Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:37
Toshiba má s NAND flash velké plány. Bodejť by ne, je průkopníkem této technologie od samotných počátků a drží se na čele vývoje dodnes. Již nyní se snaží dokázat, že SSD mohou své rotující konkurenty překonat nejen co do IOPS a rychlosti, ale také co do kapacity. Zbývá tak poslední hájená tvrz, a to cena za jednotku kapacity (volně řečeno: Kč/GB, tedy v roce 2018 spíše Kč/TB).
Jednu věc si přiznejme hned úvodem: co do schopnosti vměstnat danou kapacitu do daného prostoru už NAND flash paměti dávno překonaly technologii pevných disků. Zatímco pevné disky přes všechny snahy s heliem, SMR a HAMR, oscilujíc kapacitou někde kolem 10+ TB, již dnes lze realizovat SSD velikostí odpovídající 3,5palcovému disku o kapacitě v desítkách TB. To je ale samozřejmě teoretický předpoklad, protože žádný výrobce není sebevrah, aby s ohledem na výslednou cenu, takové SSD vyrobil. Postupem času ale kapacity jednotlivých NAND flash čipů stále rostou. Nedávno Toshiba představila další způsob zvýšení kapacity (poznámka: na úkor životnosti) - o QLC NAND flash jsme si psali předminule.
Toshiba chce ukázat ještě letos, že je v její moci totéž, co chystá Samsung (SSD řady PM1633a), a sice 16TB kapacita. S ohledem na výjimečnost aktuálně největšího HDD, HGST UltraStaru kombinujícího helium a SMR do 10TB kapacity, tak podle všeho dojde k překonání klasických HDD o notný kus. Příští rok by přitom Toshiba mohla zvládnout 32 TB, další rok 64 TB a v roce 2018 128 TB. Vše vychází z předpokladu dvojnásobného růstu kapacity NAND flash čipů s každým dalším rokem. To je s ohledem na existenci QLC technologie a schopnost s každým dalším vylepšením výroby vrstvit více a více NAND flash die v jednom pouzdře, teoreticky možné. Otázkou je, jestli to bude i prakticky možné a ekonomicky smysluplné. Pokud by totiž Toshiba a jiní chtěli takové kapacity opravdu přinést, muselo by to nevyhnutelně znamenat razantní poklesy cen i u běžných SSD s kapacitami v řádu stovek GB či jednotek TB.
Z hlediska překonání kapacity HDD vychází Toshiba ze střízlivého předpokladu, že ani technologie HAMR nepřinese razantní skok v kapacitách diskových ploten, takže pro roky do 2020 počítá s růstem kapacity na 20 až 40 TB. Bavíme se přitom stále o standardním šasi 3,5palcového disku, tyto propočty kapcit SSD se netýkají ani 2,5palcových modelů, ani M.2. Mohou se technicky vztahovat na velké PCI Express karty.
Domnívám se, že tento pokrok není úskalím ani tak pro výrobu NAND flash die - řekněme, že Toshiba se svým partnerem Sandiskem zvládne vše potřebné a současnou 15nm technologii odladí k dokonalosti s tím že do roku 2018 jistě bude hovoří o 12nm či 10nm NAND flash čipech - ale spíše vidím úskalí v řadiči pro taková SSD. Lze předpokládat, že modelové SSD 3,5palcové velikosti ponese více čipů než jsme zvyklí u 2,5palcových (obvykle do 16 NAND flash čipů) a pokud bude jednotlivých die v každém pouzdře několik desítek, můžeme se s takovým 128TB SSD v roce 2018 dostat na počet NAND flash křemíkových destiček v řádu stovek. Technicky pak lze toto považovat za vysoce paralelizované RAID pole, kdy SSD řadič řídí rozhazování dat mezi jednotlivé čipy a jednotlivé die velice sofistikovanými algoritmy. S každým dalším čipem či každou další die se zvyšuje riziko dílčího selhání uvnitř SSD a s tím se musí elektronika umět vyrovnat. Nicméně je to podobné jako „přeslechy“ u SMR disků či volně řečeno “přepaly“ u HAMR. Každý z těchto oborů má svá úskalí, ostatně nelze vyloučit, že 3,5palcové řešení Toshiby bude postaveno podobně jako jiná, například PCI-Expressová SSD současnosti: krabička, která uvnitř obsluhuje několik běžných SSD (například některá současná PCI Express SSD nesou uvnitř čtyři M.2 kartičky ve slotech).
