Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 15:13
Právě vyšlo Ubuntu 7.10 s kódovým označením Gutsy Gibbon. Novou verzi můžete stáhnout nebo upgradovat z 7.04.
Tiskni
Sdílej:
Nebo můžou použít odladěnější dlouhodobě podporované vydání (6.06 LTS)...Ano, samozřejmě.
...případně obdobu SLED u Novellu namísto openSUSETo raději ne, pokud nechtějí podporovat Microsoft a jeho plány na pokoření svobodného softwaru.
Red Hat namísto Fedory atd.Taky možnost.
To je jen na každém, nakolik chce mít to nejnovější a "nejlepší" vyvážené vyšším rizikem chybovosti a nestability.Přesně tak.
To raději ne, pokud nechtějí podporovat Microsoft a jeho plány na pokoření svobodného softwaru.Novell je bezpochyby jedním z nejvýznamnějším přispěvatelů softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Zaměstnává nejlepší vývojáře z celého světa, aby pomáhali vyvíjet nejinovativnější software pro linuxové počítače (linuxové jádro, GCC, OpenOffice.org, KDE, GNOME, Tomboy, F-Spot, Banshee, Beagle, (K)NetworkManager, Kickoff, SLAB, Evolution, XEN, Xgl, Compiz, AppArmor, Banter a mnoho dalších včetně Open Invention Network). Kromě toho Novell zaměstnává také vývojáře linuxového jádra Grega Kroah-Hartmana (správce PCI, USB, I²C, základních ovladačů a jádra sysfs) a umožňuje mu vylepšovat kompativilitu hardware v rámci projektu Linux Driver Project. S takovým absurdním názorem a přístupem byste neměl ani co používat.
S takovým absurdním názorem a přístupem byste neměl ani co používat.To považuju za krávovinu.
Novell podepsal smlouvu s Microsoftem, která zákazníkům Novellu dává "ochranu" před patentovými žalobami ze strany Microsoftu.Neměl jste psát FUD a raději si doplnit informace o oficiální pozici Novellu.
K utvoření názoru na Tomeše stačí jakýkoli thread s jeho příspěvky tady.To si snad každý posoudí sám. Pokud vám stačí k utvoření názoru na člověka jedno vlákno, pak je mi vás jako člověka docela líto.
- nelze ovlivnit výběr instalovaných balíčků, malé možnosti nastavení při instalaci (nastavit více věcí a instalovat a odebírat balíčky lze po instalaci)To považuju za mínus také. Určitě bych ve všech instalátorech Ubuntu chtěl vidět tuto možnost.
- nekompletně přeložený instalační program (ale na dostatečné úrovni)Vážně? Používám jedině angličtinu, ale jak vidím, měl bych se o překlady zajímat víc.
- textový Grub pro výběr systémů ke spuštění (lze doinstalovat/upravit po instalaci)Textový mi vyhovuje. Ani bych jiný nechtěl.
- rušivá textová informace o "Kernel mapping" před grafickým znázorněním zavádění systémuJá ji nemám.
- nemožnost zobrazit podrobnosti během zavádění systémů (lze řešit úpravou konfigračních souborů)To není pravda. Není třeba dělat nic s konfiguračním souborem, stačí umazat dvě slůvka v GRUBu.
- nepoužitelné standardní nastavení s efekty (musím je vypnout, protože se s tím nedá pracovat - v minulých verzích nejen Ubuntu, ale i Mandrivy, Fedory, openSUSE a dalších včetně těch současných nebo vývojových takový problém není)Bug. Compiz není připraven. To nevidím jako problém distributora. S efekty jako default nesouhlasím.
- nutnost doinstalovat podporu pro MP3, Flash, Javu a dalších pluginů a kodeků z InternetuSamozřejmě. MP3 a Flash jsou patentované a proprietární, což jejich distribuci (kvůli zákonům v USA) brání. Navíc by byla, IMHO nemorální.
- stream ČT24 nefunguje ani po nainstalování pluginu pro xine ani pro Mplayer pomocí průvodceTo je blbé. Snad se někdo brzo opraví. Vina je ale i na straně ČT, že používá proprietární kodeky.
