Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Aktuální stabilní jádro je 2.6.17.3, vydané 30. června. Šlo o jedinou opravu DoS zranitelnosti v SCTP netfilter kódu pro sledování spojení. O den dříve bylo vydáno 2.6.17.2 obsahující poměrně velkou sadu důležitých oprav. Oprava SCTP je také v 2.6.16.23.
Aktuální předverze je 2.6.18-rc1, vydaná 5. července. Shrnutí změn najdete níže. K dispozici jsou rovněž krátký (příliš velký na začlenění do Linusova oznámení) a dlouhý changelog.
Aktuální -mm strom 2.6.17-mm6. Mezi nedávné změny v -mm patří rozšíření API read-copy-update [číst-kopírovat-aktualizovat], rozsáhlé pročištění plánovačů, odstranění několika starých (OSS) ovladačů zvukových karet a sada patchů zmenšující strukturu inode. Velké množství patchů bylo z -mm odstraněno, protože si našly cestu do 2.6.18-rc1.
Barevné diffy se mi líbí, ale přiznejme si, že tento konkrétní výběr barev přinutí většinu lidí vypíchnout si oči vidličkou na fondue. A to není nic dobrého. Dloubat se vidličkami na fondue v očních důlcích je považováno za velmi škodlivé pro zdraví a sedm z devíti očařů je striktně proti této činnosti.
Abychom tedy neměli spoustu slepých uživatelů gitu, aplikujte prosím následující patch.
Pro 2.6.18-rc1 bylo zatím začleněno přes 4500 patchů. V mnoha případech jde o obvyklé opravy a aktualizace, ale dostaly se tam i změny, které pocítí uživatelé i vývojáři. Z těch uživatelských vybírám:
Interní API změny týkající se vývojářů jádra:
Síťové ovladače by už neměly manipulovat se spinlockem xmit_lock ve struktuře net_device; místo toho by měly být používány následující nové funkce:
int netif_tx_lock(struct net_device *dev); int netif_tx_lock_bh(struct net_device *dev); void netif_tx_unlock(struct net_device *dev); void netif_tx_unlock_bh(struct net_device *dev); int netif_tx_trylock(struct net_device *dev);
Metoda VFS get_sb() má nový prototyp:
int (*get_sb)(struct file_system_type fstype, int flags, const char *dev_name, void *data, struct vfsmount *mnt);
Nový je parametr mnt; umožňuje souborovému systému obdržet ukazatel na strukturu cílového bodu připojení. Bod připojení by měl být přiřazen k superbloku v metodě get_sb() zavoláním:
int simple_set_mnt(struct vfsmount *mnt, struct super_block *sb);
Návratová hodnota get_sb() byla rovněž změněna na chybový stav int. Všechny pomocné funkce get_sb_*() doznaly stejných změn. Cílem celého snažení je umožnit NFS sdílet superbloky přes body připojení.
Superbloková operace statfs() má nový prototyp:
int (*statfs)(struct dentry *dentry, struct kstatfs *stats);
Starý ukazatel struct super_block je teď dentry.
Bylo přidáno pár funkcí, které mají jadernému kódu usnadnit alokaci bufferů pomocí vmalloc() a namapovat to do uživatelského prostoru. Jsou to:
void *vmalloc_user(unsigned long size); void *vmalloc_32_user(unsigned long size); int remap_vmalloc_range(struct vm_area_struct *vma, void *addr, unsigned long pgoff);
První dvě funkce jsou obměnami vmalloc(), které získají paměť, jež má být namapována do uživatelského prostoru; mimo jiné celý rozsah vyplní nulami, aby se předešlo úniku dat. vmalloc_32_user() alokuje pouze nízkou paměť. Volání remap_vmalloc_range() práci dokončí; odmítne však přemapovat paměť, která nebyla alokována prostřednictvím jedné ze dvou uvedených funkcí.
V tuto chvíli již čas určený k začleňování změn do 2.6.18 vypršel, takže pravděpodobně mnoho dalších přírůstků neuvidíme.
Před několika týdny jsme se dívali na možná vylepšení souborového systému ext3 a probírali otázku, jestli už nadešel čas pro zmrazení ext3 a vložení nových funkcí do ext4. Vývojáři ext2/3 dali jasnou odpověď: začnou s vývojem ext4.
Konkrétněji půjde o vytvoření nového souborového systému v fs/ext4. Tento FS se bude registrovat jako "ext3dev," což má dát jednoznačně najevo, že se jedná o vývojový souborový systém, který není vhodný pro ukládání dat, na kterých vám záleží. Do nového FS budou zařazovány především funkce, které mění formáty na disku a zabraňují spolupráci se stávajícími implementacemi ext3. Ext3 se omezí na opravy chyb a bezpečná vylepšení. Během toho procesu si nový FS udrží schopnost pracovat s aktuálním formátem ext3.
Někdy v budoucnu bude ext3dev označen za stabilní a přejmenován na "ext4". Jakmile budou vychytány poslední mouchy, přijde FS o nálepku "experimentální" a uživatelům bude doporučováno upgradovat. Protože zůstane podpora ext3 formátů, mělo by se jednat o snadnou věc, která nebude vyžadovat zálohování a obnovení. Ještě později bude možná kód ext3 odstraněn a ext4 ponechán, aby se transparentně postaral i o souborové systémy ext3.
Tento přístup patrně nemá moc odpůrců, takže to vypadá, že vše proběhne, jak je tu popsáno. Protože přidání nového souborového systému nehrozí velkým nebezpečím pro ostatní kód, mohlo by se vytvoření ext4 a přidání některých nových funkcí (například rozsahů) stihnout ještě v 2.6.18.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ata1.00: ATA-6, max UDMA/133, 156301488 sectors: LBA48 NCQ (depth 0/32) ata2.00: ATA-6, max UDMA/133, 156301488 sectors: LBA48 NCQ (depth 0/32)
Někdy v budoucnu bude "ext3dev" označen za stabilní a přejmenován na "ext4".Nevěrím
„...vypíchnout si vlastní oči...“Chichi, tady bych viděl jistý prostor pro datovou kompresi...