Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:02
Vyšlo KDE 4.3.0 Beta 2. Integruje nové technologie, jako je PolicyKit a služby Geolocation, přináší nové efekty oken a použitelnější KRunner a navíc přináší opravy a vylepšení ve všech programech a zlepšuje jejich integraci s novinkami KDE 4. Uživatele KDE 3 možná potěší klasický stromový pohled v ovládacím centru (System Settings).
Tiskni
Sdílej:
To samozřejmě možné je, stačí provázat aktivity s virtuálními plochami, je na to konfigurační optiona (a to myslím už celkem dlouho). Každá plocha (aktivita) pak nejenže může mít jiné pozadí, ale můžete na ní mít i jiné (a jinak uspořádané) plasmoidy.A nebo můžeš kliknout na plochu pravým tlačítkem, vybrat "nastavení plochy" a tam si vybrat, pro kterou plochu nastavuješ pozadí. To ale bylo příliš jednoduché a nekomplikované, takže to v KDE4 (je už KDE4.3 KDE4?) samozřejmě takhle nefunguje.
To by bylo v rámci KDE 4 nesystémové. Jak bys tímto způsobem nastavoval jiné plasmoidy na jinou plochu (nesmírně užitečná věc, troufám si tvrdit mnohem užitečnější než jiný obrázek na pozadí)?
Ale já nechci žádné obrázky nebo plasmoidy. Chci jednu jedinou a teoreticky naprosto jednoduchou věc: na jedné ploše, kterou používám k prohlížení a editaci fotek, mít šedé pozadí, aby mi to neposouvalo subjektivní vnímání barev. V KDE 3.5 přímočaré a jednoduché nastavení přímo v KDE Control Center. V KDE 4 budu muset nejdřív nastudovat, co jsou to ty aktivity, jak se svážou s přepínáním ploch a pak při troše štěstí snad bude fungovat.
Nič netreba študovať. Stačí si vytvoriť aktivitu na prezeranie a editáciu, kde bude šedé pozadie a potom prepínať klávesovými skratkami alebo myšou.
Prepínanie: forum.kde.org/easy-activity-switching-t-22488.html
Nič netreba študovať
To právě není pravda. Zkusil jsem si s tím chvíli hrát, podařilo se mi nějak vyrobit šest stejně pojmenvaných "aktivit" a dokonce mezi nimi přepínat. Nepodařilo se mi už ale přijít na to, jak ty přebytečné smazat (a podle výsledků pátrání nejsem zdaleka sám), o nějakém svázání s plochami ani nemluvě. Po chvilce experïmentování celé KDE4 přestalo reagovat a musel jsem ho odstřelit. Po přihlášení zmizela dolní lišta (panel) a i zbytek desktopu se choval velmi podivně, takže nakonec jsem byl nucen se za hlasitých nadávek odhlásit, smazat všechny konfigurační soubory plasmy, znovu přihlásit a znovu nakonfigurovat panel a plochu na rozumně použitelné nastavení. Když jsem se chtěl pokusit o druhé kolo, tak pro změnu přesně ta akce, která předtím vytvořila novou "aktivitu", pouze přejmenuje nebo přenastaví tu jedinou současnou.
Stačí si vytvoriť aktivitu na prezeranie a editáciu, kde bude šedé pozadie a potom prepínať klávesovými skratkami alebo myšou.
To je k ničemu. Já si neřeknu "tak, a teď budu pracovat s GIMPem a budu mít šedé pozadí" a po hodině zase "teď končím s GIMPem a chci mít zpátky modré". Já mám ten GIMP otevřený celý den (obvykle spíš noc) a přepínám mezi plochou s GIMPem a dalšími pěti plochami, kde mám jiné aplikace. Přičemž šedé pozadí chci jen na té jedné ploše s GIMPem, na ostatních modré. V KDE 3.5 to krásně fungovalo a žádné "aktivity" jsem k tomu nepotřeboval.
1) V 4.2 sa dali Aktivity mazať cez ikonu -, ktorá sa zobrazovala pri odzoomovaní. V 4.3 to ide cez klávesovú skratku Alt+D, Alt+R. Dá sa to aj zmeniť. Áno, bol som prekvapený, že to - v 4.3 zmizlo. Ale našiel som to za 30 sekúnd.
