Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 07:37
Google představil projekt Loon. Cílem projektu je zpřístupnění internetu všem pomocí stratosférických balónů. Testování projektu začalo na Novém Zélandu. Vypuštěno bylo prvních 30 balónů. Podrobnější informace v často kladených otázkách (FAQ). Novinky a obrázky na Google+.
Tiskni
Sdílej:
Fail je, že to skoro nikdy netrefí správněTakže jsem se alespoň jednou trefil, sám jsi to potvrdil
Cíl projektu je dostat konektivitu do oblastí bez infrastruktury.Skoro by se chtělo říct, že tam, odkud PRISM prozatím špatně tahá data.
Cíl projektu je dostat konektivitu do oblastí bez infrastruktury.Internet ≠ nějaký celosvětový mráček ze kterého se dá stahovat porno. Internet je propojení různých lokálních sítí. Kdyby chtěli tak si ty chatrče mezi sebou propojit, můžou (ať už drátem nebo bezdrátově), akorát Afričani mají zrovna takové starosti, že? Tohle není moc k čemu, protože už vidím jak to bude zvládat obsluhovat několik tisíc klientů pod sebou, stačí nějaký pošuk se vzduchovkou a může to sestřelovat a nebo pošuk v kravatě na nějakém hradě s prstem na tlačítku a může to vypnout.
stačí nějaký pošuk se vzduchovkouSestřelit stratosférický balón není prdel. Jde to jenom těsně po startu, když ještě nevystoupal moc vysoko.
Je zřejmé, že balony jsou lepší než letadýlka.Já jsem zvědavý spíš na tohle. Otázkou teda je, jak moc to bude drahé, ale zase když to chtějí používat v rozvojových zemích, tak snad tak moc ne.
100 krát větší výkonTo je nějakých 20 dB, ne?
Balón je výrazně blíž (20 Km namísto 35 786 Km) a je výrazně levnější ho dostat nahoru.Ale musí se každých pár dnů doplňovat. Nebo už se to umí bez úniků difuzí?
Ono u geostacionárních satelitů je spíš otravná ta latence."O3b is promising round-trip data transmission of about 100 milliseconds compared with the more than 500 milliseconds associated with GEO."
If all other signaling delays could be eliminated, it still takes a radio signal about 250 milliseconds (ms), or about a quarter of a second, to travel to the satellite and back to the ground.plyne že tech 250 ms je nahoru dolů tedy latence je poloviční.
Už to nabízí a překvapivě to ani nestojí takové jmění (256/64 kb/s za 650 Kč měsíčně).Pěkné, pěkné. Když tak nad tím uvažuji, asi bych na takové rychlosti dokázal existovat a nejspíš byl i produktivnější :D
Já ti nevím. Problém v tomto případě vidím hlavně v tom, že ty satelity budou daleko. Je triviální vidět, že výkon do prostoru klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Takže na spojení se satelitem ve vzdálenosti 150 km potřebuji 100 krát větší výkon, než balon ve výši 15 km."Flying in MEO means the satellites will be four times closer to the Earth than is the case with traditional geostationary (GEO) telecommunications spacecraft which sit 36,000km above the planet. This should reduce substantially the delay, or latency, of the signal as internet traffic is routed via space."
O tom jsem uvažoval tady v ČR – jen pár desítek metrů, dostat se pěkně nad střechy – ale přišlo mi, že by ten balón musel být dost velký, aby unesl ten kabel a vysílač…
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.