Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 22:33
2D, 3D, Xv, vsync, powermanagent, přepínání výstupů přes xrandr... vše funguje jak má.Co takhle dual-head a software suspend?
Dual head? Tím "přepínání výstupů přes xrandr" samozřejmě myslím i rožšíření plochy nebo clone mód, to je u xrandr standard. Funguje naprosto bezproblémově.Fajn. Co takhle "separate X screen"? Tedy dva nezávislé servery, na každém monitoru jeden - myš se může přesunovat mezi monitory, programy ne. (Možná někomu přijde tohle nastavení divné, ale mě to vyhovuje a u nouveau jsem právě zjistil, že tohle nastavení interpretuje jako clone mód.)
Tím "software suspend" myslíte co?Myslím jaderný software suspend, tedy uspání na disk. Na desktopu. Ale ok, ten ovladač podle všeho umí dost na to, aby byl použitelný. Až na to, že - alespoň podle wiki - když si koupím něco aktuálního, řekněme HD 5xxx, tak mám s opensource ovladačem smůlu, protože není. Čímž se ovšem dostáváme do situace, kdy si buď mám koupit něco míň výkonného (mám i Windows), aby mi to chodilo i pod Linuxem, nebo použít binární blob a koupit nVidii.
Mohl bys prozradit těch "pár parametrů", co dáváš do spouštěče?Jsem kvůli tomu musel vyhrabat a rozjet notebook:
startx /usr/bin/nexuiz -- :12 -brMá to tu výhodu, že když aplikace skončí, terminál se sám přepne. Já si to nacpal nejprve do spouštěče na plochu, pak do spouštěče v nabídce a když jsem zjistil, že spouštěč v distribuci není nic jiného než shellový skript, tak nakonee i do něj.
Your system currently is not capable of hardware accelerated 3D. Therefore etracer cannot run.Samozřejmě ovladače nainstalované mám (mesa). Mám Fedoru, takže /etc/X11/xorg.conf je prázdný, všechno se dělá automaticky a nějak to funguje (jak přesně se X-server normálně spouští jsem nenašel, nikde v /etc/rc.d to zdá se není). Takže musím ještě zjistit, jak se ve Fedoře spouští Xka a proč normálně HW akcelerace funguje, ale při spuštění přes startx ne. V každém případě dík za tip.
Intel GMA4500 series - Mafia 1 přes wine jede okolo 35-40FPS
Mnohem lepší je vynaložené úsilí vložit do reverzního inženýrství blobu, vylepšování opensource ovladačů Nouveau.Hm, to jsem zrovna včera zkusil. Nevím, jestli to bylo upgradem x.org nebo přímo Nouveau, ale přestalo mi fungovat rozdělení na samostatné monitory (místo toho jsem měl jednu velkou plochu, což nechci) Jediná změna xorg.conf přitom byla Driver "nvidia" na Driver "nouveau". Takže návrat k původní verzi a blobu. (Poznámka: pozor, Linux klidně vytvoří softwarový raid 1 ze dvou disků, na kterých nejsou stejná data, aniž by následně udělal resync.)
(Poznámka: pozor, Linux klidně vytvoří softwarový raid 1 ze dvou disků, na kterých nejsou stejná data, aniž by následně udělal resync.)
Nevím, jestli se to mělo nějak vztahovat k textu nad tím, třeba jako součást metaforické konstrukce, ale pokud ne - mdadm automaticky pouští při vytvoření resync, při důkladném zkoumání manpage lze přijít na nějaký switch, který to (jak je tam zdůrazněno - pro testovací účely) může potlačit, ale defaultně to rozhodně není.
mdadm --fail MD B # B bude záloha a na A něco zkusím mdadm --remove MD B- následovalo testování a rozhodnutí, že obnovím zálohu, reboot, boot live CD
mdadm --assemble MD --run B # bez --run se nespustí, protože chybí zrcadlo mount MD někam # ok, je tam to, co tam chci umount někam mdadm --stop MD mdadm --assemble MD --run B mdadm --add MD AA tady jsem čekal, že začne resync B na A, protože A není oproti B aktuální. Místo toho se nestalo nic, takže po
mount MD někamjsem v někam našel akorát poškozený souborový systém. Odnesla to databáze balíčků (naštěstí dpkg dělá zálohy) a možná ještě něco, na co jsem zatím nepřišel. A ne, nějaký switch jsem opravdu nepoužíval.
