Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 12:39
Podvádí české ......... ?Ano.
Odběr se napíše na někoho jiného.
Svojim IQ nad zajacom tam vidim, ze mas straty pri konverzii rotacneho vystupu z dieselu na elektrinu + rozvody - povedzme 5%.mno, účinnost alternátoru se uvádí až 98% a ztráty na rozvodech budou při vzdálenostech v řádu metrů zanedbatelné (pokud nechceš používat kablíky 0,5 mm ...) - ale to je celkem jedno, nějaké procento sem tam
Svetlo potrebne pri tychto vykonoch nebude mat ucinnost cez 25%. Navyse sa ti nepodari kazdy foton umiestnit na FV panel (bud budes svietit na zem okolo alebo budu straty na zrkadlach) - budme nadsenci a hrajme sa, ze 80% dopadne kam ma.viz výše, chybička se vloudila
Takze som rad, ze po tom co si toto vsetko nepocital, tak ti to vyslo na nic moc zisk. Pretoze si kvoli ucinnosti vynasob este naklady cca 5x.já bych si tedy zrovna o té pětce dovolil pochybovat, neb tvoje vycucaná čísla nevypadají o nic líp než moje, ale jak jsem psal výše, na nějakém procentíku sem-tam nezáleží spíš bych připomenul, že jsi ještě nezodpověděl tu podstatnou otázku, jak to vypadá ve Španělsku s dotacemi, slevami na daních, a obecně točením peněz(*) okolo ekobyznysu? (*) tj. včetně toho, že může být lepší na nečem prodělávat, pokud mi to zajistí větší obrat toho, na čem vydělávám ono totiž je hezký si říct, že vyrobit elektriku takto je kvůli (ne)účinnosti třikrát až patnáctkrát dražší než za kolik se prodá - ale jen pokud víš, za kolik se teda vyrobí a za kolik prodá, a tam lítaj řády jen to fikne ... viz výše, když nepočítám cenu na benzínce u dálnice ale pro obyčejnýho českýho zemědělce bez dalších dotací, tak to je najednou pouhá třetina (na straně nákladů), když si srovnám (na straně zisků) cenu výkupu kWh z fotovoltaiky s cenou kWh pro maloodběratele, tak to je trojnásobek, a podívám-li se na cenu z jádra, tak to je aktuálně snad asi patnáctinásobek ... že je to svícení ve Španělsku hoax si myslím taky, resp. můžu říct že vím, leč bavili jsme se o teoretické možnosti - a tam spíš vidím další problémy, samotná otázka účinnosti mě o tom tak jednoznačně nepřesvědčuje ... ovšem není nad to mít jasno, že země je placatá a kacíře upalovat, resp. dehonestovat kecy o zajících, že? (heh, teď mi teprv došlo, kdo se výše zapojil, LOL
nějakoboje hodiny (spotřební a ty u elektrárny) a pak prostě za 4,50 nakupovat a za 12 prodávat (zas bez regulace by si toho asi někdo všiml v nějakých grafech výkonu, ale už by se dalo fakt mluvit o regulérním okrádání).
účinnosť fotovoltickej elektrárne sa dá prepočítať podľa počasiaA ona se u FVE ČEZem měří i intenzita osvětlení? IMHO dostanou hodiny a v rámci areálu si do nich můžou dostat energii jak chtějí. Jen to nesmí být moc nápadné.
Jen to nesmí být moc nápadné.A práve preto je tam malá šanca, že by to niekto riskoval. Páč je ďaleko lepšie cicať štát z dotácií na "EKOLOGICKÚ ENERGIU". Fakt bude prdel kde to všetko skočí.
A práve preto je tam malá šanca, že by to niekto riskoval.LOL. A už si někdy viděl jak se takový byznys dělá? Přesně podle hesla
risk je zisk.
Doba, kdy je typicky největší spotřeba elektřiny (večer a ráno a spíš víc zimě než v létě), se nekryje s dobou, kdy solární elektrárny podávají největší výkonDenni prubeh se nekryji? Spicky vecer a rano? Co takhle se podivat na data? Viz ERU. Nebo v priloze data z dneska (modra je spotreba, cervena produkce FVE pro nazornost posunuta o 7000 MW).
Pozitivní je, že v ČR máme dost vlastního uranu a skopčáci nebo jakékoliv jiné národy se můžou třeba stavět na hlavu, ale tady prostě bude elektřiny ještě pár set let dost.Podle rocenky IAEA (Uranium 2009 Resources, Production and Demand) jsou identifikovane zasoby uranu v CR ~500 tun, neobjevene predpokladane dalsich ~200 tun, rocni spotreba 635 tun.
