Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 07:36
Většina z těchto lidí navíc háže špínu na ostatní, hlavně komerční, software. Přitom většinou se ukáže, že ani s tím softwarem neumí pracovat. Zvládají základní věci a když dojde na problémy, tak je chyba jednoznačně na straně software.
Toto mi nesmírně vadí a nechápu to. Dokonce jsem zažil situaci, kdy dotyčný odmítal daný soft, protože nebyl open source (ale "jen" freeware).
Nejčastěji viděným problémem je spousta nelegálního software. Co s uživatelem, který chce pomoci s crackováním, s instalací nelegálních produktů apod.?
Toto řeším podobně. Za prvé to chce jít příkladem. Jednak může být těm lidem samotným blbé žádat crack po někom, kdo jej sám nepoužívá a také nechci kázat vodu a pít víno. Někdy zabere alernativa, někdy si to daný člověk koupí. Takto jsem přesvědčil k použití GIMPu několik lidí a jeden člověk si ten Photoshop koupil. Tak to má být.
Toto mi nesmírně vadí a nechápu to. Dokonce jsem zažil situaci, kdy dotyčný odmítal daný soft, protože nebyl open source (ale "jen" freeware).To bych ještě chápal, někdo v otevřenym kódu vidí třeba i bezpečnostní výhody a uzavřenej software prostě používat odmítá, na tom nic špatný neni. Ovšem naváźet se do všeho kolem, co mu neni po chuti, to špatně podle mě je.
Většina z těchto lidí navíc háže špínu na ostatní, hlavně komerční, software. ... Zvládají základní věci a když dojde na problémy, tak je chyba jednoznačně na straně software.Problemy resit (myslim) umim, ale opravdu me nebavi hledat chybu v komercnim software, kdyz mi proste dotycny software napise "Chyba 202" a to je vse. Na webu pak najdu akorat par zminek se stejnou chybou a pripadne reseni, ktery mi nepomuze. V OSS mam aspon moznost projit zdrojaky a najit tu chybu a zjistit, proc se vyskytuje.
Další skupinkou jsou lidi, jenž ač už všechny moc nepřesvědčují, ani neháží špínu na ostatní software, tak odmítají práci s něčím jiným, odmítají pomáhat lidem s něčím jiným a uzavírají se jen do svého omezeného okruhu.Ano, to souvisi s predchozim. Proc bych mel travit zbytecne hodiny zjistovanim neceho, co nakonec stejne nezjistim. Rozhodne EXE krokovat nebudu, obvykle je to u komercniho softu i zakazny.
Proč nedopřát lidem svobodu rozhodnout se?Ano s timhle souhlasim. At se rozhodnou, ale at pak s jejich neresitelnymi problemy diky jejich rozhodnuti neobtezuji mne.
Ale pozor, neměli bychom si plést zábrany vůči nelegálnosti a zábrany vůči onomu software("s tímto ti nepomohu, protože je to nelegální" a večer u sebe na PC pak daný člověk spouští nelegální instalaci třeba nějaké hry).No, jde o to, ze kdyz takhle pomuzu nainstalovat neco nelegalniho nekomu, tak me pak bude otravovat, kdyz to nepojede (jakoze u cracknutych veci je docela velka sance, ze to nepojede). Takze pak budu resit jeho problemy. A kdyz mu pak nahodou reknu, ze to je fakt divny, ze to u nej nejede, kdyz ta stejna verze jede u jinych, tak se pak taky muze nastvat a praskat. Takze, kdyz uz nelegalni, tak max. pouze u sebe, protoze vim, co od toho muzu cekat. Ostatni si obvykle totiz mysli, ze s cracknutym softem dostavaji od crackera dozivotni expresni support do jedne hodiny. Ono je to totiz nekdy docela obtezujici a ponizujici, kdyz ti nekdo kolem dokola kdaka "Ty Windows Vista, ty jsou ale WOW skvely, ty mas nejakej linux, porad v nem musis neco stelovat", nebo "Ten iPhone je bozskej, kam se hrabou ostatni mobily", ale pak porad chodi "Me se ty Windows zadrhavaji pri prehravani videa", nebo "Jak mam na tom iPhone/Macu nastavit Proxy?" To jim potom samozrejme rikam neco jako "Hmmm, me to video prehrava normalne a nevim, co je s Windows, zavolej si na hotline" nebo "No, ve Firefoxu i Internet Exploreru staci zvolit --Automaticke nastaveni proxy--".