Ten switch je --assume-clean
a je jen pro vytvoření array.
Pokud ten postup byl proveden tak, jak popisujete, pak se mdadm zachoval správně! Hned první příkaz označuje B za "faulty", tedy něco, s čím se už nemůže počítat jako s validní nohou mirroru. To, že je něco označeno jako faulty a odstraněno (--remove) neznamená, že se z toho smažou metadata. Ta tam zůstávají, protože jsou i admini, kteří místo --re-add používají --add, čímž by se snadno daly vyměnit minimálně indexová čísla disků v poli.
Pokud se nepletu, tak "mdadm --assemble MD --run B" není validní syntaxe, disk "B" byl odstraněn z pole, navíc --run nemá žádný argument. Stejně tak nelze přidat "A", protože už v poli je.
Proto používám 0.90 metadata na RAID1 - pokud chci něco zkusit, dám mdadm --set-faulty MD A
, odstraním A a můžu na něm vesele testovat, jakoby to byl normální disk (až na posledních pár bajtů), přitom RAID jede vesele dál. Pak stačí jen --re-add a resync se pustí automaticky.
Tedy chci říct, že v takové situaci by měl obsah A přepsat disk B (protože právě B byl označen za faulty). Pokud se nestalo nic (žádný resync), pak je to opravdu chyba mdadm nebo linux MD.
Tedy chci říct, že v takové situaci by měl obsah A přepsat disk B (protože právě B byl označen za faulty).Jenomže to, že byl označen za faulty, se na něj nezapsalo, ne? A i kdyby jo, tak následné vytvoření pole s B by ten příznak zase mělo smazat. Logicky, pole přece nemůže fungovat jenom s jedním faulty diskem. Takže po mdadm --stop MD by "Update Time" na oddílu B měl být novější, než na oddílu A, logicky by tedy měl začít resync z B na A. Každopádně se nestalo nic.
Jenomže to, že byl označen za faulty, se na něj nezapsalo, ne? A i kdyby jo, tak následné vytvoření pole s B by ten příznak zase mělo smazat. Logicky, pole přece nemůže fungovat jenom s jedním faulty diskem.
Správně, protože je disk faulty, nelze spoléhat ani na to, že update metadat proběhne v pořádku, proto se metadata na faulty disku nemění, ale všechny ostatní disky v poli dostanou záznam, že onen disk s takovým a makovým UUID je faulty (v mdadm -E
je místo "active sync" stav "removed") a tak to zůstane až do ručního odebrání disku (minimálně).
Co se týče zbytku příkazů - netušil jsem o možnosti ručně sestavovat RAID1 po jednotlivých zařízeních, proto mě trochu zarazilo to --add MD A
, určitě pro to není jiný příkaz? Vždyť v momentě odebrání "faulty" disku B byl pořád A součástí pole, disk B měl záznam o dalším disku A v poli a v momentě aktivace pole jen s diskem B by měl být stav [_U], tedy přidávat (--add) znova disk A do pole nemá smysl, protože už tam je, jen není aktivovaný. To možná napadlo i mdadm a disk prostě aktivoval a resync nespustil (protože A nikdy nebyl faulty, ani v metadatech na disku B), zatímco disk B faulty byl (v metadatech disku A), ale po --remove se ten stav pravděpodobně smazal (a nahradil něčím jako "missing"). Proto podle mdadm nebyl resync nutný.
