Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:41
Hans Reiser odsouzen na 15 let až doživotí. Licence EPL a MPL povoleny na Google Code. Intel koupil britskou linuxovou firmu. KOffice 2.0 Alpha 10. Zkouška OSS v Amsterdamu pokračuje. PC-BSD 7.0 Beta 1. gNewSense 2.1. SimplyMEPIS 8.0 Beta 1. Distribuční rada: záchrana smazaných souborů s Foremost.
openSUSE 11.1 Alpha 2 je další testovacím vydáním této populární distribuce, toto trpí tím, že Failsafe je výchozí volbou pro bootování.
Elive 1.8.4 přináší několik důležitých oprav.
antiX MEPIS 7.5 je distribuce pro starý hardware postavená na MEPISu 7.0.
Zenwalk Linux 5.2 "GNOME" nabízí GNOME 2.22.3 spolu s výbavou pro tuto distribuci typickou.
Ubuntu Christian Edition 4.0 se vrací ke kořenům, neboli dává pryč programy pro Windows kvůli obtížnosti správy.
Bluewhite64 Linux 12.1 RC1 "KDE4 LiveDVD" je první 64bitové CD s KDE 4.1 v podání Slackwaru.
Frugalware Linux 0.9 RC2 má jako výchozí vi
editor Elvis, přechází na Linux 2.6.26, GNOME 2.22.3 a Git 1.6.0.
Debian Live 5.0 Beta 1, to je první sada živých CD Debianu Lenny.
Pardus Linux 2008.1 Beta nabízí nový NetworkManager s podporou ad-hoc sítí a sdílením připojením, KDE 3.5.10, Linux 2.6.25.16 a podporu švédštiny.
Kiwi Linux 8.08 má oproti Ubuntu 8.04.1 balíčky aktuální k 28. srpnu, Flash plugin a všechny kodeky pro GStreamer, TrueType fonty Microsoftu a několik dalších programů.
PC/OS 2008v2, distribuce na bázi Ubuntu, zahrnuje podporu pro některé dodatečné kodeky, Flash, Javu a pár programů navíc.
Soudní proces s Hansem Reiserem je u konce. Uzavřel s obžalobou dohodu, jejíž součástí bylo odhalení místa, kde je ukryto tělo jeho mrtvé ženy, plné doznání k vraždě a to, že se vzdá práva na odvolání. Podle doznání Hans svou ženu nejprve udeřil do úst a poté uškrtil. Přesunul její tělo do koupelny a pak do auta, kde zůstalo po dva dny, zatímco hledal vhodné místo, kde by ji mohl pohřbít. Hans byl odsouzen k 15 letům vězení až doživotí - dva roky už má za sebou, takže za 13 let může požádat o propuštění. Jeho slova byla: „Chtěl bych se společnosti pokorně omluvit za svůj zločin. Každý lidský život je posvátný. Vzal jsem život lidské bytosti a hluboce toho lituji.“ ReiserFS a Namesys dal do svěřeneckého fondu svých dětí a slíbil, že se pokusí ve vězení vydělat peníze, aby svým potomkům život ulehčil, pokud tedy bude mít přístup k počítači a k Internetu. Server Wired má jako obvykle další detaily, včetně přepisu jeho doznání.
Začátkem srpna se Google rozhodl vyřadit Mozilla Public License (MPL) ze seznamu licencí dostupných projektům na Google Code. Oficiálním záměrem bylo udělat gesto proti nárůstu počtu open source licencí, což firma považuje za škodlivé, a to obzvláště, když se licence svým záměrem kopírují. Od spuštění Google Code pro veřejnost usilovalo Eclipse Foundation, jehož je Google členem, o zařazení Eclipse Public License (EPL) do seznamu povolených licencí. Ačkoliv firma považuje EPL za poněkud zbytečnou (není dostatečně odlišná od jiných), rozhodla se ustoupit tlaku a projekt zařazením EPL podpořit. Ve světle tohoto kroku už bylo směšné nepovolovat MPL, takže MPL je nyní opět možné použít pro projekty na Google Code hostované.
Intel koupil britskou firmu OpenedHand, která se zaměřovala na vývoj softwaru pro linuxová mobilní zařízení. Jejich existující projekty budou nejen pokračovat dále, ale přinejmenším u některých z nich bude vývoj urychlen, protože se stane součástí celku Moblin (Mobile Linux Internet Project). Zařízení z Moblin se staví na procesoru Intel Atom a má jít hlavně o mobilní internetová zařízení (tablety), drobné notebooky (tzv. netbooky) a zařízení do automobilů (poskytující informace i zábavu). Význačným projektem firmy OpenedHand je Matchbox, což je lehký okenní správce, který nachází využití například na linuxových tabletech Nokia. Jiným projektem je distribuce Poky Linux, která je na bázi GNOME a je určená pro mobilní zařízení jako například telefony.