* Rožná (Vysočina): 500 tun * Brzkov-Věžnice (Vysočina): 3,1 tisíce tun * Mečichov (Jihočeský): 1,2 tisíce tun * Hamr (Liberecký): 25 tisíc tun * Stráž (Liberecký): 5 tisíc tun * Osečná-Kotel (Liberecký): 15 tisíc tun * Břevniště (Liberecký): 4,2 tisíce tun * Hvězdov (Liberecký): 2 tisíce tun[ http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=649748 ] Řekl bych, že to vůbec není špatné na zemi velikosti ČR. Ale jestli jenom Dukovany a Temelín spotřebují ročně 600 tun, tak jsem to přecenil, to je pravda.
Na rozdíl od toho solární panel jednou vyrobíš a pak už vyrábí on sám třeba 30 let.... a nikdo z něj ani neutírá prach
Vzdyt je to klasicke trzni reseni, tak proc se mu branit?
to myslíš vážně? uměle něco zdražím (daně) a uměle něco zlevním (dotace) a tobě to přijde přijde jako tržní???
fosilní paliva zdraží postupně samy bez zásahu státu jenom tím, že bude neustále obtížnější jejich těžba a potom přirozeně nastoupí nějaká náhrada - to je klasické tržní chování, ne to co ty navrhuješ - ty navrhuješ zase "poručíme větru dešti"
alternativní zdroje je potřeba vyvýjet a zkoumat a nasadit je až to bude nutný, ne je přivést na svět v 3. týdnu místo 9. měsíce
to myslíš vážně? uměle něco zdražím (daně) a uměle něco zlevním (dotace) a tobě to přijde přijde jako tržní???No, vzhledem k tomu, ze ti vyrobci pouzivaji omezeny spolecny zdroj (atmosferu akceptujici bez zavaznych dopadu jen urcitou miru CO_2), pak je v poradku, aby v nejake forme za vyuzivani tohoto zdroje platili. Tenhle model (at uz primo zdaneni dle miry nezadoucich externalit, nebo vicemene ekvivalentni cap and trade) je vcelku dost trzni (protoze nechava trhu prevaznou vetsinou rozhodnuti na trhu - v jake mire a kam investovat, kde emise odstranit a kde je zachovat) a pouze urcuje cil (omezeni emisi). Vcelku se osvedcil u odstraneni jinych negativnich ekologickych dopadu (napr. emise oxidu siry). Problem s jeho aplikaci na emise CO_2 je v tom, ze pripadne negativni dopady jsou globalni, ale neni globalni suveren, ktery by ho byl schopen vynutit (narozdil od treba tech emisi oxidu siry, kde jsou negativni dopady pomerne lokalni a tak je v zajmu jednotlivych statu je omezit).
alternativní zdroje je potřeba vyvýjet a zkoumatDokud nebude vyznamna poptavka, tak se v komercni sfere moc vyvijet a zkoumat nebudou.
aby v nejake forme za vyuzivani tohoto zdroje platili.
vždyt už platí a příklady jsi uvedl - CO2, síra - ale nevidím důvod proč do toho uměle tahat solár - až bude solár na konkurence schopné úrovni, tak se prosadí sám - to je trh a pokud má někdo - stát/zelení chuť ho protlačit, tak ať se zasadí o to ať se konurenčně schopným stane - ale ne zdražením fosilních zdrojů, ale podpořením vývoje soláru - o to tady jde
Dokud nebude vyznamna poptavka, tak se v komercni sfere moc vyvijet a zkoumat nebudou
- komerční sfera jde po penězích - tzn pro ni bude lepší zalobovat u politiků a prodat jim to nejlevnější co jde co nejdráž - což už se stalo a stačí se podívat kolem sebe. Úloha státu by měla být v tom tohle pohlídat - když už teda má stát něco řešit
vždyt už platí a příklady jsi uvedl - CO2, síra - ale nevidím důvod proč do toho uměle tahat solárNo, do tohodle nikdo fotovoltaiku netaha a za emise CO_2 z fosilnich paliv se AFAIK plati jen minimalne (emisni povolenky byly povetsinou rozdany a spotrebni dan z benzinu/nafty se vztahuje jen na silnicni provoz).