Zajímá-li vás vedle parametrů i design, pak jste možná zaznamenali 500GB disk Seagate Seven, který se vyznačuje šasi 7mm výšky a designovým provedením celkem slušně zapadajícím do světa nakousnutého jablka. Kryt tohoto externího USB 3.0 disku je současně krytem samotného disku uvnitř, takže částečně kopíruje jeho vnady a díky tomu také může být výrobek tak tenký. Stačí už jen připojit USB 3.0 kabel a vše šlape. Seagate toho vedle provedení šasi dosahuje i tím, že z elektroniky disku je vyvedeno přímo USB, není to tedy interně SATA disk a převodník na USB. Tuto módu používá i Western Digital a z hlediska nákladů je to pochopitelné.
Rozměry disku jsou 122,5 × 82 × 7 mm a jelikož 500GB model uměl sekvenční přenosovou rychlost kolem 110 MB/s, lze u 750GB modelu očekávat 150MB/s+.
Innolux, který je jedním z největších výrobců 4k LCD panelů, oznámil, že příští rok spustí ve své nové továrně 8.5. generace výrobu 65, 75, 85 a 100palcových LCD panelů s rozlišením 8k (tedy velmi pravděpodobně 7680×4320). Jde o první generaci sériové výroby displejů pro UltraHD televizory s 8k rozlišením, které představují přípravu na rozjezd 8k vysílání v Japonsku, které tak učiní patrně jako první na světě, a to v souvislosti s připravovanými 32. letními olympijskými hrami, které proběhnou v roce 2020 v Tokiu. Z hlediska dostupnosti obsahu lze kromě některých filmů remasterovaných do 8k očekávat právě hlavně TV vysílání. Postupem let se objeví i mnohý další obsah, minimálně filmy točené na „70mm film“ (tedy primárně na 65mm negativ) mají dostatečný potenciál pro to, aby oproti 4k vypadaly zase o kus lépe, ohledně 35mm produkce je to otázka toho kterého materiálu a velký otazník visí nad produkcemi točenými v minulých letech až desetiletích ve 2k, 4k či 5k/6k. Našince to ale může nechat na řadu let klidného, zatím nemáme ani pozemní FullHD, natož UltraHD 4k.
Stávající nejvyšší APU řady „Godavari“ (též známé pod neoficiálním označením „Kaveri Refresh“) od AMD, model A10-7870K Black Edition, koupíte kolem 3700 Kč a jeho CPU část sviští na 3,9 GHz / 4,1 GHz Turbo. AMD má zjevně dost čipů, které při stejném TDP 95 W zvládají více, takže se připravuje uvedení modelu A10-7890K, který nabídne základní takt právě 4,1 GHz (na hodnotou Turbo taktu visí otazník, ale víc než 4,2, nebo 4,3 GHz asi čekat nelze). Další parametry se patrně lišit nebudou, uvidíme, jestli GPU část (AMD Radeon R7 s 512 stream procesory) poběží na více než 866 MHz. Cena by měla být podobná. Vedle A10-7890K chystá AMD ještě také rychlejší nižší model A8-7690K.
.... zatimco s ssd jsem nikdy nemel problemTo prijde, staci pockat... tlak na cenu udela sve.
Posledních cca 20 HD za posledních 5 let mělo nulovou poruchovost, z toho jeden nefungoval hned po koupi, ale po vyměnění nastolil stejný trend.
Tak to bychom měli.
Máme zkušenosti s několika sty HDD v uživatelském i serverovém 24x7 provozu za x let. Je to vyloženě spotřební zboží, disky odcházejí furt. Nejvíce desktopová sata, nejméně sas, někde mezi tím raid edišny apod. Někde se vyplatí šetřit (protože je levnější ten disk v rámci reklamace vyměnit, čímž se doba života efektivně zdvojnásobí), někde se vyplatí si připlatit, protože ten vyšší disk vydrží víc. Ale pořád je to jen spotřební zboží.
U SSD máme zkušenosti asi jako vy z HDD (myslím počtem). Zatím neodešel ani jeden, ale (jak jsem psal) výkon podávají mnohem lepší. I kdyby ssd odcházely stejně jako hdd, i tak přinesou mnohem víc díky rychlostem. (On totiž disk není jen o životnosti, ale taky o tom, co za ten život udělá. 100% spolehlivý pomalý disk je poměrně k ničemu. 2x kratší životnost s 10x vyšším výkonem může být mnohem výhodnější, než 10x delší životnost s polovičním výkonem. Podle pracovní zátěže. Pro tu naši to platí.)
