Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Do konference přišlo celkem 4775 emailů, nejvíce jich poslali Ingo Molnar, Alan Cox a William Lee Irwin III.
31. srp - 5. zář
Sam Ravnborg napsal:
Následující patch odpovídá na požadavky několika lidí. Umístíte-li do rootu vašeho výstupního stromu soubor pojmenovaný localversion*, text v souboru obsažený bude připojen ke KERNELRELEASE.
LOCALVERSION původně zavedl Ian Wienand <ianw@gelato.unsw.edu.au>
Umožňuje do localversion vložit krátký řetězec označující konkrétní konfiguraci ("-smpacpi") nebo aplikované patche ("-llat-np").
Neboli:
$(srctree)/localversion-lowlatency obsahuje "-llat"
$(srctree)/localversion-scheduler-nick obsahuje "-np"
$(objtree)/localversion obsahuje "-smpacpi"
Výsledný KERNELRELEASE bude:
2.6.8.rc1-smpacpi-llat-np
K označení jádra již není třeba upravovat Makefile, takže při aplikaci patchů nebudou žádná odmítnutí [rejects]. Přidáte-li nový soubor localversion*, nebo změníte-li stávající, kbuild to pozná a při příštím spuštění make provede správnou rekompilaci.
Jediným omezením je, že KERNELRELEASE musí být <= 64 znaků - takže ta jména ponechte krátká.
Překročíte-li limit, kbuild nahlásí chybu.
$ cat localviersion-long
dlouhá-verze-v-souboru-localversion-ktera-je-urcite-delsi-nez-64
Příklad:
CHK include/linux/version.h
"2.6.9-rc1-dlouhá-verze-v-souboru-localversion-ktera-je-urcite-delsi-
nez-64" exceeds 64 characters
make: *** [include/linux/version.h] Error 1
Ian Wienand si všiml, že parametr 'LOCALVERSION=verze' z příkazového řádku nezpůsobil rekompilaci version.h. Poslal patch, který to napravoval, a Sam jej přijal.
Na jiném místě řekl Jan-Benedict Glaw na adresu původního patche: Moc se mi líbí. Možná by také bylo fajn (v budoucnu) zavést název konfigurace v jednom ze souborů Kconfig, aby byl uložen v .config (např. SUSE dělá něco podobného, a ačkoliv SUSE nepoužívám, někdy se to může hodit, hlavně pro věci jako "SMP-4GB", "VAX-KA4x" a podobně). V podstatě by to bylo jako přidat název defconfig_* do některých těch proměnných :-). Sam to považoval za dobrý nápad. Ian Wienand poslal patch a připojil:
Ok, tohle je můj pokus. Myslím, že umí vše, co lidi chtěli:
Samovi se patch zamlouval a začlenil jej do toho svého.
2. zář
Maximilian Attems aktualizoval soubor MAINTAINERS, kde změnil mailovou konferenci o paralelním portu z parport@torque.net na linux-parport@lists.infradead.org.
7. zář - 12. zář
Alan Cox se zeptal na sériovou vrstvu: Chystá se to někdo opravit dříve než začnu užívat hrubého násilí? Konkrétně je potřeba začít něco dělat s problémy v TIOCSTI, nastavení pravidel linky, zavěšení vs. příjem, ovladače zneužívající API volají přímo ldisc.receive_buf. Arjan van de Ven předpokládal, že Alan měl na mysli TTY vrstvu, ale Alan napsal:
Obojí. V samotných sériových ovladačích je spousta problémů se zavěšením/přijetím, které způsobují věci jako tohle:
zavěšení
[zavření ldisc]
odeslání bajtů na ldisc
[Krach!]
Theodore Ts'o reagoval:
Zavěšování je potřeba kompletně předělat, abychom nemuseli sériové ovladače nutit provádět úplné vypnutí portu v kontextu přerušení. Jsou-li ovladače opatrné, může to být bezpečné, ale je příliš těžké zvládat zavěšení správně.
Jestli máš čas na TTY vrstvě pracovat (padouchu!!!), určitě s tím začni. Doufal jsem, že budu mít na řešení těch nejhorších problémů čas někdy příští rok (až uteču zpět k vývoji), ale kdyby to bylo opravené dříve, bylo by to fajn.
