plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
USB 3.0 řadiče se nám v čipsetech zatím zrovna moc nezabydlely a jakkoli to při pohledu na Intelův Thunderbird dává u tohoto výrobce smysl, faktem zůstává, že USB 3.0 je/bude v zařízeních třeba. Dosud se objevovaly spíše dvouportové řadiče, nyní Renesas přichází s řadiči µPD720202 a µPD720201, kde ten druhý již nabídne porty čtyři.
Firmě se (asi i díky menšímu výrobnímu procesu) podařilo srazit velikost pouzdra na 7×7, resp. 8×8 mm, kontakty jsou typu BGA a je jich 176. Obvyklá morální výtka vůči dodatečným řadičům zde také bere za své, klidová spotřeba těchto čipů je totiž o 90 % nižší než u první generace USB 3.0 řadičů Renesas, konkrétně 4,5 mW. Renesas čte svou pohádku ještě dále, podařilo se jim prý zvýšit i rychlost zápisu dat na připojená zařízení až o 40 %. Čipy také nepotřebují vlastní firmware, může využívat přímo BIOS/EFI základní desky, k systému se pak tyto řadiče připojují klasicky přes jednu PCI Express 2.0 linku, tedy rychlostí 5 GT/s. Cena testovacích vzorků je 10, resp 20 dolarů, sériová výroba se má rozeběhnout v září tohoto roku, takže počítejme s takto vybavenými deskami spíše na předvánočním trhu.
Ze 40nm výrobního procesu TSMC se už nedá prakticky nic vytěžit, a tak je třeba hranice posouvat jinou cestou. Hodně zvláštní cestou se vydala společnost AMD, která svůj duální Radeon HD 6990 prakticky nijak výrazně neosekala oproti dvojici běžných Radeonů HD 6970, a tak dala vzniknout monstru, jehož špičková spotřeba může dosahovat až 450 W.
Radeon HD 6990 nese dvě GPU z HD 6970 s kompletními 2×1536 stream procesory doprovázené celkem 4 GB GDDR5 paměti. Základními takty karty, které jsou uloženy ve výchozím BIOSu, je 830 MHz pro GPU a 5,0 GHZ pro GDDR5 paměti, je zde ale také OC profil přímo od AMD, který zvyšuje frekvenci GPU na 880 MHz a TDP z 375 na 450 W – v obou případech jde ale o maximální hodnoty, PowerTune technologie drží typickou spotřebu karty na 350, resp. 415 W pro uvedené takty GPU.
Ať tak či onak, teoretickým maximem pro kartu je 75 W z PCI Express slotu a 2×150 W z 8pin PCIe kabelů, takže 450 W je porušením specifikací PCI-SIG, která spravuje standardy pro PCI sběrnice. Porušení je to samozřejmě jen formální, nikdo nikdy netvrdil, že při 151W odběru se 8pin kabel usmaží, ale ukazuje to na zoufalost výrobců GPU, kteří už dobře dva roky stagnují na neschopnosti TSMC se od 40nm procesu odlepit někam dále.
Každopádně napájecí obvody karty jsou navrženy tak, aby zvládaly provoz klidně i při 450W nepřetržité spotřebě, zde by problém být neměl. AMD nepochybně udělalo kus dobré práce, když dokázali dvojici takto výkonných grafik vměstnat do uvedených hodnot odběrů, výkonově pak HD 6990 nabídne až 5,4 TFLOPS v single-precision, resp. 1,34 TFLOPS v double.
Nyní ta podstatná negativa: podle dostupných testů je zjevné, že Radeon HD 6990 je za běhu s referenčním chladičem nechutně hlučný, většina recenzentů naměřila něco mezi 70 a 80 dB, což je již opravdu silně nehygienické. Pokud byste přesto o této kartě za 14 000 Kč+ uvažovali, pak vězte, že aktuálně pro ni AMD poskytuje ovladače jen pro Windows 7 (ostatně je to vázáno na fakt, že karta je interně dvěma spojenými přes CrossFire, což je z hlediska Linuxu poněkud limitující).
