Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jak dokazují předběžné výsledky finského experimentu, o sociální prospěšnosti nepodmíněného příjmu na společnost není pochyb.FYI, Finsko zřejmě ten experiment ukončilo a odstoupilo od myšlenek zavést UBI.
Ovšem to by musela výše onoho nepodmíněného příjmu pohybovat minimálně na úrovni současného průměrného důchodu. Což bylo loni cca 12 tisíc.Průměrný pracující obyvatel ČR by na ufinancování této sumy musel odvádět daň 20 tisíc Kč měsíčně. To nevypadá tak hrozivě, pokud si od toho člověk zase odečte 12k, které se mu vrátí, ale i tak je jasné, že na UBI by silně prodělala střední a vyšší střední třída. Řeknu to takhle: zavedou-li u nás něco podobného, zvedám kotvy a stěhuju se pryč, třeba do USA, protože aby mě brali peníze a jen tak je dávali ostatním (bez prokazatelné nouze), na to se můžu vyprdnout. Další citace:
o sociální prospěšnosti nepodmíněného příjmu na společnost není pochybDosavadní experimenty dokázaly jediné: když máte víc peněz, tak se máte líp a jste šťastnější. To není absolutně nic překvapivého... Ale jaksi není úplně fér, když ty peníze musíte pod pohrůžkou vězení nejdřív ukrást někomu, kdo si je vydělal. Celé UBI smrdí jako systém, jak těm schopným sebrat víc peněz, ale neříkat tomu socialismus, aby se tolik nena*rali. Četl jsem už dokonce lecjaké studie s vypočítanými modely. Jeden takový řešil vykrytí UBI tím, že úplně zrušil jakoukoliv zásluhovost penzí. Tedy v podstatě tím, že navrhoval na stará kolena okrást všechny šikovné a poctivě pracující a rozdat to všem ostatním.
Také to neznamená, že by šlo o "vyhozené" peníze, t.j. peníze, které opustí státní kasu kamsi za hranice, protože by většina těch peněz (na rozdíl od mezd vyplacených těm co je vyvádějí z ČR) zůstala zde.Mzdy vyváděné z ČR? To narážíte na nějaké ty Ukrajince?
Což by se projevilo na výši vybrané DPH.Vy tady koukám vymýšlíte nějaké perpetuum mobile... jako ta Maláčová, když řekla, že na zvýšení platů státních zaměstnanců stát vydělá díky tomu, že z těch platů zase odvedou daně
Systém, který je nezbytný k přežití společnosti není perpetuum mobile, ale měl by se mu v maximální míře blížit, má-li být dlouhodobě udržitelný.Vy argumentujete jak lojza... Perpetuum mobile bylo vaše tvrzení o vyšší příjmech z DPH.
Jenže tím nastartoval spirálu trvalého zvyšování cen, ve které se teď plácáme.Té spirále se říká inflace a s DPH, jejíž zavedené mohlo zvýšení cen přinést maximálně jednorázově, nesouvisí.
S tímhle nápadem přišel Klaus, aby vydojil více peněz do státní kasy.Ano, to tak vlády dělají. Ale Klaus s tímhle nápadem opravdu nepřišel, ten nápad už západní státy používaly mnoho let před námi.
Jenže tím nastartoval spirálu trvalého zvyšování cen, ve které se teď plácáme. Velkou část vybraných peněz přitom sežere aparát spojený s jejím vybíráním.To lze snadno řešit, stačí daně zrušit.
A vše cvaká koncový spotřebitel.Ano, koncový spotřebitel to cvaká z peněz, které má. Alternativou k DPH jsou přímé daně, takže sice věci budou pro spotřebitele o DPH levnější, ale on bude mít méně peněz, protože to, co bude chybět na DPH, se bude muset vybrat jinde.
Řeknu to takhle: zavedou-li u nás něco podobného, zvedám kotvy a stěhuju se pryč, třeba do USA, protože aby mě brali peníze a jen tak je dávali ostatním (bez prokazatelné nouze), na to se můžu vyprdnout.:D
Dosavadní experimenty dokázaly jediné: když máte víc peněz, tak se máte líp a jste šťastnější.To tezko kdyz UBI byl ve Finsku nizsi nez podpora v nezamestnanosti, akorat nebyl podminen tim, ze by si musel chodit na pracak (KELA).
Ve skutečnosti není problém v tom, jak nepodmíněný příjem ufinancovatPokud to není problém, tak nám určitě můžete říct, jak ho teda ufinancovat.
To je ten pesimistický scénář.
Tak si zjistěte, kolik se v těch samých letech vydalo na důchodech a sociálních dávkách. Pak si zjistěte, kolik stál provoz aparátu spojeného s výplatou toho všeho. Obě částky sečtěte.Dostal jsem se na nějakých 700 miliard (by voko). Pro vámi navrhované UBI to ale dělá 1,15 bilionů. A to jste šmahem ošidil všechny důchodce, co mají dnes důchod vyšší než 12 tisíc. (I můj tchán, co celý život pracoval manuálně, má teď důchod 18,5 tisíce.) A současně jste dostal na ulici všechny matky samoživitelky, protože varianta, se kterou tu počítám, nedává nic dětem nebo na děti.
Pokud někdo nedokáže hospodařit s malými penězi, těžko předpokládat, že s většími prostředky bude nakládat lépe.
To lze předpokládat velmi lehko.
Silicon Valley has, paradoxically, become one of the most vocal proponents of universal basic income (UBI). … UBI is one of those rare social programs that has a radical flair, while also finding support across the political spectrum from libertarians to socialists. Silicon Valley’s flavor is, of course, thoroughly technological, embracing tech advances to achieve abundance in a manner that bears some resemblance to “fully automated luxury communism”. This modern take on Marx argues we should not fear robots taking away our jobs and making us obsolete. We should embrace them! They will deliver us into the post-work future where robots produce while we consume, create and relax – but only if we seize control of the technology. … Or is it a stealthy way for them to backdoor their own politics and values, while also protecting their positions in society?
Motivací pro úvahy o nepodmíněném (základním, univerzálním...) příjmu není snaha pomoci potřebným, ale potřeba vyrovnat se s trendem, kdy kvůli novým technologiím roste poptávka po kvalifikované pracovní síle a zároveň klesá poptávka po nekvalifikované. Stav, kdy bychom měli při zachování současného modelu nezaměstnanost v desítkách procent, by byl neudržitelný. Zatím se to řeší vytvářením umělé zaměstnanosti, kdy stále roste počet lidí, kteří jsou sice zaměstnaní, ale k HDP (vzletně řečeno "produkci hodnot") nepřispívají, jenže takový model "hladových zdí" také nepůjde udržovat neomezeně dlouho.
Nastavit parametry tak, aby to fungovalo a aby výsledkem nebyl jen inflační skok, který způsobí, že základní příjem brzy přestane stačit na živobytí, samozřejmě nebude jednoduché. A také si nemyslím, že společnost už dozrála do stavu, kdy základní příjem bude přínosem. Ale jsem přesvědčen, že při zachování současného trendu je jen otázka času, kdy nějaké takové řešení bude nutností. Jestli to bude trvat deset, dvacet nebo třeba padesát let, to si ale odhadnout netroufám.
Je to tak, lid obecný ještě není způsobilý správně pochopit a přijmout usnesení a závěry Pirátské internacionály. K tomu musí nejdříve ideologicky dozrát. Hodně napoví, kdo tento rudošský experiment má v programu a chce ho prosadit. U nás je to umírněná levice (KSČM), ultrakomunisti (Zelení) a turbokomunisti (ČPS).
Člověk ani nemusí být zběhlý ekonom aby mu došlo, že vyrábět doživotní důchodce už od mládí není zrovna dobrý nápad. Jaké by to asi mohlo mít dopady na českou ekonomiku. Sice je na ní českého pramálo, ale s velkou dávkou dávkou fantazie ji označme za českou. Je založena na laciném montování a také je koncipována jako levné překladiště, o tom nemůže být sporu. Zahraniční rejžovníci hořce naříkají nad tím, jak nikdo nechce dělat volanty a plést dráty za mrzkou almužnu. Chtěl bych vidět, jak by se asi tvářili na zavedení tohoto opatření a co by to udělalo s HDP zahraničních firem (o českém HDP nelze prakticky hovořit).
Pohnutky chápu, soudruzi, ono nemusí být špatné okupovat budovy, demonstrovat za klima a brát za to peníze (i když třeba ne moc velké). Ale ruku na srdce, soudruzi. Teda ruku v pěst, tak to asi děláte, jak to má davko v patičce. Není toto usnesení Pirátské internacionály jaksi populistické? Kolibáč dneska zachraňuje planetu, pospěš, soudruhu, už zbývá jen 12 let nebo kolik už si to nepamatuju
Pohnutky chápu, soudruzi, ono nemusí být špatné okupovat budovy, demonstrovat za klima a brát za to peníze (i když třeba ne moc velké). Ale ruku na srdce, soudruzi. Teda ruku v pěst, tak to asi děláte, jak to má davko v patičce. Není toto usnesení Pirátské internacionály jaksi populistické? Kolibáč dneska zachraňuje planetu, pospěš, soudruhu, už zbývá jen 12 let nebo kolik už si to nepamatujuTohle by bylo vtipný, kdybychom pak v létě nebyli v p*deli s vysokýma teplotama, nedostatkem vody, nedostatkem hmyzu atd. Jenže samozřejmě správného uvědoměle cynického občana, který ví, že problém s klimatem mají jen zfanatizovaní aktivitsti, tohle nezajímá, protože "já přece nepiju vodu, já piju pivo". A že je problém zjistí až ve chvíli, kdy si v létě hraje na vodáka a dře
nedostatkem hmyzuTa formulace me pobavila - ja tedy nedostatkem hmyzu rozhodne netrpim.
Ta formulace me pobavila - ja tedy nedostatkem hmyzu rozhodne netrpim.Měl jsem na mysli hlavně kontext zemědělství, tam může jít o doslovný nedostatek. V kontextu škůdců je pravda, že nedostatkem fakt zřejmě trpět nebudem, protože zatímco včel, mravenců a motýlů ubývá, much, švábů a (afaik) klíšťat přibývá. Jo a ten úbytek žížal tam zmiňujou taky... Viz také Windshield phenomenon. Ale je mi jasné, že lidi jako Phantom nebo Odin takovéhle kraviny pro fanatiky a aktivisty nijak netankují a právem se vysmějí trapným ekologickým aktivitám...Ale chapu, co chces rict.
Ale je mi jasné, že lidi jako Phantom nebo Odin takovéhle kraviny pro fanatiky
Tak to se mýlíš, králíče. Tohle je skutečně problém nemám pochybnosti o tom, že to je způsobeno činností člověka. Okolí a tím pádem i klima ovliňuje však úplně každý organismus do jednoho, když jsme u toho. I když mě tydle diskuze moc nebaví, pokusím se to vzít trochu zeširoka
Globálně oteplenecké náboženství tu není moc dlouho, myslím někdy od sedmdesátých let, nevím přesně. Opírá se o data, která jsou statisticky tak nicotná, malicherná a zanedbatelná, že to ani nestojí za řeč. Když vezmeme v úvahu jen čtvrtohory a představíme si dobu trvání čtvrtohor jako jednu hodinu, tak máme k dispozici data za desetinu sekundy. Vyvozovat z toho nějaké závěry přinejmenším srandovní.
Všimli jste si, soudruzi, že dnes se již neobejde skoro žádný přírodopisný nebo i zeměpisný dokument bez povinné oteplenecké vsuvky? Nejen z tohoto důvodu mi globálně oteplenecká lobby začíná lézt pěkně na nervy. Teď mi zrovna na mysli vytanul nějaký dokument na National Geographic s tim dědkem, Attenborough se tuším jmenuje. Mluvil třeba o tom, že v Americe existuje silná tzv. fosilní lobby. Což o to, s tím by se dalo souhlasit, to bude asi pravda. Jenže pozor, soudruzi, je zde už vyvinutá mocná globálně-oteplenecká lobby a to je neméně zajímavá podnikatelská příležitost. Přisátí na granty a dotace je vynikajíci business plan. Řekl bych, že toto si mnozí aktivističtí soudruzi stále neuvědomují.
Já bych tu záležitost s oteplenectvím viděl asi takto: Komici z Evropské uhnije se budou plácat po zádech a jásat, jak zachránili planetu zákazem uchošťourů a pytlíků v supermarketu. Kolibáč zaplesá na střeše Kliniky. Mluvíme-li o uhniji, mluvíme asi o 10 % podílu znečištění nebo nějaké té uhlíkové stopě. Hlavní znečištovatelé jako je Čína nebo USA se bolševikům z uhnije vysmějou do ksichtu. Čína nakonec možná všechny hospodářsky převálcuje (což už se začíná dít teď).
Podle mě bude ale mnohem větším problémem katastrofického rozměru hrozící přelidnění. A s tím, řekl bych, taky nikdo nic neudělá. Afrika nakyne jako Otesánek a nebude to dlouho trvat. Ve vyspělém světě je porodnost něco kolem 1,5 a tam si to sekaj 7 a více a stále se zlepšují. Jak se dovede Eurosojuz vypořádat s extrémní vlnou sirotků už představu máme, takže to bych taky neviděl nijak optimisticky. Ostatně si myslím, že tato civilizace již dospěla vrcholu. Tak holt bývá, civilizace vznikají a zanikají. Civilizace, která se docela vážně zabývá budováním hajzlů pro třetí pohlaví a uchošťoury, si prostě převálcování hordami negramotů s porodností 10 zaslouží.
Opírá se o data, která jsou statisticky tak nicotná, malicherná a zanedbatelná, že to ani nestojí za řeč.Jo, zatímco tvůj výrok se opírá o sadu solidních dat, že...
Všimli jste si, soudruzi, že dnes se již neobejde skoro žádný přírodopisný nebo i zeměpisný dokument bez povinné oteplenecké vsuvky?Jo, to je opravdu velmi zarážející. To by dávalo smysl snad jen pokud by se náhodou to oteplení týkalo většiny biotopů nebo bylo dokonce globální.
Což o to, s tím by se dalo souhlasit, to bude asi pravda. Jenže pozor, soudruzi, je zde už vyvinutá mocná globálně-oteplenecká lobby a to je neméně zajímavá podnikatelská příležitost. Přisátí na granty a dotace je vynikajíci business plan. Řekl bych, že toto si mnozí aktivističtí soudruzi stále neuvědomují.A čemu pomůže, když si to uvědomí? Máš pocit, že to zchladí planetu nebo něco? To by bylo fajn, kdyby to tak fungovalo, ale spíš si myslim, že to se nestane...
Jo jednu zcela zásadní a nosnou informaci jsem opomenul. Klima se mění periodicky. To je nade vší pochybnost mnohokrát dokázáno na rozdíl od poněkud vachrlatých otepleneckých studií, které jsou navíc ještě ideologicky zatížené a operují se zanedbatelným časovým obdobím. Další zásadní věc: Nezpochybňuju, že se otepluje. Zpochybňuju, že na to má klíčový vliv člověk. Samozřejmě nějaký vliv člověk bude mít, to má každý organismus.
Život na Zemi se už vypořádal nespočetněkrát s tak radikálními změnami klimatu, že si to dneska asi stěží dovedem představit. Jako nejprofláklejší příklad se nabízí samořejmě tunguzský meteorit. I s tím se život vypořádal. Člověk tehdá ještě vůbec nebyl, to vlastně nebyli pořádně ani savci. Teď by samozřejmě moh přijít Fidel Castro a začít šermovat hokejkovými grafy. K tomu se sluší dodat snad jen to, že i vědec je jen člověk (ne zrovna královsky placený) a rád si ekonomicky přilepší, když jsou ty oteplenecké granty tak lákavé.
Máš pocit, že to zchladí planetu nebo něco?To zrovna ne, stačí když si zchladí hlavy oteplenečí aktivisti. U Kolibáče no dejme tomu, za to může soudružský mladický zápal. No jako ale Fidel Castro JS si myslím že už by z toho moh vyrůst. Ty výzvy ala "Pospěš, soudruhu, zachraň klima, už zbývá jen deset let!" mi přijdou v jeho věku nesmírně dětinské. A ďalej na to vravím: Že sa otepluje? No boha takých oteplení/ochlazení zažila zeměkoule ne tři prdele, ale stovky prdelí (možná více).
K tomu se sluší dodat snad jen to, že i vědec je jen člověk (ne zrovna královsky placený) a rád si ekonomicky přilepší, když jsou ty oteplenecké granty tak lákavé.
Pokud se vědec chová takhle tržně, proč by nedal přednost PR průmyslu s fosilními palivy?
Klima se mění periodicky.To je rozdil mezi astrologii a vedou. Astrologie vidi planety se pohybujici se periodicky a na zaklade toho usoudi, ze se vsechno meni periodicky. Moderni veda uznava, ze existuji jevy, ktere jsou periodicke, nicmene spise se zajima o kauzalitu a tudiz rozumi tomu, ze zmena nejakeho faktoru muze prinest novy efekt mimo periodu.
Zpochybňuju, že na to má klíčový vliv člověk.Coz je legracni, protoze tenhle postoj je jeste mene logicky opodstatneny nez ze se to nedeje vubec. Ze se to nedeje vubec lze alespon oduvodnit nejakou silenou konspiraci, ale cim lze oduvodnit, ze se to sice deje ale clovek je z obliga, to opravdu nevim.
Život na Zemi se už vypořádal nespočetněkrát s tak radikálními změnami klimatu"Vyporadal" casto tim, ze vymrel. Pokud chces delat ramena, jako ze je ti uplne jedno, zda lidstvo vymre nebo ne, tak by asi bylo lepsi se diskuse na tohle tema vubec neucastnit.
Takže vymřel, říkáš. A ty si přiletěl odkud, od Klingonů? Té klimatické změně, kterou jsem zmínil (tunguzský meteor) patrně vděčíme za to, že tady vůbec jsme. To byl věk ještěrů, kteří jasně dominovali na souši, vodě i vzduchu. Savci se krčili někde v koutku a sloužili tak maximálně jako drobná svačinka dominantním druhům. Bez té katastrofy s dalekosáhlými důsledky by se savci nejspíš nikdy vůbec neprosadili.
Z čistě egoistického hlediska mi to je celkem jedno, to klidně řeknu. A myslim si, že asi většině lidí, protože nikdo nežije věčně. Z nějakého filosofického hlediska nebo jak to nazvat bych to řekl asi takto: Jestliže nějaká další (znovu opakuju, zapiš si to za uši) x-tá klimatická změna, které tu jsou od počátku věků, bude mít za následek radikální úbytek lidské populace, bude to jen dobře. Zeměkoule neni nafukovací, i když si to některé "civilizace" s porodností 7-10 nedaleko od nás myslí. V tomto ohledu jsem velmi přírodně založený člověk.
Blá blá blá, konspirace (oblíbený "argument" na "smetení" oponenta), blá blá blá, neomarxistické poučky. O hokejkové grafy zájem nemám a o marxistické poučky už vůbec ne, takže to můžeme s lehkým srdcem klidně ukončit. Jo ještě by mě teda zajímalo, jak si došel k tomu, že lidstvo vymře. Možná bych se ještě rád pobavil, to by mohla být dobrá zábava, Fideli.
Takže vymřel, říkáš. A ty si přiletěl odkud, od Klingonů? Té klimatické změně, kterou jsem zmínil (tunguzský meteor) patrně vděčíme za to, že tady vůbec jsme.
Bez té katastrofy s dalekosáhlými důsledky by se savci nejspíš nikdy vůbec neprosadili,No a na ty aktuální problémy může člověk dojet úplně stejně jako dinosauři na ten asteroid.
Z čistě egoistického hlediska mi to je celkem jedno, to klidně řeknu. A myslim si, že asi většině lidí, protože nikdo nežije věčně.Mě vždycky u lidí, kteří horují proti imigraci, ale zároveň i proti ekologii fascinuje ten rozpor. Hrozba, že nás převálcuje nějaká cizí kultura je problém č. 1, zatímco vymření z důvodu ekologie je úplně v pohodě a není důvod, proč by nás to mělo tankovat. Můžeš tohle nějak vysvětlit? Nemělo by ti tím pádem být to převálcování cizí kulturou úplně stejně u zadku jako ta ekologie?
V té době dle mého skromného odhadu dinosauři už nežili.No já nevím. Stále jsi o tom přesvědčen? Já při čtení téhle diskuze ani ne.
Takže bych to spíš viděl v současné době jako návrat k normálu, než nenormální vývoj.K tomu normálu jsme se vrátili nejpozději pár let po Krakatoa, od té doby už jsme urazili slušný postup opačným směrem... (Afaik Tunguský výbuch žádný moc efekt neměl.)
Skutečný problém je spíš v tom, že za posledních 100 let významně snížila schopnost krajiny zadržovat vodu. Napřímily se vodní toky, vysušily močály, scelila se pole, přeoraly meze a velká část půdy zalila betonem a asfaltem.To souhlasim, těch problémů je víc, vedle oteplování a sucha taky to zmiňované vymírání druhů například, znečišťování prostředí, přelidnění (tenhle problém uznává dokonce i Fantóm) apod. Jsem zvědav, co se bude dít, až tu bude toho hmyzu fakt nedostatek. Asi nám Fantóm všem rozdá ty jeho uchošťoury nebo jak se tomu nesmyslu říká a zavelí pochodem vchod na pole opylovat Andrejovu řepku.
Aha, takže jste si zatim udělali Vánoce z toho, že jsem napsal tunguzkej meteorit. Splet jsem se. Mě by spíš zajímalo, jak se soudruh JS dopracoval k tomu vymření lidstva. Navíc tu umně s. Fidel Castro manipuloval s pojmy jako je astrologie. Milankovičovy cykly nejsou žádná astrologie, to je dejme tomu astronomie když už.
Tohle mi celkem připomíná kouzelnictví organizace IPCC. Politické organizace, jejímž úkolem je selektivně vybírat a interpretovat (a často dezinterpretovat) výsledky vědeckých studií tak, aby obhájili předem určený a závěr, že lidská činnost povede ke klimatické katastrofě. Škoda, že už soudruh zapomněl na hlavního otepleného guru a klimatologického šamana Al Goreho a jeho hokejkové grafy, to bychom se ještě mohli trochu pobavit.
No a na ty aktuální problémy může člověk dojet úplně stejně jako dinosauři na ten asteroidA co když ne, ptám se? To jsou pořád jen spekulace podložené vetchými studiemi. Když tak se jen promrdají astronomické částky s nejistým výsledkem a prograntujeme se a prodotujeme do kamenný.
Mě vždycky u lidí, kteří horují proti imigraci, ale zároveň i proti ekologiiAle di ty popleto. Já nejsem proti ekologii a jsem velice přírodně založený člověk, to by ses divil. Jsem proti iracionálnímu klimatickému šamanství a otepleneckému náboženství.
Můžeš tohle nějak vysvětlit?
Jistěže. Myslím si, množení v jistých částech světa bude mnohem dřív problémem, který nás zasáhne, než nějaké oteplenectví. Proto je dobré na to upozornit. To dopadne jako přelet přemnožených kobylek nad krajinou. Ostatně ti lidé se jako kobylky množí. S tou ekologií jsem ti to už nastínil, jsem v podstatě biofanda . Tim vymřením myslíš jako lidstvo komplet? To si opravdu nemyslim, že nejinteligentnější druh na světě vymře, nicméně určitá redukce by byla vhodná, asi tak.
Ano, zajeď do Afrických/muslimských zemí a vysvětli jim, jak se mají chovat k ženám. Fandím ti!
A když pomineme sarkastické poznámky šovinistů,
Není to tak dávno, co by stížnosti mohly směřovat na Latinskou Ameriku, kde byla natalita ~ 6-7.
Jaké navrhuješ řešení?
Řešení dostupná jsou. Žiješ v chatrči z bláta a slámy, stěží uživíš sám sebe a nasekáš si deset dětí? Potom tedy musíš s devíti potomky natáhnout ráfky, to je odvěký zákon přírody. Řešení je NEKRMIT. Jak prosté, milý Watsone. Tam si totiž již celé generace navykly na to, že sedí před chatrčí a čekají na to, co jim spadne do huby. Bez potravinové pomoci se vymlátí sami a o zbytek se postará Mother Nature. To je ta odvěká mocná síla, kterou si tak často bereš do úst, soudruhu.
To je komplexní ekologické řešení šetrné k přírodě a klimatu. Na ekologii kladu velký důraz, nemluvím do větru. Možná by bylo dobré být ještě chvíli velkorysý a pokusit se vysvětlit té variaci druhu Homo sapiens, k čemu slouží slouží v 21. století šprcka.
