Portál AbcLinuxu, 9. srpna 2025 04:05
Na Digiworldu vyšel článek, který srovnává následky rozsáhlé výměny hardwaru (CPU, základní deska) pro operační systém Linux a Windows.
Tiskni
Sdílej:
Nevím z vlastní zkušenosti jak je to s výměnou hardware ve windows*, z doslechu vím, že zásadní změna typu přesun hdd na jiný pc způsobí "zničení systému".
Pod linuxem jsem zhruba 5 let používal šuplíkový disk se systémem, který jsem strkal do několika různých pc (práce-doma). Jednalo se o docela dost rozdílný hw (celeron,p3,athlon). Pro každej pc jiný monolitický jádro. Ten promiskuitní šuplíkovej disk byl vlastně něco jako notebook. Fungovalo to výborně. Když jsem přijel do Japonska, dostal jsem tam k dispozici starší DELL bez slotu šuplík. Kuchnul jsem ho a připojil hdd místo cdrom a při tom jsem zjistil, že to má i810 střeva podobný pracovnímu pc v cz. Pro srandu jsem to zkusil nabootovat .... a ? jelo to naprosto bezvadně.
Uvednej postup vřele doporučuju, je to fakt pohodlný, nicméně to bude asi chtít něco jako gentoo nebo LFS. Dneska už to nedělám, doma mám 32bit, v práci 64bit a nechávám ho běžet s VNC serverem. Nosím už jen USB disk s daty a home adresářem, kde mám také všechna nastavení aplikací a maily. Je to taky fajn, ale když si nainstaluju(upgraduju) jednu věc na jednom pc, musím to udělat i na druhém, což je pruda.
... z doslechu vím, že zásadní změna typu přesun hdd na jiný pc způsobí "zničení systému".Pokud vim, tak pouze prechod na vetsi disk (pri zachovani vseho ostatniho) je celkem bez problemu, alespon za predpokladu, ze deska neni moc stara a nema problemy s vetsimi disky (vetsimi nez nez 8GB, 32GB nebo 128GB). Pokud je disk v rezimu LBA (vse nad 8GB), vetsinou staci pouze prekopirovat obsah z disku na disk pomoci dd (nebo pv, pokud to chcete i s progressbarem) a budto roztahnou stavajici partition nebo pridat novou/nove. Windows si po rebootu vsimnou pouze zmeny typu disku.
hda->sda
, apod.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.