Co se týče zbytku příkazů - netušil jsem o možnosti ručně sestavovat RAID1 po jednotlivých zařízeníchV podstatě je to totéž jako vytvořit pole v degradovaném režimu.
proto mě trochu zarazilo to --add MD A, určitě pro to není jiný příkaz?Pravděpodobně --re-add, ale protože na A jsou taky metadata, --add se automaticky chová jako --re-add (alespoň jestli jsem správně pochopil dokumentaci)
Vždyť v momentě odebrání "faulty" disku B byl pořád A součástí pole, disk B měl záznam o dalším disku A v poli a v momentě aktivace pole jen s diskem B by měl být stav [_U], tedy přidávat (--add) znova disk A do pole nemá smysl, protože už tam je, jen není aktivovaný.Možná z pohledu disku B. Jenže pole sestavuje kernel a ten snadno pozná, že tvrzení "A je už v poli" je blbost, protože ho tam nedal.
To možná napadlo i mdadm a disk prostě aktivovalNe, disk jsem musel aktivovat já ručně.
(protože A nikdy nebyl faulty, ani v metadatech na disku B), zatímco disk B faulty byl (v metadatech disku A), ale po --remove se ten stav pravděpodobně smazal (a nahradil něčím jako "missing"). Proto podle mdadm nebyl resync nutný.Je to možné, ale je to špatně. Relevantní údaj je logicky čas "update time"; když není stejný na obou zrcadlech, nelze bezpečně předpokládat, že jsou na nich stejná data. Teď jsem to zkusil na novějším jádře a zdá se, že tady už to opravili. Při stejném postupu se synchronizace spustila.
To, že je něco označeno jako faulty a odstraněno (--remove) neznamená, že se z toho smažou metadata.Jo, s tím jsem počítal. Proto to pole šlo nahodit jenom s B. (Ono --fail dost pravděpodobně znamená, že disk je vadný a nedá se s ním pracovat. Pokoušet se na něm něco měnit by bylo možná docela hloupé.)
Pokud se nepletu, tak "mdadm --assemble MD --run B" není validní syntaxe, disk "B" byl odstraněn z poleVzhledem k tomu, že se nesmazala metadata, je IMO ta syntaxe validní, protože podle těch metadat je B prostě jeden mirror pole.
navíc --run nemá žádný argument.SYNOPSIS: mdadm [mode] <raiddevice> [options] <component-devices> --run je jedna z options a je tedy na správném místě. B není její argument, ale component-device
Stejně tak nelze přidat "A", protože už v poli je.Ne, není. Podívej se pořádně, po rebootu do LiveCD není pole s A sestaveno.
Len tak pre zaujímavosť by som chcel vedieť v čom má byť Wayland lepší pre vývoj aplikácií? Vyvíjam bežne desktopové aplikácie, embedded aplikácie pre zariadenia s dotykovými LCD, OpenGL aplikácie a fakt ma nenapadá čo by mohol Wayland pri vývoji zlepšiť.
PS: o také vylepšenia ako klientské dekorácie okien nestojím (ak by niekto mal chuť toto použiť ako výhodu).
teoreticky vetsi rychlost, min problemu
To slovíčko teoreticky sa mi tam až moc nepáči. Žiaľ nevidel som žiadne benchmarky nevidel.
Problémov by mohlo na embedded byť o niečo menej. Na desktope ale fakt neviem, strašne sa mi páči súčasna koncepcia oddeleného windowmanagera a obsahu okna.
Nechcem wayland zavrhovať, ale ... keď spustím nejakú gtk1 aplikáciu na desktope tak celková rýchlosť je brutálna. Ak spustím niečo s "moderným" toolkitom tak sa rýchlosť ani nepribližuje. Či je to problém pomalých X, alebo toolkitu si nedovolím hodnotiť, možno je to len tým, že nové toolkity používaju niečo, čo je v X pomalé.
We have graphical toolkits which can implement dynamic themes, so it is no longer necessary to run a separate window manager to impose a theme on the system.