2) Rozumiem. To sa bude dať jedine tak, že sa zviaže aktivity s pracovnou plochou, alebo niekto naprogramuje možnosť menenia pozadia podľa virtuálnych plôch. Jediné riešenie je zatiaľ prepnúť plochu a zároveň aktivitu. Čiže Ctrl+Fn a hneď potom aktivitu. Aby sa to zrýchlilo, tak si daj alternatívnu skratku pre "ďalšia plocha" napr. Ctrl+Shift+Fn, povedzme F4. Potom Ctrl+F4 prepne na plochu s Gimpom, pustíš F4 a k Ctrl pridáš Shift a F4 a máš šedé pozadie. Je to o niečo zložitejšie, než to bolo, ale dá sa s tým žiť, kým to nevyriešia.
A pritom je to také jednoduché, že to musí pochopiť aj malé dieťa.
forum.kde.org/whats-with-these-activities-t-6443.html#pid7713
Tak skúsim jednoduchý príklad. Povedzme, že som prekladateľ, ktorý má nejakú rodinu. Rozdelím si to na 2 aktivity.
Aktivita 1 - Práca. Na ploche mam 2 krát Folderview s aktuálnymi projektmi, počasie, slovník, konvertor jednotiek, link na Lingeu, timer merajúci časové úseky.
Aktivita 2 - Rodina. Na ploche je Picture Frame, ktorý zobrazuje slideshow rodinných fotiek + Birthday Reminder, ktorý zobrazuje narodeniny z kalendára.
Tých plasmoidov je už plno, takže pri troche kreativity sa dajú vytvoriť rôzne špecializované aktivity. Napr. internetové fóra. Tam by som si dal plasmoidy pre pastebin a imageshack, pre jednoduchý upload obrázkov (je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie než cez browser).
No a akú to má výhodu? Napr. to, že sa mi nepletie práca s rodinou. Keby som to mal spolu, tak by z toho bol zmätok. A virutálne plochy sú niečo iné, tam sa to takto nedá riešiť. V KDE 3.5 nemôžem mať na ploche 1 iné ikony než na ploche 2. Načo by som potreboval na nepracovnej ploche ikonu Lingey? Netvrdím, že Aktivity potrebuje každý. Každý pracuje ináč. Ale niekto to zasa využije a preňho je to výborná vec. Ja by som bol ešte aj za to, aby každá aktivita mala aj vlastný panel, prípadne sa dala priradiť k virtuálnej ploche (to by už malo ísť).
A teraz otázka. Nie je lepšie použiť normálne aplikácie namiesto blbých plasmoidov? Zatiaľ som dospel k tomu, že áno aj nie. Zasraná plasma žerie asi 1% výkonu procesoru. Nie je zbytočné používať ako fotorám Digikam? Ako konvertor som predtým používal Units, ktorý som vždy spúšťal a potom vypínal, lebo zavadzal. Strata času. Teraz mám na ploche stále plasmoid konvertor jednotiek, ktorý môžem hneď použiť.
V KDE 3.5 nemôžem mať na ploche 1 iné ikony než na ploche 2.
To mi právě vůbec nevadí. Ikony na ploše mám stejně jen od nějakých deseti nejpoužívanějších aplikací a ostatní spouštím přes menu nebo z konsole. Pro možnost mít na každé ploše jiné ikony nemám využití. Ale KDE4 mi bohužel neumožní mít na jedné ploše jiné pozadí, aniž bych měl na každé ploše jiné pozadí, jiné ikony a asi i další věci řešené přes plasmu.
Netvrdím, že Aktivity potrebuje každý.
Kdyby šlo nastavovat pozadí pro jednotlivé plochy samostatně jako v KDE 3.5, taky bych je nepotřeboval. To mi ale autoři znemožnili a donutili mne zabývat se nástrojem, který je pro tento účel kanónem na vrabce a navíc mi to, co potřebuji, umožní jen za cenu velmi nepříjemných vedlejších efektů.
Ja mám na ploche vlastne len 1 ikonu a to je Lingea Lexicon. Najdôležitejší je pre mňa Folderview a úžasné je, že každý Projekt, čiže Aktivita, má vlastné folderview plasmoidy, ktoré v každom projekte zobrazujú iný obsah.
Nejde mít na každé ploše jiný wallpaper? Bych si potom udělal šedý wallpaper a ten bych si dal jako pozadí na jednu požadovanou plochu.
