Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 13:44
Tiskni
Sdílej:
Právěže 7.10ku už používám docela dlouho asi na 3 počítačích a opravdu to není ono.Co se dá dělat.
jak je na tom s kodekama/firmwarem/closedsource softem?Fedora je na tohle háklivá. Třeba podporu MP3 nemá:
Fedora is unable to include encoding and decoding support for the MP3 format because it requires patented technologies and the patent holder has not provided licenses that are compatible with Fedora's requirements. MP3 is currently the most widely used format for lossy music compression and is widely supported among music players. The MP3 patents are protected by United States law and international treaties, and the Fedora Project will honor the applicable laws and treaties.Ale určitě to půjde snadno doinstalovat, jako to má třeba Ubuntu.
K té fedoře - jak je na tom s kodekama/firmwarem/closedsource softem?stačí do instalačních zdrojů přidat Livnu, resp. brzy RpmFusion, a jedeme ...
Ony jsou to většinou chyby, které sice bijí do očí, ale často jen při specifické konfiguraci nebo jen na určitých systémech. Problém je, že těch, kdo testují pre-release verze, není zase tak moc a navíc jsou to často lidé s poněkud specifickými potřebami a zvyklostmi, takže jim často unikne něco, co "normální uživatel" považuji za naprosto přirozené a samozřejmé. Navíc testování pochopitelně obvykle neprobíhá v "produkčních podmínkách. Já jsem třeba pre-release verze 10.3 testoval dost důkladně, ale přesto jsem první instalaci na skutečný počítač (ne do VMware) dělal až s final.
Pripad OpenSUSE 10.1 by mel byt takovym varovnym mementem.
To byl dost specifický případ, který bych označil spíše za "procesní chybu" - zcela zásadní zásah do jedné z klíčových částí distribuce v době, kdy už by něco podobného nikoho nemělo ani napadnout, o realizaci ani nemluvě. Ale zdá se, že už se poučili a opakování podobné katastrofy už snad nehrozí.
ale nevim, zda treba padajici Kpowersave ve verzi 10.2 byla jen "drobnost". Pro uzivatele notebooku urcite ne a pri testovani na to clovek narazi na notebooku ihned.
Já sice nepoužívám notebook, ale měl jsem OpenSuSE 10.2 na dvou desktopech, KPowersave ale používám a na problém s jeho padáním jsem nenarazil. Je možné, že jsem měl jen mimořádné štěstí, ale zrovna tak je možné, že jste měl naopak vy mimořádnou smůlu. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že pokud byste takovýto problém reportoval a dodal backtrace nebo aspoň core dump, určitě by se tím někdo zabýval. Aspoň mé zkušenost z testování 10.3 tomu nasvědčují.
Skoda, ze se Novell se svym Enterprise Desktopem nesnazi zaujmout vice lidi. Skoro nikdo o nem nevi…
Neřekl bych, že se nesnaží. Spíš jen vyhodnotili, že pro běžné domácí uživatele v ČR to asi moc zajímavé nebude, takže tímto směrem ani nevedou informační a reklamní kampaň. Firemní prostředí je ale něco jiného a řekl bych, že tam už určité úspěchy zaznamenali.
Uživatel nemá, co hrabat do konfigurace -- od toho je administrátor.
Kde to žijete? To si jako opravdu myslíte, že má každý doma pro svůj počítač administrátora? Já si prostě GNU/Linux nainstaluji, nastavím a používám a když se něco nezdá, tak to zase přenastavím. Nepotřebuji, aby to někdo dělal za mně jen proto, že "jsem uživatel".
GNU/Linux už opravdu není jen o tom dávat ho na server.
Pro pouhé ANO/NE jsou ankety, a ne diskusní fórum.
Fajn. Leoši?! Anketu ke každému komentáři, prosím.
Nebo počkat na příští Ubuntu LTS, ten by mohl být odladěný.Běžná vydání Ubuntu a ta s dlouhodobou podporou (LTS) jsou kvalitativně stejná, rozdíl je pouze v době podpory.
The next Ubuntu release, code-named Hardy Heron and set for a 2008 release,will be what Canonical refers to as a Long Term Support (LTS) release and will be supported for five years. Though the next release will receive more support, Shuttleworth was quick to note that it doesn't mean that the Gutsy Gibbon isn't as good a release. "For LTS we make a concerted effort to certify ISV applications and server models," Shuttleworth said. "There is no quality difference; it's just a supported timeframe difference." Ubuntu's Gutsy Move (InternetNews)
Uz me nebavi resit otazky typu "kde je Firefox? Jak se dostanu na internet? Proc je tady jakejsi Iceweasel?" apod.Hmmm, zrovna debian tohle resi uplne skvele - sice instalujes firefox v pod nazvem iceweasel, ale kdyz das instalovat balicek firefox, tak ten virtualni balicek nainstalujes firefox spravne a spoustis ho taky prikazem firefox:
# aptitude install firefox # firefoxAle trebas v Gentoo instaluju balicek mozilla-firefox, ale po kompilaci se jmenuje Bon Echo, ale spousti se taky prikazem firefox - prvne, kdyz jsem tohle jmeno videl v titulku FF, jsem si myslel, ze jde jenom o nejaky kodovy oznaceni, pak jsem zjistil, ze se musi FF prejmenovat kvuli registrovany znamce. Ale v systemu proste pracuju s firefoxem. Jinak debiani debconf je taky dobrej, umoznuje preddefinovat dialogy na tri ruzny slozitosti a v nekolika ruznych modech (readline, dialog, X dialog ...), v tomhle je debian dobrej a nemusis vsechno konfigurovat ruzne. Jinak ale souhlasim, ze yast je v tomhle jeste detailnejsi:)
Samozrejem je to "kdyby" a jsou to dohady. Stejne jako ja nemuzu dolozit co rikam, nemuze pan Tomes dolozit co rika on.To jsou nějaké vaše vyspekulované nesmysly, které nemůžete dokázat. V době, kdy přicházel Canonical na trh, bylo GNOME široce používané, oblíbené a podporované víceméně srovnatelně s KDE (z hlediska distributorů i uživatelů), to si zjistěte a doplňte info, kde chcete, já to dokládat nepotřebuju, protože je to prostě fakt.