Jsem také velkým příznivcem udělování Darwinových cen. Přijde mi to jako jeden z nejlepších počinů ve výhernictví. Drobné úskalí Darwinovy ceny spočívá v tom, že se výherce ve většině případů odstraní sám z evolučního procesu sám (v několika případech už však oceněný přežil). A taky se cena uděluje jednotlivcům, ne třeba územním celkům, nebo organizacím. Na Darwinovu cenu pro organizace nebo územní celky tady máme jasné favority na výhru. Imbecilita Eurosojuzu vytrvale pracujícího na sebedestrukci si zaslouží každoroční zaslouženou výhru.
Tohle mi celkem připomíná kouzelnictví organizace IPCC. Politické organizace, jejímž úkolem je selektivně vybírat a interpretovat (a často dezinterpretovat) výsledky vědeckých studií tak, aby obhájili předem určený a závěr, že lidská činnost povede ke klimatické katastrofě. Škoda, že už soudruh zapomněl na hlavního otepleného guru a klimatologického šamana Al Goreho a jeho hokejkové grafy, to bychom se ještě mohli trochu pobavit.Šmarja, jak stará je ta aféra s hokejkovým grafem? 20 let, nebo víc? To je přístup jak nějaká bio-matka, která odmítá dát dětem léky/očkování na základě nějakých desítk let starých kontroverzí...
Jsem proti iracionálnímu klimatickému šamanství a otepleneckému náboženství.Není iracionální spíš odmítat velmi široký vědecký konsenzus na základě konspiračních teorií? Tím nechci říct, že ta oteplená lobby neexistuje, jasně že jo (koneckonců viz u nás aféry s fotovoltaikou atd.), ale to je pouze část celé problematiky. Ona anti-oteplenecká lobby taky existuje, že. Ani jedno ale není argument...
Jistěže. Myslím si, množení v jistých částech světa bude mnohem dřív problémem, který nás zasáhne, než nějaké oteplenectví. Proto je dobré na to upozornit. To dopadne jako přelet přemnožených kobylek nad krajinou. Ostatně ti lidé se jako kobylky množí.Tak ono koneckonců ty problém spolu souvisí. Špatná politicko-společenská situace v zemích 3. světa způsobuje jak problémy s přelidněním, tak i migraci, tak i směšně nešetrný přístup k přírodě/ekologii. Tady s tebou souhlasim, že ty největší problémy jsou především v těhle zemích spíš než v Evropě. (Nicméně my je v tom často spíš podporujem...)
Tim vymřením myslíš jako lidstvo komplet? To si opravdu nemyslim, že nejinteligentnější druh na světě vymře, nicméně určitá redukce by byla vhodná, asi tak.Hele to je těžko říct, já doufám, že ne. Ale v minulosti, když se stávaly podobné problémy, tak čím větší problém, tím více umíraly vyšší formy života a přežily menší, primitivnější... Plus mínus. Je to těžký odhadnout.
Špatná politicko-společenská situace v zemích 3. světa způsobuje jak problémy s přelidněním, tak i migraci, tak i směšně nešetrný přístup k přírodě/ekologii. Tady s tebou souhlasim, že ty největší problémy jsou především v těhle zemích spíš než v Evropě.Nemas uplne pravdu, zrovna u emisi CO2 jsou nejvetsi problemy ve vyspelych zemich. A uvnitr tech zemi je to rozdeleni dost nerovnomerne, i zde jen urcita cast obyvatel ma vysoke emise (velmi vysokou uroven spotreby).
zrovna u emisi CO2 jsou nejvetsi problemy ve vyspelych zemich.
Čiže vravíš, súdruh, že problémom nieje ani tak nadprodukcia ludstva, ale nadprodukcia CO2, hej? No potěš koště. I kdybych vzal v potaz konspirační teorii o zvyšování teploty v důsledku nadprodukce CO2, v rámci Eurosojuzu se dá mluvit o nějakých 10%, což s nějakým klimatem ani nehne a ostatní se na to zvysoka.
Ty budeš jezdit v rámci klimatické spravedlnosti na rikše a záhájíš Boj o oheň. To už je zase další "spravedlnost", kterou jste vymysleli, soudruzi - klimatická. V rámci planetární sociální spravedlnosti budeš krmit černoušky, kterým nějak zásadně klimatické změny nevadí, protože se množí jako králíci. Pěkné zářné zítřky zase chystáte, soudruzi.
Není iracionální spíš odmítat velmi široký vědecký konsenzus na základě konspiračních teorií?
Za konspirační teorii považuju teorii o vymření lidstva, prezentovanou Fidelem Castrem a vlastně taky teorii o tom, že za oteplování může (nad)produkce CO2. Je to sice věda, ale těžce zprofanovaná rudozelým šílenstvím. Jakmile totiž jakékoli vědecké bádání podřídíš předem danému výsledku, jde jaksi celé vědecké bádání do (!). Milankovičovy cykly a jiné poznatky jsou dá se říci moderní věda, ovšem nezatížená zeleným marxismem a to je obrovské plus. Tenkrát nikdo neměl zájem někomu za každou cenu dokázat, že se Země otepluje/neotepluje. Onehdá vědci neměli žádný granty, sháněli si pokoutně mecenáše, myslím, byli to vlastně takoví nadšení průkopníci. Dnes musí vědec nezřídka myslet politicky. Když se neoteplí, prémie budou co? Nižší, kurva, nižší! Myslete politicky, Halík. Politicky!
O tomto se s. Fidel vyjadřuje jako o astrologii, čímž jako dává najevo, že jde o věštění z koule a horoskopy. A myslím, že si se slovíčky hraje Fidel zcela záměrně a tím se dostává na úroveň nejjednodušší manipulace. Mě už taky tak paměť neslouží, synku (viz ty Tunguzky), ale astrologii s astronomií bych si asi nesplet.
tím více umíraly vyšší formy života a přežily menší, primitivnější... Plus mínus. Je to těžký odhadnout.Plus mínus asi jo. Člověk je ale vrcholný predátor a to super ultra Über Alles. A takoví jen tak nevymírají, viz. třeba žralok, vrcholný predátor moří. A navíc si to všechno může uvědomit, což zvířata a rostliny nemůžou.
Za konspirační teorii považuju teorii o vymření lidstva, prezentovanou Fidelem Castrem a vlastně taky teorii o tom, že za oteplování může (nad)produkce CO2. Je to sice věda, ale těžce zprofanovaná rudozelým šílenstvím. Jakmile totiž jakékoli vědecké bádání podřídíš předem danému výsledku, jde jaksi celé vědecké bádání do (!). Milankovičovy cykly a jiné poznatky jsou dá se říci moderní věda, ovšem nezatížená zeleným marxismem a to je obrovské plus. Tenkrát nikdo neměl zájem někomu za každou cenu dokázat, že se Země otepluje/neotepluje. Onehdá vědci neměli žádný granty, sháněli si pokoutně mecenáše, myslím, byli to vlastně takoví nadšení průkopníci. Dnes musí vědec nezřídka myslet politicky. Když se neoteplí, prémie budou co? Nižší, kurva, nižší! Myslete politicky, Halík. Politicky!Tohle by se celý dalo napsat úplně stejně i obráceně s fosilní lobby místo oteplené. Tj. nemáš tam vůbec žádnej argument. (Teda kromě těch Milankovičovejch cyklů, což je sice velmi hezká myšlenka, nicméně platí pouze částečně.)
Člověk je ale vrcholný predátorNo to je právě ten problém - vrcholnej predátor je závislej na celým tom ekosystému pod ním.
A co bys řekl tomu, že ve středověku bylo výrazněji tepleji než teď. (Já myslel že wiki vypli dneska a ona jde). Asi byla tenkrát hodně mocná fosilní lobby, že. To je zpohledu geologických období vlastně před chvílí.
Čiže nějaké výkřiky o tom, že lidstvo zanikne už asi za 12 let, jsou na úrovni Astara Šerana a Jehovistů a jde o blouznění zelenejch bolševiků.
A co bys řekl tomu, že ve středověku bylo výrazněji tepleji než teď.Je to hloupost, nebylo tepleji, mas to i na te wiki. Jednak je dnes tepleji a za druhe, slo jen o lokalni jev. (V 80. letech jsme jeste nemeli takrka zadny obrazek o zmenach teploty na vsech mistech planety, to se zacalo delat az v 90. let, kdy s tim jako jeden z prvnich prisel - prostrednictvim proxy dat - Michael Mann se svym "hokejkovym grafem".)
Čiže nějaké výkřiky o tom, že lidstvo zanikne už asi za 12 letNejde o to, ze by lidstvo melo zaniknou za 12 let. Jde o to, ze mame 12 let na to, pokusit se udrzet teplotu pod 1.5 stupni globalniho otepleni (museli bychom v te dobe snizit emise na vice nez polovinu s vyhledem na nulu kolem roku 2040). Abychom udrzeli teplotu pod 2 stupni, musime obdobnym zpusobem eliminovat emise do roku 2050. (A to jsou jeste dost optimisticke predpovedi, jsou to v podstate nejake stredni hodnoty, ktere nepocitaji s dalsimi zpetnymi vazbami, treba uvolnovani metanu.) Jde o to, ze jakmile se otepli, uz nebude snadne cesty zpatky po mnoho generaci. Jelikoz taje led v Arktide, i kdybychom snizili obsah CO2 v atmosfere na nejakych 350 ppm (coz byla sveho casu hranice povazovana za udrzitelnou), tak ten led se zase znovu neobjevi kvuli zpetnym vazbam. V podstate bychom museli snizit CO2 vice nez na predindustrialni uroven (270 ppm), aby byla nadeje znovu vytvorit ten led. Jinak receno, nezname zadny rychly zpusob, jak zemi ochladit, pokud se jeji teplota jiz zvysila. Takze to, o cem se rozhodne behem pristich 12 let, bude, jakou Zemi zanechame mnoha pristim generacim. Uz 3 stupne otepleni znamena podstatnou zmenu toho, co se stane, pravdepodobne - behem par staleti - roztani Gronskeho ledovce (a zvyseni hladiny oceanu o 7 metru). Tzn. ze mnoho mest na pobrezi (a s tim spojene infrastruktury a kultury) bude v podstate pro pristi generace ztraceno. Ovsem aktualnejsi otazka je, jak to vydrzi zemedelstvi. Stres na ekosystemy bude samozrejme mnohem vetsi nez je dnes pri nejakem tom 1 stupni. Uz dnes pri tom jednom stupni dochazi k masovemu vymirani druhu (na cemz se podle studii podili oteplovani zhruba z poloviny). Je sice teoreticky mozne, ze se nejak podari problem zemedelstvi vyresit technologicky, ale popravde receno si to nedovedu moc predstavit behem toho vseho chaosu spojeneho s nasledky v blizke dobe. Takze 3 stupne ohrozuji civilizaci, jak ji zname dnes - hlavni diky vyssi migraci a valkam. Shrnuto, to co se deje je nezodpovedna prokrastinace, ktera se generacim (tj. treba tvym detem nebo vnoucatum) jeste v tomto stoleti vymsti, protoze budou muset resit najednou a ve stresu daleko vic problemu, kterym by bylo mozne predejit (jak uz to u prokrastinace byva).
Jinak receno, nezname zadny rychly zpusob, jak zemi ochladit, pokud se jeji teplota jiz zvysila.
Nějak nemám dojem, že by průměrné zvednutí teploty o 3C by mělo lidstvo vyhubit.Protoze ty 3 stupne jsou globalni prumer. Do toho se pocita i ocean. Realne pak musis pocitat 2x vic na pevnine a jeste znova 2x vic v extremech. Ta hrozba neni ani tak v tom, ze se v tom vubec neda zit. Spis je to o tech extremech. Prijde extrem, populace se zkrouhne a oslabi. No a pokud budou prichazet dostatecne casto, tak casem vyhyne. Technologie se to tyka taky. Ta nova tovarna co jsi postavil na pobrezi? Tak prisel tajfun a uz tam neni. Ono i jenom neco znovu postavit vyzaduje cement, ktery pomerne znacne prispiva k emisim.
Porad se k nejakemu vyhubeni neblizime ani omylem.Potiz je v tom, ze se vzdalime od reseni problemu. Takze budeme pravdepodobne tim spis dal vyuzivat fosilnich paliv a situaci jeste zhorsovat (to je v zasade ta nase "lepsi organizace zemedelstvi"). A tim jeste vic riskujeme vymreni. Jak napsal uz David, globalni oteplovani je "threat multiplier". Ale i kdyby lidstvo technicky vzato nevymrelo, ale jenom nejak prezivalo, ja bych i jen zanik moderni civilizace povazoval za znacnou (predevsim kulturni) ztratu. Nevim, jestli mame i u nas podobnou zpravu, ale muzes se podivat, co to podle odborniku znamena pro vyspelou ekonomiku.
Je to hloupost, nebylo tepleji, mas to i na te wiki
Hloupost to neni, globálně asi nebyla teplota vyšší, ale v různých částech světa být mohla. Tím jsem myslel třeba nás, střední Evropu. Podle některých zdrojů to mohlo být tepleji až skoro o dva stupně. Tomu dosvědčuje třeba i to, že se u nás hojně pěstovalo víno skoro na celym území.
Že roste teplota bez zásadního přičinění člověka je tudíž co? Nepopiratelné, zjevné, jasné a nepřehlédnutelné. A vo tom to je.
Že roste teplota bez zásadního přičinění člověka je tudíž co? Nepopiratelné, zjevné, jasné a nepřehlédnutelné. A vo tom to je.Vo tom to právě vůbec není. Tady přece nikdo (pokud vim) nenapsal, se ručička teploměru bez sebemenšího zásahu člověka ani nehne. Už to píšu asi potřetí, že jde o rozsáhlost a rychlost té změny. To středověké oteplení není ani jedno z toho.
Je to hloupost, nebylo tepleji, mas to i na te wiki. Jednak je dnes tepleji a za druhe, slo jen o lokalni jev. (V 80. letech jsme jeste nemeli takrka zadny obrazek o zmenach teploty na vsech mistech planety, to se zacalo delat az v 90. let, kdy s tim jako jeden z prvnich prisel - prostrednictvim proxy dat - Michael Mann se svym "hokejkovym grafem".)Zaprve, hajit globalni oteplovani prokazanym podvodem je, ehm, naivni? Zadruhe, to, ze jsme do 90. let neznali globalni teploty, proste neni pravda. Meri se globalne od zacatku kosmickeho veku, cca 1960. Jak NASA tak rusove, je to kriticky dulezite pro kalibraci IR sensoru satelitu...zatreti, neprijde Vam trochu "podezdrele", ze v poslednich 10-15 letech NASA reviduje a "opravuje" svoje vlastni historicka data, ktera objektivne namerili nejlepsi vedci sve doby? A ze kazda z tech oprav a revizi NAMERENYCH satelitnich teplot ze 70 a 80 let minuleho stoleti je posune vzdy JEN jednim smerem? Dolu, aby dnesni data sedela na alarmisticke modely oteplovacich veleknezi? Ale nechme toho, ja nechci zpochybnovat nekomu nabozenstvi... Tahle debata preci mela byt o rozdavani vypujcenych penez lidem, kteri je nepotrebuji...
to, ze jsme do 90. let neznali globalni teploty, proste neni pravda. Meri se globalne od zacatku kosmickeho veku, cca 1960.On myslel globální teploty v minulosti (a to třeba dost dávné), vztahuje se to k tomu evropskému středověkému optimu. (Proto taky zmiňuje proxy - na měření aktuálních teplot nepotřebuješ proxy.)
zatreti, neprijde Vam trochu "podezdrele", ze v poslednich 10-15 letech NASA reviduje a "opravuje" svoje vlastni historicka data, ktera objektivne namerili nejlepsi vedci sve doby?Jo, to je extrémně podezřelé. Když nejlepší vědci své doby něco naměří, tak se to vytesá do kamene a už se to nesmí nikdy revidovat a ptát se, jestli to bylo měřeno správně. Tak totiž věda funguje. Takže např. dnes víme, že hmotnost Pluta je zhruba srovnatelná se Zemí (údaj z 30. let) a nesnažíme se tento údaj nějak pokoutně změnit.
Takže např. dnes víme, že hmotnost Pluta je zhruba srovnatelná se Zemí (údaj z 30. let) a nesnažíme se tento údaj nějak pokoutně změnit.Je zatraceny rozdil tvrdit, ze jsme v roce 1930 zmerili hmotnost XY tun, a v roce 2019 jsme jinym satelitem s jinym instrumentem zmerili (snad) presnejsi hodnotu XZ tun, nebo lhat, ze jsme XY namerili uz roce 1930, prestoze orig. zaznamy mereni a vypoctu z te doby ukazuji, ze to bylo XY...a dvakrat nepoctivejsi je to u veliciny, ktera je promenliva, tedy teplota, ne hmotnost, a navic u ni studujeme casove rady a jejich vyvoj...ale kdo by nechtel granty a slavu, ze?
proc nekdo citi potrebu je revidovat smerem dolu...?Na to se neptej mě, tys přišel s tím, že došlo k falšování dat, takže je na tobě jednak podložit, že k tomu došlo, případně vysvětlit, k čemu to má být dobré.
a kdyz svuj pripad eskaloval az k soudu, kde protistranu obvinil z pomluvy, tak tam prohral (a byl tedy soudem oznacen za podvodnika)Co je tohle zase za střevně-myšlenkový pochod? Pokud někdo někoho soudně napadne za pomluvu a následně prohraje, tak to neznamená (nutně), že ta původní pomluva byla pravdivá, ale (v tomto případě) pouze to, že rozhodnutí ve prospěch pomluveného by bylo v rozporu se svobodou slova. Ie. máš svobodu lidi pomlouvat (do určité míry). Pokud vim, ten člověk soudem zdaleka za podvodníka označen nebyl. Ti blogeři dokonce sami v případu řekli, že používali 'přehnané vyjadřování'.
navrhuji experimenty, kterymi by sami kriticky vyvratili svou hypotezuAha, uz ti zacinam rozumet. Navrhujes provest experiment, kterym vyvratime hypotezu, ze globalni oteplovani je hrozbou pro lidstvo. OK.
Naopak, kdyz 13ti leta mentalne nemocna divka porada vlny celosvetovych demonstraci, kde se krici, ze foton je vlna, kterou je nutno zastavit, i kdyby to melo stat cokoliv, a kdo nesouhlasi je nepritel planety, je to vira, ne veda.Závěry klimatologické vědy nemají s 13 letou demonstrace pořádající dívkou vůbec nic společného. Neomezenou moc ani peníze tady nikdo nikomu dát nechce. Co tam máš dál, veleknězi?
Pravděpodobně ale nešlo o globální jev.
A co bys řekl tomu, že ve středověku bylo výrazněji tepleji než teď.Tomu bych řekl akorát to, že tepleji nebylo, jak už poznamenali ostatní. To bys měl spíš zmínit dobu někdy koem 5000 přnl., kdy měli taky celkem vyšší teploty - tady to je v komixové formě - nicméně všimni si, že tehdy ten vzestup teplot trval tisíce let, ne 50.
Čiže nějaké výkřiky o tom, že lidstvo zanikne už asi za 12 letTo je trochu přehnané. Ty výkřiky jsou spíš o tom, že tady existuje celkem vážný problém, potenciálně dost vážný, a že by bylo fajn ho řešit, nejlépe dříve než někdy za 12 let...
Aspoň 30 % populácie potrebuje mať nad sebou bičNo, a tady to je cerne na bilem, ten rozdil. Ty veris v paternalistickou (autoritarskou) spolecnost, ktera by mela drzet nad 30% lidi bic, a ja zase ne. Ja chci lidem dat svobodu se rozhodnout, jak chteji nalozit se svym zivotem.
Vedle zase píšeš, že lidé chybují a ty jim nechceš dát tu svobodu, aby neudělali chybu. (řeč byla o tom, že by si mohli sami vybrat, kdy si vezmou rok volna)
ty jim nechceš dát tu svobodu, aby neudělali chybuNic takoveho jsem nerekl. Chci dat lidem svobodu udelat chybu, narozdil od lidi, kteri nechteji socialni system vubec. (Stejne funguje i omezene ruceni, mimochodem, stejny princip.) Ale minimalizovat riziko dusledku lidske chyby neni paternalismus. (Paternalismus je lidem urcovat, co smi a nesmi.) Klidne svuj navrh prosazuj, ja si myslim, ze UBI je lepsi.
Nic takoveho jsem nerekl. Chci dat lidem svobodu udelat chybu
Doslova tam píšeš:
Prijde mi, ze by to pak tim spis hodne lidi utratilo za zivot v luxusu, ktery si normalne (po zbytek zivota, ergo nikdy) uz nebudou moci dovolit. … Rovnost sanci ve spolecnosti lze implementovat ruzne. Ja mam radeji implementace, ktere davaji lidem mnoho malych sanci, nez jednu nebo par velkych (uz proto, ze lide jsou chybujici).
Takže 1) lidem nevěříš, že by ten rok placeného volna využili nějak smysluplně a chceš jim zabránit, aby ho využili „chybně“ a 2) Peníze jim chceš dávkovat po malých částkách celý život.
Ano, někteří lidé například dostávali výplatu každý týden (po malých částkách) místo aby ji dostali klasicky jednou za měsíc (větší balík), protože se u nich předpokládalo, že kdyby dostali velký balík najednou, tak to utratí hned na začátku měsíce a pak nebudou mít nic. Ale to je přesně ten paternalistický přístup, který lidem nevěří, považuje je za nesvéprávné a snaží se jim zabránit v tom, aby udělali chybu.
Jen pro pořádek: já ten systém neprosazuji – mluvím o něm jen jako o alternativě, k tomu tvému UBI, která by dávala aspoň nějaký smysl.
Jenže UBI žádné riziko nepokrývá – nestačí na to, aby ses uživil. Musel by sis tedy tu částku dávat bokem a spořit si na období, kdy si budeš chtít vzít dobrovolně volno, nebo budeš nedobrovolně bez práce. Ovšem protože by si každý musel takto spořit sám za sebe, tak tam chybí princip pojištění, který spočívá v tom, že riziko nastává jen s určitou pravděpodobností, a proto se lidé dohodnou, že budou platit všichni malou částku a tomu, kdo měl smůlu a riziko na něj vyšlo, přispějí ze společného. Srovnej si to se současným sociálním systémem – tam ten princip pojištění je1 a pokud máš smůlu a tvůj obor jde do háje a ty přijdeš o práci, tak ti lidi z jiných oborů skrze ten systém pomůžou.
V úvaze můžeme pokračovat dále: když je UBI takto nefunkční, tak se dá čekat, že si lidé vytvoří nějakou nadstavbu nad tím, nějakou vzájemnou pojišťovnu, která bude fungovat tak, že lidé do ní přesměrují svoje UBI dávky (spoustu malých částek) a když bude mít někdo problémy (např. přijde o práci), tak mu ta pojišťovna bude platit (cílená podmíněná větší částka). Ve výsledku se to dost blíží současnému stavu, akorát je to svým způsobem méně sociální/levicové v tom, že vstoupit do takového pojištění je dobrovolné. Takže lidé (zejména ti v rizikových a nízkopříjmových skupinách) jsou vystaveni tlaku to risknout, do žádného pojištění nejít a spokojit se s menší mzdou, kterou jim nabízí zaměstnavatel, protože k ní připočtou i UBI, které taky projí, a s tím už dokáží vyjít.
Další námitky (např. to zpomalování/zadírání systému a odchod lidí k šedé ekonomice a neplacení daní) jsou samozřejmě stále platné.
[1] byť tedy pokroucený tím, že lidé nepřispívají podle své rizikovosti, ale podle svého příjmu
Ta základní otázka zní: opravdu tím chozením do práce vytváří hodnoty? Já už jsem rozhodně potkal pár lidí, u kterých byla hodnota jejich práce jednoznačně negativní. A to jsem v tomhle hodně tolerantní, až sluníčkový
Ale dát jim UBI znamená na věc úplně rezignovat. Místo aby ses snažil řešit problém a k té práci je motivovat nebo donutit1, tak jim dáš peníze za to, že nebudou raději dělat nic. Tohle je zhoubné uvažování, které rozloží celou společnost.
Mimochodem, víš jak se říká, že když vypadne proud, lidi se nudí a mají sex? Tak tady by se dělo něco podobného – ti nejlínější by žili z UBI a protože by se doma nudili, tak by se pravděpodobně rozmnožovali. Kam by to během pár desetiletí dospělo, ať si představí každý sám…
[1] z pozice zaměstnavatele – když už ten člověk uzavřel pracovní smlouvu, tak ať pracuje – snad ještě není politicky nekorektní po něm tohle chtít
To je snad na jejich posouzení, když je platí ze svého, ne?
