Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:35
Aktuální verze jádra: 2.6.17.6. Linux Kernel Summit 2006. Proč není Reiser4 v jádře.
Aktuální verze jádra je 2.6.17.6, vydaná 15. července. Opravuje několik problémů způsobených verzí 2.6.17.5, která obsahovala opravu lokální zranitelnosti umožňující získat práva roota v kódu souborového systému /proc. 2.6.16.25 a 2.6.16.26 byly vydány se stejnými opravami.
Aktuální předverze je 2.6.18-rc2, vydaná 15. července. Obsahuje velké množství oprav a sadu patchů pro počítání doby, po kterou úlohy čekají. Vizte podrobnosti v dlouhém changelogu. Po vydání -rc2 bylo přidávání nových patchů do hlavní větve pozastaveno kvůli jadernému summitu a ottavskému linuxovému symposiu.
Aktuální -mm strom je 2.6.18-rc1-mm1. Mezi nedávné změny patří podpora architektury Atmel a spousta oprav.
Linux Kernel Summit 2006 se tradičně konal dva dny před zahájením Ottawa Linux Symposium. Redaktor LWN Jonathan Corbet, člen programové komise summitu, tam byl a dělal si poznámky.
První den jaderného summitu se diskutovalo o následujících věcech:
Druhý a poslední den jaderného summitu měl na programu následující setkání:
Shrnutí: dle mého názoru šlo o jeden z úspěšnějších jaderných summitů. Diskuze byly živé a zajímavé, témata relevantní. Došlo k několika rozhodnutím. Ačkoliv je vždy co zlepšovat, vypadá to, že vývojový model funguje dobře a vývojáři spolu povětšinou spolupracují. Věci se pohybují poměrně hladce kupředu, takže summit byl také úspěšný.
Následující obsah je © KernelTrap
17. črc, originál
Otázka zda a kdy bude Reiser4 začleněn do hlavního jádra, je probírána už dva roky. Hans Reiser souborový systém popsal v březnu 2004 jako poměrně stabilní pro průměrné uživatele. Byl zařazen do -mm stromu Andrew Mortona, ačkoliv problémy s Reiser4 pluginy a stylem psaní kódu způsobily před dvěma lety dlouhé diskuze. Dvě nedávná vlákna na LKML otázku znovu otevřela. Na obecné, netechnické úrovni se ptala, proč ještě nebyl Reiser4 začleněn do hlavního jádra. Někteří se nechali slyšet, že jde o politické rozhodnutí, jiní uváděli jako důvod obavy, že Namesys by po začlenění mohla na Reiser4 zapomenout a začít se zabývat jiným souborovým systémem. Odpovědi na tyto teorie ukazují, že ve skutečnosti existují technické překážky, které je potřeba před začleněním vyřešit, a že bylo v tomto ohledu odvedeno hodně práce. Další diskuze lze najít na nedávno vytvořené stránce v rámci kernel newbies wiki.
Hans Reiser poslal seznam úkolů pro nejbližší období, které by měly dát do pořádku zbývající technické otázky. Seznam obsahuje začlenění batch_write a kódu optimalizace čtení do -mm, dokumentace všeho ve wiki Namesys, zjištění a vyřešení hlášených zatuhnutí systému při používání Reiser4, kompletní kontrolu kódu crypt-compress, optimalizaci fsync, kontrolu instalačních instrukcí a kontrolu jaderné dokumentace. Hans vysvětlil: Stabilita našeho kódu bohužel trochu utrpí kvůli všem těmto změnám -- to nelze vyřešit jinak než časem. Na druhou stranu teď používáme méně procesoru. Jedinou výkonnostní slabinou Reiser4 je nyní fsync. Jakmile bude připraven kód crypt-compress, vydáme Reiser4.1-beta (protože máme pluginy, znamená pro uživatele vydání betaverze to, že když připojí oddíl pomocí mount -o reiser4.1-beta, bude cryptcompress výchozím pluginem; pokud ne, budou dále používat Reiser4.0). Zdvojnásobení výkonu a snížení využití disku o polovinu bude legrace.
no dnes to bolo dost kratke...Prectete si odkazovane clakny na LWN a budete to mit dlouhe az dost
poměrně stabilní pro průměrné uživateleA ty kernel Oopsy, co zmiňují uživatelé na Gentoo fóru jsou potom co?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.