Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Článek Ondřeje Prokopa z listopadu 2002 naleznete zde. Kromě odkazů na domovské stránky a doprovodné screenshoty se pokusím zhodnotit i praktickou zkušenost s tím, jak jsou jednotlivé programy schopné při zobrazování různě obtížných stránek.
Kvalitní srovnání schopností prohlížečů na tomto poli (CSS) přináší na AbcLinuxu recenzovaná kniha "CSS Kaskádové styly - Kompletní průvodce".
Také trochu upravím výběr browserů, o kterých bude řeč. V původním
článku figurovaly Mozilla, Opera a textová i grafická verze Linksu. Já
textovou verzi vynechám (porovnávat ji s grafickými prohlížeči mi přijde
zbytečné a že je lepší než Lynx, to ví každé malé dítě ). K tomu však
přihodím ještě pár browserů, které si určitě zaslouží pozornost. Totiž
Konqueror a Dillo.
Dříve než se někdo začne rozčilovat, proč jsem vynechal Galeon, přečtěte si následující: GNOME prostě nemám rád, ve srovnání s KDE stojí za starou belu, a proto jsem také zařadil radši Konqueror a ne Galeon. Jasné?
A teď doopravdy
Samozřejmě jsem žertoval. Ještě než mi začnete posílat hate-mail, čtěte dál...
Proti GNOME nic nemám, ale Galeon používá Gecko a jednoho zástupce této engine už tu mám. Konqueror používá khtml. Určitě je spousta důvodů, proč si jako prohlížeč zvolit radši Galeon než Mozillu/Firebird, ale chtěl jsem počet browserů v článku udržet na čísle 5, a proto nedostanou některé aplikace příležitost.
Pokud se vám to stále nelíbí, připomínám, že se chci zaměřit především na renderovací schopnosti - nikoliv nutně na uživatelskou přívětivost. Z toho samého důvodu jsem nezačlenil ani Skipstone nebo Firebird, který je z praktického hlediska pro samotné browsení asi přijatelnější než Mozilla.
Poslední věcí je malá vysvětlivka ke screenshotům. Používám antialiasované písmo, kde jen to jde. Vím, že spoustě lidí to nevyhovuje, ale budete se s tím muset protentokrát smířit. Ostatně, AA lze vypnout vždy - spíše s jeho zprovozněním mohou nastat problémy.
Dlouho jsem přemýšlel, jakou stránku pro obrázky použít. Mohlo by jich sice být několik jako v předchozím článku, ale nakonec jsem zvolil pouze dvě. První je povinné zobrazení AbcLinuxu.cz. Po druhé jsem požadoval maximální využití CSS stylů, které myslím můžeme s trochou nadsázky považovat za velmi dobrý metr vyspělosti browserů. Nakonec mě napadla stránka Erica A. Meyra css/edge, na kterou si často chodím pro inspiraci.
Začněme u nejtěžšího kalibru.
Kdo by neznal Mozillu (a když ne Mozillu, tak alespoň Netscape Navigator). Ponecháme-li stranou všechny její nesporné uživatelské nevýhody (nemám na mysli nepřeberné množství funkcí, ale ohromnou těžkopádnost), musíme uznat, že mezi jinými browsery vyniká svou kvalitou zobrazování webových stránek. Gecko si nejlépe poradí s většinou uznávaných standardů. Pokud by někdo chtěl namítnout, že některé stránky zobrazí korektně pouze MS IE, není téměř jistě příčinou nedokonalost Gecka, nýbrž chybná implementace rozličných funkcí webu, která se neřídí zmiňovanými standardy, ale pouze kompatibilitou právě s IE.
Screenshot to jen dokládá. Zobrazení stránek css/edge plně odpovídá autorovu úmyslu. Schválně jsem zobrazení zúžil, aby bylo poznat, že "kosmonaut" prosvítá i pod menu na levé straně.
Opera pro Linux již je také ve verzi 7.x. Pokrok se dá označit za významný, i když asi ne každý z něj musel být nutně nadšen. Na první pohled je vidět změněné uživatelské rozhraní. Program už také obsahuje emailového klienta. Připočteme-li rychlost a fakt, že verze "shared" (dynamicky využívající knihovny Qt již nainstalované v systému) má nějakých 3,4 MB (statická 5 MB), zjistíme, že jde o fajn program. Bohužel však také něco stojí - konkrétně 39 USD. A to není žádná láce...
Podobně jako Mozilla, ani Opera neměla se zobrazením css stránky žádný problém.
