Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 12:46
Kombinaci všech současných moderních rozhraní přináší nová základní deska od Gigabyte. Vybere si každý, vedle Thunderboltu 3 nabízí USB 3.1 Type C / USB 3.0 Type A, HDMI 2.0 pro IGP, až 36W nabíjení po USB, M.2 i SATA Express a třeba také vylepšenou zvukovku. Vedle této krásné desky se podíváme na trápení AMD s připravovanou CPU architekturou Zen a další témata.
Výrazné, až takřka výsadní postavení Intelova Thunderboltu jakožto rozhraní na počítačích Apple Mac nemusí nutně být pravidlem. Dokazuje to nově představená základní deska GA-Z170X-UD5 TH od společnosti Gigabyte, která nese vše, co si nadšenec do hardwaru může přát. Tedy vedle již zmíněného Thunderboltu 3 dále USB 3.1 typu C, s nimiž Thunderbolt 3 sdílí fyzické konektory, a dále nechybí třeba ani HDMI 2.0 a pro fanoušky hollywoodských studií dodávám, že nechybí ani podpora HDCP 2.2.
Připomeňme, že zatímco původní Thunderbolty šly ruku v ruce spíše s konektorem DisplayPort, trojková verze „se paktuje“ s USB 3.x - a je to u Applu (po Jobsově smrti již dostatečně oproštěném od některých jeho názorů) zajímavý fenomén, mít kupříkladu na některých noteboocích vlastně jediný konektor, USB typu C.
Ale zpátky k desce. Ta samozřejmě nese čipset Intel Z170 a je určena pro procesory rodiny „Skylake“. Fyzicky nese tři velké sloty PCI Express 3.0 ×16, do nichž se v případě plného osazení dělí linky z procesoru v poměru 8×/8×/4×. Pokud je osazení menší, tak kupříkladu první velký slot může dávat grafice jejích 16 PCI Express 3.0 linek, jak se sluší a patří - plus tyto konektory mají gigabytí vlastní kovové krytí, které prý lépe nese těžké grafiky (podali si na to patent). Poslední slot (ten „čtyřlinkový“) sdílí linky s M.2 slotem a SATA Express rozhraním pro SSD - na jednu stranu pozitivní zpráva (M.2 dostává čtyři PCI Express 3.0 linky), na druhou stranu je ale při použití M.2 SSD nutné počítat s možností využití pouze dvou z těchto velkých konektorů.
Konektory USB 3.1 Type C / Thunderbolt 3 obstarává samozřejmě čip od Intelu, konkrétně „Alpine Ridge“. V případě použití jako USB 3.1 dávají přenosovou rychlost 10 Gbps, v případě použití Thunderboltu až 40 Gbps. Tento řadič ukusuje z celkového koktejlu PCI Express 3.0 linek opět čtyři. Dle vyjádření Gigabyte lze skrze tyto konektory dodávat i energii, konkrétně až 36 W v rámci USB Power Delivery 2.0.
V případě použití IGP je zde kromě jiného HDMI 2.0 (tedy i 4k / 60Hz a také podpora poměru stran 21:9), realizovaný převodníkem z DisplayPortu. Skrze Thunderbolt 3 má být připojitelný i 5k monitor, nicméně zatím jsou na trhu jen takové 5k monitory, které se připojují dvojicí DisplayPortů 1.2. Z další výbavy heslovitě Realtek ALC1150 s přídavným zesilovačem, lepšími kondenzátory a elektromagnetickým odstíněním na PCB či GLAN Intel. Zkrátka jde o takovou vyšší desku pro Intel Skylake, která má nevšední výbavu. Tu ale nemusí každý chtít, koneckonců většina z nás se bez Thunderboltu obejde a integrovanou grafiku také často nepoužívá (nemluvě o tom, že v desktopových procesorech stále není nejvyšší Iris Pro) - pak tyto nadstandardy jen zbytečně zvyšují cenu. Tak je mimochodem zhruba 5400 Kč.
