Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 07:35
Michael Meeks, britský vývojář LibreOffice a GNOME, se v loňském roce zabýval pročišťováním zdrojového kódu LibreOffice od zbytečných metod. Od července do prosince 2011 snížil množství nepoužívaných metod z 5200 na zhruba 2000. V průběhu jeho práce se množství zbytečného kódu dokonce i zvyšovalo, což vysvětluje tím, že odstranění zbytečných úseků občas vede k nalezení dalších zbytečností.
Tiskni
Sdílej:
CHECKREQS_MEMORY="512M" use debug && CHECKREQS_DISK_BUILD="10G" || CHECKREQS_DISK_BUILD="6G" check-reqs_pkg_pretend
# cat app-office:libreoffice-3.5.0.0:20111130-201132.log * Package: app-office/libreoffice-3.5.0.0 * Repository: gentoo * Maintainer: openoffice at gentoo.org * USE: amd64 branding consolekit dbus elibc_glibc graphite gstreamer java jemalloc kde kernel_linux multilib opengl policykit svg userland_GNU vba xmlsec * FEATURES: preserve-libs sandbox splitdebug userpriv * Checking for at least 1 gibibytes RAM ... [ ok ] * Checking for at least 9 gibibytes disk space at "/var/tmp/portage/app-office/libreoffice-3.5.0.0/temp" ... [ ok ]
jeste by me zajimalo o kolik se zmenil pocet radku kodu? jestli jen mazal metody a presunoval kod jinam, nebo i menil kod uvnitr metod?Na videu z fosdem z minulého roku říkal Meeks, že jde samozřejmě o mazání ("jsme hrdí, že používáme git" - z dob sunu bylo v OpenOffice.org prý také spousta zakomentovaného kódu (#if 0), protože vývojáři se báli kód úplně odstranit kvůli změnám verzovacích systémů)
protože vývojáři se báli kód úplně odstranit kvůli změnám verzovacích systémů)Rozumím tomu správně, že se báli kód smazat, protože při přechodu na jiný VCS by se nepřenesli revize a kód se ztratil nadobro?
Pokud pošle hotovou presentaci, tak ta je snad samonosná -- a v PDF. Rozbitých presentací, když si řečník myslel, že všichni budou mít správné fonty a verzi MS Office, stejná jazyková nastavení, etc. jsem viděl už hafo.Fonty přikládá už MSO 2000, teda alespoň Word, u dalších programů nevím. Rezignovat na odp jako výměnný formát je asi trošku zcestné, ne... to už by ODF nemuselo existovat vůbec.
Tj. nemůžu si vybírat nějaký speciální software, ale musím použít to, co bude dostupné „kdekoli“.A to chceš vytyčit jako nevýhodu PDF oproti PPS?
Třeba to, jak si z Adobe Readeru zobrazím seznam názvů slajdů a na vybraný se přepnu bych rád věděl.WTF? Kdy přesně ti z readeru zmizelo tohle?
neverim ze ctr+l, prechod, ctrl+l, nebo ctrl+shift+n ztrati pozornost posluchacu tak rychle.Ano, ztratí. Zápas prezentujícího s technikou je vždy zábavné pozorovat, ale koncentraci ztratí jak posluchači, tak přednášející. Posluchači budou ještě několik dalších slajdů přemýšlet, co asi bylo v e-mailu v prohlížeči na liště s titulek „RE: Ahoj milá…“, jestli to tlačítko „Start“ je z Ubuntu 10 nebo 11 a co asi dělá ta duhová kulička mezi notifikačními ikonami. Ne každá prezentace musí být nutně lineárně s předem jasně danou strukturou. To je jeden z velkých problémů PowerPoint-like nástrojů, že přesně k tomuhle uživatele vedou. V menších skupinách bude většinou přínosnější interaktivnější pojetí a přizpůsobení struktury aktuálnímu posluchačstvu. I v takovém případě se ale může hodit podpora prezentačního nástroje. Pravda, měl bych o něm úplně jinou představu, než jak vypadá PowerPoint a spol., ale i tyhle nástroje se dají použít a v tomto případě jsou lepší, než PDF.
Takze uz to je u osobnich preferenci, cimz tahle diskuze ztraci smysl.Pokud někdo má požadavky na prezentaci takové, že si vystačí s formátem PDF, ať ho používá. Ovšem diskuse začala tím, že prezentační programy nabízejí možnosti, které PDF nemá, a někdo občas tyto možnosti potřebuje. Já třeba mám stejnou šablonu prezentace v HTML, OOo a MSO, přičemž z OOo někdy používám nativní formát a někdy prezentaci vyexportuju do PDF a prezentuju z toho. Podle toho, který formát pro danou prezentaci považuju za nejlepší. A v hlavě mám představu úplně jiného programu na podporu prezentací, protože podle mne je úplně zvrácený způsob prezentování, ke kterému vede PowerPoint. Prezentace nemá být okomentování slajdů, ale naopak má být těžiště v tom, co člověk říká nebo předvádí – a počítač má sloužit jen jako nástroj, který mi ve vhodný čas umožní něco zobrazit – tabulku, graf, video, spuštěný program. Podle mne je třeba úplně normální prezentace, kde nebudou vůbec žádné slajdy, jenom třeba na dvou místech zobrazím nějakou fotku nebo graf – to, co by se dříve vyřešilo posláním fotky do publika, ať si to předávají a postupně prohlídnou. Zrovna tohle se dá řešit PDFkem s černými stránkami nebo powerpointovou prezentací s prázdnými listy, ale je evidentní, že na tohle není PowerPoint a jemu podobné určen.
ale i tyhle nástroje se dají použít a v tomto případě jsou lepší, než PDF.To už je podruhé, co si pleteš nástroje s formáty. Já bych s tebou hrozně rád diskutoval, ale pokud nerozlišuješ základní pojmy, je to vážně nad moje síly.
Své zkušenosti mám z technický a odborných prezentací a někdy z aplikovanou vědou a někdy bych opravdu uvítal ať to raději odprezentuje někdo kdo tomu až tak nerozumí, ale umí prezentovat a „odborník“ ať sedí vedle a je k dispozici.A odborníci v publiku by se zase nudili, protože je powerpointími efekty ze židle nezvednou. Je potřeba se řídit inteligencí a technickou úrovní publika.
Nevím jak popisované vědecké konference, ale je docela běžné se předem domluvit na prezentačních nástrojích, případně prezentaci zaslat předem a požádat jestli je vše ok. Navíc prezentace pro plátno 6m někde v sále musí být připravena úplně jinak než prezentace na 1m dotykové obrazovce ve větší zasedačce, takže předem by jste podmínky měl znát, a měl (je to vaší povinnostíMno, je vidět, že z pohledu nejen vědeckých, ale i trochu méně odborných prezentací jsi tak trochu z jiného světa... ale jako jo, lidi jako ty, kterým nestačí PDF si tam připojují vlastní Macbook.) se na ně připravil a prezentaci přizpůsobil…
Prezentovat je vhodné na daném „levelu“ obecenstva, jinak to jaksi nemá význam a lidem pracující z efektem, musíte efekt dát…Něco podobného jsem výše psal.
PS: to že se někdo baví, ještě neznamená, že ho to zaujalo, nebo snad, že jste odvedl dobrou práci, pokud jste tam tedy nepřišel za účelem lidi pobavit, či ze sebe udělat blbce :)Já měl za to, že story byla srozumitelná :), ale když si sem potřebuješ napsat její výklad, mně osobně to nevadí.
A odkdy Vase pani nemluvi? Od dovolene. Nachladila se? Ne, v tom udoli byla uzasna ozvena.![]()
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.