9. zář - 10. zář
Makan Pourzandi napsal:
Vývojářský tým DSI by rád oznámil vydání digsig verze 1.3.1.
Tento jaderný modul pomáhá systémovým administrátorům mít pod kontrolou spouštění binárek a knihoven ELF (Executable and Linkable Format) v závislosti na přítomnosti platného digitálního podpisu. Hlavní funkcí je pomoci administrátorům rozlišovat aplikace, kterým věří (a tedy podepíší). Je založen na háčcích Security Module (bezpečnostního modulu).
Kód je pod GPL a najdete ho na: http://sourceforge.net/ projects/disec/, stahujte digsig-1.3.1. Více dokumentace na disec.sourcefrge.net.
Doufám, že vám bude k užitku.
Vítáme všechna hlášení o chybách, požadavky na funkce nebo obecné zprávy o používání (kopii vaší zprávy do konference, prosím, pošlete mně nebo do disec-devel@lists.sourceforge.net).
9. zář - 15. zář
Tigran Aivazian napsal:
Dostal jsem i otestoval poslední datový microcode soubor od Intelu. Soubor je datovaný 2. září 2004. Stáhnout jej můžete jak v textové formě (bzip2), tak jako balík spolu s utilitou microcode_ctl ze sekce Download na těchto stránkách:
http://urbanmyth.org/microcode/
Dejte mi, prosím, vědět, narazíte-li s tímto souborem nebo s microcode ovladačem pro Linux na nějaké problémy. Díky.
Chris Rankin zajásal: Aha! Tento microcode soubor už obsahuje data pro moje duální P4 Xeony (HT) [...] Soubor z 27. července pro tyto procesory neobsahoval nic. Vlastně byl ten červencový soubor podezřele menší než ten z 16. března.
Jinde se Nathan Bryant zeptal: Jak si microcode rozumí s přidáváním procesorů za chodu [CPU hotplug]? Alan Cox odpověděl: Spustíš aktualizační sekvenci microcode po zapojení procesoru. To by mohl být důvod pro to, aby bylo používání zapojeného procesoru aplikacemi nastartováno z uživatelského prostředí, takže by nejprve proběhl nějaký úklid. V ideálním případě by vám váš prodejce BIOSu poslal v rozumném formátu aktualizace BIOSu, které by se o podobné věci staraly.
14. zář
Ananth N. Mavinakayanahalli oznámil:
K dispozici je libsysfs verze 1.2.0, která je součástí balíku sysfsutils. Najdete na:
http://linux-diag.sourceforge.netLibsysfs poskytuje jednoduché a stabilní API pro přístup k souborovému systému sysfs.
Hlavní změny od 1.1.0:
14. zář - 15. zář
Ovladač PWC byl po nepěkném flamewaru nedávno odstraněn, více v Jaderných novinách 276.
Luc Saillard napsal:
Připravil jsem patch pro opětovné přidání ovladače PWC do jádra. Ovladač podporuje některé komprimační režimy (pro čipsety 2 a 3), takže k zachycování obrazu v 640x480@10fps již nepotřebujete ten binární modul. Používejte opatrně, testoval jsem na několika webových kamerkách (typ 730, 740). Do budoucna plánuji vylepšit kompatibilitu s dalšími kamerkami a implementovat dekodér pro verzi 1.
Na přání původního autora jsem odstranil emailovou adresu podpory a přidal upozornění: "toto není oficiální verze".
Patch má 300kb, takže není součástí tohoto mailu. Tarball nebo patch oproti poslednímu jádru najdete na:
http://www.saillard.org/pwc/linux-2.6.9-rc2_pwc-9.0.2-fork0.2.diff.bz2
http://www.saillard.org/pwc/
Stelian Pop poznamenal: Jen pro případ, že někdo nevěnoval pozornost původní zprávě a nevšiml si, tak téměř celý binární pwcx byl úspěšně rozebrán pomocí reverse engineeringu... Tim Fairchild odpověděl: První zprávy jsem si všiml, ale dnes jsem byl pryč. Gratuluji, dobrá práce! Kéž bych měl webkamerku Philips, abych to mohl otestovat. Budu se muset podívat na modely a typy a zkusit najít na ebay něco, s čím bych mohl testovat...
V originálu Kernel Traffic 277 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: