Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:11
Všude se teď protestuje tzv. za záchranu Internetu, nemohli jste to nezaregistrovat. Jedná se o protesty proti směrnici EU o autorském právu a hlavně proti jejímu článku 13. Dovolím si malou úvahu, která je trochu kacířská a kontroverzní, ale IMHO to ke kritickému myšlení patří. To vám snad není cizí.
Přicházející změny jsou protestujícími prezentovány jako nějaká hrozba a konec internetu tak, jak ho známe, konec něčeho, co máme rádi, co používáme a potřebujeme. Ale je tomu skutečně tak? Směrnicí jsou nejvíce ohroženy velké firmy jako Facebook, Google, Pinterest, YouTube, Twitter… Ale reprezentují tyhle firmy skutečně internet, jaký ho chceme mít? Tyhle firmy přece způsobují technologickou, datovou a mocenskou centralizaci - křehký systém, který je náchylný na zneužití (ať už ze strany tajných služeb nebo velkých firem). Nemám z nich dobrý pocit a nechci je podporovat. Můj manžel se s tím moc nepáře a doslova říká:
Facebook je žumpa, většina youtuberů jsou dementi a EU je zlo - když si budou navzájem škodit, je to spíš dobře. My už jsme stejně někde jinde.
EU ten internet možná dorazí a lidem bude chvíli trvat, než se v nové situaci rozkoukají, ale pravda je taková, že internet sešel na scestí už dávno a ubírá se špatným směrem. Škoda ho nebude. Věřím, že myšlenka té svobodné sítě ožije někde jinde, byť se třeba už nebude jmenovat Internet.
Pojďme budovat novou síť, která bude patřit nám lidem a která bude imunní proti byrokratům i korporacím!
P.S. toto je kopie příspěvku, který původně vyšel zde: http://xaqbcbskm7otauau.onion/t/ma-smysl-zachranovat-internet/63
Tiskni
Sdílej:
onion.to
. Např., lze uvádět oboje, takhle tam poleze tak jeden člověk z milionu.
The Commission shall, by [three years after the end of transposition deadline set out in Article 21(1)], assess the impact of the specific liability regime of Article 13 applicable to online content sharing service providers which have an annual turnover of less than EUR 10 million and whose services have been available to the public in the Union for less than three years under(4aa) and, if appropriate, take action in accordance with the conclusions of its assessmentTj. například abclinuxu by se tam už nevešlo.
Tohle já netvrdím.
nebo malým začínajícím webům, které takový systém budou muset za velké peníze kupovat a spravovat
Bohužel výsledkem nezaujatého zamyšlení opět je to, že článek 13 je dost špatný pro internet. A právě hlavně pro menší weby.
(4a) ‘online content sharing service provider’ means a provider of an information society service one of the main purposes of which is to store and give access to the public to copyright protected works or other protected subject-matter uploaded by its users, which the service optimises. Services acting in a non-commercial purpose capacity such as online encyclopaedia, and providers of online services where the content is uploaded with the authorisation of all concerned rightholders, such as educational or scientific repositories, should not be considered online content sharing service providers within the meaning of this Directive. Providers of cloud services for individual use which do not provide direct access to the public, open source software developing platforms, and online market places whose main activity is online retail of physical goods, should not be considered online content sharing service providers within the meaning of this Directive.
Jestli to musí mít i služba, která umožňuje uživateli nahrávaný obsah, ale nejsou to autorská díla, je nejasné.Právě. Dle mého laického (nejsem právník) pohledu neexistuje uživatelsky nahrávaný "obsah", který není autorským dílem. Viz např. definice "autorského díla" v § 2 zákona č. 121/2000 Sb.:
Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.Každý komentář v této diskusi je autorské dílo v tomto smyslu.