Neviem, či som sám, ale nikdy som si nemyslel, že windowmanager je o téme. Podľa mňa je skôr pre jednotné správanie okien a je jedným z najúžasnejších konceptov na X. Dokonca by som ho rád rozšíril aj do aplikácií s MDI rozhraním. S client side dekoráciami som mal nespočetne veľa problémov vo Windowse a MacOS, nechcem ich zažívať aj na Linuxe.
Je tam zopár viet o asynchrónnosti. Neviem čím to je, ale môj WM je krásne rýchly. Nedávno som odišiel od KDE práve k WM, ktorý používa xcb a je asynchrónny. Celé to beží nádherne rýchlo, keď sedím za win 7 pripadám si ako v spomalenom filme. Prirodzene vidieť, že wm a okno nie sú synchrónne, ale práve tak sa mi to páči.
Ďalšie výhrady mám ku KMS. Drivery grafiky som nikdy nemal stabilné. Mám SiS, Ati, Nvidiu a Intel. Jedna väčšia katastrofa ako druhá. Bez KMS človek má aspoň akú takú nádej, že sa mu kernel po páde grafiky pozbiera. Pri KMS jednoducho koniec. Za bežných okolností by mi to nevadilo, lenže kernel le monolit, každá drobnosť ho dokáže položiť. S tým ale X nič nenarobí :(
Bojím sa, že chystané zmeny budú zmeny k horšiemu :(
Neviem, či som sám, ale nikdy som si nemyslel, že windowmanager je o téme. Podľa mňa je skôr pre jednotné správanie okien a je jedným z najúžasnejších konceptov na X. Dokonca by som ho rád rozšíril aj do aplikácií s MDI rozhraním. S client side dekoráciami som mal nespočetne veľa problémov vo Windowse a MacOS, nechcem ich zažívať aj na Linuxe.Podle mě to bylo myšleno tak, že na dekorace oken není windowmanager potřeba - jednotné dekorace mohou být řešeny na úrovni toolkitu. Jedinou nevýhodu vidím v tom když se nějaká aplikace zasekne, mohl by být problém jí jednoduše (rozuměj "kliknutím na křížek") sestřelit. Ale někde jsem četl, že tohle se dá ve Waylandu řešit jinak (už si ale nevzpomínám jak přesně to bylo).
I kdyby bylo, mohou sit to dovolit, pocty vyvojaru, projetku, firem jsou uplne o jinych cislech.A na Linuxu snad ne? Nevidím žádný problém.
Zato prechod mezi KDE3 -> KDE4 znamenalo u nekterych aplikaci skoro prepis (Kdenlive, Kaffeine,..) tedy alespon UI casti.Tak zle bych to neviděl, záleží to hlavně na tom, jak byla aplikace napsaná. Navíc tu jsou třídy pomáhající s přechodem na Qt4. Další věc je, že do Qt4 přepisovat nemusíte, stejně jako nemusíte přecházet na .NET Framework 4.0. Zato se setkávám s tím, že aplikace psané pro WinXP se pod Win7 musí spouštět v režimu kompatibility.
Zato se setkávám s tím, že aplikace psané pro WinXP se pod Win7 musí spouštět v režimu kompatibility.A casto ani to nepomuze
WinAPI ma zaklad nekdy od Windows 3.0 netaky to podle toho vypada. jedno z nejprisernejsich rozhrani, co jsem kdy videl. vedle toho i standardni knihovna PHP vypada jako nadherny kus softwaru. :-]]
Píšeš nesmysly (tak to většinou bývá, když se někdo snaží vymyslet analogii tak, aby mu vyhovovala).
ale to nemá cenu takováto diskuse - neznám nikoho, co by tvrdil, že nějaký software je dokonalý a již nemá smysl ho vylepšovat ("... až do skonání světa"), takže tu argumentuješ proti něčemu, co nikdo neprosazuje
X.Org není dokonalý a výhledově ho nelze dokonalým udělat. X.Org prostě zatím tak nějak funguje.
