Portál AbcLinuxu, 28. dubna 2024 09:53

HW novinky: Bulldozery od AMD i pro socket AM3

30. 3. 2011 | David Ježek
Články - HW novinky: Bulldozery od AMD i pro socket AM3  

Nejzajímavější zprávou pro majitele platformy AM3 je jistě možnost přesedlat na novou generaci CPU „Bulldozer“, jakmile se tyto objeví na trhu a výrobce desky vydá nový BIOS. Dále se podíváme na patrně poslední uvedený Phenom II X4, novou GeForce GTX 550 Ti a také na to, co si firma OCZ pořídila za 32 miliónů dolarů.

Obsah

Procesory AMD „Bulldozer“ budou pasovat do socketu AM3

link

V posledních týdnech se objevovaly na webech výrobců základních desek jisté náznaky, že budoucí procesory rodiny AMD „Bulldozer“ budou po „jistých úpravách“ pasovat i do stávajících desek se socketem AM3. Nakonec to finálně rozčísl Asustek, který dal jasně najevo, že podpora chodu bude pouze otázkou upgradu BIOSu a potvrzení těchto informací už se také objevilo.

Rozdíl mezi sockety AM3 a AM3+ je pouze v jednom pinu navíc, který je v socketu AM3 „zalepen“, ale nikde „ani píp“ o tom, že by jej bylo životně nutně k chodu potřeba. Není. Tabulka shrnuje kompatibilitu i přes starší sockety AM2 a AM2+, na ty je třeba pochopitelně již jen zapomenout, éra DDR2 je ta tam a sockety AM2/2+ již nejsou s AM3+ „Bulldozery“ mechanicky kompatibilní.

Novinkou pro AM3+ bude podle všeho jedna komunikační linka patrně určená pro monitoring teploty procesorových jader, na základě jehož údajů bude jižní můstek SB950 řídit ventilátory. Dále předpokládejme možná novější verzi HyperTransportu, na těchto věcech budou tedy nejspíš Bulldozery v socketech AM3 stávajících desek ochuzeny, ale poběží.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky

Phenomy II se rozloučí 3,7GHz modelem

link

Píše se rok 2011, máme 1/4 roku po uvedení Intel „Sandy Bridge“ a tak již nebude vařením z vody, když se napíše, že Phenomy II, potažmo celá tato generace K10, to mají za sebou. Ještě než ale AMD uvede první „Bulldozery“, čeká nás vedle obligátní politiky zatraktivňování Phenomů II snižováním cen (za což AMD chválím) ještě jeden nový model, a to hned nejvyšší čtyřjádrový Phenom II X4 980 Black Edition.

Jeho jádra poběží na 3,7 GHz, tedy o 100 MHz výše než u modelu 975, TDP zůstane na 125W limitu, patrně má tedy AMD v rukách několik (mnoho) hodně povedených wafferů. Snad jen škoda, že nejde o 3,7GHz Phenom II X6, kde model 1100T sahá na limit 3,7GHz pouze v Turbo režimu, základem je mu 3,3 GHz. Každopádně model 980 jako každý správný Black Edition procesor bude mít odemčený násobič.

Intel „Sandy Bridge“ Celeron pro notebooky

link

Intel už má svoji poslední generaci CPU na trhu, takže se může zabývat rozšiřováním počtu modelů. Nejnovějším v tichosti uvedeným přírůstkem je Celeron B810, 1,6GHz dvoujádrový procesor „Sandy Bridge“ nesoucí 2 MB L3 cache a nepochybně základní integrovanou grafiku. Vyráběn je samozřejmě 32nm procesem, jeho TDP činí 35 W, lze tedy předpokládat, že jde o méně povedené kousky z křemíkových waferů. Jeho cena je ale příznivá, 86 USD při odběru jednoho tisíce kusů.

Grafické jádro šlape na 650 MHz, s Turbem až 950 MHz (u CPU části Turbo není), z technologií podporuje pouze Intel Flexible Display Interface (FDI) a možnost připojení dvou monitorů, na Quick Sync Video, InTRU™ 3D Technology, Wireless Display, Clear Video či Clear Video HD zapomeňte. Z hlediska videa tedy bude nutné počítat s tím, že co neutáhne CPU, to neutáhne ani celý notebook, pokud nebude doplněn o nějakou výkonnější externí grafiku v MXM modulu (což bych moc neočekával).