Vyšla v pořadí už desátá alfaverze KOffice 2.0, přičemž za dva týdny dojde ke zmrazení vývoje nových funkcí, takže budou následovat betaverze. Do této alfaverze se dostala práce studentů ze Summer of Code - jde o webové formuláře pro Kexi, podporu načítání prezentací z KPresenter 1.0, simulaci čínských štětců v Krita, kaligrafický štětec v Karbon, podporu poznámek a prezentačního zobrazení v KPresenter, podporu ODF v KWord a převod konverzního filtru mezi .doc a .kwd, aby importoval přímo do ODF. Mezi ostatní novinky patří nový panel pro nastavování stylu stránky a odstavce v KWord nebo nový panel pro jednotnou správu barev, vzorů a barevných přechodů u různých útvarů.
Amsterdam nyní testuje šedesát desktopů s open source softwarem, aby se tak završil rok různých zkoušek, které předcházejí případnému přechodu. Takzvané „Open Desktopy“ se aktuálně nacházejí na městské správě bytového fondu a v městské části Zeeburg. V říjnu padne rozhodnutí, zda všech 10 000 počítačů ve vlastnictví města přejde na SUSE Linux, OpenOffice.org, Mozilla Firefox, GIMP a další produkty. Ať už však říjnové hlasování dopadne jakkoliv, projekt upoutal pozornost jiných měst a několika ministerstev. Cílem je také ukázat, že desktopy postavené na open source nevyjdou dráž než desktopy s proprietárním softwarem.
PC-BSD, systém na bázi FreeBSD určený mj. pro začátečníky, vyšel ve verzi 7.10 Beta 1, která je založena na FreeBSD 7-STABLE. Prostředí je nyní KDE 4.1, což je velký skok. Systém je možno instalovat z DVD, USB disku nebo přes síť a při instalaci je možné si také vybrat souborový systém. Právě v oblasti podpory souborových systémů došlo k posunu, protože jsou nově podporovány ZFS, UFS2, UFS2+Softupdates a UFS2+Journaling. Plánovač ULE zlepšuje výkon a latenci systému a kromě tohoto byla zlepšena podpora hardwaru, a to jak v podobě ovladačů, tak v podobě vylepšení grafických nástrojů pro jeho správu a detekci. Novinky se dají najít také ve správě softwaru nebo podpoře WiFi sítí.
Jak už možná víte, gNewSense je distribuce, která obsahuje výhradně svobodný software (podle definice Free Software Foundation). Právě díky tomuto se jí ze strany FSF dostává podpory. Kvůli těmto přísným podmínkám nefunguje různý hardware, ale například ani žádný 3D software, protože bylo z licenčních důvodů odstraněno Mesa a GLX. Také ve verzi 2.1 se pracovalo na dalším pročišťování, konkrétně šlo o linux-ubuntu-modules. Dále byl přidán usplash a uvidíte nové grafické téma a jiné změněné vizuální prvky.
sudo
se na živém CD nyní neptá na heslo, v python-apt je podpora pro extra repozitáře a změněno bylo několik ostatních drobností.
SimplyMEPIS je distribuce, která by měla dobře posloužit začátečníkům. Systém je navržen tak, aby dobře fungoval po boku Windows nebo OS X.
SimplyMEPIS 8.0 Beta 1 je nově postavený nad Debian Lenny, což znamená především aktuálnější aplikace. Jako jádro funguje Linux 2.6.26.2 a prostředí KDE 3.5.9 běží pod X.org 7.3. Mozilla Firefox 3.0.1, Sun JRE 6.0, Amarok 1.4.10 a MPlayer 1.0 rc2 představují několik dalších populárních aplikací, které můžete používat. Kancelářský balík je dostupný ve velmi aktuální verzi OpenOffice.org 3.0 Beta 2.
Foremost je nástroj k hledání smazaných souborů podle jejich hlaviček, patiček nebo celkové struktury. Původně byl vyvinut Úřadem pro zvláštní vyšetřování Leteckých sil USA a Centrem pro bezpečnostní studie a výzkum informačních systémů, ale výsledek byl nakonec zveřejněn na SourceForge. Umí pracovat nad disky i nad obrazy disků a podporuje detekci celé řady formátů souborů.
Pokud chceme provést pouze analýzu disku /dev/sde
, aniž by se cokoliv extrahovalo, spustíme:
foremost -w -i /dev/sde -o vystup
V tomto případě najdeme ve vystup/audit.txt
seznam teoreticky obnovitelných souborů. Bez parametru -o
by se použil adresář output
. Pokud víme, co hledáme, můžeme použít parametr -t
a za něj dát typ souborů, které chceme zachránit.
foremost -t jpg -i /dev/sde -o vystup
Seznam všech podporovaných formátů lze najít v manuálové stránce. Při záchraně souborů je důležité dodržovat pravidlo, že získané soubory zapisujeme na jiný než zdrojový disk!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.