Nikdo tady netvrdí, že Wayland musí kompletně nahradit X.Org už příští Neděli nebo následující rok. Všichni si přejí postupný přechod, kdy se Wayland dostane do distribucí a bude testován a vyvíjen.
Podle mě je naprostá blbost navždy setrvávat na nějakém starém „výrobku“, ve kterém jsou „workaroundy nepsaným standartem“, pokud je i jiná možnost.
Píšeš nesmysly (tak to většinou bývá, když se někdo snaží vymyslet analogii tak, aby mu vyhovovala).a to prosím jaké, můžeš to nějak odargumentovat, nebo sis prostě jen potřeboval kopnout, onálepkovat protinázor, dostat čtenáři do podvědomí negativní konotaci, a usínat s dobrým pocitem jakej seš king a jak jsi mi to nandal?
X.Org není dokonalý a výhledově ho nelze dokonalým udělat.a Wayland snad ano?
Podle mě je naprostá blbost navždy setrvávat na nějakém starém „výrobku“, ve kterém jsou „workaroundy nepsaným standartem“, pokud je i jiná možnost.no a podle mě je naprostá blbost zahodit ten "starý výrobek" jen proto, že "je i jiná možnost" - pokud ta "jiná možnost" přiměřeně nenahrazuje funkcionalitu "starého výrobku", nevím, proč bych se o tuto měl připravit tím, že ho zahodím ve prospěch "jiné možnosti" (když tato nepřináší nic navíc, co by mi to ztracené vyvážilo nebo ještě lépe zcela vynahradilo) což, jak jsem pochopil, Wayland (některou) funkcionalitu X nenahrazuje a ani to nemá v plánu
Proto X.Org nikdo nezahazuje. Může běže bez problému uvnitř Waylandu, pokud bude potřeba.Podle mě je naprostá blbost navždy setrvávat na nějakém starém „výrobku“, ve kterém jsou „workaroundy nepsaným standartem“, pokud je i jiná možnost.no a podle mě je naprostá blbost zahodit ten "starý výrobek" jen proto, že "je i jiná možnost" - pokud ta "jiná možnost" přiměřeně nenahrazuje funkcionalitu "starého výrobku", nevím, proč bych se o tuto měl připravit tím, že ho zahodím ve prospěch "jiné možnosti" (když tato nepřináší nic navíc, co by mi to ztracené vyvážilo nebo ještě lépe zcela vynahradilo) což, jak jsem pochopil, Wayland (některou) funkcionalitu X nenahrazuje a ani to nemá v plánu
když tato nepřináší nic navíc, co by mi to ztracené vyvážilo nebo ještě lépe zcela vynahradiloAsi ti to pořád nedochází, ale lidí, co ještě využívají X po síti (a další funkcionalitu X, bez které se neobejdeš), je dneska zatraceně málo. V porovnání s celkovým počtem uživatelů Linuxu a grafického prostředí nad ním rozhodně; drtivá většina potřebuje, aby se jim na obrazovce vykreslovala okýnka. Pokud ti vadí, že distributoři chtějí nahradit X server něčím jiným, můžeš klidně přiložit ruku k dílu a zapracovat na tom, abys mohl dál využívat X server. Nebo aby X server byl lepší než to něco jiného. Nebo někomu zaplatit, aby to udělal. Očekávat, že se kvůli tobě někdo přetrhne, je přinejmenším naivní.
Asi ti to pořád nedochází, ale lidí, co ještě využívají X po síti (a další funkcionalitu X, bez které se neobejdeš), je dneska zatraceně málo.neřekl bych, že jich je méně než dřív, spíš:
V porovnání s celkovým počtem uživatelů Linuxu a grafického prostředí nad ním rozhodně;- o tom to bude ...