To je fuk, stale si myslim ze Gnome prakticky nikdo nepouziva, co jsou statistiky na webu tak KDE ma naskok nejaky 10%.Tak to si myslíte špatně, je tom právě naopak.
To ale vůbec neznamená, že by KDE bylo horší nebo méně oblíbené mezi uživateli. Vůbec ne. Dokonce ani neplatí, že po GNOME je razantně větší poptávka (viz definice výše). O kvalitě kódu, aplikací nebo odladěnosti knihoven to nehovoří vůbec nic.No samozřejmě. S tím souhlasím a netvridl jsem přece vůbec nic jiného! Pokud si z mých komentářů někdo omylem nebo záměrně vyvozuje něco jiného, pak mě to mrzí, ale za to nemůžu. O KDE jsem vůbec nic nepsal a nic nenaznačoval. Reagoval jsem pouze na to, že GNOME asi zase tak špatné a nechtěné nebude, když celá řada nejpopulárnějších distribucí ho favorizuje (vývojově, propagací, dokumentací, nebo třeba předvolenou výchozí možností při instalaci, případně není předvybráno v openSUSE a je tam jako rovnocenná možnost s KDE...). Ve většině důležitých distribucí, které znám, není problém vybrat média pro instalaci GNOME nebo KDE nebo je jednoduše doinstalovat z netu, a podle většiny anket z poslední doby, které jsem zaznamenal, je podíl uživatelů KDE a GNOME víceméně vyrovnaný a srovnatelný, v závěsu s nějakým odstupem je myslím Xfce (a to asi hlavně díky Xubuntu). To by taky někdo mohl tvrdi, že je to prostředí špatné anebo nechtěné, i když by to mělo asi větší opodstatnění než u GNOME? No doufám, že to snad ne... Jinak osobně je mi dnes skoro jedno, co používám, stejně mi jde především o to si tam zapnout programy a ty základní funkce, co od toho požaduji a používám, mi plní všechna důležitá prostředí velmi dobře, takže je to u mně momentálně spíš otázkou zvyku nebo nálady, co si momentálně chci spustit.
Tak tento žebříček Distrowatch už je směrodatnější.Ovšem pouze co se týče vývoje trendu každé jedné distribuce samostatně (proč, to je tam důkladně popsáno), a pouze co se týče návštěvníků Distrowatch (což mohou být velice pravděpodobně spíše "distribuční turisté", kteří hledají, co je kde nového, než spokojení uživatelé jedné distribuce). Pro vzájemné porovnání populárnosti jednotlivých distribucí je zrovna tak nesměrodatný jako počítání přístupů na stránky o distribucích. Ovšem na Distrowatch to vědí a nijak to nezastírají, prostě měří "čtenost" svých jednotlivých stránek jako tisíce dalších websitů. To jen někteří naivní uživatelé se chytají žebříčku na Distrowatch jako něčeho směrodatného - patrně z nedostatku jiných relevantních zdrojů.
"Populární dle Distrowatch" znamená jediné: že se na stránku této distribuce tamtéž přišlo podívat v určitém období hodně lidíNo, IMHO to, že se na distribuci hodně dívá tak trochu znamená, že je populární. Níc to nevypovídá o používanosti, s tím souhlasím.
(velice pravděpodobně nikoliv uživatelů).To je věc názoru. Ale možná máš pravdu, že na PCLinuxOS "kliká" Microsoft, aby přiměl spoustu lidí vyzkoušet PCLinuxOS (se slovy jako já: "je to populární") a aby je pak mohl buzerovat kvůli kodekům, které sou tam defaultně nainstalovány?
No, IMHO to, že se na distribuci hodně dívá tak trochu znamená, že je populární.Že je populární její stránka na Distrowatch. Nic víc. Například má díky jménu výhodnější pozici v přístupu z vyhledávačů...
Ale možná máš pravdu, že na PCLinuxOS "kliká" Microsoft, aby přiměl spoustu lidí vyzkoušet PCLinuxOSUvažujte, kdo se jde nejpravděpodobněji dívat na Distrowatch a klikne na stránku PCLinuxOS: a) spokojený uživatel této distribuce b) spokojený uživatel jiné distribuce, který o PCLinuxOS něco slyšel a chce se jen informovat c) distribuční turista, který hledá náhradu za dosavadní distribuci a PCLinuxOS ho zaujme svým názvem (a později i pozicí v žebříčku návštěvnosti, protože si myslí, že jde o žebříček kvality/používanosti) Dovoluji si věštit, že návštěvníků z kategorie A bude minimum.
až po prakticky nefungující (v Ubuntu 7.10) ipw3945 driveripw3945 je nehorazna sracka a dokud se neprejde na iwl3945, tak to rozhodne lepsi nebude. To opravdu neni chyba Ubuntu ani zadne jine distribuce.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.