to myslíš vážně? uměle něco zdražím (daně) a uměle něco zlevním (dotace) a tobě to přijde přijde jako tržní???Za prve, precti si poradne, co rikam. Dotace za trzni reseni nepovazuji, dane v urcitych pripadech ano (z externalit). Duvod te asymetrie spociva v tom, ze to druhe neumoznuje podvadet, zatimco to prvni ano. (To je v nasem pripade, protoze je to negativni externalita; v pripade pozitivni externality - treba kopirovani autorskych del - jsou naopak dotace lepsi reseni nez dane.)
fosilní paliva zdraží postupně samy bez zásahu státu jenom tím, že bude neustále obtížnější jejich těžba a potom přirozeně nastoupí nějaká náhrada - to je klasické tržní chování, ne to co ty navrhuješ - ty navrhuješ zase "poručíme větru dešti"Ano, ale to neni jen o tom. Jak uz psal Ondrej, pouzivani fosilnich paliv nese negativni externality, i kdyz pominu CO2, tak uz jen v tom, ze je jejich tezba nezachovava pro budouci generace (jsou to neobnovitelne zdroje). Ale klidne se dal modli ke svym trznim bohum; ja si myslim, ze trh je tu pro lidi a vzdycky musi byt nejak regulovan (zejmena prave v tech externalitach), aby byl ku prospechu.
alternativní zdroje je potřeba vyvijet a zkoumat a nasadit je až to bude nutný, ne je přivést na svět v 3. týdnu místo 9. měsíceCo znamena "az to bude nutny"? Az nastane ropna krize? Pak si vsichni oblekneme bile plaste a pujdeme do AV CR zkoumat solarni panely? Nebo totalne nasadime? Prechod ekonomiky na jine zdroje energie je velmi netrivialni vec, a cekat, ze to zvladnou firmy, co planuji max na 3 roky dopredu, jen tak samy od sebe, je nebezpecne naivni (krome jineho, ten prechod stoji nejakou energii; kde se na to vezme?). Nehlede na ten problem externalit zmineny vyse.
PS: Všiml jste si, že vědci a politici už nějakou dobu nemluví o "globálním oteplování" ale o "globální změně klimatu"?To je od nich velice rozumné, vzhledem k tomu, že další průběh celého toho procesu vůbec není dobře odhadnutelný.
Tomu už snad nevěří ani otcové této teorie. Naopak bysme se měli připravovat na přícho malé doby ledové.Žádná doba ledová nebude, snížení sluneční aktivity sice bude mít nějaký vliv, ale ve srovnání se skleníkovým efektem v podstatě zanedbatelný. Považuje se za prakticky jisté, že na konci 21. století bude tepleji než teď, nejnižší odhady jsou okolo +2 °C. Nějaká desetinka °C ubraná nižší sluneční aktivitou to nemůže zvrátit.
Musite chapat duvod, proc se to dela, ten prechod na alternativni zdroje
ale tohle je každýmu jasný, že to tak bude, ale TEĎ by bylo lepší ty peníze investovat do vývoje EFEKTIVNĚJŠÍCH zdrojů a na ty se připravit, než dotovat něco, co je není samostatně životaschopný. Ta infrastruktura o které mluvíš bude za 20 let dávno zastaralá
Pokud si to u politiků nevyloboval (nezaplatil) nebo nejsleduje ještě horší cíle (což záležitost ohledně ekologické histerie nejspíše bude) ....
Zatímco menší investoři toto povolení nezískali, ČEZ a některé další společnosti napojené na politiky zapojovaly ještě v 31.12.To spojujes dve nesouvisejici veci - ziskani povoleni a samotne pripojeni. Nova povoleni se prestala vydavat nekdy zacatkem 2010, ale ti, kteri pripojovali koncem 2010, meli povoleni z minula - preci jen priprava a stavba nejaky cas zabere a sehnat povoleni byla asi jedna z prvnich veci, kterou si investori obstarali.
Skladovatelnost elektřiny je nula přesto jí tyto zdroje produkují v době, kdy jí nikdo nepotřebuje.No, tohle evidentne neni pravda - fotovoltaika generuje elektrinu prave v denni spicce spotreby.
O co lepší je i nejjednodušší sluneční kolektor s účinností minimálně dvakrát většíPrave solarni kolektor ma ten zasadni problem, ze produkuje energii v obdobi, kdy je minimalne potreba - v rodinnych domcich se prevazna vetsina teple vody spotrebuje v zime na vytapeni.