Na to by ti ale David měl odepsat, že třeba takové děti kuřáků budou mít statisticky větší tendenci kouřit a děti vysokoškoláků větší tendenci jít na vysokou… a proti tomu on se snaží bojovat. V případě UBI to ale poněkud naráží.
V případě dávek je alespoň nějaká snaha dostat ty lidi zpátky do normálního života (který v tomto smyslu spočívá v tom, že nejenom spotřebovávám, ale i vytvářím nějaké hodnoty)
ti nejlínější by žili z UBI a protože by se doma nudili, tak by se pravděpodobně rozmnožovali
Představa, že si někdo pořídí děti proto, že je líný, mi připadá docela úsměvná.
Představa, že si někdo pořídí děti proto, že je líný, mi připadá docela úsměvná.Kdyz to reknes takhle, zni to naprosto absurdne, presto tomu dost lidi veri. Lidi jsou proste legracni v tom cemu veri.
Aspoň 30 % populácie potrebuje mať nad sebou bič, a nepodmienený príjem by:
V některých zemích se to blíží 100 %. Diktatura je sice špatná, ale po jejím odstranění se jejich situace ještě zhoršila.
Věřím, že tohle se dá naučit a že národ se k té svobodě (a odpovědnosti) postupně po generacích dopracuje. My jsme ušli velký kus cesty, jsme na tom v tomhle směru celkem dobře. A proto si právě myslím, že je potřeba tu svobodu prohlubovat a ne ji lidem brát (protože pak začnou zase zaostávat a vytvářet si závislost na paternalistickém státu). Jak se píše v naší deklaraci nezávislosti z roku 1918:
věříme ve svobodu - a ve svobodu vždy větší a větší
A ta svoboda by měla být jak ekonomická, tak osobní.
Aspoň 30 % populácie potrebuje mať nad sebou bič, a nepodmienený príjem byV některých zemích se to blíží 100 %. Diktatura je sice špatná, ale po jejím odstranění se jejich situace ještě zhoršila.
To jsem někde slyšel…
A ty to rozporuješ? Ona i taková ruská společnost nebo čínská společnost jsou postavené jinak, než ta naše. Prostě ne všichni obyvatelé planety Země pocházejí z liberálního Československa a sdílejí stejný pohled na svět jako mi. Se s tím smiř.
Četl jsi to celé, včetně toho „Věřím, že tohle se dá naučit…“ ?
Rozporuješ, že lidská kultura/společnost/národ se v čase vyvíjí? Je naše dnešní společnost stejná jako za první republiky, Karla IV., Jana Husa, praotce Čecha atd.?
Pokud ne, tak chceš tvrdit, že všechny kultury žijící na planetě jsou naprosto přesně synchronizované a nachází se ve stejné fázi?
A když řekneme, že jsou budižkničemové, na které se musí vzděláním, osvětou a dalšími podobnými mechanismy, tak je to pořád špatně?Z meho pohledu treba ano, i to je paternalismus. To je takova "vznesenejsi" varianta tehoz, takova kterou napise treba nejaky liberal do Respektu. Z meho pohledu maji lide mit svobodu rozhodovat o svem zivote v rovine jak politicke (proto jsem pro primou demokracii) tak i ekonomicke (proto jsem pro UBI nebo jeho alternativu). To ovsem neznamena, ze nemuzeme mit dalsi instituce, ktere lidem tuto pomoc (treba i bezplatne) poskytuji - naopak! Ale musi jit o jejich svobodnou volbu, zda toho chteji vyuzit. Ani to neznamena, ze se tak musime chovat ke vsem lidskym bytostem. U deti napriklad paternalismus ma smysl behem jejich vychovy.
Z meho pohledu treba ano, i to je paternalismus. To je takova "vznesenejsi" varianta tehoz, takova kterou napise treba nejaky liberal do Respektu. Z meho pohledu maji lide mit svobodu rozhodovat o svem zivote v rovine jak politicke (proto jsem pro primou demokracii) tak i ekonomicke (proto jsem pro UBI nebo jeho alternativu). To ovsem neznamena, ze nemuzeme mit dalsi instituce, ktere lidem tuto pomoc (treba i bezplatne) poskytuji - naopak! Ale musi jit o jejich svobodnou volbu, zda toho chteji vyuzit.Můj problém s tímhle je, že ideologie je na prvním místě a praktické otázky až na druhém, nebo se dokonce úplně odignorují. To je důvod, proč jsem vymezen proti oběma 'pravolevým' stranám téhle diskuse - je tam ten sdílenej problém, že se zastánci chovají jako ten manažer v tomhle komentáři. Když se ukáže, že absence paternalismu v praxi nefunguje (např. z důvodu špatné udržitelnosti), pak můžeš stokrát opakovat, že paternalismus je nakceptovatelný, ale nebude to tobě ani nikomu dalšímu nic platné a nikomu to nepomůže. (Btw. něco podobného platí i o svobodě volného trhu.) Ještě k tomu paternalismu: Přijde mi, že si ho s davkolem propojujete se sociální hierarchií. Přitom ale paternalismus - respektive, lépe řečeno, nějaká společenská smlouva - hierarchii nevyžaduje. Nejsem antropolog, ale AFAIK hierarchie je relativně nová věc, zatímco společenská smlouva je násobně starší a kulturně mnohem více univerzální. Ta míra, do jaké jsme schopni ten paternalismus minimalizovat, je IMO daná z velké části praktickými orázkami spíš než ideologií. Pokud zjistíme, že jej schopní minimalizovat jsme, tak fajn. Osobně bych očekával, že např. důvodu těch ekologických problémů se ale aktuálně bude muset spíš zvýšit.
Osobně bych očekával, že např. důvodu těch ekologických problémů se ale aktuálně bude muset spíš zvýšit.To mas asi bohuzel pravdu. Me osobne to nijak netesi, radsi bych, kdyby to opravdu vyresil "trh", bohuzel se tomu brani a prokrastinuje, takze to bude muset opravdu rozseknout "stat". (Uvozovky jsou tam proto, protoze za obema stoji konkretni skupiny lidi.)
No, jak uz jsem psal, dokazu si predstavit UBI ve forme urciteho %HDP
Ano, to už tu píšeš poněkolikáté. Jen mi stále není jasné, co bys jako politik dělal ve chvíli, kdy ti začne klesat HDP a lidi z toho UBI nevyžijí. Necháš je pochcípat hlady? Zvedneš ještě víc daně a začneš vedle UBI vyplácet cílené a podmíněné sociální dávky? Místo zvednutí daní zrušíš UBI? Budeš doufat, že si lidi nějak pomohou sami mezi sebou?
Ta míra, do jaké jsme schopni ten paternalismus minimalizovat, je IMO daná z velké části praktickými orázkami spíš než ideologií. Pokud zjistíme, že jej schopní minimalizovat jsme, tak fajn. Osobně bych očekával, že např. důvodu těch ekologických problémů se ale aktuálně bude muset spíš zvýšit.
Konkrétně asi myslíš nudge theory.
V některých zemích se to blíží 100 %. Diktatura je sice špatná, ale po jejím odstranění se jejich situace ještě zhoršila.A ty mas chucpe rikat ostatnim, ze jsou paternaliste? Diskuse s tebou nema smysl, na to pokrytectvi aby si clovek vzal bagr. Jeste jsem to bral, kdyz jsi byl libertarian. Hezka chlapecka fantazie, jako ma Bherzet, dobre, da se to prijmout. Ale jak jsi zestarl, v co se to zvrhlo je nechutnost. Bohuzel je to ovsem u lidi tveho typu dost bezne.
Zatím se to řeší vytvářením umělé zaměstnanosti, kdy stále roste počet lidí, kteří jsou sice zaměstnaní, ale k HDP (vzletně řečeno "produkci hodnot") nepřispívají, jenže takový model "hladových zdí" také nepůjde udržovat neomezeně dlouho.Nepřijde mi, že by se něco takového úmyslně dělalo. Ono se to sice do nějaké míry fakticky děje (úředníci nahraditelní softwarem), ale neřekl bych, že je to dělané schválně za účelem zvýšení zaměstnanosti.
Ale jsem přesvědčen, že při zachování současného trendu je jen otázka času, kdy nějaké takové řešení bude nutností.Větší nutností bude získávat kvalifikaci. Dá se očekávat zkrácení pracovního týdne. Ale nemyslím si, že by bylo udržitelné, aby půlka práceschopných pracovala a druhá půlka si doma válela šunky z peněz pracujících.
Nepřijde mi, že by se něco takového úmyslně dělalo. Ono se to sice do nějaké míry fakticky děje (úředníci nahraditelní softwarem), ale neřekl bych, že je to dělané schválně za účelem zvýšení zaměstnanosti.
Spíš bych to řekl obráceně: ten problém stále rostoucí umělé a neproduktivní zaměstnanosti narůstá tak nějak samovolně, ale právě obava z nezaměstnanosti ("co s nimi") odrazuje politiky od toho, aby se s tím pokusili něco dělat.
Větší nutností bude získávat kvalifikaci.
V tom minulém komentáři jsem to trochu zjednodušil. Ten pokles poptávky po pracovní síle se týká spíš práce, která vyžaduje určitou, ale ne příliš vysokou míru kvalifiace. Nabídka úplně nekvalifikované práce je pořád a IMHO to tak bude i dál, aspoň v dohledné době.
Postoj "tak se budou muset všichni víc učit" podle mne ignoruje skutečnost, že procento lidí schopných dosáhnout určité úrovně vzdělání je omezené a s časem nijak zásadně neroste, nebo aspoň ne tak rychle, jak by bylo potřeba. Je to stejné jako s těmi snahami zvýšit "procento vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva": ano, papírově se to povedlo, ale jen za cenu snížení nároků na to, aby člověk VŠ vystudoval. (Totéž platí třeba o maturitě.)
Ale nemyslím si, že by bylo udržitelné, aby půlka práceschopných pracovala a druhá půlka si doma válela šunky z peněz pracujících.
Stejně tak bylo kdysi nemyslitelné, že by vůbec někdo dostával peníze "za nic", ať už podporu v nezaměstnanosti nebo jiné sociální dávky. To je prostě vývoj společnosti, ukázalo se, že i pro ty s vyšším příjmem je z globálního pohledu žádoucí udržet sociální smír i za cenu toho, že něco obětují ze své představy "spravedlnosti", než aby riskovali globální nepokoje, na které nakonec doplatí i oni.
Samozřejmě to není změna, která by se dala udělat střihem ze dne na den, proto to také vidím spíš na destiletí a postupnou transformaci, stejně jako přechod od brutálního kapitalismu a "trhu bez přívlastků" k současnému systému (řekněme západoevropskému) nebyl rychlý ani jednoduchý.
Zkuste se na to dívat spíš obráceně. Tedy na model, kdy má sice každý zaručený nějaký základní příjem, ale ten stačí jen na to, aby se uživil, rozhodně si nebude moci vyskakovat. Takže komu to nestačí - a těch bude hodně - bude motivován si nějak přivydělat, ale bude na něm, jak moc. Tím by se např. řešil i problém s minimální mzdou, která je dnes na jedné straně podle (některých) zaměstnavatelů příliš vysoká a likvidační a na druhé straně není dost vysoká na to, aby lidi motivovala si nějakou špatně placenou práci najít místo toho, aby raději zůstali na podpoře.
ten problém stále rostoucí umělé a neproduktivní zaměstnanosti narůstá tak nějak samovolně,to se muze na prvni pohled zdat, ze se to deje samovolne, ale to je jenom proto, ze ten narust je pozvolny a zadna vlada nebo organizace ci strana nereknou 'od zitrka zvysujeme neproduktivni zamestnanost'. Samozrejme je ten pojem samovolnost problematicky
odrazuje politiky od toho, aby se s tím pokusili něco dělatale oni s tim prave neco 'delaji'. V Nemecku mame pro ty nezamestnane tzv. Agenturu prace a to je 'firma', ktera ma 100.000 zamestnancu a pracuje s obratem 50 Mld. Euro. Je to vpodstate 12. nejvetsi firma v Nemecku. Takhle se vytvari ta 'zamestnanost'
Ten pokles poptávky po pracovní síle se týká spíš práce, která vyžaduje určitou, ale ne příliš vysokou míru kvalifiace.Rad bych predem uvedl, ze s tim, co jste zde uvedl souhlasim. K tem typum prace (kvalifikovana, ...) bych jen rad upresnil, ze v soucasnosti panuje u lidi, ktrei se touto problematikou zabyvaji (jak jsem se tedy informoval) nazor, ze prace, ktere vyzaduji minimum kvalifikace zustanou (nevyplati se je automatitovat) ale masivni ubytech nastane 'pry' u profesi jako danovy poradce, pravnik a pod. Sam se v te oblasti nepohybuji, ale napr. velke pravnicke kancelare v Americe pry zacinaji ve velkem vyuzivat to pravnicke software od IBM pro dohledavani tech precedencnich pripadu a ze to pry zadny pravnik dnes uz nedokaze tak dobre jak ten computer.
ale oni s tim prave neco 'delaji'. V Nemecku mame pro ty nezamestnane tzv. Agenturu prace a to je 'firma', ktera ma 100.000 zamestnancu a pracuje s obratem 50 Mld. Euro. Je to vpodstate 12. nejvetsi firma v Nemecku. Takhle se vytvari ta 'zamestnanost'
Tím "něco s tím dělat" jsem myslel spíš snahu o omezení toho problému. Třeba aspoň tím, že by se redukoval počet úředníků, kteří nejen že společnosti neprospívají, ale jejich pracovní je naopak přidělávat práci a komplikovat život ostatním.
prace, ktere vyzaduji minimum kvalifikace zustanou (nevyplati se je automatitovat) ale masivni ubytech nastane 'pry' u profesi jako danovy poradce, pravnik a pod.
Vezměte si jako příklad třeba prodavače. Před 30 lety prodavač(ka) měl(a) přehled o zboží a o cenách (které ovšem byly relativně stálé a univerzální, takže to šlo). Dnes se to v samoobsluze redukuje na mávání zbožím před scannerem a zavooláním vedoucí, když je problém. Na to nepotřebujete žádnou kvalifikaci, stačí odhadem dvacetiminutové zaškolení. A postupně přicházejí systémy jako Scan&Go, kde není potřeba ani to. Nakonec ani těch nekvalifikovaných míst nebude potřeba tolik jako dřív, jinak by se do té technologie nevyplatilo investovat.
Zatím se to řeší vytvářením umělé zaměstnanostiTo myslis rust poctu statnich zamestnancu? Ted se resi spis opacny problem, nedostatek pracovni sily.
Nastavit parametry tak, aby to fungovalo a aby výsledkem nebyl jen inflační skokInflacni skok nastane pouze v okanziku kdy se to bude financovat na dluh. Ja to chapu jenom jako zmenu parametru socialniho systemu, podmnozina obcanu bude odvadet statu vic a vsichni ostatni budou dostavat od statu o tu samou castku vic.
To myslis rust poctu statnich zamestnancu?
Například. Tragédie této formy "hladové zdi" je mimo jiné v tom, že přebujelý byrokratický aparát způsobuje, že i soukromé firmy (a živnostníci) musejí vynakládat člověkohodiny a u větších i celé úvazky na práci, která by při menší míře byrokracie nebyla vůbec potřeba.
Ted se resi spis opacny problem, nedostatek pracovni sily.
To je právě to, o čem jsem psal: nedostatek kvalifikované pracovní síly. Jen pro pořádek bych upřesnil, že nemám na mysli zdaleka jen pozice v IT a podobných oborech; týká se to třeba i těch manuálních profesí, kde jsou potřeba nějaké netriviální schopnosti a/nebo zkušenosti. Jenže - a to je podstata toho problému - tohle je poptávka, kterou těmi uměle zaměstnanými nepokryjete, ani kdyby byla vůle je propustit. Nemůžete vzít řadovou kancelářskou krysu z FÚ a poslat ji dělat programátora - a nebo instalatéra.
ale potřeba vyrovnat se s trendem, kdy kvůli novým technologiím roste poptávka po kvalifikované pracovní síleJojo, tlumocnici, pravnici, sama nekvalifikovana pracovni sila...
#beto2020
Blésmrt. Beto O’Rourke frequently voted for Republican legislation, analysis reveals.
ale překvapivě hodně se dá vyřešit kreativní interpretací pojmu "dělat něco užitečného"V tržní ekonomice je to jednoduché. Užitečné je to, za co je vám jiný ochoten zaplatit.
Užitečné je to, za co je vám jiný ochoten zaplatit.Takze Einsteinova teorie relativity neni uzitecna? Mel radsi zustat u sve profese patentoveho urednika?
Je bez rozporu, že "dělat profesora fyziky" užitočné je, a tak isto je zrejmé, že sa za to platí.
To si (a) nemyslí každý (viz intelektuální elity v diskusích na Novinkách) a (b) Einstein byl toho času úředník na patentovém úřadě – nějak mi to připomíná Kafku, který byl pro změnu úředník v pojišťovně a explicitně hovořil o psaní jako práci a zaměstnání jako úřadě.
Ok, ale to je právě ta kreativní interpretace, dodatečně vytvořená aby to tak nějak sedělo. A že to sedí jen "tak nějak" a ne "úplně" lze demonstrovat krátkým rozhovorem s jakýkoliv samo-deklarovaným* "obyčejným člověkem" - dozvíme se že všichni ti úředníci, právníci, bankéři, politici, (někteří) vědci a "experti" vůbec, sociologové, novináři, poradci, "managoři", mileniáni a mnoho dalších nic užitečného nedělají a nikdy nedělali. Samozřejmě, možná jenom potřebujeme vychovat správného kapitalistického člověka, ale v tomto ohledu bych nebyl zrovna optimista. Zvlášť uvážím-li, že v dnešní politické atmosféře se tyto názory koncentrují na pravici! * Správný český výraz pro self-declared je asi samozvaný, bohužel ten má v dnešní době dost odlišný význam.ale překvapivě hodně se dá vyřešit kreativní interpretací pojmu "dělat něco užitečného"V tržní ekonomice je to jednoduché. Užitečné je to, za co je vám jiný ochoten zaplatit.
Reči o nejakej celospoločenskej užitočnosti majú vždy istý ideologický/náboženský aspekt...No jasně, a vo tom to je!
Největší překážku tomuto vidím ve stávajícím konzumním způsobu života - tohle mnohem lidem nedovolí vyjít s "málem", ale nutí je mít co nejvíce.
Neviděl bych to jako překážku, ale spíš jako důvod, proč ten systém automaticky nezkolabuje na tom, že by chtělo pracovat příliš málo lidí na to, aby pokryli náklady.
Jako očividnou nevýhodu vidím, že nikdo s UBI nebude chtít dělat "podřadnou" práci -proc by meli delat 'podradnou praci' jen lide s UBI?
Bez UBI jsou lidé, kterým nic jiného nezbývá, protože lepší práci neseženou a z něčeho žít musejí (a ne každý je dost asociální na to, aby obcházel systém a "pohodlně žil z dávek"). Pokud by měl každý zaručený příjem, ze kterého se dá nějak vyžít, bude motivace vzít takovou práci pochopitelně nižší.
Na druhou stranu, proč by měl princip nabídky a poptávky fungovat jen jedním směrem? Pokud je ta práce nutná a nikomu se ji nechce dělat, tak holt asi nezbyde než za ni nabídnout víc, i když třeba nevyžaduje žádnou kvalifikaci, jen je třeba z nějakého důvodu nepříjemná.
Napsal jsem do vyhledávače „ubi inflation“ a vypadl mi tenhle seznam článků – titulky:
…
Pokud je ta práce nutná a nikomu se ji nechce dělat, tak holt asi nezbyde než za ni nabídnout víc, i když třeba nevyžaduje žádnou kvalifikaci, jen je třeba z nějakého důvodu nepříjemná.To by bylo fajn. Nebo si počkáme, až přijdou davy nekvalifikovaných lidí z Blízkého a Středního Východu, kteří tu práci za minimální mzdu rádi udělají.
Pokud je ta práce nutná a nikomu se ji nechce dělat, tak holt asi nezbyde než za ni nabídnout víc,presne tak. Ja zazil dokonce tu dobu, kdy to tak fungovalo
obcházel systémVyprosuji si pouziti pojmy obchazeni systemu, naopak jedu zcela dle kazdeho patricneho paragrafu, narizeni a vyhlasky. Jednou jsem dokonce slecne na uradu prace do telefonu rekl "vsak klidne vydejte zamitave rozhodnuti, at vas muzu zalovat za nespravny uredni postup". Svete div se, ty dva mesice nezamestnanosti mi najednou nemela problem zaplatit.
Ve srovnání NIT a UBI je rozdíl v univerzálnosti toho druhého.
Co se „levičáků“ týče, záleží na tom, koho tím myslíš. Radikální levice je i k UBI skeptická, protože je to nástroj pro zachování mocenského statu quo (věřím, že kombinaci UBI a socialismu si dokážeš vyhledat – vyhledávačem).
základní příjem znamená, že oproti současnému stavu část občanů zbohatne a zbytek o stejnou částku zchudneTo ale neni nutne pravda. Zrovna jsem chtel v tomhle smyslu odepsat Gilhadovi, a mozna to jeste udelam. Strucne - ignoruje to zakladni menovou rovnici, kde take hraje roli rychlost obehu penez v ekonomice. Muze se docela dobre stat, ze se rychlost obehu penez odpovidajicim zpusobem zvysi a pak obe strany zbohatnou. To je proste nepochopeni toho, co jsou penize. Penize nereprezentuji celkovou ekonomickou produkci za nejaky casovy interval, jenom to, ze ta produkce by v budoucnu mela nastat. Ale neni dane, v jakem intervalu by k tomu melo dojit. (Ono je to asi trochu intuitivne divne, ze si prostrednictvim penez vlastne rozdelujeme bohatstvi v budoucnosti a nikoli to, ktere nutne uz existuje ted. A proto prerozdeleni penez neni nutne hra s nulovym souctem.) Pokud je nekdo neproduktivni, a presto dostane penize (treba od statu), ktere muze utratit, co se stane je to, ze musi nekomu ty penize nekomu dat (jelikoz je sam neproduktivni), a tim se podili na rozhodovani, co a kolik se bude vyrabet. Lide, kteri produktivni naopak jsou, ty penize musi eventualne dostat (jinak ti neproduktivni nedostanou nic). Vubec pritom nesejde na tom, jestli je dostali skrze lidi neproduktivni nebo produktivni. Jenze protoze ti neproduktivni musi ty penize dat nekomu produktivnimu, je to transakce, ktera bez UBI neprobehla, a tim se zvysuje rychlost obehu penez. Zavedeni UBI pravdepodobne zpusobi zmenu struktury poptavky a ta muze mit na ekonomiku ruzny dopad. Muze se stat, ze ekonomika naopak poroste, pokud se zvysi poptavka po vecech, ktere realna ekonomika muze vice produkovat. Stejne tak se muze stat, ze neporoste a dojde k inflaci, pokud uz neni dostatecna kapacita ekonomiky vyrabet veci, ktere se najednou pozaduji v dusledku UBI. Proto UBI ekonomicky nepredstavuje problem, protoze kdyby predstavoval problem, ekonomika by se dostala do potizi uz jen pri zmene poptavky.
(Ono je to asi trochu intuitivne divne, ze si prostrednictvim penez vlastne rozdelujeme bohatstvi v budoucnosti a nikoli to, ktere nutne uz existuje ted. A proto prerozdeleni penez neni nutne hra s nulovym souctem.)Tohle mi, ironicky, dost připomíná takové ty pravicové teorie, které počítají s nekonečným růstem.
dát je lidem co nepracujío lidech co 'nepracuji' je tu plno prispevku, nejen v tomto komentari. Ja jsem presvedcen, ze prvni krok k pochopeni problematiky by se mel vest pres precizni formulace. Kdyz lidove rikame, ze je nekdo bez prace, tak tim vlastne myslime obcany, kterym se nepodarilo uzavrit nejakou pracovni smlouvu (nejlepe na dobu neurcitou). My se nesmime bát toho poznani, ze kdyz nekdo uzavrel tu smlouvu, dochazi nekam na 8 hodin a svou cinosti tam eventuelne skodi, ze nekdo takovy spolecnost vlastne poskozuje. Neni to zadna hanba, nekoho takoveho neobdivovat. Na druhou stranu se musime naucit chapat, ze kdo nikam nechodi a tim take spolecnosti neskodi by mel byt odmenen.
