Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 05:01
Protože ne vždy se fotka povede tak jak bychom chtěli a protože ne vždy nám to podmínky dovolují, musíme občas sáhnout po grafickém editoru a jaký se nám nabízí jiný, než Gimp. Na internetu je spousta návodů, jak doexponovat fotografii...
Jeden se týká masek, jeden Kontrastu a Jasu, jeden zase támhletoho a další pojednává o Blending mode. To je všechno hezké a je dobře to umět vícero způsoby, ale já mám spíše na mysli něco jednoduššího a to je doexponování pomocí automatických úrovní a oživení barev pomocí křivek. Je to jednoduché, účelné, rychlé a hezké. Nejdříve bude potřeba nějaká zmršená fotografie, já jsem si našel fotografii velmi hezkého lva, která ovšem neuvěřitelně ztrácí na kvalitě špatným vyfotografováním. Musíte mě omluvit, protože nejsem fotograf a moc se neorientuji v těch přesných názvech. Fotografie upravuji pouze podle svého selského rozumu.
Ještě předtím si ale povíme něco o nástrojích, se kterými budeme pracovat.
Křivky: Patří mezi nejpokročilejší nástroje pro úpravu barev. Vyvoláme si ji pomocí Barvy > Křivky (2.4+). Barvy ovlivňujeme zcela jednoduše tažením myši a tím tvarováním křivky, pod kterou se současně ukazují úrovně fotografie (geniální). Pro více informací následujte příslušnou sekci v gimp help.
Úrovně: Nástroj úrovně můžeme považovat za jakýsi hybrid histogramu a dalo by se říci, že interaktivní. Nebudu se o něm dlouho rozepisovat, protože my si budeme volit automatické úrovně, však na toto téma už psali lidé daleko povolanější. Například Roman Pihan. Nástroj najdete i v oficiálním helpu. Jen pro úplnost mohu říci, že pokud je úroveň stlačena z levé strany, je jasné, že je podexponovaná. Oopak je nám všem jistě jasný.
Jak už jsem řekl, prvně si najdeme fotku, která propaguje vše špatné a zlé, co na fotografii můžeme najít.
Fotografie je přeexponovaná, halí ji šedá clona, rozostřená, barvy kontrastu asi stejného jako můj obličej po 12 pivech a dvou hodinách zabořených v záchodě.
Prvním krokem upravíme úrovně automatickou volbou. Barvy > Úrovně. Zobrazí se nám dialog, ve kterém mimo jiné uvidíme tlačítko Automaticky. Bez obav ji můžeme stisknout a fotografie se nám jakžtakž doexponuje do správné míry.
V kroku druhém pomocí křivek oživíme zbylé barvy. Nemusíme s křivkou nijak výrazně manipulovat, stačí jen trošku (Barvy > Křivky).
Nemusíme se bát odklepnout a zjeví se nám výsledek, který se dá běžně použít pro web či do našeho fotoalba. Na výstavy sice ne, ale i k takovým profi úpravám se dostaneme, pokud u seriálu vydržíme.
Obdobným způsobem se dá docílit nejrůznějších fotografických efektů, například High and contrast grayscale photo. Příkladem vám může být Hayley, kterou jsem upravil asi ve 30 sekundách na profi černobílou kontrastní fotku. Odtud High and contrast grayscale photo.
Všiml jsem si, že tu moc praktických příkladů pro Gimp není, tak jsem se rozhodl o napsání dalších článků. Mohou se týkat Space artu, fotomanipulací, webdesignu i mnoha dalšího. Spíš jde o to, co by jste uvítali vy.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.