Pokud ti vadí, že distributoři chtějí nahradit X server něčím jiným, můžeš klidně přiložit ruku k dílu a zapracovat na tom, abys mohl dál využívat X server. Nebo aby X server byl lepší než to něco jiného. Nebo někomu zaplatit, aby to udělal.ano, jistě, a pokud mi vadí něco na politice, ta můžu jít do politiky, abych to změnil, a pokud mi vadí, že cesta u nás před barákem je rozbitá, tak ji můžu odkoupit a nechat opravit, atd., že, prostě mít stovky životů času na to řešit různé nešvary a několik ropných polí k tomu
Očekávat, že se kvůli tobě někdo přetrhne, je přinejmenším naivní.neočekávám, že by se kvůli nám někdo přetrhnul nicméně doposud jsem naivně věřil na nějakou elementární slušnost a zodpovědnost vůči uživatelům; KDE4 a Neo Freerunner mě z toho dost vyléčili, ale ještě si zachovávám poslední zbytky optimismu - když je někdo schopen dělat software třebas pro slepé, proč by se někdo nenašel, kdo bude řešit tu síťovou dostupnost koneckonců, překlady, co dělám, taky nepotřebuju zrovna pro sebe ...
prostě mít stovky životů času na to řešit různé nešvary a několik ropných polí k tomuNjn, co naděláš... Ještě máš jednu možnost - když ti nevyhovuje, co v distru uchystali, neaktualizovat. Takhle to dělám já, prostě jsem si nechal KDE3 a celé KDE3 verze 4.x mi může vlézt na záda.
když je někdo schopen dělat software třebas pro slepé, proč by se někdo nenašel, kdo bude řešit tu síťovou dostupnostPokud vím, tak X server lze provozovat i pod Waylandem (a obráceně), takže otázkou je jenom to, co bude v distru a kolik práce budeš ochoten vynaložit, když to tam nebude.
nicméně doposud jsem naivně věřil na nějakou elementární slušnost a zodpovědnost vůči uživatelůmMám takové tušení, že ta změna bude mít nějaký rozumný důvod, který vyhoví víc uživatelům, než kolika bude vadit. I pro vývojáře je to práce navíc, takže bezdůvodně by to nedělali. A vzhledem k tomu, že jeden z hlavních vývojářů X.org tvrdí, že spousta funkcionality X se přežila, tak bych jim v tom docela věřil.
Ještě máš jednu možnost - když ti nevyhovuje, co v distru uchystali, neaktualizovat.mnoho let starý systém má zas jiné nevýhody ...
jenže takhle by to fungovat nemělo - změna by ideálně neměla vadit nikomu ... tedy objektivně vadit, nutnost změnit návyky apod. nepočítám (jinak, nedalo by se obdobně obhajovat třebas znárodňování? - pověsíme pár továrníků, majetek rozdělíme davům dělníků, není to rozumné, víc lidí bude mít užitek než škodu?)nicméně doposud jsem naivně věřil na nějakou elementární slušnost a zodpovědnost vůči uživatelůmMám takové tušení, že ta změna bude mít nějaký rozumný důvod, který vyhoví víc uživatelům, než kolika bude vadit.
A vzhledem k tomu, že jeden z hlavních vývojářů X.org tvrdí, že spousta funkcionality X se přežila, tak bych jim v tom docela věřil.ještě jsem ovšem ze všech těch diskusí okolo nepochopil, co brání udělat X12, proč je nutné zahazovat celé X včetně funkcionality doposud užitečné rozuměj, chápu, že v životě prakticky každého déletrvajícího projektu přijde chvíle, kdy by již bylo výhodnější zahodit vše krom zkušeností a začít znovu, ale ... myslímže tohle má do té situace dost daleko
jenže takhle by to fungovat nemělo - změna by ideálně neměla vadit nikomuTak mě třeba objektivně vadilo, když jsem na svém Athlonu XP 1700+ nemohl spustit MS-DOS a v něm Tyriana. Myslíš, že by bylo rozumné, aby se někdo v rámci "změna by neměla vadit nikomu" zabýval tím, jestli na novém hardware půjdou spustit prastaré programy?
