Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Přehled únorových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
LWN.net Weekly Edition for February 6, 2025.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 5. února 2025
Vývojové jádro 6.14-rc1 bylo vydáno 2. února. Linus poznamenal:
Tohle je ve skutečnosti _drobné_ začleňovací okno a je to v pořádku. Svátky zjevně znamenaly, že lidé se věnovali vývoji méně než během obvyklého cyklu, a to se pak ukazuje jako vydání mnohem menší než průměr. Opravdu mi přišlo, že letos jsme trefili načasování celého vydání v období svátků a tohle je pak jen další příznak.
Stabilní aktualizace: 6.13.1, 6.12.12, 6.6.75, 6.1.128, 5.15.178, 5.10.234 a 5.4.290 byly vydány 1. února.
Stabilní aktualizace 6.13.2, 6.12.13 a 6.6.76 byly revidovány a očekávány 7. února.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 5. února 2025
To, co činí vývoj jádra Linux tak nepříjemným, je to, jak je tolik vývojářů/správců soustředěných na obhajobu svých názorů/postojů, místo aby se snažili porozumět problému a spolupracovat na jeho řešení.
Obecná múza: když recenzent klade otázky týkající se patche, měli bychom tyto otázky brát jako hlášení chyb v seznamech změn a komentářích v kódu: požadované informace chybí. Takže prosím, projděme otázky recenzentů, když připravujeme další revizi skupiny patchů, a ujistěme se, že všechny ty otázky jsou zcela zodpovězeny.
LWN.net Weekly Edition for February 13, 2025.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 12. února 2025
Vývojové jádro 6.14-rc2 bylo vydáno 9. února. Linus řekl:
Je nedělní odpoledne a vydávám obvyklého naplánovaného kandidáta na vydání, zatímco zbytek Spojených států se chystá na hlavní den televizních reklam přerušovaných jakýmsi turnajem v bowlingu na trávníku.
Stabilní aktualizace: 6.13.2, 6.12.13 a 6.6.76 byly vydány 8. února a 6.6.77 (s jednou opravou problému se sestavení) následovala 11. února.
A Rust-for-Linux policy document. Jonathan Corbet. 10. února 2025
Miguel Ojeda oznámil zveřejnění nového dokumentu popisujícího pravidla použití Rustu v jádře Linux.
Vyskytlo se poměrně dost zmatků, jaká jsou pravidla ohledně Rustu v jádře, kdo co spravuje a tak dále. Tento dokument se snaží vyjasnit některá z těchto témat podle toho, co je pokud víme, aktuální stav.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 12. února 2025
Před Dobrotivými Entitami se *mám* na pozoru, protože je příliš mnoho velmi čerstvých příkladů firem „měnících priority“, když se změní politické větry. Programy a iniciativy, které byly donedávna ukázkovými příklady pokroku a dobročinnosti, jsou zavřeny a zrušeny. Obávám se, že nás dělí jen pár změn nálady od něčího rozhodnutí, že existence svobodného softwaru by neměla být připuštěna, protože je ku prospěchu nepřátelům Ameriky. Řada z nás si až moc dobře pamatuje, jak velcí technologičtí obři nakládali s Linuxem jako s „rakovinou“, které je potřeba vzdorovat, a dovedu si určitě představit, že se ta myšlenka snadno znovu dostane do některého Velkého Mozku ve Velení.
Za sebe bych rád zajistil, že vývoj Linuxu bude moct pokračovat bez pevné závislosti na jedné centralizované službě – ať už řízené velkým komerčním subjektem, nebo i samostatné, kterou by provozoval kernel.org.
Nuže, kernel.org je velmi _pohodlný_. A můžete si toho všimnout ve statistikách: z mých začlenění za poslední rok bylo 85 % z kernel.org. Ale to je právě proto, že je pohodlný, ne protože je centralizovaný.
Ale pořád tu zbývá těch 15 %, co není kernel.org.
Protože jsem tu statistiku udělal, kdyby to někoho zajímalo, hlavní hostitelé mých začlenění mimo kernel.org jsou github.com, git.samba.org, gitlab.freedesktop.org, evilpiepirate.org, git.infradead.org a git.lwn.net (a je tam ještě několik dalších).
LWN.net Weekly Edition for February 20, 2025.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 19. února 2025
Vývojové jádro 6.14-rc3 bylo vydáno 16. února. Linus řekl:
Takže prvních několik týdnů vývoje vydání 6.14 bylo menších než obvykle, ale rc3 vlastně zcela sedí mezi normálními vydáními v této fázi. Asi jenom načasování žádostí o začlenění a uvidíme, jak to půjde příští týden. Ale nic nevypadá znepokojivě.
Vedle obvyklého přísunu oprav toto vydání obsahuje „falešnou sběrnici“ navrženou pro jednoduché ovladače, které jen vyžadují spojení s nějakou virtuální sběrnicí; tato sběrnice má vazby pro Rust od samého začátku.
