Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Nedávno jsem hledal nějaký pěkný skin pro můj Mint 14 a při procházení deviantartu jsem se na první pohled zamiloval do tohoto skinu. Mám prostě slabost pro transparentní okna, barvy laděné do šedočerna a jednoduché colorless ikonky. To jsem ještě netušil, že zprovoznit ho mě bude stát pěkných pár hodin života a novou myš ( ne, nebyla to nehoda :) ).
Vzhledem k tomu, že na internetu je informací ohledně instalace a nastavování Emerald/Compiz na Mintu poskrovnu a některé kroky, které jsem prováděl, tam úplně chýbí, sepsal jsem v krátkosti postup, který by se jednou mohl někomu podobně troufalému snad hodit. Výsledek mého snažení můžete vídět tady.
Krok 1. Stáhnete skin a nainstalujete, Change desktop background - Theme - Install.
Krok 2. Pomocí skriptu customise.py si nastavíte vše potřebné.
Krok 3. Samotná instalace Compiz a Emerald. Pomocí Package manageru nainstalujete Compiz. Compiz config settings manager a také Fusion icon.
Krok 4. A teď už samotná instalace Emerald -
Knihovny -
apt install libxrender-dev libgtk2.0 libwnck-dev libdecoration0-dev intltool build-essential
Stažení z gitu -
git clone git://anongit.compiz.org/fusion/decorators/emerald
cd emerald
git checkout -b compiz++ origin/compiz++
A následně -
./autogen.sh
make
make install
su
echo "/usr/local/lib" > /etc/ld.so.conf.d/emerald.conf
ldconfig
Reboot a následně v compiz config settings manager ve windows decoration nahradíte pole Command tímto: emerald --replace.
Zaklikněte Enable Window Decoration a dále podle uvážení Fading Windows, Composite, OpenGL, Gnome Compatibility. Abyste po aktivování skinu mohli s okny pohybovat a resizovat je, musíte v záložce Window Managment zakliknout Resize Window a Move Window.
Otevřete Emerald theme manager a načtěte skin - doporučuji rightside tzn. zavřít minimalizovat a maximalizovat budou klasicky v pravo. Nakonec je ještě třeba zapnout Compiz Fusion Icon a zvolit window manager Compiz a window decorator Emerald. Po stisknutí Reload Window Manager by se měly aktivovat průhledné rámečky oken :) Občas se může stát, že rámečky zmizí - je třeba znovu reloadnout window manager a všechno by se mělo vrátit do normálu.
Pokud se vám líbí ikonky, jedná se o AwOken
PS: Funguje pouze pro Mate, LXDE, XFCE, KDE, ne pro Cinnamon nebo Gnome 3.
Tiskni
Sdílej:
To je nádhera, s tím se musí perfektně pracovat
Návod vypadá hezky a srozumitelně, jak jsem viděl "emerald --replace", tak jsem si vzpomněl na moje trápení s Gnome před lety, kdy jsem tuhle frázi googlil desítky minut, než se mi povedlo všechno zprovoznit
Compiz Fusion Icon, to jsem myslim musel taky najít sám. Ale je pravda, že jsem ten typ, co si projede komplet nastavení dřív, než začne program používat, takže mě často brzo trkne, co by to chtělo
Ked v ubuntu spravili oramovanie ktore bolo problem zachytit pri roztahovani okna tak emerald to vyriesil.V KDE to jde taky: Nastavit dekoraci / Velikost okraje.
V dobách Gnome2 byla Emerald moje must-have aplikace
Já už jedu asi dva roky na Fluxboxu, ale kdybych nebyl línej, tak už možná zase migruju na něco hezčího