Každopádně z výstupů i tenhle základní kousek umí DisplayPort, HDMI, SDVO či VGA, operační paměti lze mít ve stroji až 32 GB a co možná bude zajímavé, tento Celeron má TJunction na 100°C hodnotě. Z CPU věcí, o které je Celeron okleštěn, jmenujme HT, VT-d (VT-x zde je), Trusted Execution, AES NI, Anti-Theft, My WiFi, 4G WiMAX či Demand Based Switching. Z konfigurací linek PCI Express jsou podporovány 1×16, 2×8 a 1×8+2×4. Procesor je určen k čipsetům HM65 a QM67.

Nvidia uvedla GeForce GTX 550 Ti

link

Přesuňme se ke grafikám, Nvidia si (před)minulý týden přidala na pažbu jeden zářez, a to zářez poměrně krátký, ne moc hluboký, prostě takový nemastný-neslaný.

GeForce GTX 550 Ti je mainstreamovým modelem nesoucím 192 CUDA jader, tedy shodně s GeForce GTS 450 či první GeForce GTX 260. Z prvně jmenované pochází také její GPU, GF116 je vylepšenou verzí GF106 (někdo tato vylepšení považuje jen za „facelift formou +10 inkrementu k označení“, ale to není podstatné, v tomto nehezkém období stagnace na 40nm procesu TSMC takto faceliftuje i konkurenční AMD).

Navýšeny byly však frekvence, základem je místo 783 rovnou 900 MHz s tím, že většina výrobců škádlí kartu někam mezi 950 až 1015 MHz. Patřičně ale také narostla hodnota TDP, v low-endu se zkrátka s TSMC nedaly dělat zázraky a optimalizace výrobního procesu zde tak prakticky nejsou (nebo je možná maže výkonnější tesselační jednotka). Nvidia u tohoto modelu však šalamounsky obešla problém s tím, že 768 MB paměti je málo a 1,5 GB zase zbytečně prodražuje kartu.

GeForce GTX 550 Ti totiž podporuje hybridní konfiguraci paměti, kdy je na 192bitové sběrnici sice navěšeno 6 čipů GDDR5, ale čtyři mají poloviční velikost než zbývající dva – asi nepřekvapí, že se stejně hned objevili výrobci nabízející rovnou „plnotučnou“ 1,5GB variantu této karty.

GeForce GTX 550 Ti rozhodně díru do světa neudělá, Nvidia klidně mohla zůstat u GTS 450, která se v OC provedeních mimochodem (do)prodává za hezkých zhruba 2 200 Kč. GTX 550 Ti vás vyjde na 3 000 Kč a o 36 % lepší asi nebude. Každopádně pokud pokukujete po nové GeForce, možná to není úplně špatná volba s ohledem na to, že oproti základní GTS 450 nese přeci jen dvojnásobek paměti na o 50 % širší sběrnici. Příště si povíme pro změnu o GeForce GTX 590.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky

OCZ koupil korejského výrobce SSD řadičů Indilinx

link

Společnost OCZ i dalším krokem potvrzuje, že to myslí s SSD vážně. Není to tak dávno, co odstavila výrobu paměťových modulů (ve více vzdálené minulosti zařízla většinu produkce zdrojů PC Power & Cooling, kdy stejnojmenného výrobce před pár lety koupila) a jasně prohlásila, že se primárně soustředí na SSD. Ačkoli na řadě svých produktů z této oblasti používala a používá řadiče jako SandForce, hodlá si do budoucna tyto věci řešit ve vlastní režii a tak koupila pět let starou jihokorejskou firmičku Indilinx, jejímiž hlavními a stěžejními produkty jsou SSD řadiče Barefoot.

Indilinx má v tuto chvíli ve vývoji novou generaci SSD řadiče s kódovým označením „Jet Stream“, který již bude plně podporovat 6,0Gbps rozhraní SATA, jež se stále více ukazuje jako limitující prvek pro SSD. Již řada Barefoot podporovala jak všechny běžné prvky, tak příkaz Trim, jinak se dá také očekávat, že i Jet Stream bude postaven na architektuře ARM.

Nákup vyšel OCZ na přijatelných 32 miliónů dolarů, musí však ještě projít schválením všemožnými úřady, což by mělo proběhnout v nadcházejících týdnech.

Hardwarové novinky

Seriál Hardwarové novinky (dílů: 440)

První díl: Hardwarové novinky 36/2008 (procesory), poslední díl: HW novinky: podzimní přehled #2.
Předchozí díl: HW novinky: koncept 32TB SSD od OCZ
Následující díl: HW novinky: dvě externí vypalovačky BDXL

Další články z této rubriky

HW novinky: podzimní přehled #2
HW novinky: podzimní přehled #1
HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.