Takže moje i vaše zkušenosti jsou z hlediska statistického k ničemu.No ano, ale já jsem ji také žádnou váhu nepřikládal. Zatímco vy jste si vymyslel hausnumero, abyste je označil za světovou statistiky ssd, a v zápětí jste v jiném komentáři prozradil, že sám nemáte zkušenosti ani s hdd (20hdd, to už mám víc jen doma).
Stejně tak jako poslední odstavec vašeho příspěvku je opět čiré šarlatánství.
Možná byste mohl číst až do konce, kde se píše: Podle pracovní zátěže. Pro tu naši to platí.
Naprosto nejlepší výkon uděláte s pořádnou porcí RAMky
Tohle je naprosté šarlatánství , protože ramka vám nepomůže, pokud potřebujete mít data bezpečně zapsána na disku před potvrzením klientovi. Takže v některých případech jste omezen rychlostí zápisu. Velká paměť nemusí pomoct ani při čtení, pokud se data mění a cache se často invaliduje.
RAM je možné zálohovat baterkou, což se také často děje
Ano, ale ta ramka na řadiči je 10x i víckrát menší než systémová ram. (V produkci několik strojů s 8GB na řadiči, 96GB systémová ram. Zatímco do mb lze narvat klidně 256GB, tak těch 8GB na řadiči je maximum) Takže BBWC pomůže pro sem tam špičkové zápisy o velikosti menší než je velikost write cache řadiče, ale jakmile se tato cache naplní po strop, tak rychlost stejně padá na úroveň těch disků, co jsou pod tím. Keší to jen proteče.
<blockquote>
. Čitelnost příspěvků, kde člověk na někoho reaguje a používá citace se tím signifikantně zvyšuje.
Zkušenosti typu „před X lety jsem si koupil“ ignorují, že dnes se vyrábí poněkud fórověji, než před X lety.
Když si někdo kupoval SSD před X lety, tak reakce "odborníků" byla, že je to předčasné, že technologie není vychytaná. Potom to někde muselo projít singularitou, protože od jisté doby zase "odborníci" tvrdí, že je to dneska všechno odfláknuté a že nejlepší SSD byly před X lety.
A HDD evidentně odfláknuté být nemohou.
Stejně tak dnešní bloky nevydrží 100 000 přepisů, jak tomu bylo v počátku.Co to je za use-case že to přepíše disk během 10leté životnosti 30x denně, tedy víc než jednou za hodinu?
Současné HDD se pohybují na hraně možností dané technologie což se bohužel projevuje na jejich spolehlivosti, takže zatímco staré disky dokázaly fungovat mnoho let a odcházely až pokud se na nich něco opravdu zásadně rozbilo, u nových disků se pravidelně stává, že po několika měsících provozu disk není schopen najít stopu ačkoliv jinak se zdá po elektrické a mechanické stránce v pořádku.
Zřejmě se s opotřebením zhorší přesnost navedení hlavy a ten disk už to neustojí.
Spolehlivější disk s menší kapacitou by se vyrobit dal, ale za cenu za kterou by byl prakticky neprodejný. U SSD je to stejný problém.
Pro kritické aplikace se stále vyrábí úžasně spolehlivé flash paměti, ale také za úžasně vysoké ceny (vztaženo na kapacitu) a dokud někdo nenasadí nějakou novou, převratnou technologii, stále to bude něco za něco.
A protože v osobních počítačích a další podobné elektronice se hledí hlavně na cenu a kapacitu, tak situace vypadá tak jak vypadá.
U SSD je to stejný problém.Právě. Najdeš především malinké buňky do kterých je narváno 8 analogových úrovní.
Pro kritické aplikace se stále vyrábí úžasně spolehlivé flash paměti, ale také za úžasně vysoké ceny (vztaženo na kapacitu)Což prostě nechápu. Jde koupit 4GB MLC flashka za 90 Kč, proč si nemůžu za tutéž cenu koupit 1,4GB SLC flashku? (ta 4GB má tři bity v buňce, SLC by tedy mělo být úplně to stejné, jenom s třetinovou kapacitou) Kupodivu třeba v SD kartách je tohle určeno pouze firmwarem, takže to dokonce vypadá jako politický, ne technický problém.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.