- uspání na disk doprovázejí nevzhledné textové popisyPři uspání do RAM ne.
- nejde změnit nabídku na styl SLAB (lze doinstalovat)Takže jde.
- malé možnosti nastavení pomocí grafických nástrojůTo je věc názoru. Podle mě, i jiných, jsou oblasti nastavení, u kterých by grafický konfigurační nástroj byl spíše na závadu.
Jenže tam by mohlo být opravdu nejspíš jen odebírání balíčků, na CD není místo pro alternativy. A když někdo bude chtít odebírat, bude nejspíš chtít i přidávat, asi bude lepší, když se obojí udělá naráz po instalaci než to rozdělovat do dvou kroků. V případě Ubuntu ani moc nevadí, když se nainstaluje něco, co člověk ani nepoužívá. Navíc po instalaci bude mít vždy mnohem luxusnější prostředky pro správu balíčků. Není to plus ale jako mínus bych to tedy taky neviděl.- nelze ovlivnit výběr instalovaných balíčků, malé možnosti nastavení při instalaci (nastavit více věcí a instalovat a odebírat balíčky lze po instalaci)To považuju za mínus také. Určitě bych ve všech instalátorech Ubuntu chtěl vidět tuto možnost.
Já ano a vadí mi.- rušivá textová informace o "Kernel mapping" před grafickým znázorněním zavádění systémuJá ji nemám.
Takže se to musí upravovat. Tedy pokud se ví, jak na to. A aby to bylo skutečně trvalé řešení a ne obezlička, tak se musí upravit i ten konfigurační soubor...- nemožnost zobrazit podrobnosti během zavádění systémů (lze řešit úpravou konfigračních souborů)To není pravda. Není třeba dělat nic s konfiguračním souborem, stačí umazat dvě slůvka v GRUBu.
1) V Mandrivě 2008 mi to jde. Ve Fedoře 7 i 8 mi to jde. V openSUSE 10.3 a v Ubuntu 7.04 také. V Ubuntu 7.10 ne. 2) I pokud nesouhlasíte se standardně zapnutými efekty a byly by tedy vypnuté tak jako v openSUSE 10.3 (- nepoužitelné standardní nastavení s efekty (musím je vypnout, protože se s tím nedá pracovat - v minulých verzích nejen Ubuntu, ale i Mandrivy, Fedory, openSUSE a dalších včetně těch současných nebo vývojových takový problém není)Bug. Compiz není připraven. To nevidím jako problém distributora. S efekty jako default nesouhlasím.
1) Pokud někdo nemá práva pro instalaci (další uživatelé systému) nebo připojení k Internetu, má smůlu. 2) Distribuci podpory MP3 v openSUSE 10.3 nic nebrání. Další kodeky lze doinstalovat z DVD bez připojení k Internetu. 3) Drtivá většina uživatelů přehrávat MP3 chce a váš pohled je nezajímá.- nutnost doinstalovat podporu pro MP3, Flash, Javu a dalších pluginů a kodeků z InternetuSamozřejmě. MP3 a Flash jsou patentované a proprietární, což jejich distribuci (kvůli zákonům v USA) brání. Navíc by byla, IMHO nemorální.
Například v openSUSE 10.3 mi to jde a nemusím přemýšlet o chybách a vinách.- stream ČT24 nefunguje ani po nainstalování pluginu pro xine ani pro Mplayer pomocí průvodceTo je blbé. Snad se někdo brzo opraví. Vina je ale i na straně ČT, že používá proprietární kodeky.
Ale někdy je vhodné uspávat na disk, proto tam ta funkce je.- uspání na disk doprovázejí nevzhledné textové popisyPři uspání do RAM ne.
Pokud někdo nemá práva pro instalaci (další uživatelé systému) nebo připojení k Internetu, má smůlu.- nejde změnit nabídku na styl SLAB (lze doinstalovat)Takže jde.
Kdo chce a potřebuje, může je použít, protože je má dostupné, ale také je používat nemusí. Pokud takové nástroje nejsou, tak: 1) musí upravovat konfigurační soubory anebo psát příkazy 2) musí vědět, jak na to 3) pokud neví, musí trávit čas hledáním na Internetu anebo dotazováním jiných lidí a doufat, že mu bude porazeno- malé možnosti nastavení pomocí grafických nástrojůTo je věc názoru. Podle mě, i jiných, jsou oblasti nastavení, u kterých by grafický konfigurační nástroj byl spíše na závadu.
Takže se to musí upravovat. Tedy pokud se ví, jak na to. A aby to bylo skutečně trvalé řešení a ne obezlička, tak se musí upravit i ten konfigurační soubor...A co je na tom špatného? Já myslím, že to tak je správně.
2) Distribuci podpory MP3 v openSUSE 10.3 nic nebrání. Další kodeky lze doinstalovat z DVD bez připojení k Internetu. 3) Drtivá většina uživatelů přehrávat MP3 chce a váš pohled je nezajímá.Nevíte o čem mluvíte.
Pokud někdo nemá práva pro instalaci (další uživatelé systému) nebo připojení k Internetu, má smůlu.Ano. I to může být dobře. Kdo nemá připojení k internetu, není pro něj Ubuntu vhodnou volbou a měl by si raději stáhnout kompletní Debian.
Kdo chce a potřebuje, může je použít, protože je má dostupné, ale také je používat nemusí. Pokud takové nástroje nejsou, tak: 1) musí upravovat konfigurační soubory anebo psát příkazy 2) musí vědět, jak na to 3) pokud neví, musí trávit čas hledáním na Internetu anebo dotazováním jiných lidí a doufat, že mu bude porazenoAno, myslím že to tak je dobře. Dělat grafické konfigurační nástroje na úplně všechno je, myslím, blbost a obávám se, že to ani není možné. Každopádně, Ubuntu dlouhodobě začleňuje s každým vydáním další a další.
mplayer mms://ct24stream.visual.cz/CT24-High
Znebo přátelům, kteří předtím řadu let používaly WindowsAch ta nestastna pocitacova ucebna...
- nelze ovlivnit výběr instalovaných balíčků, malé možnosti nastavení při instalaci (nastavit více věcí a instalovat a odebírat balíčky lze po instalaci)No mi se zrovna libi "minimalisticka" instalace Ubuntu - tzn. jedna cinnost = jeden program. Porad lepsi nez preplacene OpenSUSE - kde po standartni instalaci jsou v systemu tri graficke vektorove programy
- nekompletně přeložený instalační program (ale na dostatečné úrovni)To by nemelo byt - nemohu posoudit - instaloval jsem z alternative CD
- textový Grub pro výběr systémů ke spuštění (lze doinstalovat/upravit po instalaci)Je mi fuk - mam jen Ubuntu. Ale mohli by s tim neco udelat
- rušivá textová informace o "Kernel mapping" před grafickým znázorněním zavádění systémuTaky mi to vadi
- nemožnost zobrazit podrobnosti během zavádění systémů (lze řešit úpravou konfigračních souborů)Ta moznost by tam mela byt
- nepoužitelné standardní nastavení s efekty (musím je vypnout, protože se s tím nedá pracovat - v minulých verzích nejen Ubuntu, ale i Mandrivy, Fedory, openSUSE a dalších včetně těch současných nebo vývojových takový problém není)No ja si myslim ze efekty jsou velmi decentni - nechteli to asi preplacat - udelat z toho cirkusove efekty
- nutnost doinstalovat podporu pro MP3, Flash, Javu a dalších pluginů a kodeků z InternetuAle velmi jednoduse - bohuzel se toho na 1CD moc nevleze - ale porad lepe nez tahat DVD
- stream ČT24 nefunguje ani po nainstalování pluginu pro xine ani pro Mplayer pomocí průvodceV ktere distribuci neni chyba
- uspání na disk doprovázejí nevzhledné textové popisySouhlasim
- nejde změnit nabídku na styl SLAB (lze doinstalovat)Nastesti - kdo potrebuje neco tak strasneho pouzivat si to muze doinstalovat
- malé možnosti nastavení pomocí grafických nástrojůA pry je Ubuntu klikaci distribuce - ne, ja jsem rad, protoze neni co nastavovat - system funguje hned po istalaci, a konfigurace je stejna jak u Debianu.