V KDE 3.5 nemôžem mať na ploche 1 iné ikony než na ploche 2Muzete, akorat to nejde naklikat.
to musí pochopiť aj malé dieťa
Hm, tak že by problém byl v tomhle? :-)
iba taka mala poznamocka:
vidim, ze mas dovody, preco ti sucasne riesenie nevyhovuje.
je to smutne ale je to tak. si jeden z uzivatelov, ktory potrebuje veci riesit inac.
skusal si poslat mail/spravu tvorcom? podla mna, ked mas takyto problem a mas zaujem veci menit, je potrebne sa do toho osobne zaangazovat.
myslim, ze ked by si im vysvetlil svoju situaciu, minimalne by ti mohli povedat, co ci ako a kedy bude s tvojim problemom urobene...
skusal si poslat mail/spravu tvorcom?
Zatím ne, nejdřív se snažím zjistit, jestli to opravdu nejde nějak udělat.
Musím říct, že si ale v novém KDE už nemůžu stěžovat na moc věcíNo to se mi prave zda ze tohle slysim od uzivatelu KDE s kazdou novou verzi: "doted to bylo naprd, ale nova verze uz je dobra". a s dalsi verzi zas to same :)
Já jsem spokojený od doby kdy se mi KDE4.2.x totálně rozsypalo a tím mě donutilo znova si nainstalovat KDE 3.5. Od té doby klid, pokoj, úleva
KDE 4.2 je super - naprosta spokojenost - presel jsem na to z 3.5.10 a jsem s tim absolutne spokojeny. Tak asi neumim pouzivat spraven pocitac, kdyz mi to ke spokojenosti staci
No to je logické, keď to vždy počuješ od iného. Každý to má niekde inde. Pre mňa bola dobrá 4.2.
Hm. Třeba za pár let to uvedou Microsoft a Apple jako "úžasnou novinku" na svých systémech (pokud se to ujme)
BTW, na Windows si můžete okna uspořádat přes kontextovou nabídku hlavního panelu tak, abyste je měli vedle sebe, aby se nepřekrývala a přitom vyplňovala celou plochu (uspořádat horizontálně, vertikálně). Takže to pro masy tak neznámé podle mne není, tohle by bylo již jen dotáhnutí konceptu, který se snaží eliminovat nevýhody spojené s plovoucími okny.
Právě to M$ uspořádání oken mi tu docela chybí a podle hlasů je takových víc (byť nastřádáno od 2003). A dle posledních komentářů se v tom dokonce něco děje
To je moc dobře, že budou nové efekty oken. Těch pár, co tam byly doteď, absolutně nestačilo k tomu, aby v tom šlo rozumně pracovat…Otázka je, jestli existují v KWin závažné bugy, které by bylo potřeba řešit místo toho.
Ja hlave nechapu, jak nekdo muze povazovat ty dvacet px siroke bordery, kycovite barvy a prechody za libive :/
+1
ja chcem ryyyychlost
no jo, ale intel furt mizerný, za to ale KDE nemůže :)
V Ubuntu 9.10 má být nějaký nový ovladač či co, tak uvidíme ... Vlastně si to můžete vyzkoušet, až vyjde zas nějaká Alpha verze.
Mám ho na Mandrivě a moc bych nejásal - zatím to není nic moc.
on není ani tak problém s běžným nastavením s jedním monitorem a nejnovějšími drivery mi to taky běží perfektně, ale intel 945 nepodporuje akceleraci se 2 monitory (plocha větší než 2048*2048) pak se musí použít XRender akcelerace a ta mi přijde zpomalená (nebo efekty namáhavější) oproti kde4.2
Potvrzuju!!
+1 taky tak - od QT4.5 si nemuzu stezovat
Mně KDE 4.2.4 na intelu 945 + KMS +UXA jede jak z praku, na nvidii si také nemůžu stěžovat. Skoro bych řekl, že to na intelu jede ještě o něco málo lépe než na nvidii (hlavně změna velikosti oken a zasouvání yakuake).
Hlavně jestli tam už konečně nějak bude fungovat bluetooth?!
Blueman mi lehne hned po spuštění. Kdyby raději páni vývojáři místo tunění super hyper vista seven efektů raději vyladili ovládání hardware jako je bluetooth, wifi a třeba podporu NFS v Dolphinu. Alespoň že PowerDevil už chodí docela slušně.
Mám k notebooku BT klávesnici, myš, občas se potřebuji připojit přes mobil do VPN, synchronizovat kalendář, adresář. Je toho dost, proč člověk potřebuje BT, když chce pracovat.