Ale i kdyby to platilo jen pro určitou množinu služeb, tak jak se někteří snaží tvrdit, tak to stejně nevyvrací tvrzení, že je článek 13 fakt špatná legislativa, co bude nejvíce škodit menším webům a bude jen utvrzovat monopol velkých služeb.Souhlasím.
dyž provozuješ službu, která nějak zpracovává uživateli nahrávaná autorská díla.a to je kazde diskusni forum. Vpodstate bude muset mit kazdy 'komunikativni' web ten upload filter od Google - samozrejme za 'maly' peniz. A velkou vyhodou toho filtru bude, ze to bude filtrovat nejen autorsky content ale i 'jiny' content - samozrejme kvuli terorismu, kriminalite, demokracii a svobode. Vcera v Nemecku demonstrovalo 100 000 lidi proti tomu zakonu a ja neverim, ze to jsou jen zmanipulovani blbci. Presto me v diskuzich k tomu tematu prekvapilo, ze minimalne 1/3 respondentu vola 'hura' tomu zakonu. Sem ocekaval, ze ta uroven politickeho mysleni je trochu lepsi.
udělej maximum
cink cink
Co znamená „udělat maximum“ v kontextu sporu, ve kterém jedna strana jsou extrémisté, kteří na problematiku aplikují rámec z úplně jiné oblasti?
již v dobách vytáčeného připojení jsem diskutovali,Ano, to byly ty doby tarifu typu Internet 2000, kdy si clovek musel pockat do sedmi hodin, aby se dostal vubec na internet a nezadluzil se na nekolik generaci.
že rozmach internetu nedopadne dobře.Diky tomu ale neni problem sehnat slusnou internetovou pripojku kdekoliv a nemusi to ani byt moc drahe. Navic, diky masifikaci mas i LTE, ktere ti za cenu tarifu Internet 2000, dovoli byt na internetu stejne dlouho jako v roce 2000.
Třeba, když jsem dnes četl toto, tak nevěřícně jsem kroutil hlavou a musel jsem se smát.Obavam se, ze mnozstvi kretenu v populaci neni zavisle na dostupnosti Internetu, jen to tehdy nebylo tolik videt.
Chapu, ze je to pro vsechny ty lidi okolo TORu tezky pochopit, ale lidi chteji zakony. Internet na kterem vam do mailu chodi 99% spamuMám několik schránek na tom vašem internetu a do některých chodí nepřeberně spamu (a do některých téměř žádný). Z toho vyvozuji, že být součástí oficiálního internetu nezaručuje v tomhle směru vůbec nic - záleží spíše na nastavení server než na nějakých zákonech.
neustale na vas nekdo zkousi spear phishingTohle se na regulovaném internetu taky běžně děje.
objednane a zaplacene zbozi vam nikdo nedoda, a kde je sebevrazda neco platit kartou, je k nicemuMám známé, kteří objednávají na těch fuj fuj obchodech přes Tor a zboží jim chodí a jsou s tím spokojení. Kartu k placení nepotřebuješ.
Je jen na tobe, zda se vzdas snahy je ovlivnit...Na tyhle snahy sice nechceme úplně rezignovat, ale upřímně řečeno: ono to nikam moc nevede, politici jdou často proti zájmům občanů a systém v tomhle děsivě selhává. Je proto potřeba bojovat na více frontách a mít i jiné způsoby komunikace (a třeba obchodu), které nejsou závislé na libovůli nějakých byrokratů a establishmentu.
Nasadime servery s phpbbKazdemu, kdo toto rekne, bych nejradsi vydloubal vsechny tlacitka z klavesnice a prestrihl kabel k monitoru, abych mu v tom zabranil. Vubec nechapu, jak neco tak desneho a diletantskeho muze byt tak popularni. Vlastne vubec nechapu, ze to muze nekdo pouzivat...
Nasadime servery s phpbb a pod... a pojedeme dal.Ta regulace se vás bude týkat taky. Takže tohle situaci ještě zhorší, protože pouze megakorporace budou schopné na to reagovat.
založíme gheta pro slušné, tam se i ti nejslušnější stanou poslušnými.(Už se stalo) ZAH
Vytvoří se skupina úředníků, kteří budou kontrolovat jestli je na webech příslušný software, další skupina ho bude certifikovat nejmenovaná VŠ založí nejprve bakalářský a poté magisterský obor kontrola autorských práv na internetu. Naše média budou mít o čem psát atd.Ať si o tom píší třeba na Facebook, ať si nahrávají svoje videa na YouTube, ale nás ať nechají na pokoji.