Průběh spotřeby v čechách. http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/zaj11.htmJe pravda, ze v zime je spotreba o 30-40 % vyssi, ale fotovoltaika taky neni jedinny zdroj v siti. Proste v prumeru nejaky blok tepelne elektrarny, ktery by jinak bezel po cely rok, ted pobezi jen v zime. V ramci jednoho dne pak prubeh vyroby ve fotovoltaice celkem dobre odpovida denni spotrebe (akorat vecer zvysena spotreba jeste trva, zatimco fotovoltaika uz negeneruje).
Strilet jako dobytek kazdou vychcanou svini, jinak nikdy lip nebude.To bys ovšem musel vystřílet cca. 50% lidské populace.
Cele fotovoltaicke elektrarny jsou ekonomicke perpetum mobile a klidne mohou provozovatele brat elektrinu ze site za cca 4 Kc/kWh a dodavat zpatky za onech 12 Kc/kWh. Panely a slunecni svit jsou zbytecny.
Poructe si v hospode pivo za 20 Kc a nasledne je hospodskymu nalejte zpatky do sudu a chtejte po nem 60 Kc.
>>> jak se to technicky provadi.
Mate-li prehled o elektrotechnice, elektronice tak budte vedet jak na to. Mate-li dokonce elektrotechnicke vzdelani tak se s nim ani nechlubte.
>>> tak proc plati tady kazdej jak blbec to co ukazuje elektromer a nebere pulku energie pred nim?
Protoze neni dostatecne schopny aby tento bordelozni system vyuzil.
Taky by Vas mohlo zaujmout tema "bezpecny plyn do nasich domacnosti" .....
Zajímavé je, že nikomu nevadí miliardové podvody ve spoluspalování biomasy s uhlím v elektrárnách, vytvořené na míru ČEZu.Jestli ono to nebude tím, že za tyto akce nevidím na faktuře od ČEZu nějaký nesmyslný ekoteroristický poplatek za "zelenou" energii?
"Už jsem viděl FVE která v zimě spustila měnič ze svitu měsíce v úplňku"
A ja zas videl ruzoveho jednorozce.
>>> že si někteří nechají postavit FVE na "černo", bez povolení úřadů a distributora.
FVE si muzete postavit sam z nakoupenych dilu na svoji strese, terase a napajet spotrebice, dobijet aku .... Vase sit bude tedy zcela oddelena od distribucni.
Bezny elektromer do domacnosti je mechanicky zajisten protiva zpetnemu chodu. Mate-li doma elmer s plexi krytem tak snadno pohledem zjistite jak. Akorat si muzete snizit spotrebu vyrobou svoji elektriny.
Po parlamentních volbách v červnu 2002 se stal poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) pro energetiku, jímž byl do roku 2005. V této funkci byl spoluautorem zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (vstoupil v platnost 1. srpna 2005 jako č. 180/2005 Sb.) a autorem návrhu ekologické daňové reformy, již koaliční vlády ČSSD nerealizovaly.
V této funkci byl spoluautorem zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (vstoupil v platnost 1. srpna 2005 jako č. 180/2005 Sb.)Pravda, je to jen wikipedie, ale přeci on byl spoluatorem zákona, a vládnoucí strany ho odhlasovaly a prosadily. Další věc je, že nevím jak ve Slovenské republice, ale například v Česku ekoteroristi (rozuměji Zelení), ve vládě byli, a jejich prosazené zákony opravdu "stojí" za to (různé ekoteroristické daně apod.). A nakonec to skončí s kupčením s jakýmisi ekoteroristickými povolenkami.
Tunel z toho udělala ODS společněTak především, přílepek o výkupních cenách odhlasovala ČSSD (na návrh její poslankyně) + KDUČSL (Kalousek, který teď dělá, že za nic nemůže, protože teď je v TOP09). ODS výjimečně pro přílepek o nesmyslných výkupních cenách nehlasovala. Vše se dá dohledat ve sněmovních tiscích.