Tady je na místě otázka: Tak proč si to tak instalujete? Klidně si z toho média můžete nainstalovat minimální systém na půl GB a dohrajte si jen to, co chcete. Vybírat můžete jak z velkých celků, tak z profilů a kategorií i jednotlivých balíčků.- nelze ovlivnit výběr instalovaných balíčků, malé možnosti nastavení při instalaci (nastavit více věcí a instalovat a odebírat balíčky lze po instalaci)No mi se zrovna libi "minimalisticka" instalace Ubuntu - tzn. jedna cinnost = jeden program. Porad lepsi nez preplacene OpenSUSE - kde po standartni instalaci jsou v systemu tri graficke vektorove programy
O tom jsem se nezmiňoval (viz odkázaný snímek obrazovky). Jde o to, že pokud mi to nefunguje použitelně, tak je mi to k ničemu a je lepší to vypnout.- nepoužitelné standardní nastavení s efekty (musím je vypnout, protože se s tím nedá pracovat - v minulých verzích nejen Ubuntu, ale i Mandrivy, Fedory, openSUSE a dalších včetně těch současných nebo vývojových takový problém není)No ja si myslim ze efekty jsou velmi decentni - nechteli to asi preplacat - udelat z toho cirkusove efekty
Tak si to DVD přece nemusíte vůbec tahat, stáhnětě si CD (nebo minimální síťovou instalaci na asi 80 MB) a doinstalujte si z Internetu jen to, co chcete.- nutnost doinstalovat podporu pro MP3, Flash, Javu a dalších pluginů a kodeků z InternetuAle velmi jednoduse - bohuzel se toho na 1CD moc nevleze - ale porad lepe nez tahat DVD
V žádné. Jen píšu, co mi nefunguje a co mi vadí. Jinde to jde bez problémů.- stream ČT24 nefunguje ani po nainstalování pluginu pro xine ani pro Mplayer pomocí průvodceV ktere distribuci neni chyba
A potřebuje k tomu práva a Internetu, jinak má smůlu.- nejde změnit nabídku na styl SLAB (lze doinstalovat)Nastesti - kdo potrebuje neco tak strasneho pouzivat si to muze doinstalovat
Systém (většinou) funguje, ale pokud chce někdo něco doladit a není pro to nástroj, tak musí trávit čas hledáním toho (nebo psaním dotazů o tom), co a kde v jakém souboru upravit, jaké příkazy napsat...- malé možnosti nastavení pomocí grafických nástrojůA pry je Ubuntu klikaci distribuce - ne, ja jsem rad, protoze neni co nastavovat - system funguje hned po istalaci, a konfigurace je stejna jak u Debianu.
Tady je na místě otázka: Tak proč si to tak instalujete? Klidně si z toho média můžete nainstalovat minimální systém na půl GB a dohrajte si jen to, co chcete. Vybírat můžete jak z velkých celků, tak z profilů a kategorií i jednotlivých balíčků.To je presne ono. OpenSUSE jsem pouzival dost dlouho = instaloval mnohokrat. Instalace probihala stylem, boot DVD, casove narocne vyklikani vsech nepotrebnych baliku (pripadne po instalaci zdlouhave odinstalovavani nepotrebnych programu), instalace. Navic zavislosti baliku byly stylem - vse se zavisle se vsim (to pry v 10.3 by melo byt lepsi) V Ubuntu se proste rychle nainstaluji zakladni baliky (vse potrebne pro bezneho uzivatele) a pote jednoduche doinstalovani dalsich potrebnych programu - bezny uzivatel nema krome kodeku a pripadne ovladace grafiky duvod instalovat dalsi baliky. To je presne videt v serverovych edicich - po standartni instalaci SLES bezi v systemu plno sitovych sluzeb, po instalaci Ubuntu server ani jedna !!! Co myslite ze je lepsi pro bezpecnost? I Microsoft to pochopil u Windows 2003 serveru - po instalaci nebezi zadna sitova sluzba. To je to co se mi na Debianu/Ubuntu libi - jednoduchost. A co je jednoduche, to se to se moc nepokazi a je to bezpecne.