My se nesmime bát toho poznani, ze kdyz nekdo uzavrel tu smlouvu, dochazi nekam na 8 hodin a svou cinosti tam eventuelne skodi, ze nekdo takovy spolecnost vlastne poskozuje. Neni to zadna hanba, nekoho takoveho neobdivovat. Na druhou stranu se musime naucit chapat, ze kdo nikam nechodi a tim take spolecnosti neskodi by mel byt odmenen.No jo, jenomže to je právě něco, co zní divně, nepřirozeně, nefér, a celkově na tom je určitě něco špatně. Nemám pravdu? A proto můžeme vidět tolik lidí (i tady), kteří prostě hledají ty důvody: co je na tom špatně? Kde je zakopán pes? Problém je v tom, že nedokážeme (a nechceme!) pořádně oddělit kulturní hodnoty od objektivní. Lidé nejsou racionální. Což je ovšem objektivně dobře, racionální lidé by (jakožto živočišný druh) zřejmě nefungovali.
O přínosu práce se hlasuje peněženkou.Tak to proste je!
Základní příjem bude dávat smysl v případě, kdy zlomek populace bude schopný vytvořit dostatečné bohatství pro celou společnost.
V zemědělství pracuje globálně 26 % populace, v Evropě řádově míň. Související problém je především distribuční.
Toho se nikdo z nás nejspíš nedožije už jen proto, že hranice toho, co je dostatečné bohatství, se neustále posouvá.
Vychází z předpokladu, že se posouvá jen jedním směrem – na planetě s omezenými zdroji. Ano, pokud některé zdroje dojdou, nemusí to nikdo přežít.
Lidská práce navíc jen tak nezmizí, jen se přesune víc do oblasti služeb. Komunikace s člověkem je příjemnější než komunikace se strojem a právě třeba ty obchody, které nyní nejvíce automatizují, protože na to mají dostatečný rozpočet, budou mezi prvními, které začnou naopak lidi zase zaměstnávat. (…) Automatizovaná bude každá jídelna, zatímco restaurace bude sázet na lidskou obsluhu.
To mi připomíná tu iniciativu „z havíře programátorem“. Akorát to má být „z havíře servírkou“. Úplně to vidím.
A za všechno tohle lidé jsou a budou ochotní zaplatit a budou to vnímat jako hodnotu.
Za předpokladu, že budou mít čím platit: odtud iniciativy jako UBI.
Crowdfunding a sponzorské dary řeší provoz Wikipedie, ba dokonce nejednoho svobodného softwaru. Lidé sponzorují a podporují své oblíbené hudebníky, tvůrce videí, autory komiksů a další.
Jakože charita je efektivnější a spravedlivější než státem koordinované programy. Jo počkat, ono si taky příspěvky na charitu jde odečíst z daní.
V zemědělství pracuje globálně 26 % populace, v Evropě řádově míň. Související problém je především distribuční.Mazej z toho internetu! Najist, napit a vic nic...
V zemědělství pracuje globálně 26 % populace, v Evropě řádově míň.Opravdu nevidím souvislost zemědělství a univerzálního základního příjmu, pokud jej nechceš vyplácet v naturáliích. Kdyby to tak bylo, odstranil jsi ještě to slovíčko „univerzální“ a přidal nějaké to přístřeší, ošacení a základní zdravotní péči, vida – shodneme se na pěkné sociální politice, která má navíc tu výhodu, že se do jisté míry může udržovat sama (beneficienti se zapojí do produkce úměrně svému věku a zdravotnímu stavu). Dříve se tomu říkalo chudobince.
Vychází z předpokladu, že se posouvá jen jedním směrem – na planetě s omezenými zdroji.Zmiňoval jsem služby, že. Víme, že služby mívají nejvyšší marže?
To mi připomíná tu iniciativu „z havíře programátorem“. Akorát to má být „z havíře servírkou“. Úplně to vidím.Havíř by si osvojil spíš řemeslo, nebo jeho výuku.
Za předpokladu, že budou mít čím platit: odtud iniciativy jako UBI.Iniciativy jako UBI pramení z touhy dostávat peníze bez práce. Některým práce smrdí dokonce tolik, že ocitují jednu větu a přehlédnou větu následující:
Budou pracovat a poskytovat služby jiným lidem, aby sami mohli tyto služby užívat.
Jakože charita je efektivnější a spravedlivější než státem koordinované programy.Crowdfunding není charita. Je to praxí zvalidovaný obchodní model, který staví na důvěře a férovém přístupu o něco víc než bylo dříve zvykem. Efektivní to docela je, protože lidé rozhodují o svých penězích. Náš stát není schopen vymýtit korupci, za adekvátní cenu pořizovat státní zakázky a nebo se rozumně postarat o postižené (pokud má sociální systém nějaký úkol, tak právě tento), tedy poskytovat služby, na které má mandát. Poprosil bych prvně vyřešit tyto problémy. Až budou vyřešené, tak bych ve vší náročnosti ještě prosil o to, aby tu třeba kurva fungovalo právní prostředí a takové detaily.
Náš stát není schopen vymýtit korupci, za adekvátní cenu pořizovat státní zakázky a nebo se rozumně postarat o postižené (pokud má sociální systém nějaký úkol, tak právě tento), tedy poskytovat služby, na které má mandát. Poprosil bych prvně vyřešit tyto problémy. Až budou vyřešené, tak bych ve vší náročnosti ještě prosil o to, aby tu třeba kurva fungovalo právní prostředí a takové detaily.
Pokud se ti zdá, že zdejší stát nefunguje, doporučuji udělat si výlet mimo turistické oblasti na Balkáně a nějaký čas tam strávit, ani to není moc daleko.
Crowdfunding není charita. Je to praxí zvalidovaný obchodní model, který staví na důvěře a férovém přístupu o něco víc než bylo dříve zvykem.
Takže charita. Nebo možná žebrání.
Iniciativy jako UBI pramení z touhy dostávat peníze bez práce.
Havíř by si osvojil spíš řemeslo, nebo jeho výuku.
Podmiňovací způsob je tam správně: zajímá mě proces toho osvojování – ve společnosti. Zavřou důl, tak pár set/tisíc havířů jde na úřad práce a tam hele: rekvalifikační kurz na uměleckého kováře. Jo a pak ten výtvor mají ještě propagovat na sociálních sítích a prodat. Že to nepozoruju…
Zmiňoval jsem služby, že. Víme, že služby mívají nejvyšší marže?
Zrovna servírka je hrozně populární, skvěle placené zaměstnání, o které se uchazeči jenom bijou.
Opravdu nevidím souvislost zemědělství a univerzálního základního příjmu
Bohdá hlady nepomřeme.
Pokud se ti zdá, že zdejší stát nefunguje, doporučuji udělat si výlet mimo turistické oblasti na Balkáně a nějaký čas tam strávit, ani to není moc daleko.Přeloženo: Pokud se ti zdá že X nefunguje, podívej se na Y, které nefunguje. X sice pořád fungovat nebude, ale možná tě to bude míň srát.
Tak třeba by sis vážil toho, že žiješ ve velmi bezpečném prostředí, kde máš téměř neustále pitnou/teplou vodu, elektřinu, téměř všude nějakou dopravní obslužnost, neotrávíš se při běžných činnostech atd. Relativně malé části populace se tu stává, že to mají o něco složitější, ale nedejbože aby s tím někdo chtěl něco dělat!To nějak nechápu. Vždyť přece nevíš, jak moc si toho kdo váží a neváží, ne? Třeba já jsem si jeden čas udělal určitou komparativní analýzu a četl jsem si co si o Čechách myslí cizinci. Nasbíral jsem desítky názorů a od té doby si myslím, že se tu máme docela dobře a spousta věcí funguje. Nic to ovšem nemění na faktu, že mě serou věci, které nefungují, a taky že těch věcí není málo. Třeba čekání dvě hodiny na řidičák je zpíčený bullshit. Jeden automat ve stylu alzaboxu by zastal lepší práci než padesát úředníků. Pošta stojí za kokot. České dráhy mají možná velmi velkou síť a jízdenky jsou skoro zadarmo, ale taky bych tam našel spoustu problémů. A takhle by se dalo pokračovat celý den.
To je docela pokrok od doby, kdy jsi tvrdil, že zdejší stát nefunguje.To si úplně nejsem jistý, jestli jsem někdy tvrdil. Většinou jsem si stěžoval na spoustu různých podaspektů, ala sociální systém, výběr daní a tak. Často jsem kritizoval míru, ale fakt si nevybavím, jestli jsem kdy tvrdil, že stát nefunguje. Jinak jo, až možná někteří nemají ten pocit, tak na základě zdejších diskuzí často měním názor, akorát to dělám až zpětně, když mám čas si nad tím popřemýšlet a zpětně pak nechodím a nepíšu „jo, změnil jsem názor“. Ostatně to beru jako jednu z největších zdejších výhod - že tu stále jsou lidi schopní argumentovat tak, že mi ten názor fakt změní.
Pokud se ti zdá, že zdejší stát nefunguje, doporučuji udělat si výlet mimo turistické oblasti na Balkáně a nějaký čas tam strávit, ani to není moc daleko.Nenapsal jsem, že nefunguje stát, ale že nefunguje právní prostředí. Pokud se na rozsudky v triviálních kauzách čeká běžně roky, policisté a úřednicí neumí nebo nechtějí řešit některé situace aj., tak to z mého hlediska nefunguje. Argumentovat tím, že jinde je situace ještě horší, je absurdní.
Takže charita. Nebo možná žebrání.Jo, jasně, prodávat svou práci nebo shánět financování pro větší projekt a naoplátku nabízet slevy na výsledné produkty je žebrání jako kráva.
https://www.theguardian.com/technology/2016/jun/22/silicon-valley-universal-basic-income-y-combinatorTohle to asi shrnuje celé:
UBI can, in some ways, be seen as welfare for capitalists. Now, more people can drive for Uber and work for TaskRabbit – at even lower wages! – because UBI subsidizes the meager paychecks earned by hustling for the sharing economy. The tech companies take home the profit and face even less pressure to pay a living wage to their non-employee employees.Budeme rozdávat peníze úplně každému, takže těm lidem, kteří se pro nás rozhodnou pracovat, budeme platit méně peněz! A to se vyplatí! PROFIT.
Podmiňovací způsob je tam správně: zajímá mě proces toho osvojování – ve společnosti. Zavřou důl, tak pár set/tisíc havířů jde na úřad práce a tam hele: rekvalifikační kurz na uměleckého kováře. Jo a pak ten výtvor mají ještě propagovat na sociálních sítích a prodat. Že to nepozoruju…Teď to nepozoruješ, když hrozí, že nebudou mít co žrát, až jim skončí podpora, ale když jim dáme UBI, tak se všechno vyřeší. Tak jednoduché to je, soudruzi, tak jednoduché! Kdybys uměl číst, tak by sis mimochodem všiml, že jsem mluvil o stavu, do kterého ekonomika dospěje, netvrdil jsem, že v něm už je. Fakt nechápu, proč by se ten horník teď učil na umělěckého kováře, když si může jít sednout za kasu nebo vlézt do kabiny kamionu/vozu MHD a vydělá si docela dobře.
Zrovna servírka je hrozně populární, skvěle placené zaměstnání, o které se uchazeči jenom bijou.Sežeň si někde brigádu a až si vyděláš trochu peněz, udělej si výlet do Prahy do nějaké dražší restaurace. Cestou zpátky na vlakáč můžeš prosit kolemjdoucí o drobné, což je v podstatě to, co tu děláš, odjeď do Horní dolní a tam si zajdi do nejbližší putiky na smažák. Pak sepiš výsledky experimentu a ještě jednou si přečti můj první komentář, kde jsem předvídal přibližně následující vývoj:
Bohdá hlady nepomřeme.Jj, budeš stát nad udřeným sedlákem „Oral jsi, oral?“ a když ti nebude chtít nic dát, tak ho zastřelíš a prostě si to vezmeš. Protože představa, že když 10 % lidí zvládá vyprodukovat dost potravin pro celou populaci, tak se budou hrnout do toho se s nimi podělit a nic z toho nemít, vede přesně na takové scénáře. Uvědomuješ si, že ti lidé neprodukují potraviny z dobré vůle, ale proto, že si chtějí mít čím utírat prdel, chtějí mít čím topit, čím svítit, chtějí mít doma televizi a večer se dívat na Ulici, kterou musí někdo natočit? A když se jim podaří něco ušetřit, tak si zajít na masáž, ať už lingamu, nebo něčeho jiného, nebo se třeba navečeřet v té snobské restauraci, kde se nechají obskakovat a poslouchat mini-přednášky o tom, co to mají na talíři.
Ignoruji nesmysly a posouvání branek, ale jsem rád, že si konečně někdo všiml pasáže
UBI can, in some ways, be seen as welfare for capitalists. Now, more people can drive for Uber and work for TaskRabbit – at even lower wages! – because UBI subsidizes the meager paychecks earned by hustling for the sharing economy. The tech companies take home the profit and face even less pressure to pay a living wage to their non-employee employees.
Už alespoň jednou jsem napsal:
Co se „levičáků“ týče, záleží na tom, koho tím myslíš. Radikální levice je i k UBI skeptická, protože je to nástroj pro zachování mocenského statu quo (věřím, že kombinaci UBI a socialismu si dokážeš vyhledat – vyhledávačem).
Uvedený způsob použití se podobá případu Walmartu, ale to je především důvod něco dělat s takovými zaměstnavateli.
Worse is when economics is debated like metaphysics, as if the reality of a system is merely a bad example of the ideal. Communism in theory is an egalitarian utopia. Actually existing communism meant ecological devastation, government spying, crappy cars and gulags. Capitalism in theory is rocket ships, nanomedicine, and Bono saving Africa. Actually existing capitalism means Walmart jobs, McMansions, people living in the sewers under Las Vegas, Ryan Seacrest … plus – ecological devastation, government spying, crappy public transportation and for-profit prisons. Our options for change range from basically what we have plus a little more Hayek, to what we have plus a little more Keynes. Why?—Benjamin H. Bratton Mimochodem, anarchokolektivisté, anarchokomunisté a další se cítí být vynecháni z debaty, stejně jako radikální neoreakcionáři.
jde proti základním kulturním* hodnotámmas samozrejme pravdu. Nase evropska a severoamericka spolecnost byla poslednich 400 let formovana tak, ze pojem prace se stal jednim z centralnich pojmu naseho mysleni a naseho svetonazoru. Tam u vas, ve Freiburgu (Badensko) jsou lide jeste jakz takz normalni co se vztahu k praci tyce, ale u nas, v tom pietistickem Wuerttembersku je temer vylouceno, aby nekym, kdo 'nepracuje' nebylo pohrdano. Protestantismus v nas vseobecne a zejmena jeho radikalni formy - kalvinismus a pietismus (pietiste veri, ze svou zboznost muze prokazat clovek vuci Bohu jedine kazdodenni tvrdou praci
se bude jednat o proces pomalý, mezigenerační.ale my uz ten system v Nemecku (jinde je to urcite podobne) vlastne z velke casti mame.
25.0 mil. duchodcu 12.0 mil. skolou povinych a studentu 2.5 mil. nemocnych 2.5 mil. nezamestnanychTedy 50% populace ma jakysi prijem, za kterym nestoji nejaka pracovni smlouva. A k tomu pak prijdou ty pracovni smlouvy, kterych by se spolecnost klidne mohla vzdat, nebo jinak receno, kdyz takovi lide nic nedlaji, tak to nikdo nezjisti. U velkych firem se vi, ze kdyz neprijde do prace 25% lidi, tak vse jede dal bez problemu. V Nemecku je 5 mil lidi ve statni sprave a kazdy vi, ze by tu praci mohla zvladnout polovina. Pod carou je to uz dnes tak, ze 60% populace dostava jakysi zakladni prijem.
Zajímavé, to jsem ani nevěděl...jde proti základním kulturním* hodnotámTam u vas, ve Freiburgu (Badensko) jsou lide jeste jakz takz normalni co se vztahu k praci tyce, ale u nas, v tom pietistickem Wuerttembersku je temer vylouceno, aby nekym, kdo 'nepracuje' nebylo pohrdano.
V antice takove problemy nebyly, neni to tedy tak, ze by lide nejak tak 'geneticky' potrebovali 'praci' k zachovani druhu.Dokonce naopak, a antice (obzvláště té řecké) byla práce nehodná člověka. Ovšem do práce se nepočítalo válčení...
Nejenom - někde je to méně, ale všude v Evropě to bude dělat hodně velkou část populace. Nicméně, jedná se vesměs o lidi, kteří mají nějaký důvod proč pracovat nemohou. Takže jenom výjimky, pravidlo pořád platí...se bude jednat o proces pomalý, mezigenerační.ale my uz ten system v Nemecku (jinde je to urcite podobne) vlastne z velke casti mame. ... Pod carou je to uz dnes tak, ze 60% populace dostava jakysi zakladni prijem.
„Minimální stát“ je toliko zástupný symbol.
Se státem se ve společnosti každý setkal a lidé mají tendenci přirozeně preferovat jednoduchost, protože jim připadá uchopitelnější či elegantnější. Kdo by nechtěl „minimální stát“?
Háček je v tom, že život v moderní společnosti je složitý. Lidé se specializují, dělají různé věci a přitom narážejí na různá úskalí – proto vytvářejí instituce, které jim pomohou se s úskalími vyrovnat. Vlastně jde o formu abstrakce, protože není v lidských silách specializovat se ve všem. Čím více specializace, tím více institucí je potřeba.
Jde o to, kdo ty instituce má řídit – která skupina lidí… je důležité, jaký je vztah této skupiny lidí ke všem ostatním lidem, kteří s příslušnou institucí přijdou do styku. To v praxi znamená, zda si lidé mohou vybrat, jak a kým má být instituce řízena, či nikoliv. To jest míra demokratičnosti.
Stát je kolekce institucí pro občany tohoto státu. V demokratickém státě se občané mohou podílet na řízení obsažených institucí. Na řízení institucí, které stát nepokrývá, se občané státu implicitně podílet nemohou.
Z pohledu občana otázka zní: proč bych měl důvěřovat institucím, se kterými přicházím do styku, ale na jejichž řízení se nemohu podílet?
No a já se ptám:
Za prvé, jak takový stát zajistí ochranu a vymahatelnost práva pro všechny občany?
Tzn. jaké konkrétní mechanismy zajistí, že samotné právo, jeho výklad nebo vymáhání nebudou ve prospěch pouze některé menší skupiny?
Za druhé, empiricky má většina lidí o řadu institucí zájem, takže proč by měli odmítnout možnost podílet se na jejich řízení skrze demokratický stát?
Zajímají mě konkrétní odpovědi na obě položené otázky.
Za prvé, jak takový stát zajistí ochranu a vymahatelnost práva pro všechny občany?Pro začátek by bylo dobré, aby zákony byly opravdu přístupné všem. Zákonům by měl umět v plném rozsahu porozumět každý svéprávný občan. Součástí povinného vzdělá(vá)ní tedy musí být i právo. V ideálním případě by zákony byly psány formálním (tedy jednoznačným a případně i strojově vyhodnotitelným) jazykem, ale o tom jindy. Občan by měl být schopen dovolat se spravedlnosti bez pomoci právníků. Taková profese by dle mého názoru neměla ani existovat, protože pokud je nějaký právník lepší než jiný, nelze mluvit o spravedlnosti. V neposlední řadě zákonů nesmí být přespříliš, nejlepší by bylo vtěstnat je do hlavy. Soudy musí pracovat rychle a rozhodovat konzistentně. Co největší podíl práce je potřeba automatizovat (pro začátek alespoň spisy vést elektronicky a ne jako stohy papírů), ale jinak je to otázka počtu soudců a případně jejich odměňování nebo trestání. Na realizaci soudních rozhodnutí potřebuješ (ozbrojené) bezpečnostní složky. Nakonfigurovat to celé tak, aby si před zákonem byli všichni absolutně rovni, je docela složité, šušká se dokonce, že se to zatím nepovedlo nikomu. Ty státy, kterým se to daří historicky nejlépe, staví hlavně na dělbě moci mezi co nejvíce občanů. Tím omezují škodu, kterou může jeden bad actor napáchat.
Za druhé, empiricky má většina lidí o řadu institucí zájem, takže proč by měli odmítnout možnost podílet se na jejich řízení skrze demokratický stát?To opravdu nevím.
I soudce je pravnik.Špatně jsem se vyjádřil, ve skutečnosti jsem měl na mysli advokáta. Kvalifikaci soudců bych ponechal stranou, to mi nepřijde moc podstatné.
Ja myslim, ze Davidova otazka miri na to, jak to udelat, kdyz ma stat byt minimalni a tedy vicemene z definice slaby, aby se ubranil pred aktery, kteri slabi nejsou?Nemyslím si, že je z definice slabý.
Ale to spousta minarchistu nechce, protoze dobre vedi, ze pak by asi doslo k nejakemu zasahu do majetkovych prav (jak napriklad predjima Hamilton ve Federalist Papers).Já nejsem spousta. Nic lepšího než demokracii zatím nemáme.
Dobre, budu trochu konkretnejsi - pokud stat nebude mit vlastni odborniky, jak bude vyhodnocovat v ramci soudu problemy, ktere odborne jsou? Pokud si najme externiho odbornika, jak zaruci jeho nezavislost? Dejme tomu, ze jde o spor zakaznika restaurace s majitelem restaurace, ze mu prodala spatne jidlo. Jak se zaruci, ze odbornici, kteri budou tento spor posuzovat, budou nestranni?Ja myslim, ze Davidova otazka miri na to, jak to udelat, kdyz ma stat byt minimalni a tedy vicemene z definice slaby, aby se ubranil pred aktery, kteri slabi nejsou?Nemyslím si, že je z definice slabý.
Pro začátek by bylo dobré, aby zákony byly opravdu přístupné všem. Zákonům by měl umět v plném rozsahu porozumět každý svéprávný občan. Součástí povinného vzdělá(vá)ní tedy musí být i právo.
Nemyslím si, že aktuálně je prioritní v ČR prosazovat zrušení mateřských a základních škol, které považuji za zcela zbytečné, a diskutovat o tom, jak se zbavit i těch středních, vyšších odborných a vysokých.
Jako mezikrok, který skoro nic nestojí, bych jen zrušil povinnou školní docházku a místo ní zavedl prostě povinnost zajistit dětem vzdělávání úměrně jejich věku a schopnostem (které půjde realizovat buď tou školní docházkou, a nebo dle přání rodičů).
To je nekonzistentní nebo přinejmenším neliberální.
Na jedné straně by (1) každý občan měl rozumět zákonům, tedy by měl být funkčně gramotný, na druhé straně chceš (2a) rušit veřejné školství, které by mělo být garantem funkční gramotnosti, nebo (2b) rušit povinnost jeho absolvování a pouze vymáhat dosažení vzdělání.
Jak vůbec posoudit, zda je člověk funkčně gramotný? To by ten stát měl mít odborný aparát k posouzení.
Tzn. co uděláš s člověkem, jemuž adekvátní vzdělání zajištěno nebylo? Potrestáním rodiny problém nezmizí, ani odebráním svéprávnosti či rovnou občanství, spíš se problém prohloubí (např. burakumin) – leda bys je násilně sterilizoval či likvidoval.
Ale vůbec to neřeší problém mocenské nerovnosti:
Za druhé, empiricky má většina lidí o řadu institucí zájem, takže proč by měli odmítnout možnost podílet se na jejich řízení skrze demokratický stát?To opravdu nevím.
Takže proč chtít „minimální stát“ v praxi a nikoliv jako pouze mentální cvičení?
Možno chce niečo v štýle: "Korporácia povedala. Je to pravda."
Diskutoval se základní příjem. Skutečně konkrétní návrh nezazněl žádnýPrestoze jsem do budoucna priznivcem VZP, mam pocit, ze nema smysl vymyslet konkretni navrhy, protoze jak tu napsal Ales, podlesh a JohnyK, stale vetsina lidi zije v te protestantske iluzi, ze "bez prace nejsou kolace". A to i presto, ze treba banky samozrejme vyrabeji penize zcela z niceho, coz se asi nejlepe ukazalo behem QE po nedavne krizi v USA. Spousta lidi ma vubec o penezich dost scestne predstavy, neco uz jsem tu popsal, bohuzel ta predstava penez jako jakehosi konecneho zdroje (na ktery je treba si "vydelat") zije dal. (Napriklad predstava, ze inflace je nekym zpusobena, a nevznika spis samovolne v dusledku entropie.)
stale vetsina lidi zije v te protestantske iluzi, ze "bez prace nejsou kolace"Bez prace nejsou kolace není iluze, ten problém je spíš v tom, že to je zavádějící. Lepší formulace by byla "Koláče nebudou, když se nebude udržovat v chodu systém, který je schopen produkovat koláče". Levicově orientovaní mají obvykle pocit, že když se narovnají sociální rozdíly, vyřeší se udržitelnost taknějak "sama" a že to nebude problém. Přijde mi to stejně naivní, jako víra pravičáků v neviditelnou ruku trhu. Dříve se typicky touhle udržitelností myslela ekonomická stabilita / materiální zajíštění a s tím se levice umí nějak popasovat a nějak argumentovat - tedy víceméně. Aktuálně se zvětšujícím se významem ekologie se ale levicově orientovaní dostávají do zajímavého stavu kognitivní disonance. Je to vidět i v těchto v diskusích - ty i davkol máte ekologické patičky, ale zároveň tvrdíte, že UBI financované z ropy je naprosto v pohodě a mělo by mi být jedno, odkud ty prachy jdou. Jsem zvědav, jak se dobudoucna popasujete s tím, že pro udržitelnost je potřeba něco dělat a neudělá se to samo (ie. bude zřejmě potřeba to po lidech chtít - koneckonců, vaše patičky to chtějí po lidech už teď).
