Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 17:37
XKCD česky.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Tomáš Znamenáček, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
A keby aj? Tlakový rozdiel jednej atmosféry dokáže trhať bežné materiály? To snáď aby sme sa radšej prestali potápať
To si nemyslím. Lovci perál sa potápajú podstatne hlbšie ako do desiatich metrov. A profesionálni potápači do stoviek metrov. Samozrejme sa musia vyrovnať so zmenou tlaku postupne, ale ani prístrojom, ani im to nerobí najmenší problém.
Bavili sme sa o hermetickom uzavretí notebooku, nie? To asi neznamená natiahnuť okolo neho balónik Btw, čo by sa stalo tomu balóniku? Sám som to nikdy neskúšal, ale podľa mňa by sa proste trochu zmenšil a nič viac by sa nestalo. Ničmenej, o tomto už nie je jednoduché teoretizovať bez materiálových dát (záleží na elasticite tej gumy a kope ďalších parametrov). A potápať sa do desiatich metrov sa mi momentálne tiež nechce
A profesionálni potápači do stoviek metrov.Dobry for. Mozna nemam uplne pravdu s tim vakuem, ale tohle tvoje tvrzeni je taky perfektni :) Zapomnel jsi na to, ze do stovek metru se potopi jen diky skafandru, ktery tlak vyrovnava.
Netuším, čo to sem pletieš. Na tie prístroje stále pôsobí tlak desiatok atmosfér a bez problémov fungujú. Nebavili sme sa len o človeku ako takom, ale aj o materiáloch a ich vzťahu k rozdielu tlakov bežná atmosféra / vákuum. Tu je to ďaleko väčší rozdiel a no problemo.
le běžný notebook by přetlak jedné atmosféry asi nevydržel (zhruba to odpovídá jako by ten notebook přejelo osobní auto).Běžný notebook se vyznačuje tím, že není hermeticky uzavřen, takže se v něm ten přetlak nemá šanci udržet.
Nevím, z čeho přesně dělají notebooky, ale třeba PVC má mez pevnosti 35 MPa. Podle této tabulky má tvrzený polyethylen mez pevnosti v tahu 32 MPa. Takže tlak 1 atmosféry je nevýznamný.
Problém by spíš mohl být s hard disky, kde hlavičky plavou na vzduchovém polštáři, který jaksi ve vakuu nebude. Vymluvit se ale můžeme na SSD.
Tohle je ale špatná úvaha, ty dvě hodnoty spolu nemaj společnýho víc, než že jsou v Paskalech... Podle stejného vzoru bysme mohli přestat šaškovat se stavěním železobetonových mostů, prostě bysme postavili pilíře, natáhli mezi nima igelit (balicí fólie) a jezdili po tom auty (tlak kterým působí auto na vozovku pod sebou je ~1 atm.)Nevím, z čeho přesně dělají notebooky, ale třeba PVC má mez pevnosti 35 MPa. Podle této tabulky má tvrzený polyethylen mez pevnosti v tahu 32 MPa. Takže tlak 1 atmosféry je nevýznamný.
Podľa mňa by to ten notebook bez problému prežil, ale je to jedno, lebo aj tak sa nemáme jak rozsúdiť
Na potápača asi nie (aj keď záleží jak kde, niekde sa lokálne môže zachovať normálna atmosféra), na tie prístroje určite áno. A tie prístoje podľa mňa zas až tak špeciálne nie sú.
Njn, mal by si si poopraviť svoje predstavy o vlastnom živočíšnom druhu. Alebo o fyzikálnych prejavoch tlaku. Alebo obidvoje :-P
Uf, ďalšia zbierka kecov, ktoré sa k fyzike nepribližujú ani zdiaľky. Hlavne tie fotóny na konci... Snáď to bolo celé myslené ako vtip a len som to nepochopil
Z toho jsem také při snaze vtip pochopit vycházel, ale jak tam udělali to nulové tření furt nechápu. Vyleštili podlahu?Při výpočtu zanedbáváme tření a odpor vzduchu.
Již dávno jsem zjistil, že lidé, kteří neopustili Zemi, chovají o podmínkách ve vesmíru jisté utkvělé představy. Každý například „ví“, že pokud je člověk vystaven vakuu, jež existuje nad hranicemi atmosféry, zemře okamžitou a strašlivou smrtí. V populární literatuře najdete množství krvavých historek o vybuchlých kosmonautech, a já vám nebudu kazit chuť k jídlu tím, že bych je zde opakoval. Mnoho z nich není ostatně daleko od pravdy. Sám jsem vtáhl přetlakovou komorou na palubu několik mužů, jejichž zjev by jen těžko posloužil jako reklama na na cestování vesmírem.
Zároveň však ke každému pravidlu existují výjimky – dokonce i k tomuto.
…
Když to přišlo, bylo to tak náhlé, že mysl nedokázala zaznamenat přesnou posloupnost událostí. Zdálo se, že kabina exploduje, a celým tělem mi lomcoval silný vítr. Skrz ústa, která se nezadržitelně otevřela, mi z plic unikly poslední zbytky vzduchu. A pak – naprosté ticho a hvězdy zářící skrz zející otvor vedoucí k životu. Věřte mi, neměl jsem čas přemýšlet, co se děje. Myslím – přestože si nikdy nemohu být jist, zda to nebyla jen představa – že mě pálily oči a brnělo celé tělo. Cítil jsem také veliký chlad, možná proto, že se mi již z kůže začala odpařovat voda.
Jediná věc, na niž si pamatuji s určitostí, bylo ono podivné ticho. Na vesmírné stanici nikdy úplné ticho nenastane. Neustále slyšíte bzučení nějakého přístroje či zvuk vzduchových čerpadel. Toto však bylo absolutní ticho bezedné prázdnoty, kde není ani stopa po vzduchu, jenž by mohl zvuk vést.
…
Rekord pobytu ve vesmíru bez skafandru teď činí dvě minuty; poté se v krvi, která začne vřít při tělesné teplotě, vytvoří bublinky a ty si snadno najdou cestu k srdci.
V mém případě došlo jen k jedinému nepříjemnému následku. Na dobu asi čtvrt minuty jsem byl vystaven skutečnému slunečnímu světlu, ne jeho slabé náhražce, které se podaří proniknout zemskou atmosférou. Krátké zadržení dechu mi vůbec neuškodilo, ale spálil jsem se tak jako nikdy v životě.
CLARKE, A. C. Odvrácená strana nebe. Zhluboka se nadechni.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.