Zakážou co?Třeba provozovat různé služby bez podivných filtrů. Je o tom zápisek, pod kterým diskutujeme.
Otázka, co vlastně takový alternativní internet je. Já si pod tím představuju třeba sít mezi byty v paneláku.Já si pod tím představuji něco většího, například síť přes celou Prahu, ideálně i nějaké okolí. Pro panelákovou síť bych asi neměl příliš využití. Bráno čistě sobecky podle toho, k čemu sítě nejčastěji využívám teď.
Akorát že to, že jim jde jenom o snadný pirátění, si lidi neradi přiznávaj, takže se to přelakovává, jako že je to vznešený boj v otázkách cenzury, svobody a nevím čeho. Přinejlepším je to neúmyslný/naivní prokrytectví, přinejhorším prostě licoměrnost.
Tak na tohle jsem upozorňoval, už když vznikala Pirátská strana – že to lidi budou takhle shazovat a považovat svobodu slova jen za záminku k pirátění jinak placeného obsahu.
On si to vyšetřování ale platí. I při rovné dani, ti s vyššími příjmy přispívají více do společné pokladny. Takže když se prodá nějaká drahá věc, jako třeba to auto, stát z toho vybere dost peněz na daních. Zatímco takový bezdomovec, kterému není prakticky co ukrást, skoro nepřispívá, protože daně (téměř) neplatí (jen skrze DPH a spotřebních daní – a to z těch málo peněz, které protočí).
Však já s tím nemám problém. Jde jen o to, aby ochrana těchto práv nebyla na úkor jiných práv, která by tomu měla být nadřazená1 a která jsou z principu důležitější (soukromí, svoboda slova…).
[1] ovšem pokud chce někdo sdílet pirátské 1:1 kopie filmů nebo hudby, tak se opravdu nějakou svobodou slova zaklínat nejde
Co na tom nechápeš? Stačí nařídit, aby když se něco vyzkoumá za veřejné peníze, tak se výstupy musí zveřejnit pod svobodnou licencí. (existence autorského práva tomu nijak nebrání)
Já ti nevím, ale podle mého by tohle měla být úplná samozřejmost a ne že se to začne plánovat až v rámci poslední pětiletky. To je podobné jako s tím letním časem – ten neměl existovat už dávno (nebo nikdy). EU se k jeho zrušení rozhoupává až teď (a to ještě reálně hrozí, že místo letního zruší zimní čas). Za to mám být jako vděčný a tleskat tomu?
Jinak ta myšlenka (moderního/současného) otevřeného přístupu je mnohem starší:
Computer scientists had been self-archiving in anonymous ftp archives since the 1970s and physicists had been self-archiving in arxiv since the 1990s.
P.S. Ale zpět k tématu – Davkol se začal navážet do autorského práva, přičemž tyhle věci spolu nesouvisí – copyright nijak nebrání tomu, aby si stát lépe ohlídal veřejné výdaje a zajistil, že to, co se v rámci nich vyzkoumá, bude patřit veřejnosti. Naopak copyright pomáhá tomu, aby se správně citovala díla, aby se uznávalo autorství nebo aby mohl existovat copyleft a šlo vhodnou licencí zajistit, že dílo bude svobodné/otevřené vždy a pro všechny.
Tak znova: souvisí to nějak s tím, jaká pravidla si nastaví stát pro nakládání s veřejnými financemi?