Levicově orientovaní mají obvykle pocit, že když se narovnají sociální rozdíly, vyřeší se udržitelnost taknějak "sama" a že to nebude problém. Přijde mi to stejně naivní, jako víra pravičáků v neviditelnou ruku trhu.XKCD 774 :-)
tvrdíte, že UBI financované z ropy je naprosto v pohodě
Můžeme pozorovat, co se děje tam, kde se uhelný průmysl „prostě zavřel“: zástupy lidí najednou bez zaměstnání a s krizí identity, protože náplň jejich života byla úzce spojena se zaměstnáním v uhelném průmyslu.
UBI je jeden ze způsobů, jak lidem dát v takových podmínkách prostor vybudovat si jinou identitu. To neznamená, že musí existovat ve vakuu.
kde se uhelný průmysl „prostě zavřel“: zástupy lidí najednou bez zaměstnání a s krizí identity, protože náplň jejich života byla úzce spojena se zaměstnáním v uhelném průmyslu.
UBI s tímhle nepomůže, protože je rozplizlé přes celou společnost a přes celý život jednotlivce. A jak tu sám píšeš, UBI na vyžití nemusí stačit a pravděpodobně ani stačit nebude. Když už bys jako politik chtěl takovou situaci řešit a pomoci těm lidem s adaptací na nové podmínky, tak bys jim pravděpodobně vyplácel cílené a nějak podmíněné dávky…
A jak tu sám píšeš, UBI na vyžití nemusí stačit a pravděpodobně ani stačit nebude.
Což není ve sporu s tím, co jsme psal. Příjemce může získat čas a ten využít k hledání jiné práce.
tak bys jim pravděpodobně vyplácel cílené a nějak podmíněné dávky…
Jo a potom přijde konzervativní politik a dávky vykostí, přesně jako se stalo právě v řadě dotčených regionů.
Mimochodem, laskavý návštěvník nechť si přečte článek Nixon’s Basic Income Plan – který vysvětluje i původ Frantovy rétoriky.
Což není ve sporu s tím, co jsme psal. Příjemce může získat čas a ten využít k hledání jiné práce.
Jak získat čas, když s tou dávkou, kterou daný měsíc dostane, nevyžije? Nebo má vzít měsíční UBI a během prvního týdne, než ho projí, se transformovat z havíře na něco jiného? Také by se mohl nechat na tři týdny hibernovat a pak pokračovat zase další měsíc, až dostane novou dávku UBI
Třeba že „stroje berou dělníkům práci“? Ano, to se tu opakuje často.
y i davkol máte ekologické patičky, ale zároveň tvrdíte, že UBI financované z ropy je naprosto v pohodě a mělo by mi být jedno, odkud ty prachy jdouZ ekologickeho hlediska to neni jedno, odkud ty penize jdou, ale je to jedno z hlediska otazky, zda je mozne to ufinancovat. Pointa je, ze pokud to jde ufinancovat z ropy pak to muze jit ufinancovat i z jine formy zbozi nebo sluzeb, ktere produkuje ta ktera zeme jako svuj narodni duchod.
Pointa je, ze pokud to jde ufinancovat z ropy pak to muze jit ufinancovat i z jine formy zbozi nebo sluzeb, ktere produkuje ta ktera zeme jako svuj narodni duchod.
To je asi jako kdybys tvrdil, že brát doma ze skříně zlaté šperky po babičce a nosit je do zastavárny je normální práce, kterou si vyděláváš – a že pokud dokážeš financovat svoje živobytí takhle, tak to dokážeš i jinak. Ale to přece není pravda. Ano, práce to sice je – musíš otevřít skříň, vybírat, pak jít pěšky, mluvit se zastavárníkem… – ale vůbec to nezaručuje, že až ti to zlato po babičce dojde, že se budeš schopný uživit jinou prací.
Pracovní teorie hodnoty je o něčem trochu jiném – ta řeší pracnost vs. užitečnost a přiznává větší hodnotu spíš tomu, co bylo pracné, než tomu, co je užitečné.
Ale tady jde o jiný rozměr – ta ropa nebo zlato jsou nějaké vnější hodnoty, které vstupují do toho procesu, a pokud je spotřebováváme, tak žijeme trochu na dluh (resp. projídáme dřívější úspory). Podobně by sis mohl vzít půjčku a tvářit se, jak ti tvoje podnikání krásně šlape a vydělává – a porovnávat se s někým, kdo si tu půjčku nevzal a financuje svoje podnikání z vlastních zdrojů, z toho, co vydělal v daném období. Je potřeba porovnávat za jinak stejných okolností.
Tím nechci říct, že těžit ropu, prodat zlato nebo vzít si úvěr je nějaké tabu nebo něco z principu špatného. Není. Ale je potřeba k tomu přistupovat tak, že je to nestandardní dočasná situace a má to nějaké předpoklady v minulosti, bez kterých by to nebylo možné, nebo to má nějaké následky do budoucna (např. nutnost splácet úvěr). A tohle je třeba mít na paměti zvlášť když provádíš nějaký experiment a snažíš se pomocí něj něco dokázat.
Je to jako kdybys sestavil perpetuum mobile a dovnitř dal lithium-thionylový článek. Ono ti to klidně deset let bude fungovat. Ale nic to nedokazuje, nelze na tom stavět a odvozovat od toho úspěšnost systémů, které tento článek neobsahují.
Tím nechci říct, že těžit ropu, prodat zlato nebo vzít si úvěr je nějaké tabu nebo něco z principu špatného. Není. Ale je potřeba k tomu přistupovat tak, že je to nestandardní dočasná situace a má to nějaké předpoklady v minulosti, bez kterých by to nebylo možné, nebo to má nějaké následky do budoucna (např. nutnost splácet úvěr).
Gratuluji k objevu mezí růstu.
Takže se pojďme bavit o nerůstu.
Pracovní teorie hodnoty je o něčem trochu jinémNa to, ze jsi studoval ekonomii (jestli se nepletu) bys mohl vedet, ze pracovni teorie hodnoty je predpoklad, ze lze vsechnu hodnotu nejakeho produktu nebo sluzby pripsat lidske praci potrebne pro jeji vznik. S uzitecnosti to nema co delat. Takze napriklad kdyz nekdo postavi stroj, ktery neco dela, podle pracovni teorie hodnoty je hodnota tech veci odpovidajici praci, ktera byla potreba na stavbu stroje. Coz naznacuje, proc je to nekonzistentni teorie a je pravem na smetisti dejin. (Presto je to lepsi pokus nez neoklasicky cop-out, ze hodnota zbozi a sluzeb je proste subjektivni.) Potiz je, ze pokud prijmeme, ze nektere veci maji hodnotu, kterou nelze prisoudit lidske praci, pak je zcela arbitrarni, jak si tu hodnotu rozdelit. A tudiz trh prestane fungovat jako konecny moralni arbitr. Napriklad je docela dobre mozne si predstavit ekonomicke "perpetuum mobile", kde se energie ziskava z obnovitelnych zdroju (tedy Slunce) a tato energie je zadarmo dostupna vsem, a vytvari nejakou cast narodniho duchodu (automaticky skrze stroje). Takze predstava takovych spolecnosti nestoji na nejakem vycerpatelnem (v casovych skalach existence lidstva) zdroji.
1) Odvádíš pozornost jinam – podstata mého sdělení je v tom, že když uděláš experiment nebo teorii stojící na nějakém nestandardním předpokladu nebo vnějším zdroji, tak z toho nelze vyvozovat žádné obecně platné závěry.
2) Když mluvíš o sluneční energii – to není nic nového – i takový starý vodní mlýn, kde voda točí kolem, je jen forma sluneční energie, totéž třeba větrné mlýny nebo plachetnice. S tímhle lidstvo pracuje už dlouho.
(Presto je to lepsi pokus nez neoklasicky cop-out, ze hodnota zbozi a sluzeb je proste subjektivni.)A prečo by nemala byť subjektívna? Starožitná váza po babičke je pre niekoho brutálne cenná, no pre iného je to len obitý kus mizernej keramiky... A tak isto si človek subjektívne v obchode vyberá, čo preň má cenu kúpiť a čo nie. A každý inak.
Myslim, ze nevime, co s tim, a proste nemame dobrou teorii hodnoty, ktera dava odpoved (a mozna ani mit nemuzeme).
Je tam příliš mnoho proměnných. Navíc je nemáš jak získat – lidé je mají v hlavě, ale často je ani neumí explicitně vyslovit. A i samotné získání této informace znamená náklady, které je potřeba vynaložit – a které zase vstupují do hry a ovlivňují trh. Je to trochu jako když měříš napětí v nějakém obvodu a samotné měření ti mění chování toho obvodu… akorát tady je to ještě složitější.
Což je mj. důvod proč nemůže fungovat centrální plánování (ani s libovolnou podporou libovolně výkonných počítačů). Takže opravdu nemá smysl to zkoušet znovu a doufat, že tentokrát to vyjde.
Na druhou stranu, lide dokazi zhruba predpovedet, jakou budou mit veci hodnotu pro jine lidi (a to na zaklade jejich vlastnich preferenci, nikoli znalosti trzni ceny). Takze evidentne, hodnota je castecne objektivne dana necim jako preference.
Můžeš odhadnout, kolik užitku daná věc přinese (např. nahradí nějakou jinou součástku, takže ušetří tolik peněz). To definuje teoretické maximum, za kolik můžeš prodat. Ale jestli toho dosáhneš resp. jak hluboko pod touto cenou se budeš pohybovat záleží na tom, jaké další možnosti má kupující. Na druhé straně teoretická minimální cena jsou tvoje náklady. K ní se to běžně ale taky nepřiblíží, protože záleží na tom, jaké máš ty další možnosti (další potenciální zákazníky). Taky se ty hodnoty můžou minout/překřížit a k tomu obchodu nedojde buď vůbec, nebo strany přejdou do režimu, že uzavřou obchod, který je proti původnímu očekávání ztrátový, ale za dané situace je pořád ziskový, protože je je to pořád lepší, než aby k němu nedošlo vůbec (minimalizuješ ztrátu – jsi v nějaké špatné situaci, ale jsi rád, že je na trhu alespoň tato možnost, než aby tam nebyla žádná). Pak do toho vstupuje cenová elasticita nabídky a poptávky…
A to se pořád bavíme o tom, že všichni prodávají a poptávají ten samý produkt, např. nějakou komoditu, která je jasně specifikovaná a je jedno, jestli ji koupíš tady nebo tamhle. Ve skutečnosti ale ty produkty stejné nejsou, mají různé vlastnosti navíc, různou kvalitu nebo jim naopak něco chybí… liší se vzdáleností k prodejci, dobou dodání, servisem, přívětivostí obsluhy, důvěrou v druhou stranu… to jsou další a další proměnné, které do toho vstupují.
Trh neni win-win.
Z definice dobrovolné směny je. Protože mít možnost ke směně a nevyužít ji1 nemůže být horší než tuto možnost nemít.
[1] což je taky legitimní volba na trhu – směňovat nemusíš
Pointa je, ze pokud to jde ufinancovat z ropy pak to muze jit ufinancovat i z jine formy zbozi nebo sluzeb, ktere produkuje ta ktera zeme jako svuj narodni duchod.Automaticky předpokládáš, že nebude problém najít produkci stejně rentabilní jako prodej ropy (a udržitelnou). Je pravda, že příjem per capita nemá Aljaška nějak drasticky vysoký, i když z celosvětového hlediska to pořád je relativně velmi bohatá země. Jsem zvědav, jak to bude, až jim ropa dojde. Konekonců, v ČR můžeme mít podobný problém s naší závislostí na automobilovým průmyslu. Vlastně z tohohle důvodu jsem už na začátku diskuse psal, že mi otázka UBI nepřijde jako úplně na pořadu dne...
bych jen zrušil povinnou školní docházku a místo ní zavedl prostě povinnost zajistit dětem vzdělávání úměrně jejich věku a schopnostemMam za to, ze bys to rodicum spis zkomplikoval. Ponechal bys povinnost a pritom zrusil jednoduchy zpusob, jak ji splnit (statni skolu). Najednou musi rodice resit treba financovani. A take musi resit uplne stejne problemy jako dnes, akorat nad tou kterou konkretni skolou maji jeste mensi moc, nez meli predtim.
Ja se taky pripojuji, aby jsi zkusil odpovedet na ty dve Davidovy otazky.Já na ně odpověděl.
Nedavno se tu resilo, ze mobilni operatori maji draha data. Proc se nemuzou lide proste kolektivne sebrat a vyresit tenhle problem? Snad kazdy chce mit mobilni data, to neni nijak kontroverzni otazka. Proc musime vsichni cekat, nez se nejaka firma ustrne, ze by ji to mohlo prinest i zisk? (Ja tomu rikam volnotrzni fatalismus.)A já v té diskuzi prohlásil, že bych to řešil regulací a vysvětloval proč.
Mam za to, ze bys to rodicum spis zkomplikoval. Ponechal bys povinnost a pritom zrusil jednoduchy zpusob, jak ji splnit (statni skolu). Najednou musi rodice resit treba financovani. A take musi resit uplne stejne problemy jako dnes, akorat nad tou kterou konkretni skolou maji jeste mensi moc, nez meli predtim.Utrhnout z té věty podstatný dodatek v závorce a pak reagovat na něco úplně jiného než co navrhuji ti přijde pro debatu nějak konstruktivní, nebo jak si to představuješ?
Já na ně odpověděl.Na tu druhou ne (mozna k tomu jeste dojde), ale ta je dost podstatna, aspon pro me.
A já v té diskuzi prohlásil, že bych to řešil regulací a vysvětloval proč.Ale to je prece ten problem. Na jednu stranu rikas, ze vsechny zakony (a tedy asi i regulace) by se mely vejit do hlavy kazdemu obcanovi. Na druhou stranu, kdyz vezmeme jen minimalni detail z cele dnesni slozite spolecnosti, tak reknes, ze bys to reguloval. Jenze takovych detailu jsou miliony. Jak to chces regulovat s minimalnim statem?
Utrhnout z té věty podstatný dodatek v závorce a pak reagovat na něco úplně jiného než co navrhuji ti přijde pro debatu nějak konstruktivní, nebo jak si to představuješ?Neni mi jasne, jak si to predstavujes ty, pokud chces minimalni stat, predpokladam, ze stat skoly v te vizi zajistovat nebude. Jak rika to prislovi, svoboda jednoho konci tam, kde zacina nocni mura druheho.
Připomíná mi to moje prozření, když jsem poprvé přisel do práce (ne drobné brigády, které jsem dělal od ~16) a nejradši bych té krajské nemocnici a dalším klientům řekl, že pár týdnů nemám čas řešit jejich bugy, protože ten software musím celý přepsat a až to s velkou pompou nasadím, tak to žádné bugy mít nebude.Nevim, v cem spociva to prozreni. Hodne lidi, kdyz zacne programovat, si mysli, ze prepsanim se "veci zjednodusi". Jenze kdyz to zkusis, rychle zjistis, ze realita je nekde jinde. Jak pise David, svet je slozity, ma plno specifickych (v protikladu k obecnym) problemu a proto i zakony jsou slozite. Hezky to shrnul tenhle clanek. Minarchismus a podobne smery jsou takove chlapecke fantazie, o tom, jak bude vsechno jednoduche a clovek jako jednotlivec bude naprosto sobestacny. (Ja te fantazii rozumim, a proto mam rad Minecraft - tam muzu zit v teto prijemne iluzi.)
většinou se implicitně předpokládá, že kradou a podvádějí
Tohle vlastně dělá i UBI nebo progresivní zdanění – předpokládá, že ti bohatí si nakradli, zbohatli na úkor ostatních… a místo aby se řešila příčina, tak se to „smázne“ tím, že se jim sebere část jejich bohatství, aniž by se zkoumalo, zda si skutečně nakradli nebo ne. Je to vlastně stejný princip jako u „náhradních odměn“ (poplatky za prázdná média), které implicitně předpokládají, že kdo si koupí třeba disk nebo CD, bude krást autorská díla, tudíž by měl přispívat autorům.
Pak je poněkud komické, když chce někdo rušit tyto náhradní odměny, ale naopak zavádět progresivní zdanění nebo UBI.
předpokládá, že ti bohatí si nakradli, zbohatli na úkor ostatníchTo je pravicovy strawman, a lide ti to tu vysvetluji uz nejmene dekadu. Skutecne duvody, proc chce levice progresivne danit jsou dva. Jeden je mocenska nerovnost vyplyvajici z prilis velke koncetrace penez v rukou jednoho cloveka. Druhy pak je k eliminaci chudoby.
Jeden je mocenska nerovnost vyplyvajici z prilis velke koncetrace penez v rukou jednoho cloveka.
Už jsem to psal ve vedlejší diskusi Davidovi.
Při progresivním zdanění je stát primárně nebo až výlučně závislý na daních od těch „zlých bohatých“ – tudíž je jimi vydíratelný. Politici je pak musí poslouchat, protože bez nich by se jejich stát zhroutil a neměli by z čeho platit to, co naslibovali voličům.
Naopak při rovné dani je stát rovnoměrně závislý na daních od všech – proto je to reálně v demokratičtější.
Když budeš vybírat stejně vysoké daně i od zaměstnanců a malých živnostníků, tak to nikoho z nich nezruinuje – všechny ekonomické vztahy se tomu přizpůsobí, upraví se ceny. Ale vtip je v tom, že na rozdíl od progresivního zdanění není stát vydíratelný několika málo bohatými.
Druhy pak je k eliminaci chudoby.
Chudobu můžeš eliminovat i s rovnou daní.
Je to vlastně stejný princip jako u „náhradních odměn“ (poplatky za prázdná média), které implicitně předpokládají, že kdo si koupí třeba disk nebo CD, bude krást autorská díla, tudíž by měl přispívat autorům.Poplatky za média nejsou kvůli nějakým kráděžím, ale kvůli právu uživatele si tvořit kopie svých koupených děl pro vlastní užití.
kopie svých koupených děl pro vlastní užití
Nedává mi moc smysl, proč bych měl platit dvakrát za např. jedno album, když jsem si koupil licenci společně s CD a pouštím si jeho kopii na pevném disku.
Poplatky za média nejsou kvůli nějakým kráděžím, ale kvůli právu uživatele
BTW: Piráti chtějí tohle právo zrušit?
Nedává mi moc smysl, proč bych měl platit dvakrát za např. jedno album, když jsem si koupil licenci společně s CD a pouštím si jeho kopii na pevném disku.Protoze si si koupil licenci na prehravani CD kopie, ne na vytvareni dalci kopie na HDD a prehravani z ni.
BTW: Piráti chtějí tohle právo zrušit?Nevim co ta banda prevlecenych komunistu chce, mi staci jejich navrhy tykajici se Insolvencniho a Exekucniho zakona, ktere me jakozto veritele silne poskozuji.
Ale to lze řešit na praktické úrovni, nemusí to být nutně na ideologických základech, ne?
Ale přiznejme si: přese všechno naše úsilí jsme prohráli. Pokud má nová generace vyhrát, nesmí opakovat chyby, které environmentální hnutí dělalo. Že ochrana životního prostředí je apolitická věc, v níž jde o to mít lepší argumenty. Že ochrana životního prostředí není o konfliktu a zápase o podobu společenského systému, ale spíše o technických záležitostech nebo etické spotřebě. Že si namísto emancipačního příběhu a organizování sociálního hnutí zdola vystačí s odborníky a technokratickým pojetím „politiky“. Že nám místo vynálezců udržitelnějšího a spravedlivějšího systému stačí údržbáři tohoto neudržitelného systému růstu růstu.
Za nase lesy mohu objektivne rici, ze se jim dari tak, jako drive. I ve studnach je vody zhruba tak, jako poslednich 20 let - vice si nepamatuji, jelikoz jsem nebyl majitel lesa.Není nijak překvapivé, že imaginární les netrpí suchem.u nas se tedy zadne sucho nekona a musim rici, ze ani kurovec nam skody nepusobi
Dobrý spôsob ako zamoriť internet alternativními bludmi. Vôbec sa mi nelúbi myšlienka, že by sa ľudia vzdelávali po svojom. Tu hrozí, že by vynechávali tie zložitejšie problémy. Podstata je mať nejaký základný štart do života. Ale to, že niektorí na to kašlu nie je problém systému ale nezáujmu okolia.
Vôbec sa mi nelúbi myšlienka, že by sa ľudia vzdelávali po svojom.To je dobrej paradox. To co bys ideálně chtěl je přesně tohle. Pokud už vytváříš nějakou instituci, tak by to měla podporovat všemi deseti a z nemalé části se zaměřovat právě na to, jak lidi naučit se učit.t
Efektivní to docela je, protože lidé rozhodují o svých penězích. Náš stát není schopen vymýtit korupci, za adekvátní cenu pořizovat státní zakázky a nebo se rozumně postarat o postižené (pokud má sociální systém nějaký úkol, tak právě tento), tedy poskytovat služby, na které má mandát. Poprosil bych prvně vyřešit tyto problémy. Až budou vyřešené, tak bych ve vší náročnosti ještě prosil o to, aby tu třeba kurva fungovalo právní prostředí a takové detaily.+1
A person is employed at Korsvägen.
The position holds no duties or responsibilities, other than that it should be carried out at Korsvägen. Whatever the employee choses to do constitutes the work.
The employment contract is full time and of indefinite duration. Should the employee resign or retire, a new employee is recruited.
Employment conditions correspond to that of an average public sector employee; including working hours, holiday entitlement, pension provision, notice period, etc.
Annual wage increases aim to follow collective bargaining agreements.
The endless duration of this employment is feasible because money pays better than work. As long as we live in a society where the return on capital is substantially higher than the average increase in wages, Eternal Employment is kept afloat.
James Shikwati (born 1970) is a Kenyan libertarian economist and Director of the Inter Region Economic Network who promotes freedom of trade as the driving solution to poverty in Africa.
Hmm, to asi nebude zrovna bez kontroverze, že?
bez socialniho systemu nebo UBINačo teda UBI, keď oveľa menej U- sociálny systém to umožní oveľa účinnejšie a bez kurvenia celej ekonomiky?
treba prace na cernoA Frantove argumenty, že UBI k tomu vedie tiež, tie sme nepočúvali... takisto ako diskusiu s ním o patronizácii.
Ale objeví se nový důvod – a tím je placení vysokých daní, které v dřívějším systému nebyly.
nebudou platit dane, pak se pripravuji o jine zakazniky, kteri by si mohli dovolit jejich sluzby prave diky tomu, ze dostanou penize z dani.Ty vole, tak toto je už naozaj maso. Aj si si skúsil odhadnúť, koľko že z tých daní by sa jemu konkrétne vrátilo? Veď to je podobné ako myšlienky, že čím viac je štátnych zamestnancov, tým budú viac daní platiť!!!
To nejsou srovnatelné situace.
On ti tam může vyrůst stát ve státě, který bude konkurovat tomu tvému oficiálnímu, a protože bude fungovat efektivněji, časem převezme moc. Nikde není dáno, že ten nový/vnitřní stát musí být úplný anarcho-kapitalismus – pravděpodobně by tam vznikla nějaká obdoba soudů, policie, pojišťoven, záložen, bank, kontrolních orgánů… ovšem nebylo by to tak totalitní a komunistické jako tvůj stát.
Těsně vedle… normální soukromý sektor respektuje tvoje zákony a platí ti daně, takže podporuje existenci toho tvého státu.
normální soukromý sektor respektuje tvoje zákony a platí ti daněTak to je dobre, protoze o tom prece byla cela ta obava z tohoto vlakna.
Co nechápeš na tom, že když znechucení lidí překročí určitou mez, začnou se přesouvat z toho normálního-oficiálního soukromého sektoru do nově vznikajícího státu?
Ne, stále jsi to nepochopil. Ti lidé neodejdou fyzicky, jen ti přestanou platit daně a podporovat tvůj režim.
Vždyť vám to tu píšu už po několikáté: #264 – to jsou právě ty represe. Pokud tu rovnováhu narušíš zvýšením daní, tak budeš muset posílit i tu represivní složku. Budeš v roli jakéhosi Babiše a vymýšlet různá EET, zaklekávání a zastrašování… Znamená to i další zásahy do soukromí případně cenzuru a potlačování lidí, kteří píší nějaké návody jak se problémům s tvým režimem vyhnout.
