V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Čtení knih skutečně není pasívní záležitost, a pokud máš ten pocit, čteš špatněŘekl bych, že sis (stejně jako další) špatně vyložil (možná neúmyslně, možná záměrně, aby bylo o čem debatovat) to, co chtěl autor příspěvku výše říci. Já jsem si jeho tvrzení vyložil tak, že program (ať už klasický, nebo online formou webové stránky) autor neustále vylepšuje (nebo mrší, nebo také vůbec nic) na základě reakcí jeho uživatelů (mezi které často patří i on sám). Jenže knihu autor napíše, pak většinou proběhne krátké období, kdy ji jednorázově upraví na základě názorů jeho "tvůrčího kolektivu", kterým bývá rodina či přátelé, no a vydá verzi 1.0, která takto zůstane pasivně na věky věků. Kromě knih odborných nevím o knize (netvrdím, že neexistuje výjimka), která by vycházela co chvíli upravená a čtenáři by ji četli stále dokola v nové verzi, tak jako používají programy stále v nových verzích...
...možná záměrně, aby bylo o čem debatovatTahleta diskusní paranoia, to je zlo...
Stejně jako u programů, tak i u psaní příběhů může ale dojít k tomu, že se v půlce děje objeví nějaká fatální chyba a část se musí přepsat
ale až během spaní se rozhodneasi je to preklep, ale vlastne dava Vasemu prispevku uplne jinou dimenzi. S radou myslenek souhlasim, zejmena s tim, ze existuje nebo musi existovat 'nejaky plan'. Ale ten existuje prece vzdy. Ja jsem autora pochopil ale tak, ze jde o to, co vy nazyvate (podle me zcela spravne) 'z voleje' a pro tuto cinost podle me neexistuje zadny plan. To je ta kreativita, ktera nuti malire napalit ten barevny flek na nejake misto na platne, kam to proste patri. Zrovna tak jako kdyz programator rozdeli problematiku do funkci a nedokaze rict, proc to zrovna tak udelal.
Jinak se mi docela dobře osvědčila i taková bílá mazatelná tabule, na kterou se dá kreslit fixou a pak to ofotit.Tu si budu teďka někdy kupovat, po svátcích.
dělá mi to tlustší čáry než bych si přálKdyž jsem chodil do školy, tak ve škole jsem psal plnicím perem (klasická čína, která psala lépe, než všechny ostatní, co se daly běžně koupit), zatímco doma jsem používal klasické namáčecí (to byl jen takový kolek, na jehož konci bylo kovové cosi, do něhož se zatlačil psací hrot). No a ty hroty měly tloušťku, jakou nemělo nikdy asi žádné plnicí pero – když si na něj člověk sáhnul, tak píchalo; byla to ostrá špička, dalo se s ní psát jen na kvalitní bílý papír, jinak se zachytávala o nerovnosti, nesmělo se na ni tlačit a psala úplně božsky. Takže jestli chceš psát tence alespoň doma, zkus se třeba porozhlédnout, jestli se dá něco takového ještě dnes pořídit.
users can install Enterprise Architect under WINE or CodeWeavers CrossOver.Co si pamatuji, chodilo to celkem dobře. Ale vadí mi, že je to uzavřené řešení… Jinak v poměru cena/kvalita je EA asi nejlepší nástroj.