AMD činí jediný logický krok. Nemá smysl produkovat další a další procesory či APU na bázi zastaralé a značně neefektivní (z hlediska parametrů vůči potřebám daného čipu) 28nm planární technologie. Architektura „Zen“ tak bude vyráběna už jen FinFETově, což znamená 14nm procesem u GlobalFoundries. Ten již GlobalFoundries umí, ale spíše pro menší čipy, podobně jako Samsung, který takto vyrábí ARM SoC, ať již pro sebe, nebo pro Apple, Qualcomm a další.
Zen opět pokryje široké spektrum produktů, hovoří se mimo jiné o osmijádrových procesorech „Summit Ridge“ a obligátních serverových variantách Opteron. Nic tedy nelze uspěchat, x86 je komplexnější než ARM, kde osm CPU jader představuje problém řešitelný „s prstem v nose“ s první variantou 14nm FinFET procesu 14LPE, zatímco komplexní „Zeny“ musí vydržet až na variantu 14LPP. Mikroarchitektura „Zen“ se tak podle všeho neobjeví dříve než za rok a kousek, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016.
AMD je na tom s výkonnými desktopovými procesory hodně mizerně. Platforma až osmijádrových procesorů řady FX je zastaralá jak výrobní technologií, tak podporovanými standardy (žádný PCI Express 3.0, žádné USB 3.1 v čipsetu (ostatně zastaralém), žádné nativní M.2 atd.), podobně jsou na tom - přes veškerou snahu - APU řady Kaveri/Godavari, jejichž výkon se mezigeneračně posouvá jen minimálně, protože i ony se od zrození (Llano, přes Trinity a Richland až po současné Kaveri a „Kaveri Refresh“ zvané Godavari) motají pořád od 32nm k současnému 28nm procesu. Otázkou je, jak moc bude v praxi Zen pokrokovější oproti současným CPU AMD. Intel už má na bázi 14nm FinFET výroby druhou generaci („Skylake“), a tak i když AMD stihne vše do konce příštího roku, bude i tak už ve skluzu a je otázkou, jestli je v jejích možnostech nahnat si trochu bodů k plusu kvalitou architektury po stránce instrukčních sad a optimalizací. Doby, kdy AMD udávalo tón jsou dávno pryč (naposledy s Athlony K7, resp. Athlony 64 K8, poté přišel Intel s Core a zejména Core 2 a … „bylo vymalováno“).
Western Digital už nějakou dobu vyrábí pevné disky, které přímo na svém PCB mají jen konektor USB (nikoli SATA) - tyto disky jsou typicky osazovány v externích krabičkách a výrobci to šetří určitou slušnou část výrobních nákladů (vedle složitosti PCB také nemusejí využívat SATA-USB převodníky). Podobnou konstrukci využívá disk WD PiDrive, což není nic jiného než 2,5palcový pevný disk zakončený USB konektorem, který ideálně pasuje k Raspberry Pi.
S tímto 1TB diskem dostane člověk všechnu potřebnou kabeláž, napájí se pak z Raspberry Pi. Je potřeba se smířit s limitací samotného Raspberry Pi v podobě nízké propustnosti rozhraní USB 2.0, což mě přivádí na myšlenku, jestli třeba Western Digital v rámci nižší spotřeby nevyužívá nižší otáčky než 5400×, když to stejně z/do rozhraní nelze protlačit v plné rychlosti. Poohlížet se již nyní můžete po produktu označeném WDLB001RNN s odhadovanou cenou kolem 2500 až 3000 Kč. WD PiDrive je kompatibilní s Raspberry Pi 2 a původním Pi Model B+.
Ide na tu dosku GA-Z170X-UD5 dostat GNU/Linux
Pravděpodobně jo, má to normální chipset od Intelu.
ak ano ako tam chodi.
Thunderbolt na Macu pod Linuxem nějak podporovaný je (příloha), měl by s tím fungovat i tenhle. Zbytek komponent asi taky v pohodě.
A ide tam nainstalovat iOS ?
iOS je pro mobily a tablety, ten asi ne. OS X nějak půjde, ale ne oficiální a legální cestou. Google kw – „hackintosh“.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.