Také bys mohl vymyslet nějaké náboženství nebo ideologii, která by lidi přiměla platit daně a dodržovat zákony, i když je to pro ně nevýhodné a i když jim nehrozí přímo postih. Pokud získáš kritickou masu věřících, tak ti to může fungovat i bez těch extrémních represí/trestů. Ale udržet takto silnou víru je dost těžké, protože stačí i relativně malé procento lidí, kteří budou tvoje pravidla obcházet a budou se mít líp, aby to vyvolalo pochybnosti u mnoha tvých oveček.
1) Ve státě, který hodně přerozděluje nebo provozuje státní podniky, je ten tlak na ovlivnění politiků mnohem větší – protože je větší koláč, ze kterého si lze takto ukousnout.
2) Čím větší část veřejnosti proti sobě obrátíš (větší daně, regulace, represe, šmírování…), tím hůř pro tebe.
On ti tam může vyrůst stát ve státě, který bude konkurovat tomu tvému oficiálnímu, a protože bude fungovat efektivněji, časem převezme moc.To se deje uz dnes (a jak pise David, v kapitalismu se to delo odpradavna). Korporace lakaji mlade nadejne lidi, aby je pak vyplivly pred duchodem (treba s nemoci), pripadne u zen pokud hrozi, ze budou mit deti atd. Je to efektivni? Ano. Ale spolecnost pravem dosla k tomu, ze take moralne neakceptovatelne.
Franta argumentuje, ze k praci na cerno vedou dane (a nikoli jen BI), coz je sice mozne, ale obecne nevime, jak tomu predejit.
Psal jsem to tu už několikrát: 1, 2, 3
Pokud tu současnou rovnováhu narušíš tím, že na jedné straně výrazně zvedneš daně (nebo byrokracii, regulace atd.), tak musíš udělat něco i na druhé straně (motivace/víra, represe, šmírování).
pokud se dva zivnostnici dohodnou na barteru a nebudou platit dane, pak se pripravuji o jine zakazniky, kteri by si mohli dovolit jejich sluzby prave diky tomu, ze dostanou penize z dani.
Ono to v nějaké míře funguje už dnes. Copak tebe se nikdy žádný dodavatel nezeptal, jestli to chceš na fakturu nebo bez? Ten podnikatel může působit v šedé i oficiální ekonomice zároveň – o zákazníky, kteří chtějí fakturu se nepřipravuje.
Takze ten barter je jenom iluzorni "vyhoda", ve skutecnosti je vesmes vyhodnejsi nejake ty penize rozptylit v cele spolecnosti.
Vůbec ne. Pokud podnikatel zaplatí vysokou daň a stát za něj peníze rozptýlí v celé společnosti, tak se z toho jednak velká část ztratí/ukradne a jednak ten podnikatel z toho má jen zlomek. Kdežto když nezaplatí daň, tak celá ta ušetřená částka je jen jeho. Aby daň zaplatil, tak se musí buď bát represí nebo věřit, že ten systém má smysl a že ho chce podporovat (v praxi kombinace obojího).
Pokud jsou daně nízké, tak je snadné věřit, že systém funguje dobře (a to co nefunguje, považovat za drobné nedokonalosti a daně zaplatit i navzdory tomu) a stačí i malá hrozba represí, aby si člověk řekl, že mu podvádění nestojí za to. Naopak čím budou daně vyšší, tím víc bude člověk pochybovat o tom, jestli ten systém má smysl a tím víc bude přemýšlet, jestli to nerisknout nebo nenajít způsob, jak se represím vyhnout.
Pokud tu současnou rovnováhu narušíš tím, že na jedné straně výrazně zvedneš daně (nebo byrokracii, regulace atd.), tak musíš udělat něco i na druhé straně (motivace/víra, represe, šmírování).
Nereagoval jsi např. na otázku, co si myslíš o pozemkových reformách, kdy byly pozemky velkovlastníků rozděleny mezi malé vlastníky.
Pokud jsou daně nízké, tak je snadné věřit, že systém funguje dobře
Kansaský experiment znáš?
Mimochodem, jestli se někdo obává dystopických scénářů, tak právě centralizace je jejich velmi častou hypotetickou příčinou, a současně to UBI zavádí (posilováním role státu).Tohle nechápu: jak UBI posiluje roli státu? Naopak se mi zdá, že tu roli státu výrazně oslabuje. Porovnávám ho, samozřejmě, se systémem sociálních dávek, příspěvků, podpor atd atd. Proč se vám zdá že roli státu posiluje? (To je naprosto vážně míněná otázka).
A čo tak menej sa stresovať už terazJa nejsem proti, ale co navrhujes? Prijde mi, ze nejvic se tu stresuji kapitaliste, ze nebudou mit dost penez (k tomu, co uz jim pohodlne staci)..
Socialismus to teda fakt určitě nebude. Proto to prosazují prakticky jenkomunisti a jejich radikálnější odnože (Piráti, Zelení) a socialisti. Takže to vážně se socialismem nebude mít nic společného. A představa, že lidi začnou chodit do práce jen tak z plezíru a pro potěšení je srandovní. Podstatná část lidí chodí do práce proto, aby měla co do huby. To po zavedení tohoto komunistického experimentu odpadne.
vadilo by vám, kdyby UBI prošel?To by mi vadilo. Zbývá už jen dořešit jednu malou, nepodstatnou drobnost, kdo to zaplatí. To je pro rudochy ale zanedbatelná drobnost, to chápu. A jakmile se do něčeho vloží eurobolševik, je potřeba zbystřit. Jean Claude Žunker už něco v tomto ohledu naznačoval.
List of advocates of basic income.
Vždyť tam jsou i Hayek či Friedman.
UBI chce údajně i Mark Zuckerberg – zkus se ho raději zeptat, proč nedělá decentralizovanou sociální síť resp. proč neumožní federaci i se sítěmi provozovanými někým jiným, proč si např. nejde s jeho uživateli psát přes XMPP atd.
AFAIK federace (server-to-server) nefungovala nikdy a mohl ses akorát připojit XMPP klientem k jejich serveru, ale musel jsi mít jejich účet.
Člověka soudíme ne podle toho, co o sobě říká nebo co si o sobě myslí, ale podle toho, co dělá.Přijít s nějakým utopickým návrhem, který se pravděpodobně ani neprosadí, je velice jednoduché a levné. O dotyčném to ale nevypovídá prakticky nic (snad leda to, že před určitými skupinami obyvatel chce vypadat dobře). Pokud by chtěl konat dobro, tak by mohl - vlastními činy a tam, kde je to v jeho moci, kde se nemusí nikoho ptát - tzn. např. povolit federaci a distribuované sociální sítě.
zkus se ho raději zeptat, proč nedělá decentralizovanou sociální síť resp. proč neumožní federaci i se sítěmi provozovanými někým jiným, proč si např. nejde s jeho uživateli psát přes XMPP atd.To je jednoduché, ztratil by monopol, což nechce. Tržním prostředí motivuje viceméně každýho podnikatele k tomu, aby chtěl kontrolu nad co největší částí trhu. Nějaké federace a P2P řešení jsou s tím v naprostém rozporu. Naopak podnikatele motivuje trh k 'opatřením' jako vendor lock-in, EEE a podobně.
Potřebuju, aby lidi nedělali ve volném čase, mimo práci, kraviny, neblbli?A za to, aby mě neobtěžovali, jim mám ještě platit?
Potřebuju lidem vysvětlit, že je má společnost ráda a bere jejich existenci jako přínos?To je mi úplně fuk.
Potřebuju prodávat a aby měli lidi za co kupovat?To je úplná blbost, když jim ty peníze nejdřív dáte ze svého. To jim můžete rovnou dávat svoje zboží zadarmo.
A jo, vidim taky, že to není až tak demokratické, aby byl poměr v odměně pro toho, kdo se snaží a nesnaží nevhodně přiměřený.No hlavně není moc svobodné, pokud fandíte takovému systému, chtít po jiných, aby povinně takovou věc financovali.
Platil bys nejenom jim, ale i sobě, v tom je ten rozdíl oproti současnosti. Ale jinak ano. Přesně o tom to je – aby neobtěžovali druhé jen proto že je k tomu někdo nutí tím, že tak podmiňuje jejich přežití.Potřebuju, aby lidi nedělali ve volném čase, mimo práci, kraviny, neblbli?A za to, aby mě neobtěžovali, jim mám ještě platit?
Může ti to být fuk, ovšem pak se nediv, až ti dá nějaký frustrát někde po tlamě jen proto, že se máš líp než on.Potřebuju lidem vysvětlit, že je má společnost ráda a bere jejich existenci jako přínos?To je mi úplně fuk.
Každé zboží má svou výrobní cenu, která není nulová. UBI není komunismus. Jeho smyslem je, aby každý mohl pokrýt svoje základní životní potřeby. Ne aby si mohl každý pořídit na co si ukáže prstem.Potřebuju prodávat a aby měli lidi za co kupovat?To je úplná blbost, když jim ty peníze nejdřív dáte ze svého. To jim můžete rovnou dávat svoje zboží zadarmo.
Co je podle tebe svoboda?A jo, vidim taky, že to není až tak demokratické, aby byl poměr v odměně pro toho, kdo se snaží a nesnaží nevhodně přiměřený.No hlavně není moc svobodné, pokud fandíte takovému systému, chtít po jiných, aby povinně takovou věc financovali.
Může ti to být fuk, ovšem pak se nediv, až ti dá nějaký frustrát někde po tlamě jen proto, že se máš líp než on.Voči tomuto už odjakživa existujú mechanizmy, od náčelníka s družinou, ktorý onoho frustráta prepichne mečom, po políciu, súdy a väzenský systém. Platiť niekomu, aby nepáchal zločiny, je zjavne vadná cesta, lebo nabudúce bude pýtať viac. A ak existuje mechanizmus, ako mu zabrániť vydierať čoraz vyššie platby, tak sa dá použiť rovno, a nie najprv ho skúšať uplatiť. K ostatným nezmyslom sa nebudem vyjadrovať, nechce sa mi prežúvať stokrát to isté...
Platil bys nejenom jim, ale i sobě, v tom je ten rozdíl oproti současnosti.Platil bych sobě? Teda já chápu, že se to snažíš obhájit, ale to už je trochu moc, ne? Je sice pěkné, že by mi stát laskavě vracel část toho, co mi předchozí měsíc vzal, ale to přece není žádný benefit. Při UBI bych suma sumárum přicházel o víc než dnes (jak už jsem počítal jinde).
Přesně o tom to je – aby neobtěžovali druhé jen proto že je k tomu někdo nutí tím, že tak podmiňuje jejich přežití.Tím, že si žiju svůj život, pracuju a nakupuji na volném trhu podmiňuju cizí přežití jak?
Může ti to být fuk, ovšem pak se nediv, až ti dá nějaký frustrát někde po tlamě jen proto, že se máš líp než on.Naštěstí nejsme v západní Evropě, takže mám prostředky, jak takové věci řešit. A máme i zákony na to, jak podobného frustráta omezit na svobodě.
Každé zboží má svou výrobní cenu, která není nulová. UBI není komunismus. Jeho smyslem je, aby každý mohl pokrýt svoje základní životní potřeby. Ne aby si mohl každý pořídit na co si ukáže prstem.Tenhle tvůj komentář neodpovídá tomu, na co jsem reagoval. Druhá věc je, proč by jeden člověk měl nedobrovolně financovat základní životní potřeby druhého? Byl bych ochoten mu je pokrývat směnou za protislužby. Já nechci bejt takhle hnusnej, ale musím to říct: je rozdíl hodnotit UBI pohledem člověka, jako jsi ty, který by na něm pravděpodobně neprodělal, možná výdělal (nedělám si iluze, že by ČVUT někomu platil pohádkově), a pohledem mým jakožto člověka, který by na tom výrazně prodělal. A já se na tom opravdu podílet nechci. Šel bych jednoduše pryč a se mnou pravděpodobně mnoho dalších. Podobně jako lidi utíkali před komunistama. Co bys s tím dělal? Obnovil bys hraniční ploty?
Co je podle tebe svoboda?Pro mě svobodu představuje osekaný stát, kterému platím za základní služby (armáda, policie, výstavba infrastruktury, ...), ale který mě pod pohrůžkou ztráty svobody nenutí financovat další věci navíc, které nechci a které k fungování stát nejsou třeba. Mezi ně patří spousta věcí, které nejde rozumně jen ze dne na den zrušit (například důchodový systém, který pracovité obírá horem dolem), takže je to jen nějaký vzdálený ideál. Ale rozhodně se bráním tomu, aby tahle daňová zátěž narůstala ve jménu nějakého dalšího "dobra", které nechci. To se tomu ideálu pak hodně vzdaluje.
Já nechci bejt takhle hnusnej, ale musím to říct: je rozdíl hodnotit UBI pohledem člověka, jako jsi ty, který by na něm pravděpodobně neprodělal, možná výdělal (nedělám si iluze, že by ČVUT někomu platil pohádkově), a pohledem mým jakožto člověka, který by na tom výrazně prodělal.IMHO jsou lidé, kterí by na tom prodělali (ve smyslu finančních příjmů) a přesto to hodnotí víceméně pozitivně. Třeba já.
Evidentně jste nepochopil o čem je ten blog. Ale nebuďte z toho smutný. V diskuzi je vás víc.No jo, jsem hloupej. Na intelektuala vaseho formatu nemam. A jak teda zvetsite vyplacenou castku tim, ze ji rozdelite mezi nasobne vic lidi? Pro nas jednoduche pitomce...kteri penize musime vydelat...
dnes už nejde jednoduše ořezat pár břízek na mezi, nadělat košťata, nebo nakopat jíl, vykroužit pár hrnců a ty prodat někde na trhu.
Proč by to (v principu) nestačilo? Vždyť i tyhle činnosti musely vypadat jako nějaká kosmická technologie z pohledu generací/kultur, které např. s tím jílem pracovat neuměly. Totéž dnes – technologie s kterými dnes lidé běžně pracují by ještě před pár desítkami let vypadaly jako úplné sci-fi. Stejně tak my se díváme do budoucnosti, která nám připadá nová a zásadně odlišná, ale za pár let nám to bude připadat normální. Ty principy zůstávají pořád stejné.
... bys tímto naplnil skutkovou podstatu živnosti, což znamená milion papírů, poplatků a já nevím čeho všeho dřív, než bys na ten trh vůbec došel.Aha, takze Vam prijde problemem nadbytek regulaci, povoleni, buzeraci a poplatku a resit ho chcete tak, ze urednikum a statu date k prerozdelovani nasobne vice penez, moci, a vlivu aby mohli "lepe" zaridit zarivou budoucnost? Zkusil jste o svych napadech nekdy premyslet? Pokud ne, zkuste to. Mozna pak budete leta mlcet...
Apart from lifting millions out of poverty, the plans promote efficiency and a shrinking of the federal bureaucracy. No more “79 means-tested programs.” Creating a single point of access would also make many recipients’ lives easier. If they knew they had something to fall back on, workers could negotiate better wages and conditions, or go back to school, or quit a low-paying job to care for a child or aging relative.The Conservative Case for a Guaranteed Basic Income
Pokud libertarián znamená „klasický liberál“, Milton Friedman opakovaně psal o negativní dani z příjmu, tedy formě garantovaného minimálního příjmu. Letmé NSFW naznačuje, že o tom takoví libertariáni diskutují. Ale oni diskutují o lecčem.
Ale to je až moderní označení.
Co takový Thomas Paine? Nebo původní asociace libertariánství s anarchismem (což neznamená ancaps)? Ty jsem však při psaní předchozího komentáře na mysli neměl.
Pokud libertarián znamená „klasický liberál“, Milton Friedman opakovaně psal o negativní dani z příjmu, tedy formě garantovaného minimálního příjmu.Svým způsobem něco takového máme v ČR už dnes. Neleze mi to na nervy tolik jako představa UBI, ale vadí mi tam jedna principiální věc: takový systém umožňuje celoživotní přímé dotování některých lidí. Já jsem přívržencem toho, aby stát pomáhal v nouzi, pomáhal odrazit se od dna, pomáhal najít nové uplatnění, pomáhal všem získat vzdělání atd., ale nikoliv aby nabízel řešení v té podobě, že bude někomu celý život rozdávat peníze.
takový systém umožňuje celoživotní přímé dotování některých lidíTo umoznuje i mene nez 100% dedicka dan, a tam to nevadi? Proc to u rodiny nevadi a u statu ano? Jinak to je strasne cernobile videni sveta.. Jsou lide, kteri chteji (a ne vzdy vsechno vsude) delat jen minimum nutne. Jsou lide (asi i vetsi cast), kteri to tak delat nechteji. Lide z prvni skupiny se najdou i u nas v korporaci.. (dostavaji skvely plat, v porovnani s druhou skupinou) a svet se nezbori.
To umoznuje i mene nez 100% dedicka dan, a tam to nevadi? Proc to u rodiny nevadi a u statu ano?
Protože u rodiny/dědictví máš svobodnou volbu, zda svoje bohatství využiješ během svého života, nebo zda ho budeš šetřit a odkážeš ho potomkům.
Např. bys mohl na stará kolena všechno procestovat nebo prochlastat nebo utratit v kasínu a umřít s nulou na účtě a bez majetku. Pokud se rozhodneš to neudělat, žít střídměji a místo toho, aby sis sám užíval, odkážeš majetek potomkům, tak je to tvoje svobodná volba.
A hlavně: tvoje děti nežijí na ničí úkor, nikdo je nemusí nedobrovolně dotovat – ty hodnoty, ze kterých žijí, jsi vytvořil ty a dobrovolně jim je daroval.
Protože u rodiny/dědictví máš svobodnou volbuTo s tim nesouvisi, je to za predpokladu, ze se nekdo tak rozhodne. Pokud se miliardar rozhodne nekoho vydedit, a dat to statu, neni to problem. Ale je to opravdu zajimave. Podle tobe, rozhodnuti miliardare je legitimne "jeho", ale rozhodnuti statu (kolektivni vice lidi) neni legitimne "jejich".
tvoje děti nežijí na ničí úkorTo prece neni pravda. Pokud zdedi penize, zdedi narok na cast ekonomiky v budoucnosti. Musi jim pak zalezet na tom, aby ta ekonomika v budoucnosti fungovala. Dokazal bych pochopit, ze si nekdo mysli, ze nic jako spolecnost (dane a statni rozpocet jsou jen formalizaci toho konceptu) neexistuje. Ale proc by mu pak melo zdaneni vadit? V takovem pripade proste dostane co dostane, stat je kompletne externi akter, a pak by melo byt jedno, kolik si na transakci sebere penez. Stejne tak by pak melo byt jedno, jestli plati nekomu bezpracny zivot.
Podle tobe, rozhodnuti miliardare je legitimne "jeho", ale rozhodnuti statu (kolektivni vice lidi) neni legitimne "jejich".Tady se trochu blížíme k této citaci: “Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote!” Ano, pokud si lid odhlasuje, že jistému JS1 vezmeme všechen majetek, tak to není legitimně tvé rozhodnutí.
Ale to přece nejsme nijak ve sporu. Jasně, že dědictví můžeš promrhat nebo může samo ztratit na hodnotě (třeba v důsledku změny situace na trhu).
Reagoval jsem na JS1, který se ptal:
takový systém umožňuje celoživotní přímé dotování některých lidí
To umoznuje i mene nez 100% dedicka dan, a tam to nevadi? Proc to u rodiny nevadi a u statu ano?
Tak rozdíl je v tom, že dědictví je jednak dobrovolná volba a jednak dědic nežije na úkor jiných občanů – žije1 z toho, co vytvořili jeho předci a odkázali mu to.
[1] ano, pokud to tedy neztratilo na hodnotě, viz první odstavec
žije1 z toho, co vytvořili jeho předci a odkázali mu toTedy z hodnoty, kterou vytvorili jini lide.. a to je prave to, co Doli o par odstavcu vys rozporoval, ze mu vadi.
Obávám se, že jeho slova překrucuješ a chybně si je vykládáš… ale počkejme až/jestli se do diskuse vrátí a vysvětlí ti to.
Nicméně, bez ohledu na Doliho – to co píšeš, jsou nesmysly a sám to jistě víš.
Ono asi každý soudný člověk chápe, že aby bylo potřeba někomu rozdávat, je potřeba předtím1 někomu brát. Ale tohle nechme na Doliho…
BTW: totéž se může dít v rámci jednoho život jedné osoby – chvíli jsi hodně produktivní, naspoříš si, a pak vlastně nic neděláš a žiješ si dobře. Takhle období můžeš střídat celý život. Jak dlouhá budou, to je věc osobních preferencí. Přesto tě snad nikdo nebude osočovat z toho, že se2 flákáš a žiješ na úkor ostatních, ne? Nebo když o víkendu nejdeš do práce, tak bys neměl jíst? Nebo když si vezmeš dva týdny dovolenou a nechodíš do práce, tak taky ne? Tam to problém není. Jde jen o odloženou spotřebu, na kterou si člověk vydělal v předchozích dnech/měsících/letech. Tak proč by to měl být problém v případě, že spotřebu odloží rodič a užije si ji jeho potomek?
[1] případně potom, pokud se to dělá na dluh
[2] v těch obdobích, kdy nepracuješ
Ono asi každý soudný člověk chápeKazdy soudny clovek mozna ano, ale makroekonomicky to tak uplne neplati. Ostatne to je prece duvod, proc zavadet trh. A s automatizaci (coz je jeden z hlavnich argumentu pro UBI) uz to neplati vubec. Ostatne, cele to stoji a pada s otazkou, proc by mel vsechno nekdo vlastnit?
Jde jen o odloženou spotřebuAz na to, ze ta "odlozena spotreba" se vzdy realizuje prostrednictvim okolni spolecnosti. Ale tohle vsechno uz jsme tu rozebirali, akorat ty nejspis nedavas pozor... Ja se ptam hlavne proto, ze mi neni jasna ta emoce. Proc to Doliho tak poburuje?
ale makroekonomicky to tak uplne neplati
Ty asi pořád hraješ na nějaké zpoždění nebo setrvačnost systému a doufáš, že z nich vykřešeš nějakou hodnotu, kterou bys mohl rozdat. Ale to může fungovat jen krátkou chvíli a i tak je to jen iluze. Např. když natiskneš peníze a dáš je chudým, tak se na chvíli bude zdát, že chudí si polepšili a nikomu neubylo. Ale to není pravda, protože všichni se propadnou o tolik, kolik peněz jsi natisknul. Tzn. někomu jsi vzal a někomu dal.
Ostatne to je prece duvod, proc zavadet trh.
Trh se nezavádí. Trh je přirozený stav věcí. Laissez-faire.
A s automatizaci (coz je jeden z hlavnich argumentu pro UBI) uz to neplati vubec.
Automatizuje se odjakživa. Celou dobu si člověk vytváří lepší a lepší nástroje, aby si zjednodušil život. Představa, že stroje berou dělníkům práci tu už byla v minulosti, nepřicházíš s ničím novým.
Ostatne, cele to stoji a pada s otazkou, proc by mel vsechno nekdo vlastnit?
Období, kdy byla na planetě území nikoho je víceméně pryč. Je to dost nestabilní stav, protože pokud má takové území nějakou hodnotu, tak ho někdo obsadí. Neobsazená ta území mohla být jen v době nízké hustoty obyvatel, ale to už není aktuální (mohlo by se to vrátit leda kdyby třeba 2/3 světové populace pomřely v důsledku nějakých nemocí nebo válek).
Nicméně neznamená to, že všechno musí patřit jednotlivcům. Ano, může existovat kolektivně vlastněný majetek a někdy to dává smysl. Např. nemám problém s tím, když většina lesů bude kolektivním majetkem občanů ČR a budeme je spravovat skrze stát. Nebo může být nějaký majetek kolektivně vlastněný a spravovaný skrze akciové společnosti. Stejně tak nemám problém s tím, že stát bude vlastnit třeba atomovou elektrárnu, elektrické vedení nebo vodovod či silnice. Totéž platí pro rádiové frekvence – opět je to kolektivně vlastněný majetek všech občanů a skrze stát ho můžeme někomu pronajmout. Jsou to ale přirozené monopoly, specifické statky/podniky, které se na daném území vyskytují jen jednou.
Az na to, ze ta "odlozena spotreba" se vzdy realizuje prostrednictvim okolni spolecnosti.