Měl jsem za to, že jsi reagoval na Jendův komentář:
že se nějakou strašně bizarní demencí výsledky výzkumu placeného z veřejných peněz objevují v placených žurnálech
Pojďme budovat novou síť, která bude patřit nám lidem a která bude imunní proti byrokratům i korporacím!Hm... tak hodne stesti. To chcete porad nekam utikat? Je to takova naivni liberalni (nebo libertarianska?) myslenka - kdyz se vam neco nelibi, tak proste misto boje (tedy, v demokraticke spolecnosti, zmeny pravidel) odejdete a postavte si vlastni (podle sebe)! Priklady jsou vsude. Nelibi se ti, ze existuji korporace - zaloz si vlastni! Nelibi se ti, ze nemas na bydleni, nasetri si na vlastni! Nelibi se ti neco v praci nebo ve vztahu - najdi si jinou! Restaurace ti prodala spatne jidlo - jdi priste jinam! Nelibi se ti soucasny stat - odstehuj se do vlastniho! Jenom aby se nahodou nekomu tim konfliktem neublizilo nebo neco nesebralo. Proste, zmena je mozna, ale jen v ramci soucasnych pravidel, co na tom, ze jsou treba nefer. Kdyz vznikala Piratska strana (jsem jejich priznivcem a volicem), tak jsem poukazoval na to, ze historie dusevniho vlastnictvi kopiruje historii vlastnictvi obecniho (a pirati jsou fakticky nova radikalni levice). Ruzna prodluzovani autorskych prav a DRM jsou ekvivalent ohrazovani. Jde o vytvareni umeleho nedostatku za ucelem zisku male casti spolecnosti; pritom bychom mohli vsichni ziskat, pri trochu vetsim vyrovnani soukromeho a verejneho vlastnictvi. Z tohoto pohledu, Internet uz je druhy pokus! Ja mam hrozne rad manifest kyberprostoru, ale myslim si, ze svym zpusobem je to taky utek, od fyzicke reality, kde jsme proste akceptovali "nedotknutelnost soukromeho vlastnictvi" (je to trochu dramaticka zkratka, ve skutecnosti ve vyspelych spolecnostech existuji mirne kompromisy, neni to jen slepe prijeti, ale i tak). (Jenom na okraj - to same plati i o statu. I se statnim molochem je obcas potreba bojovat, akorat mi nedava smysl to zminovat, protoze nejde o spolecenske tabu. Neznam nikoho, kdo by rozporoval tezi, ze stat je jen vyslednici zajmu a tudiz neni neomylny.) P.S. Zajimalo by me, co vas manzel (ackoli mam trochu pochybnosti, ze to psala zena) myslel tim: "My už jsme stejně někde jinde." Jako kde?
… tak jsem poukazoval na to, ze historie dusevniho vlastnictvi kopiruje historii vlastnictvi obecniho (a pirati jsou fakticky nova radikalni levice)Docela by mne zajímalo, jestli se s tvým názorem ztotožňují i ostatní stoupenci pirátů. Domněnka, že existuje něco jako svobodný kyberprostor je silně naivní, odpovídající zhruba tomu, že se o výpočty v počítači stará parta trpaslíčků. Kyberprostor je existenčně závislý na trvalém přísunu financí, jimiž jsou pokryty náklady ze energie, údržbu a obměna harware. Jeho existence by skončila ihned poté, co by došlo k destrukci systému který tento koloběh zajišťuje. Pokud si někdo myslí, že je to jinak, tak ať se koukne na fakturu za svůj mobilní telefon a elektřinu. Platíš – máš přístup. Neplatíš, hrej si na tichou poštu s kamarády – pokud ti vůbec ve tvém okolí nějací zbyli.
Pokud si někdo myslí, že je to jinak, tak ať se koukne na fakturu za svůj mobilní telefon a elektřinu. Platíš – máš přístup. Neplatíš, hrej si na tichou poštu s kamarády – pokud ti vůbec ve tvém okolí nějací zbyli.Tohle je strašně konzumní vidění internetu a trochu mě překvapuje, že jím trpí i člověk jako ty. internet (s malým i) je síť sítí, tzn. síť, která propojuje jiné sítě. Doma máš nějaký ten ethernet, nad ním IP a pár počítačů. Když si se sousedem spojíte svoje sítě (zase ethernetem, wifi, optikou...), tak máte internet! Jasně, něco vás to stálo, nějaký materiál, energie, práce... ale patří to vám. Nejsi nějaký konzument/zákazník platící faktury nějaké korporaci - ty tvoříš ten internet.
Tohle je strašně konzumní vidění internetu a trochu mě překvapuje, že jím trpí i člověk jako ty.Jestli to náhodou nebude tím, že jsem u toho už víc jak 20 let.