Stabilní aktualizace: 6.13.3, 6.12.14 a 6.6.78 byly vydány 17. února; následovala je 6.12.15 obsahující několik vratek kvůli regresi v souborovém systému XFS, která může vést k pádům jádra, 18. února.
Stabilní aktualizace 6.13.4, 6.12.16, 6.6.79 a 6.1.129 byly revidovány a očekávány 21. února.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 19. února 2025
Je neobhajitelné, jak jsou některé z těch názorů vyjádřeny. Pokud chceme mít dlouhodobě zdravou komunitu, musíme se zlepšit. Není v pohodě fungovat se společným porozuměním, že někteří lidé jsou prostě zmrdi, které jenom musíte ignorovat. V tomto směru dochází ke hmatatelným změnám. Ale myslím, že je chyba brát špatně vyjádřené postoje několika vývojářů jako reprezentativní náhled na celou komunitu.
Většina chyb (co do kvantity, ne kvality/závažnosti), co máme, je způsobená hloupými okrajovými příklady v C, které v Rustu vůbec nejsou. Záležitosti jako prosté přepisování paměti (ne, že by rust zdaleka dokázal odchytit všechny z nich), čištění při obsluze chybových větví, opomenuté kontroly chybových hodnot a mýlky v použití po uvolnění. Proto chci vidět Rust v jádře, tyto druhy chyb jednoduše zmizí, což vývojářům a správcům poskytne víc času, aby se soustředili na OPRAVDOVÉ chyby, které se dějí (tzn. problémy s logikou, podmínky souběhu atd.)
Jsem pro všemi deseti, aby se náš kód v C proměnil tak, ať na tyto druhy problémů není možné narazit, práce, kterou na tom odvádějí Kees a Gustavo a další, je úžasná a naprosto nutná, máme 30 milionů řádek kódu v C, který v nejbližších letech nikam nezmizí. Je to záslužné úsilí, které není u konce a v žádném případě by nemělo ustat.
Ale v případě nového kódu / ovladačů je pro nás všechny výhra psát je v rustu, kde tyto druhy chyb prostě nemůžou nastat (nebo se stávají mnohem, mnohem vzácněji), proč bychom to neměli dělat?
LWN.net Weekly Edition for February 27, 2025.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 26. února 2025
Vývojové jádro 6.14-rc4 bylo vydáno 23. února. Linus řekl: „Tohle je stále ten správný druh ‚nudného‘ vydání: nic v rc4 zvlášť nevybočuje.“
Stabilní aktualizace: 6.13.4, 6.12.16, 6.6.79 a 6.1.129 byly vydány 21. února.
Stabilní aktualizace 6.13.5, 6.12.17 a 6.6.80 byly revidovány a očekávány každou chvíli.
Linus on Rust and the kernel's DMA layer. Jonathan Corbet. 21. února 2025
Koncem ledna vyšel na Linux Weekly News tento článek o debatách týkajících se skupiny rustových vazeb pro jadernou vrstvu mapování DMA. Mnoho pixelů bylo na toto téma od té doby vynaloženo, nejnověji v tomto rozložitém e-mailovém vlákně. Linus Torvalds nyní dal najevo svůj postoj k tomuto tématu:
Nikdo vás nenutí přijímat žádný kód v Rustu, ani se starat o jakýkoliv kód v Rustu v kódu DMA. Můžete ho ignorovat.
Ale „ignorovat stranu Rustu“ samo o sobě také znamená, že o straně Rustu nemůžete *rozhodovat*.
Nemůžete mít obojí. Nemůžete říct „Nechci mít s Rustem nic do činění“ a hned v příští větě říct „A to znamená, že ten kód v Rustu, kterého si nebudu všímat, nemůže používat rozhraní v C, která spravuji“.
Zdá se, že příslušný kód bude velmi pravděpodobně začleněn pro vydání 6.15.
A change in maintenance for the kernel's DMA-mapping layer. Jonathan Corbet. 25. února 2025
Diskuze o začlenění rustových abstrakcí pro jadernou vrstvu mapování DMA převážně ustala poté, co Linus Torvalds dal jasně najevo, že ten kód přijme. Dalším důsledkem tohoto rozhodnutí je avšak, že Christoph Hellwig v tichosti odstoupil z pozice správce kódu mapování DMA. Do budoucna bude správcem této vrstvy Marek Szyprowski. Hellwig ten kód spravoval po mnoho let, jeho příspěvky budou chybět.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 26. února 2025
Například v tomto začleňovacím okně mi nastala neobvyklá situace „tohle nefunguje s mým sestavením rustu“, ale ta byla zachycena a opravena ještě dřív, než se začleňovací okno uzavřelo. Hádejte, co zachyceno *nebylo*, a pak nebylo opraveno dřív než -rc3? Běžná chyba sestavení na ezoterické platformě zvané „i386“.
Rozdíl mezi vývojáři síťování a zabezpečení spočívá v tom, že podle vývojáře síťování je 10 mikrosekund dlouhá doba, zatímco vývojář zabezpečení si myslí, že 10 let není vůbec žádná doba.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: