Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 19:24
Na začátku září vyšla desátá verze webového prohlížeče Opera. V článku najdete popis nových i starých funkcí (Presto, Opera Link, Opera Turbo, Opera Unite) a pár tipů na závěr.
Vývoj Opery začal v roce 1994 jako výzkumný projekt pod křídly norského operátora Telenor. Krátce nato vznikla samostatná společnost Opera Software, která nás od roku 1996 zásobuje novými verzemi svého nejprve trialwarového, později adwarového a nakonec freewarového prohlížeče, počínaje rokem 2000 navíc silně multiplatformního.
Dnes je Opera nejen prohlížečem, ale kompletním internetovým balíkem – obsahuje e-mailového klienta, RSS čtečku, IRC klienta, fulltextově vyhledává v obsahu navštívených stránek, stahuje v síti BitTorrent, ovládá gesta myši, kontroluje (i české) překlepy a mnohem víc – to vše v 11megabajtovém balení ihned po instalaci, bez potřeby jakýchkoliv zásuvných modulů. Co nového tedy přinesla linuxová desítka?
Facelift nové Opery si vzal na starost Jon Hicks, ten má na svědomí např. logo Firefoxu, Thunderbirdu, ale i nedávno recenzované televize Miro. Nový standardní skin se dle mého názoru povedl, je jednoduchý, přehledný a zapadá jak do světle, tak do tmavě laděného desktopu. Qt4 verze navíc přebírá barevné schéma Gtk+ motivu, takže vám do tmavého prostředí nebude vyřvávat světlý menubar.
U Rychlého přístupu (Speed Dial) si nyní můžete nastavit jak počet zobrazovaných stránek, tak i obrázek na pozadí nezávislý na použitém motivu.
Možnosti přizpůsobení rychlého přístupu
Další novinkou je možnost zobrazovat náhledy stránek v liště tabů. Praktický přínos v této vlastnosti nevidím, navíc ve výchozí pozici (tedy nahoře) zabírá zbytečnou spoustu prostoru – pokud po náhledech toužíte, doporučuji vyzkoušet přesunout lištu na bok (pravý klik na taby → Umístění lišty listů). Funkci lze samozřejmě vypnout (Přizpůsobení vzhledu → Povolit miniatury) a ušetřit tak pár pixelů, které zabírá posuvné táhlo.
Drobností, která českého uživatele potěší, je obsažená česká lokalizace – není to tak dávno, co se musela stahovat ručně.
Krátce ke změnám pod kapotou vykreslovacího jádra Presto. To se v nové Opeře nachází ve verzi 2.2: splňuje Acid3 test, slibuje v určitých případech až 40% zrychlení a přináší podporu nových technologií, z CSS3 jsou to např. Web Fonts (podpora pro automatické stažení určeného písma) nebo nové způsoby určení průhlednosti. Implementuje také některé funkce HTML5, tagy video ani audio mezi nimi ovšem nejsou.
XML zdroje (RSS) si můžete nejprve prohlédnout a poté přidat nejen do interní čtečky
Z praktického pohledu se mi rychlost a kvalita vykreslování zdá stále stejná – výborná. Už dlouho jsem nenarazil na stránku, kvůli které bych musel otevírat jiný prohlížeč (až na šikovně vypadající Google Notebook – ten lze ovšem jednoduše nahradit poznámkami integrovanými přímo v Opeře). Potěší také vyřešení problému s trhajícím se videem ve Flashi – proces s Flash pluginem již není spouštěn s nižší prioritou a přehrávání je nyní bezproblémové.
Za zmínku stojí identifikační řetězec – Opera je prvním prohlížečem s dvoumístným číslem verze, a jelikož spousta webů rozpoznává pouze první číslici, byla by Opera 10 považována za Operu 1. Z tohoto důvodu vypadá řetězec takto:
Opera/9.80 (X11; Linux i686; U; cs) Presto/2.2.15 Version/10.00
Weboví vývojáři mohou ocenit vylepšení debugovacího nástroje Opera Dragonfly, který se v této verzi dočkal např. vylepšeného uživatelského rozhraní nebo možnosti debugovat na dálku, a to i u zařízení používajících Operu Mobile.