Docela by mne zajímalo, jestli se s tvým názorem ztotožňují i ostatní stoupenci pirátů.Myslim, ze skoro vubec.
Kyberprostor je existenčně závislý na trvalém přísunu financí, jimiž jsou pokryty náklady ze energie, údržbu a obměna harware. Jeho existence by skončila ihned poté, co by došlo k destrukci systému který tento koloběh zajišťuje.To je jasne. Myslim, ze Manifest kyberprostoru predpoklada dve zakladni prava ve fyzickem svete: 1. Kazdy ma pristup k vypocetnim zdrojum (pocitaci) a muze si na nem provozovat, co chce. 2. Kazdy ma pristup k Internetu (komunikaci) a muze komunikovat jakkoli s kymkoli, pokud s tim druha strana souhlasi. Ten manifest je castecne o tom, ze obe prava jsou ve fyzickem svete ohrozena.
Obě pravidla platí – ovšem jen dokud máš čím zaplatit.To je ovsem tak nejak tautologicky pravda. Otazka spis je, kolik musis platit navic (a komu) nad nakladovou cenu komunikace a vypocetniho vykonu. Viz klasika.
Otazka spis je, kolik musis platit navic (a komu) nad nakladovou cenu komunikace a vypocetniho vykonu.Ovšem to není otázka na toho kdo nějaký obsah poskytuje, ale toho, kdo jej konzumuje. Mám server a s ním jsou spojeny nějaké náklady. A ty jsou pro mne stále stejné, bez ohledu na to, kolik klientů ten obsah přitáhne. Rozdíl se objeví v okamžiku, kdy budu chtít ty svoje náklady pokrýt z kapes těch co ho konzumují. Mohu je požádat, aby mi na provoz přispěli formou nějakého daru. Mohu jim zpoplatnit přístup, a nebo mohu prodat jejich data. Google, Facebook aj. jdou touhle třetí cestou. A v tom je ten problém – že lákají vosy na cizí med.
… jen ten druhý těžko utáhnu z kapesného jako volnočasový koníček.Zas tak velký rozdíl v tom není. Ono je to spíš o tom, jak moc chceš vyjít konzumentům vstříc. Konkrétně. Chceš mít dostupnost 99.99%, nebo ti na tom nešupí? Chceš mít benevolentnější pravidla? Ok, pak potřebuješ někoho, kdo ti pohlídá aby ti tam někdo neškodil. Atp. To všechno žere prachy navíc. Je však čistě na tobě, jestli v tom utápíš peníze, ke kterým jsi přišel jako drogový dealer, nebo sis je vydělal někde u pásu. Jen pokud jich máš dost, aby sis to mohl dovolit.
Pokud máš službu či obsah, které přitáhnou tolik návštěvníků, tak by neměl být problém se na provoz složit. Osobně moc nefandím službám, které generují obrovský provoz a zároveň nikomu nestojí za to, aby na ně přispěl. Tam je podle mého něco špatně. Ono i poměrně velké věci lze provozovat tak, že se na ně pár lidí s běžnými příjmy složí. Když to pro ně začne být neúnosné nebo se nenajde dost lidí, kteří by jim přispěli, tak je potřeba se zamyslet, proč to vlastně dělám a jaký to má smysl.
Osobně moc nefandím službám, které generují obrovský provoz a zároveň nikomu nestojí za to, aby na ně přispěl. Tam je podle mého něco špatně.Přesně tak.
Pojďme budovat novou síť, která bude patřit nám lidem a která bude imunní proti byrokratům i korporacím!to ma ale jen tehdy smysl, kdyz to bude naprosto anonymni. Jakmile se naskytne moznost, ze ten 'nekdo' je nejak identifikovatelny, v tu chvili nastanou problemy.
Voting on individual amendments (like the proposal to delete #Article13) was rejected by a majority of just 5 votes. #SaveYourInternet
Dark day for internet freedom: The @Europarl_EN has rubber-stamped copyright reform including #Article13 and #Article11. MEPs refused to even consider amendments. The results of the final vote: 348 in favor, 274 against #SaveYourInternet
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.