Poznámka: Článek původně vyšel se screenshotem, který ukazoval, jak to Opera nezvládla - bylo mi to sice divné, ale nedokázal jsem ji k tomu přinutit. Dvěma čtenářům článku se to také nelíbilo a když do diskuze napsali, že jim tu stránku Opera ukáže bez chybičky, zastyděl jsem se a začal pátrat ještě dál. Pomohlo však až smazání konfiguračního souboru - na příčinu mého předchozího neúspěchu jsem nepřišel (a nebyl to zapnutý vlastní stylesheet).
Ač jsem se snažil seč jsem mohl, vyhlazená písma na stránkách AbcLinuxu.cz jsem také nevykouzlil. Stylesheet totiž jako první variantu určuje písmo Lucida, které Opera odmítla antialiasovat. Ani nahrazením za vlastní stylesheet jsem si nepomohl - opět pravděpodobně chyba někde na mé straně.
Browser a File manager prostředí KDE. Khtml se poslední dobou dostalo dost velkého uznání, když si firma Apple vybrala khtml jako základ pro svůj nový browser Safari pro MAC OSX. Sice jsem na různých místech viděl zmínky, že Safari není žádná velká výhra, ale to sem nepatří. Ze screenshotu poznáte, že dokonale si Konqueror s CSS neporadí.
Je vidět, že obrázek na pozadí se opakuje, což by neměl.
Dillo je ďábelsky rychlý prohlížeč postavený na gtk+ (1.2), který ke zobrazování html využívá gzillu. Nepodporuje pokročilejší funkce jako Javascript, CSS nebo frames. Při současné komplikovanosti většiny webových stránek se asi moc pro surfování nehodí. Potřebujete-li však na internetu nebo lokálním disku procházet různá HOWTO a podobně, Dillo vám bude sympatickým pomocníkem.
Links vlastně nemá dvě různé verze z nichž jedna by byla textová a druhá grafická. Binární soubor je pouze jeden a záleží na vás, podporu čeho všeho si do něj přikompilujete. Když se ve výběru moc neomezujete, nebude z linkse žádný malý chudinka: při kompilaci jsem zapnul podporu Javascriptu a grafického módu (s ovladačem pro X a SVGAlib), nabobtnal výsledný spustitelný soubor na více než 4 MB.
Links má mnoho (z mého pohledu) obskurních vlastností (např. nastavení gamma hodnot), které obyčejný smrtelník pravděpodobně moc nevyužije (viz články na root.cz). Kromě toho však zvládá spoustu věcí, pro které si ho mnoho lidí oblíbilo. Já k němu uteču vždy, když kvůli přílišnému experimentování s různými nestabilními vývojovými verzemi X window skončím bez grafického prostředí. Pak se pro hledání na google s pomocí SVGAlib úžasně hodí.
Tento výčet pochopitelně není vyčerpávající. Řekl bych však, že jde o docela reprezentativní vzorek - především z hlediska renderovacích schopností dostupných engines.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
tak jeste jednou: ja sam gnome na notebooku pouzivam (na stolnim poc. mam KDE). jsem hracicka, a proto mam pocit, ze bych o neco prichazel, kdybych nemel nainstalovane oba hlavni desktopy v poslednich verzich. galeon sice nainstalovany nemam, ale ne z duvodu, ktere jsem tvrdil v clanku.
mel jsem za to, ze cely inkriminovany odstavec zni tak posetile provokativne, ze ho nikdo nemuze brat vazne. vubec me nenapadlo, ze by v tom nekdo mohl vycist jeste zakuklenejsi podumysl -- totiz, ze se mi na gnome skutecne neco nelibi a jenom to balim do omluvnych zertiku...a co se tyce michani vtipu a vaznych veci... nezda se mi, ze by celkova informacni hodnota clanku musela utrpet zarazenim nejakeho vtipku.
nicmene snazil jsem se ted opet chybu napravit a musim bohuzel konstatovat, ze nevim, jak na to. normalne pouzivam dillo z unstable distribuce debianu, ktere vzdy pri startu vypise 'setting locale to C...'. zkusil jsem v konfiguracnim souboru nastavit jiny font, coz se mi nepovedlo. prekompiloval jsem tedy dillo se spravne nastavenym 'LC_ALL', ale nijak jsem si nepomohl. napada te neco?
jako posledni moznost jsem zkusil prevest ASPLinux rpm balicek (poskytovany autorem patchu) pomoci 'alien' na deb - vzniknul vsak nespustitelny paskvil. skoda...
co se tyce odstraneni nejakeho fontu, tak v kazda distribuce ma na spravu fontu nejaky mechanismus. lze to take udelat rucne -- font smazat, znovu vytvorit soubory 'fonts.dir' a 'fonts.alias' a pak znovu nacist fonty do X (xset fp rehash
).
nepovazuji IE za prohlizec pro linux.