Vývojáři KDE mají očividně jiné priority než vy (nebo já).... taky se hlásím do klubu
Blueman vypadá dobře, ale nevím jak otevírat složky přes obex. Krusaderu, Konqueroru ani Dolphinovi se nechce protokol obex znát a instalovat Nautilus se nechce zase mě.
Efekty treba vypnut, vsetky graficke hejblatka vypnut a bude to ako tak k svetu. Rychlost oproti KDE 3.5 je vsak aj tak horsia. Alternativu vsak nevidim. GNOME to nie je a tie ostatne manazeri su pre mna nedostatocne oproti KDE 3.5. Takze na vyber zostalo uz iba KDE 4 a viera, ze sa to s rychlostou zlepsi.
Nezlepsi. Lidi postupne vymeni pocitace za rychlejsi a tim se to "vyresi".
Kdyz se nekdo odvazi udelat test a vyjde mu, ze scrollovani PDF v KDE4 sezere 2x vic CPU nez v KDE3 nebo ze vykreslovani GUI objektu je az 4x pomalejsi, ze latence eventu je podstatne vetsi a dvacet dalsich veci tak se vysmejou ze to nejsou real-life testy a hotovo. Docela ucinna strategie pac jak udelat real life test vykonu neceho takoveho jako KDE?
A ja si dovolik kacirsky tvrdit, ze zpomaleni KDE 3.5.10 -> KDE 4.2 je podstatne citelnejsi nez Win XP -> Vista.
přináší nové efekty oken a použitelnější KRunnerV tej linke sa píše len: KRunner now displays all known syntax in the results area when Help button pressed. Mňa by skôr zaujímal fix pre 171281 resp. 183377 - príšerne pomalá animácia ikoniek nájdených položiek.
kdesu použít nejde?
Mám pocit že u první bety bylo napsáno, že to už jde.
Osobne je pre mna celkom fajn pouzit jednu klavesovu skratku na viacero podobnych cinnosti. KRunner je pre mna skor vyhladavac. Vyhlada aplikaciu (ktoru mozem spustit), najde vysledok matematickeho vyrazu (toto sa mi inak paci dost), najde subor atd. Celkovo novy KRunner vitam.
KRunner je pre mna skor vyhladavac ... najde vysledok matematickeho vyrazu ...a já si doteď myslel, že výsledky se v matematice počítají, nikoliv nachází ... což by vysvětlovalo, proč mi směr vývoje KDE nevyhovuje, prostě jsem stará konzerva, totálně out, nechápu nové úžasné fungování světa, do kterého KDE4 zapadá stejně jako to, že matematické výsledky se vyhledávají
a já si doteď myslel, že výsledky se v matematice počítají, nikoliv nachází
Bejvávalo… :-) Ona už i ta snaha zavést patentovatelnost algoritmů a myšlenek vlastně implicitně obsahuje předpoklad, že člověka prostě nemůže něco napadnout, ale že všechno musel někde opsat.
a já si doteď myslel
to jste si myslel spatne. V nekterych pripadech je znacne snazsi vysledek hledat (a overovat spravnost) nez jej pocitat.
No, tak ked privries jedno oko, tak to tak mozes nazvat, nie? Trosku popusti fantaziu a veci sa hned maju lepsie.
Mensia paralela: Musi browser iba prezerat stranky (staticky), alebo aj vykonavat nejaky javascript kod?
ano, v některých ... a je to typické, natolik aby si to zasloužilo být jmenováno primárně?
Myslim, ze v matematice se chape "pocitani" jako specialni pripad "hledani vysledku". Mozna ale ne a existuje nejaky obecnejsi vyraz. I v tom pripade jste ale ve svem prispevku "vnucoval" pouziti synekdochy.
a to ověření správnosti se opět děje hledáním?
Obecne dukazem spravnosti, jejimz specialnim pripadem je overeni pocitanim.
a já si doteď myslel, že výsledky se v matematice počítají, nikoliv nachází
Reagoval jsem na toto. Co je KRunner ani poradne nevim.
Doufám, že tam nemusím _klikat_, aby se mi objevil tenhle popup (čili, že se tam můžu dostat přes klávesnici). Jinak souhlasím s mirecem, options u trojkového krunneru je hezčí a přehlednější.
neobjevil jsem, že by to šlo jinak než myší Také bych to uvítal
Zdravim, nevite, kde muze byt bota, kdyz po updatu v gentoo na kde 4.2.90 se mi v plasmoidu sm_hdd ztratily vsechny disky? Zkousel jsem tento applet smazat a znova vlozit a stale tam nejsou. Kdyz pustim kde u noveho uzivatele tak s timhle problem neni. Nema nekdo tip, kam se jeste podivat, pripadne kde se muze nachazet konfigurace tohoto appletu?
