Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 03:05
co dodat anketu?
"This video provides an overview of Intel® Embedded Development Board 1-N450 (devboard)..."IMHO v tomto konkretnom pripade. Pouzit by sa dal asi akykolvek x86 HW za predpokladu, ze su dostupne potrebne ovladace.
Android používá GNU nástroje? Co se týče jádra, také to není Linux, je to sada patchů vůči Linuxu nebo dokonce fork Linuxu, viz Wikipedia:
Android's kernel is derived from the Linux kernel. Google contributed code to the Linux kernel as part of their Android effort, but certain features, notably a power management feature called wakelocks, were rejected by mainline kernel developers, so the Android kernel is now a separate version or fork of the Linux kernel.
Android does not have a native X Window System nor does it support the full set of standard GNU libraries, and this makes it difficult to port existing GNU/Linux applications or libraries to Android.
Dalo by se polemizovat i o tom, jak moc je Dalvik VM a to okolo "linuxoidní", ale je tu NDK...
Já osobně bych se nesnažil "linuxovou distribuci" definovat skrze to, co obsahuje, nýbrž podle toho, jak se chová:
Je to trošku fuzzy, ale svět není černobílý.
Co se týče jádra, také to není Linux, je to sada patchů vůči LinuxuNo, to plati pomalu pro jadra kazde bezne distribuce.
Poskytuje určité nástroje a rozhraní (shell, Busybox/GNU).Zrovna Busybox je dost odlisny od beznych GNU nastroju, ktere se pouzivaji ve vetsine distribuci.
BusyBox jsem zmínil z toho důvodu, že ho používají mobilní systémy, které pořád za distribuce považuji (Dingux, Maemo),Vazne? To me docela prekvapuje. Ja ho znam ze systemu pro wifi routery, ktere casto maji jen 2-8 MB flash, takze tam to ma opodstatneni, ale dost dobre nechapu proc ho davaji i do mobilu, ktere maji relativne spoustu mista (minimalne ve srovnani s pocitacema v dobe, kdy tyto nastroje vznikaly)
Soubor typických aplikací - Gimp, Digikam, Amarok, OpenOffice - to je co skutečně dělá distribuci distribucí, linux linuxemWTF? X server, X server, X server, X server. Od kdy se stal X server tím co dělá "linux linuxem"? S tímhle názorem _absolutně_ nesouhlasím. Android prostě je linuxová distribuce, ať se vám to líbí nebo ne. Ano, je to netypická distribuce, ale to z něj ještě nedělá "méně Linux".
Je tedy Debian "linuxová distribuce"?
Distribuce Linuxu, FreeBSD i Hurdu -- dle jádra. Ostatně termín BSD distribuce už jsem také viděl.
Další komplikující faktor, řada distribucí se prezentuje sama jako individuální operační systémy. Uživatel má Ubuntu, ne linux. Mrkněte na definici Debianu na Wikipedii: "Debian is a computer operating system .." žádná (linuxová) distribuce.
...a nás ve škole učili, že operační systém je abstraktní vrstva nad hardwarem a správce prostředků, tedy vlastně jádro (+ ovladače).
Ostatně termín BSD distribuce už jsem také viděl.BSD = Berkeley Software Distribution
A? Také se používá LCD displej nebo LED dioda. Že blbě...? Jo. Ale používá. Google taky najde hromadu výsledků na "bsd distro". Princip zůstává, korektnost názvu tady není tak podstatná, jde o to, zda se to používá.Na koho reaguješ? Na mě asi ne, protože já jsem nijak nezdůrazňoval, že by na tom bylo něco špatně.
Terminologicky, v článku používám linux jako označení v širším smyslu než jádro a nejzákladnější knihovny, ale také typické desktopy a koncové aplikace, způsob distribuce, jako systém s určitou filosofií, svobodný systém, komunitní systém, systém s výraznou převahou OSS a participací komunity.Kdybys tento matoucí koncept opustil, neměl bys důvod pro napsání tohoto článku.
udělat nejjednodušeji, nejrychleji a nejlevněji jak to jen jde a pak deklarovat jako nový nejsložitější mechanismus na planetě zemi(Problém je jen že tohlencto sice časem chcípne nezájmem a evolucí, ale GNU bude v mírně obměné podobě existovat dál stejně jako je tomu posledních 20, 30 let stejně jako se moc nebudou měnit principy). Další problém je otevřený systém vs uzavřený systém. A z toho vyplývající dělení aplikací na binární a zdrojové (a z toho vycházející distribuce). Jinak ten vývoj pro Androida v Javě (právě asi kvůli snaze udržet binární kompatibilitu apk balíčků na všech platformách) mi přijde jako šílenost. Onehdá jsem si chtěl v jedné aplikaci upravit jeden parametr a nevím jestli je to vlastnost Androidích aplikací, Javy a nebo jestli jsem takové pako. No tak či tak, když aplikací nestačí možnosti nativního API, může si sebou přitáhnout libovolnou knihovnu (nalinkuje se to jako externí repositář a pak se to přeloží do .so) a pak využívat její funkce (klasicky třeba nějaký kodek, nebo bych řekl, že Firefox to nebude řešit jinak), takže z části je to GNU. Dál je potřeba brát v úvahu, že Android je otevřený a že neexistuje jedna oficiální verze, ale už jsem viděl i takové ve kterých běží na dalším VT klasický shell a u toho snad není potřeba pochybovat co to je.
A bude jich ještě méně. Alespoň těch reálně používaných.
Myslíme jako MontaVista, SHR, MeeGo, Ångström, Ubuntu,... a obrovské množství dalších?
/dev/random
se na podkategorie nedělí?
Jádro je 'Linux' ne 'linux'. To sabotujete kapitálky u názvu schválně nebo máte potíže s CapsLockem? Ne každá galaxie je Galaxie.
S tvou definicí zásadně nesouhlasím, těžko pokračovat.
Google na vývoji jádra neparticipuje, to skutečné linuxové distribuce ano. Google změny uvolnil, ale ve stylu Apple a KHMTL, tady to máte a dělejte si s tím co umíte.
Ale o tom, že uvolnil vývojáře na to, aby pracovali na opětovné sjednocení kódu s Linuxem, už ani zmínka?
Co navrhujete lepšího? Dobrým návrhem se nechám zlákat. Používat Linux jak pro název specifického kernelu (projektu, Linux kernel) a zároveň i skupinu operačních systémů (Linux distribution)? To nepovažuji za dobrý návrh, vytváříte zbytečné homonymum.Nikdo nic nevytváří (a už vůbec ne homonimum). Jak jsem nastínil výše, Linux je Linux, tedy jedno z unix-like jader (mimo jiné používané i operačním systémem GNU), a distribuce je distribuce. Ty distribuce, které obsahují Linux jsou označovány jako linuxové (tedy "Linux distribution"). Tohle není ničí konstrukce, tak to prostě je. Názvy označují věci, které jimi byly nazvané. Co je na tom k nechápání?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.