Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 14:12
Na serveru LinuxOS.sk vyšel článek Linux, slobodný softvér a CNC fréza. Mário Bedňa Chorváth v něm popisuje své zkušenosti s CNC frézkou připojenou k počítači s Linuxem, věnuje se LinuxCNC, zmiňuje problémy s RT jádrem a binárním blobem od NVIDIE a uvádí přehled vhodného softwaru.
Tiskni
Sdílej:
a přepsali se všechny materiályTo mi tak trochu připomíná, když mě jako mladého bažanta na praxích posadili před výkres a první co z ostříleného pardála vypadlo: „Co to je za matroš?“ a já chudák marně šmátral po výkrese a hledal nějaké náznaky 11 373, 11 523, 17 240, atd. Hódně roků mi trvalo než jsem přišel na to že mezi „Polotovar“ a „Materiál“ v praxi není žádný rozdíl. Takže asi tak.
Jsem to hledal a ptal se kolegů, tak to slovo taky „nepoznajú“.
Sprafte si tam, sakra, tú sk.wiki na tom vašem Slovensku, kdo se f tom má vyznat…
No každopádně v češtině se to rozlišuje, když řeknu „mám frézu“ nebo „mám frézku“, tak v oboru nemusím vysvětlovat co mám .
blob od NVidia nemá podporu realtime Kernel???
Který z dalších významů, na které odkazuješ, ...Třeba chce frézku ovládat mobilním blobem.
Som v strojarine pár rokov ...ta veta by mela spravne zacinat: 'Sem na Slovensku ve strojarine ....'
šubleraTo je nějaká lokální národnostní variace na pány Šupleru-Posuvku?
Obojí se točí, tak co řešíš?Co se to točí.
Zvláštní ovšem je, že povolání mého otce bylo "frézař"co je na tom zvláštního? Ta činnost je přece 'frézování'
Už děda, který byl jako pánský krejčí „totálně nasazený“ v Rakousku na dílně jako kontrolor, tato dvě slova(frézka/fréza) rozlišoval.
Bez toho se prostě člověk nedomluví, jedno slovo, pro dvě věci, které se používají společně, to prostě moc nejde…
Vezmu frézu pro T drážky a dám ji do vřetene frézy. Navolím 600 otáček na fréze, líznu hrany frézou a odjedu 20mm + poloměr frézy. Zkontroluji jestli fréza je ve středu drážky, navolím posuv 80 mm/min na fréze…
…Po ukončení vyjmu frézu z vřetene frézy, očístím ji a založím do skříně. Před odchodem z pracoviště očistím frézu a před odchodem z dílny zkontroluji jestli všechny frézy jsou ve skříních a všechny frézy vypnuté…
…Franto bacha!, při hrubování čela se ta fréza hodně zahřívá… …???…???…
…ne, není to dobré, rozlišujme toTrošku jsem si zapřeháněl, nástroj - ano to je obvyklé, stroj v tomto kontextu už moc ne, bo je to nepřesné - jen „při odchodu z dílny“ :)
Spisovné/nespisovné nevím, ale oba jsou termíny označující stroj a nástroj a ve strojařině v Češtině (bo nevím jaká je praxe ve Slovenštině) je prostě dobré je dodržovat, už jen proto, že nejsi pak za pseudo-odborníka. V češtině, aspoň podle mé zkušenosti, lidi, kteří s tím dělají denně, to rozlišují a naopak mají docela prdel z toho, když to někdo plantá
Různé významy slov pro různé věci, jsou v pohodě, ale když se jedno pchá do druhého a je to něco jako orloj a klíček…
PS: Pro korunu nepolezu na strom.Ono to samozřejmě lze, ale různými metodami i na běžném klimatizovaném pracovišti ±1°C se dobereš různých výsledků v řádu tisícin a každá naměřená hodnota je ta správná. Optika naměří něco jiného než souřadničák a mikrometr dá také jinou hodnotu. Každá díra je šišatá a dvojdotek, trojdotek nebo třeba na souřadničáku 100 dotek dá jiný výsledek, a pak samozřejmě i vyhodnocená souřadnice středu otvoru je malinko jinde, prostě na tisíciny je to věda a často jen věc interpretace výsledků (samozřejmě je to odvislé od velikosti dílů, na dílu 20mm se lze o tisícinách pobavit, ale na díle 1000mm už jsou tisíciny a to i ve slušných podmínkách, jen věcí interpretace).