jinak, nedalo by se obdobně obhajovat třebas znárodňování? - pověsíme pár továrníků, majetek rozdělíme davům dělníků, není to rozumné, víc lidí bude mít užitek než škodu?Tak tady je docela rozdíl, ne? Když znárodňuješ, někdo něco vlastní a ty mu to sebereš. Co se dister a softwaru týče, distributoři a vývojáři ti nic neberou; co máš teď, můžeš v klidu mít dál, ať už sis to koupil nebo stáhl zadarmo. Že se rozhodli danou věc přestat vyvíjet, to je jejich právo. Nikdo ti nikdy neslíbil, že bude X podporovat na věky.
ještě jsem ovšem ze všech těch diskusí okolo nepochopil, co brání udělat X12, proč je nutné zahazovat celé X včetně funkcionality doposud užitečnéPravděpodobně není dost lidí, kteří by měli pocit, že by takový cíl stál za tu práci. Pokud máš jiný názor, vracíme se k tomu, že se musíš snažit sám.
rozuměj, chápu, že v životě prakticky každého déletrvajícího projektu přijde chvíle, kdy by již bylo výhodnější zahodit vše krom zkušeností a začít znovu, ale ... myslímže tohle má do té situace dost dalekoTo je zjevně věc názoru a v tomhle případě platí, že nejsilnější skupina s daným názorem vyhrává. Prachy i vliv jdou zjevně na stranu nastrkat řízení grafiky do jádra (kam IMO patří stejně jako všechen ostatní hardware) a ostatní - X server, Wayland apod. - nechť jsou pouhé aplikace. Takže i když si myslíš, že do situace "všechno zahodit" je ještě dost daleko, víc lidí (víc vlivnějších lidí) si to nemyslí a máš smolíka, i kdybys měl pravdu.
Myslíš, že by bylo rozumné, aby se někdo v rámci "změna by neměla vadit nikomu" zabýval tím, jestli na novém hardware půjdou spustit prastaré programy?tož, třebas Red Hat se tím reálně zabývá - sice ne zrovna tvým Tyrianem, nicméně jeden z cílů vývoje virtualizačních řešení byl umožnit migraci starých systémů na nové železo
ale berou, berou - nebavíme se přeci jenom o hroudě zlata pod polštářem, kterou jde vzít fyzicky, ale o nějaké funkcionalitě, kterou ten software zajišťuje ... a tu mi tímto berou, nechám-li si nainstalovanou starou verzi distra, přijdu o podporu - nemůžu "v klidu mít dál" plně aktualizovaný systém, například nicméně pointa byla v tom, že nelze obecně argumentovat pro "útisk" menšiny prospěchem většinyjinak, nedalo by se obdobně obhajovat třebas znárodňování? - pověsíme pár továrníků, majetek rozdělíme davům dělníků, není to rozumné, víc lidí bude mít užitek než škodu?Tak tady je docela rozdíl, ne? Když znárodňuješ, někdo něco vlastní a ty mu to sebereš. Co se dister a softwaru týče, distributoři a vývojáři ti nic neberou; co máš teď, můžeš v klidu mít dál, ať už sis to koupil nebo stáhl zadarmo.
Že se rozhodli danou věc přestat vyvíjet, to je jejich právo. Nikdo ti nikdy neslíbil, že bude X podporovat na věky.a tvrdím snad opak? - já pouze říkám, že takovéto rozhodnutí od nich není vůči uživatelům slušné
dobře, jinak - co objektivně brání udělat "X12"? chápu, že někteří mají pocit, že vše staré je špatné, a že oni na to teď naběhnou úplně jinak a napíšou něco cool, takže pracovat na přepisu starého se jim nechce, nestojí jim "takový cíl za tu práci" - ale není takhle té práce naopak víc?ještě jsem ovšem ze všech těch diskusí okolo nepochopil, co brání udělat X12, proč je nutné zahazovat celé X včetně funkcionality doposud užitečnéPravděpodobně není dost lidí, kteří by měli pocit, že by takový cíl stál za tu práci. Pokud máš jiný názor, vracíme se k tomu, že se musíš snažit sám.
