloupost (vloudilo se :(, patrne tam patriTady je nějaká chybka, ale netroufám si odhadnout, jak to mělo být správně.
sax2
.
Omlouvam se, poslu opravu.
Mozna jsem to nekde prehledl, ale na jakem pocitaci to bylo testovano (CPU/RAM/HDD)? Dvacet minut cekat na vyhodnoceni seznamu balicku, to je teda sila.Instaloval jsem na PII 400 MHz, 320 RAM, oddil s korenovym adresarem asi 4 GB. Nezjistoval jsem ovsem, jak se na tom podili rychlost/pomalost pripojeni k netu (pokud se to znova nacita pres FTP?). Tech 400 MHz jsem (mezi reci) uvedl, z cehoz si lze udelat obrazek o ostatni konfiguraci, ale tezko rict, jestli vice RAM nebo vetsi harddisk tohle nejak urychlily. To by meli dodat zkusenejsi SUSAci a treba nekdo z nich napise clanek na tema Jak se jevi SUSE z hlediska dlouhodobeho uzivatele :)
qt3-devel
. Uvidíme, jestli se něco změní…
/etc
O FC jako distribuci jsem se nedozvedel vubec nic. Nezachranily to ani screenshoty vyberu rozliseni obrazovky, desktopu Gnome (ackoliv autor mystifikuje, ze zvolil KDE), natoz odflaknuty odstavecek o YUM.
Za druhe, trivialni instalace (ani hra tetris) neni vubec zajimava, recenzent by mel vyzkouset, jak si poradili vyvojari s nejakou nestandardni instalaci (napr. na druhy disk, na vice partici), nebo aspon proboha vyzkouset to nabizene deleni disku s qparted. Je mi jako potencialnimu uzivateli naprosto nahouby, kdyz autor tuhle moznost zmini, ale uz nevyzkousi (nebo o tom nenapise). Za treti, stale stejne screenshoty KDE, ktere nemaji s distribuci jako takovou nic spolecneho, opravdu nejsou nic zajimaveho stejne tak jako popisovat menu z KDE. Podruzny je i komentar defaultniho nastaveni i objevovani Ameriky, ze CD vypalujeme s K3b. Misto toho se mohl venovat autor podrobneji balickovacimu systemu, napr. ho vyzkouset (vsadil bych se, ze je tam nejen KSynaptic, ale i Synaptic... a kdovi co jeste). Za ctvrte... skoda mluvit dal. Kdyz uz se tohle odhodlate publikovat, neoznacujte to prosim jako recenzi a nedavejte tomu titulek, ktery vzbuzuje neopravneny dojem, ze se v clanku ctenar o predmetu titulku neco dozvi
Pokud se vam to tak zda v poradku, nabizim vam stejne clanky o cca 10-20 distribucich. Tu hodinu na instalaci (a smazani) kazde z nich snad najdu, abych mel ciste svedomi, vic intelektualniho (ani jineho) usili neni jak vidno treba, to zaridi copy & past.
IMO udělal autor přesně to samé, co sám kritizovalDá se to tak říct. Ale neberu to jako chybu. Přesvědčil jsem (dá-li se to tak říci) autora, že i podobné články mají smysl. A on je na oplátku píše velmi kvalitně.
Připadá mi, že autor sklouznul přesně k tomu, co sám kritizoval. Máme tu "slohové cvičení" na OS s těmito informacemi:Nekritizoval jsem fakt "slohoveho cviceni" popisu instalace samotny, ale jeho uroven a pripadnou de facto zamenitelnost (resp. ze neni instalace popsana dost popisne, aby bylo mozno si z ni udelat opravdu verny obrazek). Toho jsem se snazil ve svem clanku naopak vyvarovat.
Kdybych SUSE neznal (jakoze jsem ji neznal), tak by to byly ty informace, ktere bych si rad jako prvni precetl (nez si prectu instalacni dokumentaci).
- rozdíl mezi SUSE a OpenSUSE
- instalace je v češtině
- instalovat lze z CD, DVD nebo FTP
- při instalaci je možné si vybrat mezi KDE, GNOME, "minimální" a ruční instalací
- instalace s KDE nebo GNOME má 2 GB (která distribuce má dnes výrazně míň?
- instátor přežije špatnou detekci GK
- je tam nějaký Yast
- hotový systém přehraje DVD
Popis instalace, který obsahově zabírá většinu článku, je napsán stylem pro začátečníky, ale popisuje celkem specifický případ (grub a minimální instalace).Nemyslim si, ze by byly podobne clanky prinosem pro nekoho jineho nez prave pro zacatecniky. Za dalsi, i zacatecnik se muze odhodlat NEinstalovat KDE nebo Gnome a i zacatecnik muze uz mit na svem disku dalsi distribuci Linuxu, kterou spousti GRUBem (pri dnesni inflaci distribuci a cim dal tim vetsi popularnosti GRUB).
Co dalšího by v recenzi mohlo/mělo být zmíněno:Podrobnemu popisu YaST by spise odpovidal samostatny clanek (jako tu ostatne na abclinuxu vychazely, napr. Balickovaci system Mandrake Linuxu nebo Balickovaci system Gentoo), treba nekdo, kdo YaST dlouho pouziva, takovy napise. Popis desktopu (vychozich programu), ktery je na jednu stranu u kazdeho uzivatele jiny (podle toho, co si zvoli v takove "customized" instalaci navic k vychozimu predvyberu) a na stranu druhou (co se tyce popisu funkce programu) ve vsech distribucich podobny jako vejce vejci, prave nepovazuji za specificky problem SUSE (a uz vubec ne instalace SUSE).
- Správa systému - co všechno yast umí a jak kvalitně, kde co hledat v
/etc
- Správa balíčků - část Yastu, která se o to stará, oficiální a neoficiální repozitáře, závislosti
- Popis desktopu - výchozí programy (web, mail, office, přehrávače), možné problémy s multimédii (mp3 a další non-free formáty, titulky, libdvdcss, ...), (auto)mountování
A pár citací na závěr :PA srovnejte si s tim clanek vyse: 1) dozvedel jste se, co je to openSUSE 2) screenshoty vyberu rozliseni obrazovky tam nejsou 3) ani screenshoty desktopu 4) nikde neni odstavec, ktery se tvari jako popis YaST (a pritom tim neni)O FC jako distribuci jsem se nedozvedel vubec nic. Nezachranily to ani screenshoty vyberu rozliseni obrazovky, desktopu Gnome (ackoliv autor mystifikuje, ze zvolil KDE), natoz odflaknuty odstavecek o YUM.
Za druhe, trivialni instalace (ani hra tetris) neni vubec zajimava, recenzent by mel vyzkouset, jak si poradili vyvojari s nejakou nestandardni instalaci (napr. na druhy disk, na vice partici), nebo aspon proboha vyzkouset to nabizene deleni disku s qparted. Je mi jako potencialnimu uzivateli naprosto nahouby, kdyz autor tuhle moznost zmini, ale uz nevyzkousi (nebo o tom nenapise).Vyzkousel jsem nestandardni instalaci (pres FTP a na system, kde jsou ostatni operacni systemy) a zjistil, ze je i tak velmi pohodlna.
Za treti, stale stejne screenshoty KDE, ktere nemaji s distribuci jako takovou nic spolecneho, opravdu nejsou nic zajimaveho stejne tak jako popisovat menu z KDE. Podruzny je i komentar defaultniho nastaveni i objevovani Ameriky, ze CD vypalujeme s K3b. Misto toho se mohl venovat autor podrobneji balickovacimu systemu, napr. ho vyzkouset (vsadil bych se, ze je tam nejen KSynaptic, ale i Synaptic... a kdovi co jeste).Nemam zadne screenshoty KDE (ba ani zeleneho pozadi s chameleonem), ktere nemaji s distribuci jako takovou nic spolecneho... ani nesdeluji, cim se vypaluji cedecka. Balickovaci system jsem vyzkousel a napsal, ze funguje (instalace Opery, Xine, MPlayer, Abiword).
Za ctvrte... skoda mluvit dal. Kdyz uz se tohle odhodlate publikovat, neoznacujte to prosim jako recenzi a nedavejte tomu titulek, ktery vzbuzuje neopravneny dojem, ze se v clanku ctenar o predmetu titulku neco dozviI nadale si myslim, ze "recenze" by mela byt neco vic nez jen popis instalace; na druhou stranu skutecnou (kritickou) recenzi distribuce napise jen malokdo (tim mene ten, kdo svoji distribuci dobre zna) a tak jsem musel po diskusi s redakci uznat, ze by se vytvorila pouze dalsi rubrika ("popis instalace nove verze distribuce XY"), ale obsah by zustal stejny.
Pokud se vam to tak zda v poradku, nabizim vam stejne clanky o cca 10-20 distribucich. Tu hodinu na instalaci (a smazani) kazde z nich snad najdu, abych mel ciste svedomi, vic intelektualniho (ani jineho) usili neni jak vidno treba, to zaridi copy & past.Ano, redakci se to zdalo v poradku, takze mozna tech 10-20 clanku o ruznych distribucich opravdu napisu ;) Na svoji obranu musim dodat, ze to rozhodne nedelam systemem copy&past, ale nijake zvlastni znalosti a schopnosti to skutecne nevyzaduje (tj. abych byl linuxovym odbornikem). Take bych si rad precetl clanky, ktere se (nekterou) problematikou zabyvaji hloubeji, ale evidentne je nikdo nepise. Mozna skutecne odborniky odrazuje, ze by se museli zabyvat temi trivialnostmni (instalace) a nemaji do toho chut. Tak tem snad mohou clanky jako jsou ty moje o tuto starost odlehcit: mohou smele navazat, preskocit trivialnosti instalace a rovnou napsat clanek s titulkem napr. "SUSE pod libivym kabatem", ktery by se venoval "hard-core" tematice. Nicmene, diky za tvoji kritiku i nazor. Snad jsem vysvetlil dostatecne (i pro ostatni pripadne dalsi kritiky), jak jsou tyto moje clanky zamysleny a proc jsem je napsal prave takhle.
To asi dost těžko. Asi jste chtěl napsat jen open source aplikace, kdybyste měl jen GPL aplikace, moc byste toho nepořídil…
Zajimalo by me ale, jak je na tom openSUSE 10 se zvukem.
Nemám s ním problémy. Ale je pravda, že po multimediální stránce jsem poměrně nenáročný uživatel.
windowmaker
nebo fvwm2
, tak jako prihlasovaci DM by stalo zato mit wdm
, ktere je take "minimalisticke".
Osobne mam pocit, ze o wdm
moc lidi nevi, coz je skoda. Pak dochazi k usmevnym paradoxum, ze mam sice windowmaker
, ale prihlasuju se pres kdm
.
Osobne mam pocit, ze oAni ja o wdm nic nevim, tak diky za upozorneni, priste si ho vyzkousim :)wdm
moc lidi nevi, coz je skoda. Pak dochazi k usmevnym paradoxum, ze mam sicewindowmaker
, ale prihlasuju se preskdm
.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.