Ale hlavně to lehce uchopitelné, co to ovlivňuje je, že když je to hodně malé, tak to ovlivní i dech, nebo to že jsi to vzal do ruky a když je to velké tak nepatrná změna teploty dělá divy, nejenom tím že u duralu je to při rozdílu 1°C ≈0.025mm na metr (u oceli ≈0.011mm), ale hlavně tím co se s dílem děje proto, že to není rovnoměrně prohřáté, takže různé typy průhybu a pnutí udělají své a stačí jen nepatrný rozdíl teplot.
No a na velkých dílech jsou to už i desetiny, a pak jeden změří něco a druhý ono a pak se hádají a jeden druhému nevěří, protože oba mají zařízení zkalibrovaná na méně než 0.02mm/bm a pak se navíc zjistí, že teplota na měrovém středisku je ±2°C a ani jednomu se ji nedaří udržet a že jeden to změřil, jak to slezlo z mašiny a druhý když to sundali z auta a přitom může být i 12 hodin pro tepelnou stabilizaci málo.
Máte i klimatizovanou řeznou kapalinu, používáte-li ji?
Nad něčím podobným jsem taky uvažoval
Mimochodem pokud by ti stačily výtvory do velikosti zhruba strany A4, tak se můžeš obrátit na nějakou technickou školu. U nás na elektrotechnice jsme na fréze tvořili tišťáky od rána do večera, ale kdyby někdo dodal model, tak nebyl problém udělat výstup v 3D
A4 beru jen odhadem, byla to nějaká fréza CIF Technodrill (podle eBay stojí něco přes 100kKč)
Mašinu svépomocí, to je slovo broníka! Já nad nějakou "základní" uvažuju už tak dva roky, ale pořád jsem se k ničemu nedokopal. Nápady by byly, čas je, dokonce i výplata k rozfofrování by byla, ale...chtěl bych si to postavit kompletně podle sebe a úplně jinak, než ostatní. Jednoho dne se k tomu snad dokopu
Já nad nějakou "základní"Ha, tak to já už jsem trochu dál. Já už mám aspoň ALFInu. Škoda že už se nedělá Merkur.
Jednoho dne se k tomu snad dokopuTaky tak. Akorát ten čas mi ukradli. A ještě bych k tomu musel dostavět nějakou dílnu. Ale třeba se k tomu taky jednou dostanu.
ALFI z Merkuru myslíš? To je můj vzor, nikdy jsem to neviděl naživo v běhu a osmibity jsem nezažil, ale hned se mi zalíbil a chtěl jsem ho napodobit. Jeho přesnost by mi (alespoň pro začátek) stačila, text se s tím vykreslit dá a tišťák by to vyfrézovat taky dokázalo (SMD nevedu, na to se mi moc klepou ruce).
Já jsem zatím u rodičů, po práci mám volno, výplaty se mi hromadí a "dílna" (garáž po dědovi co se odstěhoval) by sice byla, ale ta výbava je v lecčem katastrofální. Navíc při otevření vrat nechybí moc k tomu, aby se propadla střecha a garáž složila jako domeček z karet To už bych si radši vyházel harampádí z pokoje a stavěl si doma, kde toho nářadí mám víc a neztrácí se tak rychle
Mimochodem, na generování GCode používám tohle http://code.google.com/p/dxf2gcode/ ... je to docela jednoduché a perfektně použitelné na 2.5D výkresy z QCADu.Na ten som narazil, len som ho ešte nepoužil, ale dík za pripomenutie. S 3D nerobíš?
Dělal jsem na tom např. toto ...Šikula, to som rád že v tom niesom sám
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.