Jak baterie, tak další možnosti (třeba ta přečerpávačka) se budou jenom zdokonalovat (zefektivňovat).no to by mě zajímalo, jak chceš zefektivňovat přečerpávačky? - vyrobíš těžší vodu? a dovolil bych si upozornit, že kopců, co se dají useknout jako Dlouhé Stráně, a údolí k zaplavení, jako třeba Dalešice-Mohelno, máme jen velmi omezené množství ...
a dovolil bych si upozornit, že kopců, co se dají useknout jako Dlouhé Stráně, a údolí k zaplavení, jako třeba Dalešice-Mohelno, máme jen velmi omezené množstvíA navíc když se to pokusíš někde postavit, přiběhnou hned ekologové s tím, že tam našli čolka růžovopuntíkatého…
Třeba Gravitační skladování elektrické energie A třeba se přijde na ještě lepší řešení. Samotná efektivita přečepávaček je dobrá už teď,já jsem se ovšem ptal konkrétně na ty přečerpávačky, uvedl jsi je jako příklad, tak neuhýbej (mno, a stejně nevím, jak to s těmi betonovými bloky zamýšlí, když normální beton je jen dvaapůlkrát tak těžký jako voda, a už vůbec si nedovedu představit těsnění kolem těch válců ...)
ale i na těch čerpadlech a generátorech je určitě ještě co zlepšovat (každé % dobré :)).když se to nepovedlo zlepšit za století a půl, tak bych k možnému budoucímu vývoji moc nevzhlížel - krom toho, z těch 90% už opravdu není moc kam růst, "každé procento" je sice fajn, ale potřeby státu to nevyřeší
A bavím se o decentralizaci, takže žádné kopce "ničit" nemíním. Jde mi právě o malé přečerpávačky do každé rodiny :). Nebo prostě jiné řešení, které bude součástí každého domu.mám takový malý domeček 8*8 m, řekněme že budu mít na střeše metr vody, takže 64 m^3, vodu můžu spouštět do sklepa a mám 2,5 m na patro, takže nějakých 5 m, to máme potenciální energii 64 m^3 * 1000 kg/m^3 * 10 m/s * 5 m = 3200 MJ = 3200 MWs = 888,8... kWh hm, takže tam uložím energii tak na čtrnáct dní skromného topení v zimě ... a nevím, kolik ta střecha, co unese 64 tun, bude stát ...
hm, takže tam uložím energii tak na čtrnáct dní skromného topení v ziměSkladovat elektrickou energii na elektricke topeni v v zime je nesmysl - to uz je rovnou praktictejsi skladovat tepelnou energii (viz treba AGS).
Myslím že tohle je jen zbožné přání a nechápu proč si lidi myslí, že psychopati jsou hloupí. Naopak bývají velmi inteligentní a vynalézaví.Ale jsou osamoceni. Zatím se atomovou elektrárnu podařilo zničit jen samotné její obsluze a nebo zemětřesení síly 8.9
Navíc bych chtěl vidět jak vyklízíte na 100 let okruh 100km kolem Temelinaaspoň by se těch 8000 km čtverečních dalo zatavět fve parkama
Zatím se atomovou elektrárnu podařilo zničit jen samotné její obsluze a nebo zemětřesení síly 8.9Takto sa siria bludy. Fuckushimu po tom zemetraseni ( ktore mimochodom v pohode ustala ) tak trosku preplachol niekolkometrovy stlp vody, ktory poskodil zalozne generatory, ktore mali dochladzovat medzitym nasledkom zemetrasenia _odstaveny reaktor_. Polemizuje sa este o moznosti, ze blok 4 mal trhliny uz po zemetraseni, otazne vsak je, aky by to malo vplyv na vyvoj situacie v pripade, ze by nevypadlo chladenie. Podla mna len lokalny, ak vobec nejaky.
Osobně považuji solární elektrárny za dobrou a velmi slibnou technologii získávání elektrické energie, byť podle mě jejich doba teprve přijdeJistě, já taky. Ale nevidím důvod, proč bych na ně měl připlácet. Kurva to je jako kdyby mi v sámošce k nákupu 5. rohlíků za 2 koruny připočetli ještě 10 korun za to, že nikdo nekupuje dražší pečivo a zbývá jim tam.
Tohle je celé sprostý podfuk. Například rozdíl mezi polednem s azurovou oblohou a polednem s oblačností může být (v intenzitě osvětlení) až stonásobný. Mezi polednem a dobou kolem západu Slunce je podobně propastný rozdíl. Jen lidské oko je tak extrémně přizpůsobivé, že si to neuvědomujeme — intuice nám zkrátka neřekne, kolik solární energie se dá v daném okamžiku získat.
Nicméně fyzika naštěstí nespoléhá na intuici. Tak jak může někdo byť jen naznačit, že fotovoltaické elektrárny po 21:00 produkují energii? Je to podvod. Stejně jako všechny takzvané obnovitelné rádoby-zdroje. Snaha aplikovat zelený komunismus v praxi by měla být sama o sobě trestným činem s desetiletou sazbou!
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.