Problemy resit (myslim) umim, ale opravdu me nebavi hledat chybu v komercnim software, kdyz mi proste dotycny software napise "Chyba 202" a to je vse.A to je pořád o tisíc procent lepší, než když open-source software vybleje do syslogu všeříkající "error" a nic víc (ech, kdybych si tak vzpomněl, co to bylo za program). Celej žhavej do prolejzání zdrojáků… Ale předčasná generalizace je sviňa, chápu.
Rozhodne EXE krokovat nebudu, obvykle je to u komercniho softu i zakazny.Takový zákaz minimálně u nás neplatí.
Pokud jde o cracky, tak mohu říci, že povětšinou fungují mnohem lépe, než originální programy, jelikož když crackneš, tak obejdeš ochranu. Když používáš orig sw, tak musíš procházet těmi dementními ocgranami a celý je to napikatchu, jelikož se taky občas může stát, že si onen licencovaný sw řekně, že není licencovaný :D
Tak toto se mi ještě nestalo. Naopak, od chvíle, kdy jsem přestal crackovat a místo toho kupovat, se mě problémy nějak vyhýbají. Jasně, strkat DVD do mechaniky (které se k vůli tomu nemůžu zbavit ) při každém startu hry je opruz (ale zas tak často to nepouštím), ale ty updaty a přístupy zdarma k dalšímu softu (třeba u MS) si myslím za to stojí.
Problemy resit (myslim) umim, ale opravdu me nebavi hledat chybu v komercnim software, kdyz mi proste dotycny software napise "Chyba 202" a to je vse. Na webu pak najdu akorat par zminek se stejnou chybou a pripadne reseni, ktery mi nepomuze. V OSS mam aspon moznost projit zdrojaky a najit tu chybu a zjistit, proc se vyskytuje.Jenze problem je, ze nekteri tvurci FOSS na tohle prilis spolehaji (nemam kam spechat, vsak zdrojaky maji, tak si to spravi) a pak na to doplaci ti, kteri sice ten svobodny SW pouzivaji, ale nejsou schopni si ty zdrojaky pohackovat... ti pak musi v pripade Linuxu cekat nejen na to, az to autor spravi, ale taky na to, az se maintaineri repos rozhodnou pro tu zmenu udelat balicek. V pripade Pythonu to treba celkem jde (zaplatoval jsem si na par mistech Exaile), ale spravovat napr. nejaky Cckovy program a pak si tahat do systemu vsechny knihovny potrebne pro to, abych si ho mohl zkompilovat, to by se mi fakt nechtelo.
Další skupinkou jsou lidi, jenž ač už všechny moc nepřesvědčují, ani neháží špínu na ostatní software, tak odmítají práci s něčím jiným, odmítají pomáhat lidem s něčím jiným a uzavírají se jen do svého omezeného okruhu.S první větou částí (po software) souhlasím a ztotožnuji se, z druhou naprosto (ale naprosto) nesouhlasím - takže buďto jsem výjimka já nebo neexistuje žádné takovéto pravidlo.
Hodně lidí, kteří používají svobodný software si zákonitě myslí, že i jejich činy a mysl jsou svobodné. Je tomu ovšem skutečně tak?Evidentně ne. Je to trochu zvláštní, jak dokážou být lidi, kteří se nějak dostali k alternativnímu a velmi menšinovému jednání vůči mainstreamu, proti alternativám a menšinám fanatičtí v jiných oblastech, včetně názorů a myšlenek. Taky už mě napadlo, jestli to nebude tím, že ono údajné "svobodné" vůči mainstreamu znamená vlastně nikoliv alternativu a rozšíření vlastní svobody, ale naopak uzavření se do svého vlastního malého fanatismu své vlastní upachtěné Pravdy. A pak už to s ostatními snahami o svobodu názoru, myšlenek a jednání dopadá v duchu "podle sebe sebe soudím tebe": všichni jinak smýšlející než já jsou šílenci, komunisti, pravdaláskaři, ekofašisti... nebo v nejlepším případě jen pitomci. Je zvláštní, jak málo lidí je ochotno (a schopno?) přenášet zkušenosti z jedné oblasti svého života do jiné.
Je toto myšlení vůbec svobodné? Pro onoho jedince možná ano, ale co pro ostatní? Dáváme lidem svobodu tím, že lidi přesvědčujeme, aby používali něco jiného?Když v komunistické zemi uděláš demokratickou revoluci, tak vlastně lidem bereš možnost žít v komunismu...
I když má třeba nelegální verzi operačnmího systému, tak bychom mu měli ukázat aspoň cesty k používání legálních programů.Pokud někdo používá kradené Windows, je pak těžké mu nabízet Gimp místo Photoshopu, který si může rovněž ukrást.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.