S 1TB 3,5palcovými diskovými plotnami jsme se již setkali, nyní s nimi přichází i jihokorejský Samsung a ten pravý konkurenční boj tak může začít. Firma na CeBITu předváděla 2TB disk HN-D201RAE alias „Spinpoint F6 EcoGreen“ vybavený tedy pouze dvěma plotnami, což typicky znamená menší zahřívání, spotřebu i tišší chod.
Již více výrobců tak má v rukou nástroje pro teoretickou možnost vyrobit 5TB disk složený z pětice ploten, ale zatím se žádný nepustil za 3TB hranici. Dá se očekávat, že 4 TB jsou na spadnutí, ale ač to neověřené kachny zmiňovaly, Samsung takovým výrobcem rozhodně nebude, Samsung totiž vždy osazuje maximálně tři plotny.
Typickým výrobcem disků s nejvíce plotnami byla společnost Hitachi, která se nikdy nebála ani pěti ploten (dokonce to nedávno vyzdvihovala jako klad s připomenutím toho, že při pětiplotnovém návrhu mají plotny menší hustotu záznamu a z toho plynoucí benefity více než kompenzující větší zahřívání a další negativa), ale Hitachi je již pasé, vizte následující odstavce…
Snad jen doplním, že Samsung na CeBITu ukázal také 2,5palcový disk Spinpoint M8 HN-M101MBB s kapacitou 1,0 TB, tedy disk vybavený dvěma 500GB plotnami a mající klasický rozměr 9,5 mm na výšku.
K nadpisu asi netřeba moc co dodávat, jeden z několika málo zbývajících výrobců 3,5palcových disků koupil druhého a tím dal podle všeho vzniknout gigantu ještě většímu než je Seagate. Western Digital si pořídil za 4,3 miliardy dolarů hard-diskovou divizi společnosti Hitachi, která ji před několika lety koupila od samotné IBM. Byla to právě IBM, jež před řadou desetiletí vyrobila první pevný disk a nastartovala tak tento obor.
Součástí Western Digital se tak stává Hitachi Global Storage Technologies (HGST) včetně veškerého portfolia a know-how. Prodej se uskutečnil zčásti formou výměny akcií – akcionáři HGST dostali 25 miliónů kusů akcií WDC za cenu 30,01 dolaru/kus, na kterých firma uzavírala 4. března na burze, dalších 3,5 miliardy dolarů pak ve formě „zelených papírků“, z nichž si Western Digital musela 2,5 miliardy půjčit – tak moc tento výrobce hard-diskovému oboru věří.
OCZ nám nedávno opustila paměťové moduly, aby se plně soustředila na trh a vývoj SSD, a právě na CeBITu ukazovala nový koncept SSD pro 5,25" pozici, které bude hrát ve firemní nabídce budoucnosti na pozici vlajkové lodi.
SSD Ibis XL začne s kapacitou na 4 TB při 200 000 IOPS s tím, že většími čipy lze bez problémů uvést i 8TB kapacitu. Rychlost čtení/zápisu dosahuje 1,8, resp 1,7 GB/s. Samotné tyto 5,25palcové bloky SSD se budou připojovat ke kartě PCI Express ×8 s rozhraním HSDL, které firma sama loni představila, přičemž na jeden takový řadič půjde navěsit hned čtyři kousky.
Odtud plyne nejen hodnota IOPS 750 tisíc, ale také celková možná kapacita 32 terabajtů. Toto je samozřejmě jen propočet na nejvyšší míru využití, cena takového řešení by byla „mimo realitu“, stejně jako praktické využití i v řadě serverů. Berme toto spíše jako jasnou demonstraci technologické převahy OCZ na poli SSD.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V první větě kapitolky o Samsungu jsou přehozené "p" a "r" rpavý.