Ano, ale ne na její úkor. Ta „společnost“ ti to nedává z donucení – je to pro ni dobrovolný obchod za normální tržní cenu. Zřejmě ti uchází, že spotřeba, kterou tvoji rodiče odložily, aby ti mohli odkázat třeba cihlu zlata, nemusí být (a pravděpodobně nebude) totožná se spotřebou, kterou si užiješ ty, až tu cihlu zlata prodáš. Trh se různě vyvíjí a předci ti taky mohli odkázat akcie podniku, na které sice dřeli celý život, ale v době, kdy je budeš chtít prodat (užít si jimi odloženou spotřebu) už budou bezcenné.
Dědeček mé kamarádky byl stavitelem. Zdědil po svém otci, který pocházel ze statku poměrně rozsáhlé pozemky, které změnil na stavební parcely, kde chtěl stavět domy. Jenže nemohl předpokládat, že se to tady r. 1948 otočí a jeho podnikání tím pádem skončí a zůstane bez práce. Žil tedy s manželkou a dvěma dcerami z toho, že postupně ty pozemky prodával. Nemusím snad dodávat, že je nemohl nijak zhodnotit tím, že by na nich postavil nějaký dům, takže na tom moc nevydělal. Dnes na jeho bývalých pozemcích stojí polovina obce a jeho vnučkám ze jmění které měl nezbylo nic.
Za to poděkuj socialistům – podle nich to byl „hnusný kapitalista, který si nic jiného nezasloužil“.
Poučení? Bohužel v téhle zemi se nedá spolehnout na to, že tě nějakým rozhodnutím demokraticky zvolení zastupitelé neožebračí a z tvého jmění nebude ze dne na den nic, než jen hromada bezcenného papíru.
V zásadě nemám nic proti tomu, co píšeš výše, ale přijde mi, že jsi dost odběhl od tématu. Tím bylo, že dědictví je v principu něco úplně jiného než UBI (byť se to z pohledu nějakého primitiva může jevit stejně: „ten člověk nepracuje a přitom si žije dobře → společnost na něj určitě doplácí“ Ovšem společnost na něj doplácí jen v případě UBI).
Místo toho "abychom se měli všichni dobře". Jinými slovy – ať má každý rovné šance a ukáže co umí, za jasně stanovených a rovných podmínek, což je podstata UBI.
On je tu ještě jeden aspekt – časový. Současní politici mají chronické problémy udržet vyrovnaný rozpočet. Socialisti mají obecně velké sklony k životu na dluh. Takže moc nevěřím, že by někdo zavedl UBI, aniž by to měl na dluh. A to je právě ten časový aspekt – jedna generace by si užívala UBI, ale ta následující by to za ni musela splácet. Alternativou je to, že v budoucnu okradeš svoje věřitele a odmítneš jim dluh zaplatit.
BTW: totéž se může dít v rámci jednoho život jedné osoby – chvíli jsi hodně produktivní, naspoříš si, a pak vlastně nic neděláš a žiješ si dobře. Takhle období můžeš střídat celý život. Jak dlouhá budou, to je věc osobních preferencí. Přesto tě snad nikdo nebude osočovat z toho, že se flákáš a žiješ na úkor ostatních, ne?
Už to napsal JS, ale zopakuji to – a jde o námitku zde již formulovanou (např. kralykem): co když to udělají (skoro) všichni?
Když si někdo spoří, typicky si nespoří konzervy, nýbrž peníze, které pak smění za čerstvou stravu vyprodukovanou někým jiným.
V tom ale není žádný1 problém – nikdo není ošizen, nikdo nežije na něčí úkor. Tržní hodnota toho naspořeného majetku, který měl sloužit jako uchovatel hodnoty, se přirozeně může změnit, píšu o tom výše – prodáváš ho za tržní cenu a lidé s tebou obchod neuzavřou, pokud to pro ně nebude výhodné. Takže pokud dojde třeba k apokalypse, můžou ti být zásoby takového zlata nebo nějaké akcie celkem k ničemu a výhodu bude mít naopak ten, kdo má ty konzervy nebo spíš ten, kdo umí obdělávat půdu nebo lovit zvířata klackem. Rozhodně se nestane, že bys společnost díky svému dědictví nějak vysával – buď s tebou obchod uzavřou (je to pro ně výhodné2) nebo ne.
Jinak řečeno: pokud by někdo našel obrovský zlatý poklad po předcích, za který by mohl (při původních cenách) vykoupit všechno jídlo a ostatní by neměli, co jíst, tak se to nestane, protože tržní cena zlata a ochota za zlato směňovat klesne. Např. ten řezník nebo pekař má jen určitou potřebu nákupu zlata a jakmile ji nasytí, tak bude chtít směňovat s jinými lidmi za něco jiného. A pokud uvidí, že do ekonomiky proudí nové a nové zlato, nebude mu přisuzovat takovou hodnotu (původně např. chtěl nějaké koupit s tím, že ho později prodá, ale když vidí, kolik ho najednou je, je mu jasné, že by ho v budoucnu neprodal). Je to stejné, jako kdyby sis začal tisknout peníze. Trh na to zareaguje a nebude mít o tvoje papírky zájem – lidé budou směňovat za něco jiného nebo od tebe těch peněz budou žádat mnohem víc (dojde k inflaci, hyperinflaci…).
[1] myslím z pohledu morálky nebo spravedlnosti – problém to může být z pohledu jednotlivce, který čekal, že nebude muset celý život pracovat, a pak se ukáže, že tržní hodnota jeho majetku není taková, jak si představoval
[2] a jsou rádi, že je na trhu někdo jako ty, s kým můžou směnit
V tom ale není žádný1 problém – nikdo není ošizen, nikdo nežije na něčí úkor. Tržní hodnota toho naspořeného majetku, který měl sloužit jako uchovatel hodnoty, se přirozeně může změnitMne to co rikas tedy smysl nedava. Pokud se lide rozhodnou jako jednotlivci (a skrze sve individualni akce zpusobi), ze se hodnota neciho majetku zmeni, pak je to moralne v poradku, kdezto pokud se rozhodnou kolektivne (a skrze zasah statu zpusobi), ze se hodnota zmeni, pak je to moralne neprijatelne? Ja fakt nechapu, proc veris tehle bizarni ideologii. Hlavne me zarazi, proc tak strasne lpet na tech penezich a na tom, zda je nekdo vzal nekomu, kdo je predtim dostal? Penize jsou jen formalizace moznosti (jedna z mnoha forem) delat ekonomicka rozhodnuti o budoucnosti; a i kdybys jich mel opravdu hodne, stale bude mnoho rozhodnuti, ktera te ovlivnuji, cineno mimo tebe. Muzeme si samozrejme pokladat otazku, jestli ten ci onen vysledek je moralni. Ale prijit k tomu z perspektivy, ze "volny trh je prirozeny", nad tim opravdu zustava rozum stat.
Mne to co rikas tedy smysl nedava. Pokud se lide rozhodnou jako jednotlivci (a skrze sve individualni akce zpusobi), ze se hodnota neciho majetku zmeni, pak je to moralne v poradku, kdezto pokud se rozhodnou kolektivne (a skrze zasah statu zpusobi), ze se hodnota zmeni, pak je to moralne neprijatelne?
Pokud nechápeš rozdíl mezi:
a) nepřijetím nabízeného obchodu
b) ukradením/zabavením majetku
tak to je potom těžké.
Většina Němců si klidně může odhlasovat, že Židi přijdou o majetek.
A k tomu ten problém, že stále odvádzaš tému inam...Jakto? Podivej se na to v pripade dani. Ano, stat mi "sebere" neco na danich, nebo alternativne, ten co mi plati odevzda cast statu. Ale proc se divat jen jeden krok zpetne? Ten kdo me plati se rozhodl dat mi nejake penize, a jine nekam jinam. Ti, kdo plati jeho, se take nejak rozhodli a tak dale. Penize, co nakonec dostanu, reprezentuji mnoho rozhodnuti nejruznejsich lidi je mym smerem priklonit nebo odklonit. Pokud tito lide nejak kolektivne zmeni, jak prerozdeluji, s tim, ze ve vysledku dostanu min, bude mi prece jedno, jestli to se tak kolektivne rozhodli skrze stat nebo jako serii individualnich rozhodnuti.
Nicmene, u majetku tomu rozdilu rozumim, ale penize nejsou majetek, je to jen poukazka na (treba) majetek v budoucnosti, tedy davaji moznost udelat v budoucnosti nejake rozhodnuti.
Aha, takže když se domluvím se zákazníky, že mi budou platit třeba ve zlatě nebo v konzervách, rýži či starožitnostech, tak už mě okrádat nebudeš, protože to nejsou peníze vydané tvým státem, ale majetek? S tím už by se dalo přežít.
Ale u abstraktnich penez (nebo akcii, dluhopisu.. atd.)? Tam to znamena, ze nedostane moznost delat ekonomicka rozhodnuti, ktera dostal predtim prislibena. Coz opravdu neni odlisna situace od toho, kdyz ty rozhodnuti nemuze delat diky nejake zmene v situaci ekonomiky vyvolane souhrnem individualnich rozhodnuti.
Pořád to nechápeš. Ty akcie nebo dluhopisy nevznikly jen tak z ničeho. On musel odložit spotřebu, vzdát se nějakých reálných věcí, aby za to získal výměnou ty „abstraktní peníze“. Jsou za tím tedy zcela reálné hodnoty, které do toho někdo vložil, obětoval. Pokud by věděl, že mu ty „abstraktní peníze“ v budoucnu ukradneš, tak by si je nepořídil a směnil by ta reálná aktiva za něco jiného (nebo by je spotřeboval sám).
Už jsem ti to psal jinde, že asi spoléháš na nějaké to zpoždění a setrvačnost. Lidé v minulosti dělali nějaká rozhodnutí a nějak si nastavili vztahy. Ty přijdeš a změníš pravidla hry a díky té setrvačnosti a tomu, že jsi lidi zaskočil (připravovali se na něco jiného), z toho chceš vytřískat něco pro sebe, svoji politiku, svoje lidi, které chceš obdarovat. Ale to ti může fungovat jen v té první iteraci – není to trvale udržitelné. Podobně to fungovalo komunistům, kteří nějakou dobu žili z toho, co vybudovali lidé za předchozích režimů. Je to jako kdybys naskočil do rozjetého vlaku, vypnul motor a chlubil se tím, jak ti to hezky jede a máš vlak s nulovou spotřebou.
Pořád to nechápeš. Ty akcie nebo dluhopisy nevznikly jen tak z ničeho. On musel odložit spotřebu, vzdát se nějakých reálných věcí, aby za to získal výměnou ty „abstraktní peníze“. Jsou za tím tedy zcela reálné hodnoty, které do toho někdo vložil, obětoval.Počkat. Nevim úplně přesně, jak je to s akciema nebo dluhopisama, ale AFAIK peníze vznikají doslova jen tak z ničeho, ne? Není to jako bitcoin nebo zlatý mince, který je potřeba nějak vytěžit...
Ale to ti může fungovat jen v té první iteraci – není to trvale udržitelné.No a z tohohle důvodu nemam rád to členění levice-pravice, protože na udržitelnost kálejí z vysoka obě dvě (typicky, existují samozřejmě všelijaké subkultury)...
Počkat. Nevim úplně přesně, jak je to s akciema nebo dluhopisama, ale AFAIK peníze vznikají doslova jen tak z ničeho, ne?
Ano, nekryté peníze vznikají „z ničeho“ (byť to má nějaké limity), ale to je taky věc, která se mi nelíbí.
Nicméně z pohledu jednotlivce se tě to netýká, je to makroekonomická záležitost, ty si ty peníze1 z ničeho nevyrobíš – musíš obětovat konkrétní reálná aktiva, abys je získal, odložit spotřebu.
No a z tohohle důvodu nemam rád to členění levice-pravice, protože na udržitelnost kálejí z vysoka obě dvě (typicky, existují samozřejmě všelijaké subkultury)...
Volný trh ti ale nezaručuje a neslibuje, že se budeš mít pořád líp a líp. Ostatní mohou ztratit zájem o tvoje služby a klesne jejich cena, nebo může klesnout (relativní) užitečnost tvého majetku a ty zchudneš. I to se přirozeně může stát.
[1] i když jsem mluvil spíš o těch akciích
Volný trh ti ale nezaručuje a neslibuje, že se budeš mít pořád líp a líp.No to dává smysl, vzhledem k tomu, že volný trh ti nezaručuje prakticky nic (a udržitelnost už vůbec ne).
Jenze, realne je to slozitejsi. Jak spravne rikas, penize vznikly vznikem toho dluhopisu. Takze v moment jeho vzniku se navysil objem penez (nikomu se nesebralo, jen dluznik dostal uver).
Tady je potřeba rozlišovat (nekryté) peníze a dluhopisy/akcie. V případě nekryté měny a částečných rezerv dochází k multiplikaci – uložíš si tisícovku do komerční banky a ta musí držet povinné minimální rezervy (nastavené centrální bankou) a zbytek může půjčit, takže ty si myslíš, že máš v bance 1000 Kč a chystáš se za to něco třeba koupit, a někdo jiný dostal od banky úvěr třeba 900 Kč a rovněž si myslí, že ty peníze má a taky se za to chystá něco koupit – ty peníze tak v ekonomice obíhají dvakrát (resp. ten proces se donekonečna opakuje, protože těch 900 mohl zase někdo uložit do banky a ta zase část někomu jinému půjčila).
Pokud si ale koupím dluhopis nebo akcie nějakého podniku, tak je sice můžu používat i jako platidlo a s někým je směňovat, ale každý ví, že to nejsou peníze. Jsou vázané na ten konkrétní podnik a je jasné, že když se mu nebude dařit, ztratí ten papír na hodnotě. Až když takový dluhopis koupí komerční banka, tak teprve může dojít k té multiplikaci (viz první odstavec).
U peněz je problém v tom, že jsou anonymní a nejsou vázané na ten konkrétní podnik. Pokud budou dlužníci neschopní splácet, dopadne to postupně na všechny, kdo danou měnu používali. Na jednu stranu je to výhoda, protože to funguje jako takové pojištění a vykryje to lokální výkyvy, ale na druhou stranu je to problém, pokud se jedná o nějaké jevy postihující velkou část společnosti, např. socialistické zásahy nebo parazitování – tam tě to jakožto uživatele dané měny dostihne a neutečeš před tím, i když jsi s takovou politikou nechtěl mít nic společného (není to jako u těch akcií/dluhopisů, kde si vybereš, které budeš přijímat).
Cim vic nad tim premyslim, tim vic mi "odlozena spotreba" prijde jako fikce.
Z pohledu jednotlivce to odložená spotřeba jednoznačně je. Místo aby spotřebovával, tak si koupil třeba nějaké papírky. Otázka je, jestli ta spotřeba, kterou včera odložil, se mu dnes vrátí v plné výši (nebo vyšší, jak asi čeká). A to nikdo zaručené není. Ten podnik mohl zkrachovat nebo nemá takové výsledky, jak se čekalo, cena zlata mohla klesnout, obraz se mohl ukázat jako falzifikát, obilí se mohlo zkazit atd.
Z agregovaného pohledu k odložení dojít nemuselo – spotřebovat (např. materiál při výstavbě) mohl místo tebe ten, do koho jsi investoval, jehož dluhopis/akcie jsi koupil. K čemu ale došlo je efektivnější alokace zdrojů.1
A ještě bych se rád vrátil k původnímu tématu a tím bylo: dědictví vs. žití na úkor ostatních. Dědictví znamená, že tvoji rodiče odložili spotřebu a přenechali ji tobě. Nikdo ti nezaručuje, že si vybereš tu spotřebu ve stejné výši, v jaké ji tvoji předci odložili. Může to být méně nebo více, ale to je jedno – nežiješ na něčí úkor, nikdo na tebe nedoplácí. Na rozdíl od případu, kdy by stát bral všem peníze a dával je tobě. To dědictví je stejné, jako když budu chvíli šetřit (odložím část spotřeby) a pak si budu chvíli užívat volna a nebudu muset pro nikoho pracovat.
[1] např. někdo má hodně volného času či znalosti a druhý má hodně materiálu/pozemků/strojů a každý sám za sebe se nehne z místa a nic s tím nenadělá – ale když se domluví a navzájem smění, tak se zdroje efektivněji alokují a oba se někam posunou
Rozdíl je v dobrovolnosti. Svým potomkům přenechávám něco dobrovolně. Státem vynucené UBI mi možnost nefinancovat život jiných nedává. Je to stejný rozdíl jako mezi dobrovolným sexem a znásilněním. Pardon, UBI nám možnost neplatit to dává - pracující mohou postupně přestat pracovat. To by mohla být sranda. Taková středoevropská Venezuela.žije1 z toho, co vytvořili jeho předci a odkázali mu toTedy z hodnoty, kterou vytvorili jini lide.. a to je prave to, co Doli o par odstavcu vys rozporoval, ze mu vadi.
Stejne tak, zdroje pasivniho prijmu musi nekdo obsluhovat (pokud to tedy nedela nejaka umela inteligence).A ten nekdo za to dostava zaplaceno, takze je vse v poradku.
A hlavně: tvoje děti nežijí na ničí úkor, nikdo je nemusí nedobrovolně dotovat – ty hodnoty, ze kterých žijí, jsi vytvořil ty a dobrovolně jim je daroval.Pořád mylně předpokládáš, že to, že někdo má peníze je důsledek vytvoření nějaké hodnoty. V mnoha případech to tak platí, ale v mnoha určitě ne - a nemám na mysli žádné nepocitvé (alespoň zcela určitě ne v kontextu našich zákonů) obohacení.
Podstata spočíva v tom, že žiť z dedičstva a žiť z daní druhých sú úplne odlišné koncepty. Všetko ostatné len vedie diskusiu úplne mimo do hmly.Právěže je to dost podobné, už jen v tom, že v obou případech žije někdo z toho, získal někdo jiný. V obou případech někdo nic nevytváří a jen spotřebovává.
Právěže je to dost podobné, už jen v tom, že v obou případech žije někdo z toho, získal někdo jiný. V obou případech někdo nic nevytváří a jen spotřebovává.
Ať už jde o dědice, důchodce, rentiéra…
ty hodnoty, ze kterých žijí, jsi vytvořil ty a dobrovolně jim je daroval.Vzhledem k tomu jak náročný je proces vyděnění, tak nevím nevím...
Někde to tu píšu – máš svobodnou volbu umřít s nulou na účtu a bez majetku (tzn. spotřebovat všechno, co máš). Nebo se můžeš zadlužit tak, že dědictví akorát pokryje dluhy (tzn. opět vše spotřebuješ, akorát můžeš až do smrti ten majetek užívat). Opravdu je to tvoje svobodná volba, co odkážeš potomkům.
Kdežto u daní a přerozdělování o žádnou svobodnou volbu nejde – stát ti ten majetek sebere klidně i násilím a ještě tě zavře.
A kdo je vlastně ten stát? Jedna z věcí, které tady JS dlouhodobě navrhuje (a ve které se s ním alespoň v základní myšlence shodnu), je všeobecné referendum. V takovém systému jsi ty nedílnou součástí státu a můžeš hlasovat (máš svobodnou volbu). O tom, že máš platit větší daně, rozhodla společnost. Tedy společnost rozhodla, že za svoji práci dostaneš méně (tedy něco v tomhle smylu tvrdíš, ne? vyšší daně znamenají nižší příjem). To se ti nelíbí. Když ale ta samá společnost prostřednictvím trhu rozhodne (tedy aniž bys mohl alespoň hlasovat proti), že tvoje zlatá cihla je bezcenná, tak je to OK. Včem je ten zásadní rozdíl?Kdežto u daní a přerozdělování o žádnou svobodnou volbu nejde – stát ti ten majetek sebere klidně i násilím a ještě tě zavře.
Odpověděl jsem JS1 v #451.
Co se týče demokracie – ta vede na diktaturu většiny. Aby se to nestalo, je potřeba mít kvalitní a silnou ústavu, které mj. definuje, o čem nelze rozhodovat kolektivně1 a jaká práva2 jsou zaručena a nelze je omezit ani zákonem (byť demokraticky odhlasovaným).
[1] přímou či nepřímou demokracií
[2] negativní koncepce lidských práv – tzn. čeho se musí ostatní vůči tobě zdržet – např. tě nesmí zabít nebo okrást
Co se týče demokracie – ta vede na diktaturu většiny.
A proto je lepší rovnou zvolit diktaturu menšiny, která si to může dovolit.
je potřeba mít kvalitní a silnou ústavu
*pravil Franta, když sestupoval z Hory, kde mu Bůh předal Ústavu na věčné časy
A kdo je vlastně ten stát? Jedna z věcí, které tady JS dlouhodobě navrhuje (a ve které se s ním alespoň v základní myšlence shodnu), je všeobecné referendum.A jste si jisty, ze JS1 je stale jeste PRO referenda a volby jako takove? Pote, co mu nevdecny lid prave v referendech (a volbach) odmitl vselijake novosocialismy, (viz Brexit, Trump, nebo treba dnesni volby v Nizozemi) se "pokrokova" komunisticka levice a vsichni kavarensti dobroserove zacali stavet proti referendum, ze jsou skodliva, nebezpecna a kontrarevolucni...dokonce pry nedemokraticka...
Jo, jo, tohle je vtipné. Někteří lidé mají plnou hubu demokracie, ale když pak vyhraje Zeman, tak se začnou cukat. „Demokracie ano, ale vocuď pocuď, jen dokud nám výsledky vyhovují“
Kdyby před referendem o vstupu ČR do EU nelhali někteří politici a média a nerozjížděli propagandistickou kampaň za peníze daňových poplatníků…
Kdyby před referendem o vstupu ČR do EU nelhali někteří politici a média a nerozjížděli propagandistickou kampaň za peníze daňových poplatníků…Tak co?
… resit ho chcete tak, ze urednikum a statu date k prerozdelovani nasobne vice penez, moci, a vlivu aby mohli "lepe" zaridit zarivou budoucnost?Sorry, ale v tomhle žádná příma úměra není. Objem peněz není rozhodující pro míru byrokracie. Spíš naopak. Míra byrokracie je závislá na počtu nejrůznějších daní a poplatků, nikoliv jejich objemu. UBI, je podmíněný jejich redukcí. Píšu to v blogpostu, diskuzi a zmiňuje to i Fluttershy, yay! UBI znamená naprosto jednoduché počty, protože je to stejná částka per hlava. Vykazuješ existenci? Dostáváš UBI. A v tom nevidím žádný prostor pro jakékoliv další poplatky či slevy s tím související. Nevypočítává se žádná poměrná výše. Nehlídá se žádná lhůta. Neplatí se žádné sociální pracovnice. Nevymýšlejí se žádné nucené práce při obecním úřadě. Potřebuje obec posekat trávníky? Ok! Pověří technický odbor, nebo vyhlásí výběrko a ten, pro koho to bude zajímavé platové přilepšení, to udělá. A bude mít UBI + výdělek. Nevidím nejmenší důvod nutit k takové práci ty, co nejsou schopni z nejrůznějších důvodů najít stálou práci.
V tom se ale rozcházíš s jinými zastánci UBI – takový David tu psal, že UBI nemusí pokrýt běžné výdaje na život, a JS1 by UBI odvozoval nějakým procentem od HDP, takže by mu to taky nepokrývalo náklady na život (nebo jen někdy, když se ekonomice hodně daří – pak ale potřebuje pomoc málokdo).
Pokud by to v tvé variantě mělo pokrýt náklady i třeba u takové matky s dítětem nebo mladé rodiny s několika dětmi, tak by to musela být celkem vysoká částka. To znamená všechny ty nevýhody, které jsme tu už diskutovali: extrémně vysoké daně, zneužívání systému příživníky, deformace ekonomiky, silná motivace k odchodu lidí k šedé ekonomice a neplacení daní…
Už to sem posíláš poněkolikáté. Uchýlil ses k Argument from authority?
ale také kapitalisty – libertariány či konzervativciU těchto to považuju za pomýlení a nedomyšlení všech důsledků. Pro mě je libertariánem ten, kdo uznává hashtag #TaxationIsTheft; nikoliv ten, kdo schvaluje poloviční komunismus.
Tak jsem si kliknul na prvního a musím odcitovat:
Van Parijs's work is sometimes associated with the September Group of analytic Marxism, though he is not himself a Marxist.První je marxista, který předstírá, že není, druhá byla femistka a genderová odbornice, třetí je překvapivě opět marxista a čtvrtý kupodivu taky. Je sice hezké, soudruhu, že se ti podařilo vylovit i pár jednotlivců krom vod Rudého moře, jenže to na tom nic nezmění. Ty zde hovoříš o několika sic zajímavých, ale spíše raritních výskytech jednotlivců, já hovořím o celých vlivových uskupeních - politických stranách.
Gramotný čtenář z toho usoudí, že se jedná prakticky jen o rudochy. Těžko říct, kteří z nich jsou nejrudější, každopádně jsou všichni rudí až za ušima. Dovedu si představit, že v určitých vrstvách společnosti bude mít tenhle nápad asi širokou podporu (kupř. vyhulení somráci z Kliniky, klimatičtí vojevůdci). Budeš sem muset hodit ještě nějakej sociologickej průzkum. Pokud nemáš, udělej seminárku.
Dovedu si představit, že v určitých vrstvách společnosti bude mít tenhle nápad asi širokou podporu (kupř. vyhulení somráci z Kliniky, klimatičtí vojevůdci).No hele nevim, já třeba beru např. to klima celkom vážně, nicméně pro UBI úplně nejsem - napsal/naznačil jsem, že mi to s tou ekologií aktuálně přijde spíš v rozporu. Výraz "turbokomunisti" mě pobavil a na část voličů čps to asi celkem sedí, ale ne ne všichni tomu odpovídaj. Já doufám, že spíš menšina.
Buď je to nalej vylej (žádný zisk, výdělek pokryje náklady) a jen UBIProč by někdo takový vůbec pracoval?
Pokud bych měl UBI, tak by mi vůbec nevadilo kdybych odváděl, stejně jako všichni třeba i 60%.Z rovné daně by to UBI nebylo financovatelné. Naopak by pravděpodobně byla nutná silná progrese. Nebo by ta sazba musela být pravděpodobně ještě vyšší. Není to těžká matematika. Já mám dnes daňovou zátěž 45 % ze SHM, plus co zaplatím dále na DPH (takže se k těm 60 % přinejmenším blížím). UBI by výrazně zvedlo transfery směrem k nižším vrstvám společnosti a v takovém případě jsou jen dvě volby: obrat ty nadprůměrné nebo je obrat míň a navíc stáhnout do chudoby ty okolo průměru.
Protože bych měl i tak z čeho žít.i tak mít z čeho žít není standard, na který cílím. To bych si hned zredukoval úvazek na poloviční.
Naopak bych měl motivaci vydělávat víc, protože by mi pak více zbylo.To dnes nemáš proč? Dnes by ti zbylo ještě víc než s UBI...
Z rovné daně by to UBI nebylo financovatelné.
Že Friedman psal specificky o financování NIT z rovné daně…
The 80 wealthiest people in the world altogether own $1.9 trillion, the report found, nearly the same amount shared by the 3.5 billion people who occupy the bottom half of the world’s income scale.… tak potěš koště. Kdybys, třeba i v delším horizontu, zkusil prodat velkou část akcií obří korporace, předpokládám, že nutně způsobíš pokles jejich ceny. Nebude dostatečný odbyt. Definovat bohatství tím, že někdo vlastní garsonku na okraji Prahy, která je dražší než rodinný dům v zapadlé vesnici o pár stovek kilometrů dál, má taky svoje problémy. Ono je to opravdu tak, že ten člověk by to mohl prodat a koupit si za to jiné věci, ale spíš je zajímavější se zamyslet nad tím, co ovlivňuje tu cenu: životní prostředí, dostupnost infrastruktury aj. Je do toho celkového bohatství započten i majetek státu? Opravdu 1 % lidí kontroluje polovinu veškerého bohatství, tedy o druhou polovinu se podělí 99 % světového populace spolu se všemi světovými armádami, státy vlastněnými pozemky a historickými památkami, veřejným zdravotnictvím, školstvím, dosud nevytěženými (objevenými; o neobjevených se vůbec nemá smysl bavit) přírodními zdroji a dalšími?
Problem neni v tom, ze si Gilhad nebo Doli vydela nekolikanasobek prumeru (ci kolik to maji) tim, ze pro nekoho pracuji. Problem je v tom, ze jsou zde lide, jako treba Pavel Tykac, kteri maji obrovske prijmy a s tim spojenou obrovskou moc (napriklad Tykac ji ted vyuziva k tomu, aby zabranil statu udelat neco s klimatickou zmenou).
To je první věc: Tykačovo podnikání zabíjí tisíce lidí a přispívá ke globální katastrofě. Takže odstranit si své místní Tykače.
Druhá věc je to, co jsem psal o kalhotách za 300 Kč – na úkor některé chudší komunity. To vede na restrukturalizaci spotřeby, aby nebyla na úkor někoho jiného. Ale aby našinec nebyl okolnostmi tlačen k nákupu takového zboží, musí se změnit právě ty okolnosti (tedy že kromě omezení svou výší příjmu jde implicitně do příslušného obchodu: ať kvůli časové tísni nebo třeba reklamní masáži slevami).
nakupovat od nichJsem pro. Bohužel EU funguje tak, že má volný obchod uvnitř a naopak skrze cla potlačuje obchod s ostatními zeměmi.
druhá varianta je dát jednotlivcům ekonomickou svobodu, aby si méně problematické zboží vybrali sami – ale ani to podle všeho nechcešNaopak – tohle právě chci. Na volném trhu si lidé mohou vybrat, jaké zboží budou kupovat. Zatímco EU je paternalisticky tlačí k tomu, aby kupovali např. zboží z Německa a ne z nějaké jiné země.
Zpochybnil jsem ti jeden výrok ohledně distribuce bohatství, teď jsme po výměně pár komentářů u distribuce moci
Už dávno jsem psal, že bohatství (wealth) je ekvivalentní moci.
Životní prostředí může poškozovat kdekdo: spalováním bordelu, zakládáním černých skládek nebo třeba produkcí zvukového nebo světelného smogu.
Hádej, co má větší efekt: když budu doma topit kalem, nebo když budu provozovat uhelnou elektrárnu?
Nemyslím si, že UBI nebo jiná „redistribuce bohatství“ sníží podíl prasat, které v lesech pohazují PETky.
To je první věc: Tykačovo podnikání zabíjí tisíce lidí a přispívá ke globální katastrofě. Takže odstranit si své místní Tykače.
Pro srovnání:
A to nemáme ani UBI ani extrémně progresivní zdanění, jak tu navrhují místní neomarxisté. A přesto jsou stát a lidé výrazně silnější a operují s řádově vyššími částkami než tito boháči.
Otázka, zda má být něco podobného zavedeno, bude nakonec spíše otázkou, kdy má být něco podobného zavedeno.
Před dvě stě lety bylo nutno opečovávat široké a rozsáhlé rodinné vazby, protože to bylo pro naprostou většinu populace to jediné, co v případě nouze chránilo jedince před pádem na úplné dno. Jakákoli externí dlouhodobá podpora (spíše v podobě mecenášské nebo stavovské) se dostávala jen jedincům nějak výjimečným či zasloužilým na individuální bázi. S tím, jak se tyto vazby rozpadaly (jakožto překážka možností rozvoje individuálních osobností a schopností), bylo nutno postupně zavádět různé univerzální podpory, na které má nárok víceméně každý jen z podstaty své existence - starobní důchody, podpora v nezaměstnanosti, rodičovské příspěvky, všeobecné zdravotní pojištění a tak dále. Stále ještě jsou na živu jedinci, za jejichž dětství značná část tohoto existovala v rudimentální podobě.
V současnosti, kdy tyto proměny dospěly do stadia, kdy je téměř veta i po stabilní nukleární rodině a v extrémních pozicích jsou koncepty mateřství a manželství považovány za relikt patriarchální společnosti, je všeobecný nárok na univerzální a ničím nepodmíněnou podporu, obávám se, asi jediným možným vyústěním.
Osobně se mi to příliš nelíbí, ale pokrok (zvláště, pokud jsem se svým názorem v menšině) mi nezbývá než nanejvýš zpovzdálí sledovat.
V současnosti, kdy tyto proměny dospěly do stadia, kdy je téměř veta i po stabilní nukleární rodině a v extrémních pozicích jsou koncepty mateřství a manželství považovány za relikt patriarchální společnosti, je všeobecný nárok na univerzální a ničím nepodmíněnou podporu, obávám se, asi jediným možným vyústěním.
Jestli ono nám tu nedochází k záměně příčiny a následku a definici kruhem…
Pokud totiž někdo neudržuje a nebuduje rodinné1 vztahy, tak patrně proto, že to nepotřebuje, je to pro něj nevýhodné, má nějakou lepší alternativu.
[1] i kdyby nebyl spokojený se svými rodiči, bratranci, strýčky… tak si může založit rodinu vlastní nebo žít třeba v nějaké komunitě přátel, která mu poskytne podobné zázemí
Nad tímhle jsem při psaní komentáře přemýšlel, ale asi nejsem schopen určit, co je příčina a následek; případně, jestli obojí není jen následek něčeho dalšího. Předpokládám proto, že je to důsledek všeobecných společenských změn, které na sebe vzájemně působí (bez bližšího určení).
Vycházím též z předpokladu, že duch doby bude vždy napřed před jakýmikoli zásahy shora, to jest zásah státu (ať už chápeme stát jako parlament, vládu, státní úřady nebo další orgány veřejné moci) reaguje ve většině případů (ne-li ve všech) na již existující jevy a tendence ve společnosti.
Prosimvas, tu pohadku, jak by kazdej delal, co ho bavi, si proste vymlatte z palice. To bude platit u 1% lidi. U 99% ale ne.To je asi zvláštní náhoda, že většina mých známých, přátel a kamarádů, včetně mne, spadá do onoho 1%. Já bych to viděl spíš na 60% dělá to co je baví a 40% nemá jinou možnost. Pokud jde o UBI a komunismus. Už to tady několikrát padlo – jsou to dvě diametrálně odlišné věci, které nemají absolutně nic společného. To je stejná zkratka, jako kdybys řekl že každý kdo chce aby byla dodržována stejná práva bez ohledu na rasu, pohlaví a sociální příslušnost, je komunista.
Napr. nasilnikum by chtel jen tak prijem za nic a naporad platit ze svych dani kdo?Násilník patří do báně. A v takovém případě je podle mě logické, že by jeho UBI automaticky padlo na jeho vydržování.
Dobrovolna cinnost, jak ji znam, ma od tahu na branku a dokoncene pouzitelne odevzdane prace poradnych par tisic kilometru daleko. To je takovy posledni “detailik”, na kterem cela vize UBI shori na bilej jemnej popel.Co sem pořád taháš nějakou dobrovolnou činnost? To je přeci každého jeho vlastní věc, jestli někde něco dělá jen tak, proto že se mu chce. Vykládám tady snad někomu v čem utápím svoje prachy a volný čas? To nemá s UBI vůbec nic společného.
Násilník patří do báně.
Ale tam ho nenecháš celý život, ne?
Ona je taky potíž v tom, že UBI by na jedné straně mohlo podporovat to dobré a kreativní v lidech, ale stejně tak v nich může podporovat to špatné a destruktivní. Tzn. ten zločinec, který díky UBI nemusí chodit do práce a nezaměstnává jeho hlavu a tělo nic jiného, tak může spřádat plány, jak si přilepšit na úkor ostatních. Někdo to možná označí za „paternalismus“ a bude tvrdit, že se toho zločince snažím léčit tím, že ho „donutím“ pracovat, aby mu nezbyl čas na vymýšlení blbostí, ale tohle přece paternalismus není – není to žádný umělý zásah. Je naprosto přirozené věc, že člověk musí vyvinout nějakou aktivitu, aby přežil – pečení holuby mu sami do úst padat nebudou.
Sice můžeme říct, že většina lidí je dobrých. Jenže podstatná část z nich to sice myslí dobře, ale nejsou až tak schopní, sami od sebe přijít s něčím inovativním. A druhá podstatná věc je, že škodit a ničit je snadnější než tvořit – takže i když těch špatných je menšina, můžou ostatním pořádně zavařit.
I proto mi dává daleko větší smysl, když se člověk a) kvalifikuje tím, že dělá pro ostatní něco užitečného a tím si vydělá dost na to, aby po nějakou dobu nemusel být zaměstnaný a mohl si dělat, co ho baví a v čem on osobně vidí smysl (a nemusí se nikoho ptát nebo doprošovat, zda to může dělat – protože se předem kvalifikoval) nebo b) najde si nějakého mecenáše (ať už jednotlivce nebo nějakou organizaci…), který ho bude cíleně a podmíněně podporovat nebo do něj investovat (navzdory tomu, že ten člověk měl třeba smůlu a měl nevýhodné startovní podmínky, ale něco v něm je a má na to).
Někdo to možná označí za „paternalismus“ a bude tvrdit, že se toho zločince snažím léčit tím, že ho „donutím“ pracovat, aby mu nezbyl čas na vymýšlení blbostí, ale tohle přece paternalismus není – není to žádný umělý zásah.
No, pokud ho nutíš, je to koerce. Špatný libertarián, špatný!
Je naprosto přirozené věc, že člověk musí vyvinout nějakou aktivitu, aby přežil – pečení holuby mu sami do úst padat nebudou.
Zuřivá masturbace je také aktivita, ale obvykle ti k přežití nepomůže.
Takže jakými zásadními aktivitami, jimiž se produkuje potrava apod., ses v poslední době projevil ty?
No, pokud ho nutíš, je to koerce. Špatný libertarián, špatný!
Ale já ho nenutím. Je to jeho volba, že třeba umře hlady. Stejně tak by umřel bez ohledu na ostatní lidi a politický systém – i kdyby ležel někde v lese nebo na pláži a odmítal sbírat ovoce, lovit ryby nebo něco pěstovat a jen čekal, až mu něco jedlého spadne do úst. Tohle je přirozený stav věcí.
To je nápad. Být protestantským kněžím by nebylo vůbec špatné! :-)
Co sem pořád taháš nějakou dobrovolnou činnost? To je přeci každého jeho vlastní věc, jestli někde něco dělá jen tak, proto že se mu chce. Vykládám tady snad někomu v čem utápím svoje prachy a volný čas? To nemá s UBI vůbec nic společného.Ze se vam do toho motam, ale v cele diskusi ohledne UBI JS1 povazuje dobrovolnost a svobodu volby pracovat za jeden z jeho nejdulezitejsich aspektu. Tak si to nejdriv ujasnete, jak to je.
Stále zarputile ignoruješ fakt, že lidé sice můžou pracovat, ale nemusí ti platit daně. Zabránit tomu můžeš posílením represí (což ale zase naštve další lidi) nebo nějakým náboženstvím/vírou, které utvrdí lidi v tom, že by ti daně platit měli. Možná kdybys každý měsíc vysílal raketu na Mars nebo stavěl nové a nové dálnice, nemocnice, školy atd. tak bys možná lidi přesvědčil (aniž bys je musel vyloženě manipulovat, lhát jim nebo podporovat nějaký fanatismus a sektářství), že ten tvůj režim je bezva a že ho mají podporovat. Ovšem to všechno stojí hodně peněz – které ti v tu chvíli právě docházejí…
Jinak system s UBI taky podle predpokladu zvysi cenu za praci, co lide nechteji delat, a tudiz v pripade manualni prace by pak mohl i zvysit motivaci.Jo, cili za zakladni prijem si koupis nekdy v budoucnu tak granule, ale zapomen, ze bys mel na cerstvou jahodu. Hm... ma smysl vyrabet takovy slumy?
Protože motivací k tomu, aby si člověk vytvořil (lepší) nástroj je ta, že mu to ušetří (čas, peníze, energii) oproti současnému způsobu práce. Pokud ale automatizaci (ty lepší nástroje) zdaníš, snižuješ tím jejich přínos pro jejich autora a tím snižuješ jeho motivaci k inovacím a technologickému pokroku.
Už to tu píšu poněkolikáté – hraješ na tu setrvačnost – lidi rozjeli určité inovace a investovali do nich svůj majetek a čas – a ty se snažíš změnit pravidla hry a obrat je o plody jejich práce. Kdyby ale předem věděli, co jim chceš provést, tak by to snížilo jejich motivaci a dělali by spíš něco jiného.
Pokud nekdo chce cerstve jahody, s UBI si je muze bud vyrobit sam, nebo delat neco jineho (vymenou za penize) a koupit si je. Nic v UBI tomu prece nebrani.Na kterym kousku zeme, za co si ho pronajme? Ono mit si ten kus urodny pudy $ z ceho pronajmout na dost dlouhou dobu, aby ti tam ta jahoda vyrostla... Predstav si, ze se narodis v rodine, kde se zije uz druhou-treti generaci jen z UBI nekde ve slumu s dalsima takovyma rodinama - IMHO cerstvy ovoce a zelenina budou pro takovy lidi dost vzdalenej sen. Kdyz zacnes tisknout penize z niceho a podporovat, aby si kazdej delal co chtel, spousta lidi opravdu nechce nic moc az tak realne, nez odchovat nejak nenasilne deti... Nebudou se za nicim jinym honit az tak vyrazne, proste na to nejsme nastaveni. Motivace dosahovat zasadnich nejednoduchych tasku, hnana ciste obavou o budoucnost vsech, je podle my zkusenosti fakt dost vzacnej ukaz. Na slozity veci je potreba opravdu hodne penez a tecou u toho nervy, protoze nastupuje netrivialni zodpovednost za ty toky penez a jak do mixu pribydou terminy (jakoze civilizace s UBI si nejaky doslova *dead*lines vyrobi, napr. turbo urychlenou energetickou krizi). Jak rikam, jsem si skoro jisty, ze by populacni krivka zacala dal explodovat; s dostatecnou automatizaci by mozna nemusel byt prilis velky nedostatek na pokryti zakladnich potreb na preziti - ono, podivejme se, jaky zbytky-zbytku jsou na vstupu krmiv pro zvirata, presto s tim prezivaji nad beznou ocekavanou dobu zivota ve volny prirode. Viz presne, k cemu smeroval komunismus jako takovy. Akorat tady v tyhle verzi budou dal bohati jeste bohatsima a chudi budou jeste min relevantni. Nevim, mozna kdybychom vedli podnikatele vicero k socialni odpovednosti naprimo a nenechavali to na tom statu skrz dane, prerozdelovat neco, na co se snazit nemuseli a k cemu nemaji zadny vztah, mozna by to melo smysl i s tim UBI. Ale to uz je nejak moc predpokladu a zameril bych se radsi prave na ty veci, co muzem zmenit uz bez UBI, jako definici podnikani, a bude klid. Kdyz predefinujeme podnikani z "soustavne cinnosti vykonavane za ucelem dosazeni zisku" na "soustavnou cinnost vykonavou za ucelem dosazeni zisku pro vsechny zucastnene strany", bude to cca nejakym takovym smerem, kudy to IMHO ma aspon kousek smyslu uvazovat. V UBI vidim dystopii, ne utopii.
LOL, chces mi rict, ze pisu takovou dlouhou realci, abyste oba dva naprosto zasadne odignorovali, co rikam a mleli si svoji nad spatne dolozenou stovky let starou legendou?Ty jsi tady první den?
Za prvé:
In 1834, the Speenhamland system was permanently dismantled. The 1830 uprising, which probably would have happened earlier if not for the basic income, sealed the fate of the first cash transfer trial, with the poor blamed for their own poverty.
The Speenhamland system, by contrast, was an effective means of addressing poverty. In a world that was changing at a breakneck pace, it offered security. “Far from having an inhibitory effect, it probably contributed to economic expansion,” concluded a later study. Simon Szreter, a historian at Cambridge University, even argues that anti-poverty legislation was instrumental in England’s rise as a world superpower. According to Szreter, by boosting workers’ income security and mobility, the old Poor Law and the Speenhamland system made the English agricultural industry the most efficient in the world.
Za druhé,
Aspon dokud nelousknem nejake zdroje energie, co tu civilizaci posunou energetickymi obraty aspon o rad, spis dva, nahoru...
Na eliminaci chudoby (viz vedle) nejsou potřeba zdroje energie, nýbrž politická vůle.
(Navíc, víc energie → větší spotřeba → víc externalit/odpadu. S tím se vyrovnáš jak?)
Zdroje energie mohou být potřeba pro šíření lidské civilizace mimo Zemi, ale ptám se, nakolik je etické neřešit nerovnost první, a pak ji ještě šířit po Vesmíru.
s cilem ho zapojit do prace ve finale, jakmile to pujdeCoz se spis nedari, jak uz tu popisoval David, protoze casto u tech lidi dojde k vyraznemu propadu prijmu, pokud zacnou pracovat.
budou mit komplet plany k takovym tem hucicim velkym strojum na kolejich, cesky vyrobyJojo, svetova kvalita, ktera je pozadu za svetovou spickou o cca 20 let.
pristupy na servery, ktery to ridi a to vse za hubickuSkrze HW backdoor ktery nikdo jeste nevidel, vid?
Pisu, ze se nechci nechat koupit i s ponozkama, to jsou dve rozdilny veci. Neni s tou soutezi na vyber, bohuzel.Proc bychom se meli nechat koupit? Ale predevsim, prijde mi, ze places na spatnem hrobe. Je to prece tradicni socialisticka retorika, proc musi tovarny a tak vlastnit nejaky kapitalista vzdaleny tisice kilometru, proc je nemohou vlastnit primo komunity a lide v nich zamestnani? A ted, kdyz to tedy vypada, ze bude ten lokalni cesky kapitalista (ten "nas") nahrazen kapitalistou z Ciny, najednou je to problem? Vzdyt je to uplne normalni "logika volneho trhu". Levice o tomhle problemu (ze mistni komunita nema kontrolu nad vyrobnimi prostredky, pro ktere poskytuje praci a prirodni zdroje) prece mluvi celou dobu, akorat asi neposlouchas. (Hezkym prikladem takoveho neposlouchani je Gilhad s temi sickami.)
Ale predevsim, prijde mi, ze places na spatnem hrobe. Je to prece tradicni socialisticka retorika, proc musi tovarny a tak vlastnit nejaky kapitalista vzdaleny tisice kilometru, proc je nemohou vlastnit primo komunity a lide v nich zamestnani?Brání jim někdo v tom aby si založili družstvo a tu společnosti si koupili a s tím družstvem ji zfůzovali?
A ted, kdyz to tedy vypada, ze bude ten lokalni cesky kapitalista (ten "nas") nahrazen kapitalistou z Ciny, najednou je to problem? Vzdyt je to uplne normalni "logika volneho trhu".Já s tím fakt problém nemám, koupím si ty Čínské akcie.
Levice o tomhle problemu (ze mistni komunita nema kontrolu nad vyrobnimi prostredky, pro ktere poskytuje praci a prirodni zdroje) prece mluvi celou dobu, akorat asi neposlouchas. (Hezkym prikladem takoveho neposlouchani je Gilhad s temi sickami.)Pokud levice máš být ty a Kolibáčem, tak mluvíte o něčem o 10 řádů někde jinde.
Brání jim někdo v tom aby si založili družstvo a tu společnosti si koupili a s tím družstvem ji zfůzovali?To je trochu problem socialistu a komunistu. On jim nikdo nebrani zalozit si kibbutz, druzstvo, nebo treba poulicni vybor, ktery by bud vybudoval nebo na volnem trhu koupil firmu a efektivitou ziskanou plikaci toho jejich uzasneho systemu by prevalcovali hloupe a chamtive korporace, a navic by sve zamestnance tak rozmazlovali, ze by tito stali ve trojstupu jen aby se tam mohli nechat zamestnat, a uzivat si socialnich vyhod, genderovych kvot v managementu a vyvazenosti jak pohlavi i stravy v zavodni jidelne...nikdo jim v tom dnes nebrani a presto vsechny ty socialisticke firmy prestoze to "mysli dobre", skonci jako vzdycky...prinejlepsim vytahnou Mondragon, ale stovky zavrenyvch kibucu uz ne. Naopak, v tech jejich komunismech oni nikomu nedovoli mit kapitalistickou firmu, ktera bude dodavat hajzlpapir a platit sve zamestnance jako lidi...
Smyslem UBI neni ani tak davat lidem financni odmenu, ale prave spis cas a svobodu. To minimum je dane fyzikalnimi limity cloveka, ktery proste potrebuje nejakou fyzickou udrzbu.
Od toho jsou víkendy, dovolené nebo třeba ten sabbatical. UBI k tomu ale nevede, protože je rozpuštěné přes celé období života a přes všechny lidi najednou. Nebo ty fakt věříš tomu, že si nějaký ten chudák bude dávat UBI stranou a pak si udělá třeba půl roku volna a bude se věnovat tomu, co ho baví, v čem vidí smysl?
Pokud by toho byl schopný, tak si už teď může říct o vyšší plat a tu část navíc si spořit. Pokud toho schopný není, tak s UBI kývne na nižší plat, který mu (společně s UBI) vystačí akorát na přežití, a zase nic nenaspoří a volna si neužije.
kteří si to podle nich zasloužíproboha kdy uz to konecne lidi pochopi, ze chodit do 'prace' neni nic zasluzneho. Polovina 'pracujicich' spolecnosti skodi uz tim, ze pozaduje po spolecnosti nejake pracovni misto, ktere neni vubec potreba.
Tiskni
Sdílej: