Portál AbcLinuxu, 1. listopadu 2024 00:26
Uživatelé GNU/Linuxu si často stěžují, jak špatně je na tom jejich systém se spotřebou elektrické energie a když nabootují Windows, vydrží jejich notebook v provozu na baterii déle. Víme však vůbec, jaké jsou v současných distribucích GNU/Linuxu možnosti v oblasti Power Managementu?
Podívejme se na jeden z optimalizačních nástrojů, který umožní vyladit systém k nižší spotřebě energie - tuned. Tento nástroj vznikl v rámci projektu Fedora, ale je použitelný v libovolné distribuci GNU/Linuxu.
Architektura tuned je založena na pluginech, jež se dělí do dvou skupin - monitorovací a nastavovací. Monitorovací pluginy slouží ke sledování aktuálních provozních parametrů systému. Nastavovací pluginy tyto informace dále využívají a dle definovaných pravidel dynamicky upravují nastavení systému tak, aby byla spotřeba el. energie snížena na minimum při zachování přibližně stejné odezvy pro uživatele. V současné době existují tři páry pluginů - pro CPU, síťové karty a pevné disky. Dále tuned pracuje s ktune jehož prostřednictvím upravuje dle zvoleného profilu statické nastavení systému, především parametrů jádra.
Z uživatelského pohledu pracuje tuned s tzv. profily. Profil je sada souborů obsahujících nastavení pro ktune a tuned. V současné době existuje 9 profilů odpovídajících různým nárokům na systém jakožto i různým hardwarovým sestavám:
Pokud však někomu tato nabídka nestačí, může si vytvořit profil(y) vlastní. Každý profil má v adresáři /etc/tune-profiles svůj vlastní podadresář obsahující soubory:
Samozřejmě není nutné začínat „od podlahy“. Jednodušší variantou je zkopírování souborů některého z existujících profilů a ty následně upravit dle vlastních představ.
Základním krokem práce s libovolným nástrojem je instalace. Pokud používáte distribuci Fedora, v rámci níž projekt tuned vznikl, stačí Vám prosté
yum install tuned
V jiných distribucích si pravděpodobně budete muset poradit s trochu náročnějším postupem - stažením zdrojového kódu ze stránek projektu a instalací pomocí
make install
Ke spuštění poslouží příkaz
service tuned start
případně, chceme-li, aby byl tuned spouštěn při každém startu počítače
chkconfig tuned on
Při startu si tuned načítá soubor s nastavením, implicitně /etc/tuned.conf (lze změnit pomocí přepínače -c na libovolnou jinou cestu). Tento soubor ve formátu ini obsahuje sekce pro jednotlivé pluginy a hlavní sekci s obecnými nastaveními. Podrobněji vizte /etc/tuned.conf.
Dostupné profily lze vypsat příkazem
tuned-adm list
a následně aktivaci vybraného profilu
tuned-adm profile 'vybrany_profil'
Deaktivaci tuned provedeme pomocí
tuned-adm off
Pro další informace vizte man tuned a man tuned-adm.
Pomocí tuned lze dosáhnout úspory el. energie a na noteboocích tak delší výdrže při provozu na baterii. Velikost těchto úspor je však závislá na užívaném hardware i na vhodné volbě profilu. Celý projekt je stále ve vývoji a jistě se v budoucnosti dočkáme ještě větších úspor. Pro více informací vizte http://fedorahosted.org/tuned/.
Tento článek vznikl v rámci bakalářské práce Vratislava Podzimka.
To jsem netušil. Je to někde zdokumentováno? Nedaří se mi to najít. :(Pokud je mi známo, tak jediná dokumentace je přímo v konfigurácích laptop mode. Naštěstí je každá volba velmi dobře okomentovaná.
A jen bych ještě dodal, že Tuned se snaží pracovat co nejvíc dynamicky a upravovat nastavení v závislosti na vytížení systému. I každý plugin má monitorovací a "nastavovací" část. Nevím, jak je to u laptop-mode.Tak v tom se AFAIK laptop mode liší. Má jen dva stavy – v síti a běžící na baterii, a mezi těmi se přepíná.
git clone git://git.fedorahosted.org/git/tuned
,
uvedený na fedorahosted, normálně funguje. Pokud ne, bude problém někde na straně klienta, ale bez dalších informací nedokážu říct v čem. Každopádně tohle je problém č. 1, po jeho vyřešení se stačí podívat do souboru tuned.spec, kde je dobře vidět, jak probíhá instalace.
Rád pomůžu, stačí dát vědět (třeba sem). Můžu i poslat tarball se zdrojáky, ale doporučil bych zprovoznit git. ;)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.