Příjemnou novinkou pro všechny uživatele mobilních a jiných, ne zrovna rychlých připojení, je nová funkce Opera Turbo. Při jejím použití nejsou stránky načítány přímo, ale přes servery Opery, kde jsou zkomprimovány – princip, který stojí za úspěchem mobilního prohlížeče Opera Mini. Zároveň se standardně nenačítají flashové animace – ty se spouští poklepáním.
Sám jsem byl uživatelem připojení přes GPRS a musím uznat, že Turbo zrychluje načítání stránek poměrně citelně – obzvlášť pokud se nechcete úplně vzdát obrázků. Můžete namítat, že by se komprese dat měla řešit na úrovni systému a ne jedné aplikace, ale toto řešení je zkrátka pohodlné, rychlé a funkční.
Další funkcí, na kterou si člověk rád zvykne, je Opera Link. Byla obsažena i v posledních vydáních deváté řady a je to jednoduše synchronizace vašich dat mezi více instalacemi Opery.
Synchronizace je k nezaplacení, používáte-li pravidelně více počítačů – to, kde jste si přidali kterou záložku, můžete klidně pustit z hlavy. Dále lze synchronizovat např. rychlý přístup či poznámky. Bohužel se tato funkce nehodí, používáte-li cizí počítač – žádná možnost „Synchronizovat jen pro toto sezení“ neexistuje, a svá data tak musíte ručně odstranit, nehledě na ztrátu původního nastavení. V těchto situacích (a v jiných prohlížečích) se k údajům můžete dostat přes web link.opera.com.
Hodně zajímavou funkcí, která to ovšem do finálního vydání desítky nestihla, je Opera Unite. Počítač s běžící Operou se díky ní promění ve webový server dostupný pod adresou ve tvaru http://desktop.hydrandt.operaunite.com. V Opeře pak můžete vybrat, které tzv. aplikace budete nabízet – v současnosti je k dispozici např. sdílení fotek, souborů, přímé streamování audia či videa, lednička na vzkazy nebo nástroj pro upload souborů do určené složky.
Spouštění nové aplikace, na pozadí sdílení souborů
Musím se přiznat, že jsem tímto nápadem poměrně nadšen – běží-li vám doma počítač, můžete si vy nebo přátelé pohodlně pustit hudbu či stáhnout soubory, to vše na pár kliků a bez nutnosti něco někam nahrávat. Nabídka aplikací se snad díky otevřenému API bude rychle rozšiřovat o další zajímavé kousky.
Unite bude obsažena v Opeře 10.10; pokud vás zaujala a chcete ji vyzkoušet, vývojové buildy stahujte z blogu Desktop Team.
Opera nabízí na svých stránkách balíčky ve formátech deb, rpm a tar.gz. Stažení balíku a jeho ruční instalace je nejjistějším způsobem získání aktuální verze – repozitář deb.opera.com z nepochopitelného důvodu obsahuje pouze qt3 sestavení. Stejně je tomu i na stránkách Opery: I přes bezproblémovou funkčnost qt4 buildu (a to jak na platformě i386, tak na amd64) je nabízen jen a pouze ten qt3. Chcete-li tedy používat qt4 variantu, musíte ručně zabrousit na některý z mirrorů a stáhnout požadovanou verzi tam.
Vytvořte si svůj layout. Obsah i poloha všech panelů se dá velice snadno změnit – stačí pravý klik na některý z ovládacích prvků a volba položky Přizpůsobení vzhledu. Lze tak velmi snadno vytvořit minimalistické rozložení obsahující pouze ty ovládací prvky, které používáte.
Taby do titulku okna bohužel nepřesunete
Zbavte se blikajících reklam. Prostřednictvím rychlého nastavení (F12) zakažte zásuvné moduly (tedy i Flash) a animace obrázků. Pro stránky, které Flash vyžadují, jej výlučně povolte přes místní nastavení (pravý klik do stránky → Upravit místní nastavení).
Blokujte jednoduše reklamu. V případech, kdy stránka vyžaduje Flash a obsahuje blikající reklamy, vstupuje do hry blokování obsahu – jednoduše pravý klik kamkoli do stránky → Blokovat obsah.
Desáté vydání Opery se povedlo: Prohlížeč je rychlý, stabilní a nabitý šikovnými funkcemi, které jsou zabalené do přehledného uživatelského rozhraní. Pokud vás některá z popisovaných funkcí zaujala, neváhejte jej vyzkoušet.
Dá se nějak Opera přimět k tomu, aby šlo psát do textových polí (například při psaní příspěvku pod nějaký blog) přes externí editor? Tedy něco jako umí plugin "It's All Text!" pro Firefox?
Tohle by mne také zajímalo. Zatím jsem, i přes velkou snahu, na žádné pohodlné řešení nepřišel.
Koukám, na screenshoty a máš hodně podobný vzhled - žádné menu a silně osekáno .
Jojo, mám to taky tak s jednou výjimkou - místo tuším "Lišty průběhu" mám stavový řádek (je mnohem užší) a tam mám vložené ty hlavní prvky (navigace, adresní řádek, vyhledávání...) kolem textu stavového řádku a taby až pod ním.
Pěkně napsáno, možná bylo vhodné ještě zmínit drobnosti jako automatickou kontrolu pravopisu s možností instalace slovníku, automatickou aktualizaci apod. Ale jestli ono by to nebylo nošení dříví do lesa ;)
Už tam funguje flash normálně, nebo stále žere opera podstatně víc CPU výkonu, než firefox na stejné stránce s flashem?
ked surfujem pod linuxom tak mi opera skoro vzdy zatuhne - zvacsa na youtube stranke (ked mam viac youtube okien)
firefox problemy nema. skusal som postupne updatovat na najnovsiu dev verziu. vzdy sice odstranili nejake nedostatky ale celkovo mam problem so stabilitou (opera bezi vo viacerych procesoch a niektory vzdy zahanguje)
samo
OPERAPLUGINWRAPPER_PRIORITY=0 opera &Alebo to rovno strcit do /etc/profile pre vsetkych.
opera v. 5 nemela ve sve dobe konkurenci. novejsi verze ale uz dost dlouho bezne nepouzivam. naposledy me "nepotesily" klavesove zkratky na prepinani tabu. da se to nejak zmenit?
Zkratky má Opera odjakživa nejlepší.Když s ní neumíš pracovat tak nemel nesmysly.
Příklad: přejít na nalší obrázek - zkratka pravý CTRL+šipky.
IE a posraný Firefox pro blbečky to neumí - zkratka levý alt+šipky - což se jednou rukou asi nedá .
Opera byla a je nej.
Opět lepší a rychlejší, než předchozí verze, konečně systém aktualizací (u distribucí Linuxu je to skoro jedno), ale v rychlostních testech výrazně pomalejší oproti Firefoxu nebo Chrome. Pokud jde o kvalitu renderingu, zamrzela mně nepodpora openvidea, google apps a chat na Facebooku, chybí mi však některá rozšíření, na která jsem si zvykl, např. Delicious, LastPass atd., což mě omezuje. Než se na mně někdo zbytečně sesype, tak bych rád jen připomenul, že se mi ten prohlížeč jinak celkem začíná líbit, je určitě skvělý, ale mám snad taky právo napsat, co tam nejde nebo v čem je horší oproti opensource či poloopensource hlavním konkurentům. (Ano, Firefox by například mohl být rychlejší v reakcích, souhlasím, to psát nemusíte, vývojové verze 3.6 jsou na tom lépe, ale jistě by ještě bylo fajn přidat...)
delicious bezne s operou pouzivam, stranka se mi libi - klikam add to delicious a dal se nestaram; integrace mozna neni tak pekna jako u FF (videl jsem to z rychliku), ale pro moje ucely vice nez dostatecna
Dá se nějak přizpůsobit vzhled systémovému nastavení? Mám na mysli zejména velikost písma v menu, na záložkách a vůbec v celém tom "interfejsu".
Nerozumím. Prosím vysvětlit jak pro blbce a bez zkratek. Díky
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.