nejsem si jist, co si představuješ pod "řízením grafiky" ... komunikace s hardware? - ano, to i dle mého názoru do jádra patří; koneconců měl jsem zato, že i Xorg tímto směrem postupuje (byť pomalu)rozuměj, chápu, že v životě prakticky každého déletrvajícího projektu přijde chvíle, kdy by již bylo výhodnější zahodit vše krom zkušeností a začít znovu, ale ... myslímže tohle má do té situace dost dalekoTo je zjevně věc názoru a v tomhle případě platí, že nejsilnější skupina s daným názorem vyhrává. Prachy i vliv jdou zjevně na stranu nastrkat řízení grafiky do jádra (kam IMO patří stejně jako všechen ostatní hardware) a ostatní - X server, Wayland apod. - nechť jsou pouhé aplikace.
Takže i když si myslíš, že do situace "všechno zahodit" je ještě dost daleko, víc lidí (víc vlivnějších lidí) si to nemyslí a máš smolíka, i kdybys měl pravdu.nejsem si jist, jestli si rozumíme - já si nemyslím, že by X11 do této situace ještě nedospělo, ani že by tam již dospělo, prostě na to nemám názor, protože do vnitřností nevidím; tím "tohle má do té situace dost daleko" jsem myslel, že způsob, jakým má asi dojít k "zahození" X se tady tomu, té neustále historicky se opakující situaci "nutno přepsat", příliš nepodobá, a tudíž to nepovažuju za šťastné ... protože Historia magistra vitae, anebo taky "Those who cannot remember the past are condemned to repeat it.", takových situací, kdy někdo jen tak přišel s tím "děláte to všechno špatně, teď to uděláme líp", už tady bylo přehršle, a troufám si tvrdit, že jen málokdy z toho vylezlo něco kloudného
X.Org není dokonalý a výhledově ho nelze dokonalým udělat. X.Org prostě zatím tak nějak funguje.Něco jako důkaz? (A osobní pocity založené na tom, že nadávat na Xka jako na příčinu všech problémů za zemi je momentálně cool moc neberu) X.org není jediná implementace X protokolu. Už teď se rozjelo pár nových. Xka potřebují pořádnou revizi jak X.org, tak samotného X11 protokolu. Nic víc (a rozhodně ne takové kraviny jako Wayland).
Nič okrem Hello world sa dokonalým nedá spraviť. Nehovoriac o tom, že neexistuje jediné univerzálne riešenie všetkých problémov, na mobiloch sa môže hodiť niečo iné než na desktope.
Inak s komentárom plne súhlasím. X nie sú dokonalé ani nikdy nebudú, ale po poriadnej revízii ako samotného serveru tak aj protokolu by nemusel byť žiaden dôvod na vznik wayland-u.
Nebol by som ani proti niečomu úplne novému, lenže ako tak čítam prečo vznikol wayland a čo má obsahovať tak mi akurát tak chodí mráz po chrbte. Koncepcia, kde sa jeden proces stará o všetky okná sa mi zdá omnoho progresívnejšia než toto, čo sa snažia teraz odkukať z Windowsu a Mac OS.
na mobiloch sa môže hodiť niečo iné než na desktope.Na mobilní zařízení s OpenGLES se třeba Wayland může hodit. Dříve byl docela oblíbený DirectFB. To šlo téměř vše přes volání a aplikace jen dostane pointer na místo někde ve framebufferu (pokud to teda není akcelerované) a nech už si s ním dělá co chce. Osobně jsem si to zkoušel a není to zas tak o mnoho Wow abych kvůli tomu vyhazoval Xka. Ale pokud se někomu nelíbí lokální socket, tak nech si to klidně zkusí sám.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.