Diky
Tak uz jsem zjistil, kde je problem. Ten nastave jen pokud je zapla ceska lokalizace. Pokud je system v anglictine, tak se applet chova tak jak ma.
Tak snat to nekomu pomuze
cau, mam notebook hp dv6500 s grafickou kartou nvidia (GeForce 8400M GS) a s proprietarnim ovladacem, instalovane gentoo a kde 4.3beta2 z kde-testing overlaye.
Ovladace nvidia jsou nakonfigurovany jako "separate x screen".
Pokud nepripojim k notebooku druhy monitor, KDEcko 4.3 funguje vcelku velmi slusne. Rozliseni na DFP je 1280x800.
Problem nastane pokud pripojim druhy monitor. Mam natvrdo na CRT nastaveno rozliseni 1280x1024. Takze vysledek po spusteni KDEcka je ten, ze plocha sekundarniho monitoru (CRT) je cerna a lze po ni hybat jen mysi a nelze na ni vytvaret a presouvat applety/panely a poustet programy, coz by mi az tak nevadilo, protoze je to resitelne ( http://en.gentoo-wiki.com/wiki/X.Org/Dual_Monitors#Independent_Dual_Head_in_KDE_4.2 ).
Jenze na display notebooku (DFP) nastane sitace, ze virtualni plocha si vezme rozmer z CRT, tj. 1280x1024, a tudiz se mi na DFP schova zakladni panel jaksi ke spodni casti virtualni plochy, kterou ja pochopitelne nevidim, protoze rozliseni je nastaveno na 1280x800. Takteze, kdyz si pustim nejakou aplikaci a chci ji maximalizovat na celou plochu, tak se mi proste schova spodni cast okna aplikace, protoze se maximalizuje na rozmer 1280x1024.
Takze co s tim?
Ja jen dodam, ze si umim nastavit na DFP k rozliseni 1280x800 velikost virtualni plochy 1280x1024, ale pak mi virtualni plocha skroluje pri pohybu mysi nahoru a nebo dolu, podle aktualni situace. Bohuzel je pro me tento zpusob reseni ponekud nestastny a nechci jej, stejne jako nechci pouzivat xineramu a twinview, ktere si take nerozumi s dvema ruznymi rozlisenimi (hlavne vyskou) monitoru.
rekl bych, ze memu problemu odpovidaji tyto zaznamy v bugtracku:
http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=152676
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=190129
nevim jestli sem uplne dobre popsal chovani KDEcka, ale poradi nekdo???
Chci říct: kdy už to KDE4 bude spolehlivě fungovat? Zkoušel jsem různá distra na třech různých PC a vrátil jsem se zpět na KDE3.5. Jestli KDE4 někomu spolehlivě funguje tak asi nechápe o čem mluvím. Možná je to jen skladbou používaných programů, ale s dřívějšími KDE jsem neregistroval tolik pádů X (i systému) jako s různými verzemi KDE4. Takto často mi padaly právě Win98 kdysi dávno a právě proto jsem přešel k Linuxu, protože jsem chtěl spolehlivý systém.
Nemám nic proti pokroku, ale kurnik, proč se všude cpe, co je de facto furt beta?
(Brzy, ale přece. Sorry.)
Nemám nic proti pokroku, ale kurnik, proč se všude cpe, co je de facto furt beta?protože "who codes decides"? když si budeš půl roku rozmýšlet, co chceš naprogramovat, a dalšího půl roku to ladit, tak máš za rok jednu featuru, a řeknou ti, že skoro nepřispíváš a že do toho nemáš co kecat když někdo zbastlí cut&paste novou featuru co dva dny, aniž by ho zajímalo, že to funguje jenom u něj, protože jeho lokální kopie se dost radikálně liší od toho, co je v svnku projektu, navíc ještě to chodí jen na jeho hardware, když je někdo schopen mezi betou a RC1, tedy ve fázi, kdy by se měly jenom opravovat chyby, vrazit do svnka zcela nový kód, který způsobí pády plasmy při triviálních operacích, jako otevření/zavření okna, atd., tak se stane leaderem projektu ... holt se s tím budeš muset smířit, nejsme dostatečně free, cool a in ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.