Instalace DVD od vložení média do mechaniky po první spuštění systému mi trvala necelou půlhodinu, u Ubuntu 20 minut. Kolikrát instalujete systém, že je to pro vás časově náročné? Naklikat základní prostředí KDE/GNOME se správcem přihlášení trvá pár vteřin.Tady je na místě otázka: Tak proč si to tak instalujete? Klidně si z toho média můžete nainstalovat minimální systém na půl GB a dohrajte si jen to, co chcete. Vybírat můžete jak z velkých celků, tak z profilů a kategorií i jednotlivých balíčků.To je presne ono. OpenSUSE jsem pouzival dost dlouho = instaloval mnohokrat. Instalace probihala stylem, boot DVD, casove narocne vyklikani vsech nepotrebnych baliku (pripadne po instalaci zdlouhave odinstalovavani nepotrebnych programu), instalace. Navic zavislosti baliku byly stylem - vse se zavisle se vsim (to pry v 10.3 by melo byt lepsi)
V Ubuntu se proste rychle nainstaluji zakladni baliky (vse potrebne pro bezneho uzivatele) a pote jednoduche doinstalovani dalsich potrebnych programu - bezny uzivatel nema krome kodeku a pripadne ovladace grafiky duvod instalovat dalsi baliky.Tedy i ty, které nepotřebuje a nikdy nepoužije (třeba nějaká Ekiga atd.). Pokud si v openSUSE zvolíte například minimální grafickou instalaci, nainstaluje se Vám méně než polovina z toho, co v Ubuntu (2,3 GB).
Instalace DVD od vložení média do mechaniky po první spuštění systému mi trvala necelou půlhodinu, u Ubuntu 20 minut. Kolikrát instalujete systém, že je to pro vás časově náročné? Naklikat základní prostředí KDE/GNOME se správcem přihlášení trvá pár vteřin.No a mně trvala asi hodinu. Abych byl fér, dodám, že to byla moje první instalace openSUSE vůbec. Nepopírám, že defaultní instalace může být kratší. Ale taky si nemyslím, že není potřeba vytvořit vyvažovací kontinent kvůli těm, co obíhají diskuze a píšou články o tom, že zrovna jim trvala instalace půl hodiny.
V Ubuntu žádný banán nemámAch, opravdu? Tak proc to hekani tady?
Mimochodem, nepracujete náhodou někde načerno a anonymně ze strachu, aby vás náhodou nemohli vyhodit?Ne, diky za optani. Ale hlavne ze ty tady delas verejne svemu hypertrofovanemu egu uz delsi dobu skvelou "reklamu", mistre.
V kazdom prispevku: moje opensuse je top a ubuntu je shit.Ale tentoraz si zaklamal, že?
Lidi nevím co tady řešíteTady uz se resi akorat to, ze Tomes potrebuje akutne psychiatra, ale nikdo ho tam jeste bohuzel nedokopal...
Bylo mi od vas, bez jakychkoli dalsich argumentu receno, ze VAM TO FUNGUJE BEZ PROBLEMU HNED A CHYBA JE U MEBylo by nanejvýš vhodné, kdybyste danou diskusi odkázal. Nic takového jsem nepsal. Bezproblémů mi (a spoustě dalších lidí, které znám osobně a viděl jsem to) to fungovalo například podle návodu administrátora fóra Ubuntu CZ Lukáše Svobody - 16. bod.
Takze pro ty co maji NB dell inspiron je *ubuntu jasna volba.Ani ne. Hardware který běží v Ubuntu poběží dobře i na ostatních distribucích.
intel
? Ale tahle změna je opravdu pozitivní... už není třeba žádných *resolution hacků,...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.