Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podívejme se na jeden z optimalizačních nástrojů, který umožní vyladit systém k nižší spotřebě energie - tuned. Tento nástroj vznikl v rámci projektu Fedora, ale je použitelný v libovolné distribuci GNU/Linuxu.
Architektura tuned je založena na pluginech, jež se dělí do dvou skupin - monitorovací a nastavovací. Monitorovací pluginy slouží ke sledování aktuálních provozních parametrů systému. Nastavovací pluginy tyto informace dále využívají a dle definovaných pravidel dynamicky upravují nastavení systému tak, aby byla spotřeba el. energie snížena na minimum při zachování přibližně stejné odezvy pro uživatele. V současné době existují tři páry pluginů - pro CPU, síťové karty a pevné disky. Dále tuned pracuje s ktune jehož prostřednictvím upravuje dle zvoleného profilu statické nastavení systému, především parametrů jádra.
Z uživatelského pohledu pracuje tuned s tzv. profily. Profil je sada souborů obsahujících nastavení pro ktune a tuned. V současné době existuje 9 profilů odpovídajících různým nárokům na systém jakožto i různým hardwarovým sestavám:
Pokud však někomu tato nabídka nestačí, může si vytvořit profil(y) vlastní. Každý profil má v adresáři /etc/tune-profiles svůj vlastní podadresář obsahující soubory:
Samozřejmě není nutné začínat „od podlahy“. Jednodušší variantou je zkopírování souborů některého z existujících profilů a ty následně upravit dle vlastních představ.
Základním krokem práce s libovolným nástrojem je instalace. Pokud používáte distribuci Fedora, v rámci níž projekt tuned vznikl, stačí Vám prosté
yum install tuned
V jiných distribucích si pravděpodobně budete muset poradit s trochu náročnějším postupem - stažením zdrojového kódu ze stránek projektu a instalací pomocí
make install
Ke spuštění poslouží příkaz
service tuned start
případně, chceme-li, aby byl tuned spouštěn při každém startu počítače
chkconfig tuned on
Při startu si tuned načítá soubor s nastavením, implicitně /etc/tuned.conf (lze změnit pomocí přepínače -c na libovolnou jinou cestu). Tento soubor ve formátu ini obsahuje sekce pro jednotlivé pluginy a hlavní sekci s obecnými nastaveními. Podrobněji vizte /etc/tuned.conf.
Dostupné profily lze vypsat příkazem
tuned-adm list
a následně aktivaci vybraného profilu
tuned-adm profile 'vybrany_profil'
Deaktivaci tuned provedeme pomocí
tuned-adm off
Pro další informace vizte man tuned a man tuned-adm.
Pomocí tuned lze dosáhnout úspory el. energie a na noteboocích tak delší výdrže při provozu na baterii. Velikost těchto úspor je však závislá na užívaném hardware i na vhodné volbě profilu. Celý projekt je stále ve vývoji a jistě se v budoucnosti dočkáme ještě větších úspor. Pro více informací vizte http://fedorahosted.org/tuned/.
Tento článek vznikl v rámci bakalářské práce Vratislava Podzimka.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To jsem netušil. Je to někde zdokumentováno? Nedaří se mi to najít. :(Pokud je mi známo, tak jediná dokumentace je přímo v konfigurácích laptop mode. Naštěstí je každá volba velmi dobře okomentovaná.
A jen bych ještě dodal, že Tuned se snaží pracovat co nejvíc dynamicky a upravovat nastavení v závislosti na vytížení systému. I každý plugin má monitorovací a "nastavovací" část. Nevím, jak je to u laptop-mode.Tak v tom se AFAIK laptop mode liší. Má jen dva stavy – v síti a běžící na baterii, a mezi těmi se přepíná.
git clone git://git.fedorahosted.org/git/tuned
,
uvedený na fedorahosted, normálně funguje. Pokud ne, bude problém někde na straně klienta, ale bez dalších informací nedokážu říct v čem. Každopádně tohle je problém č. 1, po jeho vyřešení se stačí podívat do souboru tuned.spec, kde je dobře vidět, jak probíhá instalace.
Rád pomůžu, stačí dát vědět (třeba sem). Můžu i poslat tarball se zdrojáky, ale doporučil bych zprovoznit git. ;)