Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:41
Rubinius, YARV, Parrot, PyPy?
Kdysi v devadesátých letech přišla Java (já si to pamatuju, nejenže jsem byl na světě, alébrž jsem i programoval). Původně šlo o čistě interpretovaný jazyk (protože počítače přece už jsou přece dost výkonné, tak si můžeme dovolit nějaký ten overhead, že). No, zjistilo se, že to nebude tak žhavé (respektive železo žhavé bylo, ale program se nehýbal), tak se začalo optimalizovat.
JVM je nyní brutálně optimalizovaný a složitý kus softu. Ale zároveň je to široce akceptovaná technologie pro psaní obrovských aplikací. Troufnu si tvrdit, že řada monstrózních enterprise javovských aplikací by po přepsání do, řekněme C++, stejně nebyla rychlejší. Proč?
Třeba se má za to, že program, který běží s podporou GC, má větší spotřebu paměti, než program co spravuje paměť přímo. U malých programů to opravdu platí (GC má prostoje). Ale u monstrprogramů snaha přímo spravovat paměť vede na nějakou pesimistickou strategii uvolňování objektů ve strachu z uvolnění předčasného. Extrémním případem by bylo neuvolňovat nic. GC nemusí být optimální, ale lehce může být lepší než taková nějaká pesimistická strategie. Cokoliv, co programátorovi ulehčí život, se hodí.
Myslím, že JBoss po přepsání do C++ (se zachováním veškeré funkcionality) by rychlejší nebyl (pokud by to někdo někdy odladil). Při analýze by se asi ukázalo, že nejlevnějším řešení by bylo nejprve naimplementovat něco jako Javu .
Teď máme hype "skriptovacích" jazyků. Spíš bych řekl "dynamických jazyků velmi vysoké úrovně abstrakce" - mám na mysli především Ruby a Python (případně Perl, jenž ale neznám a nemám rád). Interprety těch jazyků doteď nebyly optimalizované, protože na nějaké skriptování jsou rychlé až až.
Nasazení těchto jazyků ale dávno přerostlo nějaké blbé skriptování. Takový Zope, to není pár skriptů, to je aplikační server. Za mírně zvýšenou úroveň abstrakce se platí citelnou ztrátou výkonu.
Teď to vypadá, že nastal čas optimalizací, čas udělátek jako Rubinius, YARV, Parrot, PyPy, které se snaží být rychlejší než původní implementace. Osobně by se mi líbilo mít v Pythonu stejnou výpočetní sílu jako v Javě, ale zárodek JIT z PyPy zatím moc neurychluje. Virtuální stroj pro dynamické jazyky, který by byl dostatečně rychlý a ještě by třeba takových jazyků zvládal víc, mohl věci pěkně pošoupnout.
Dočkáme se doby, kdy budou enterprise aplikace skoro výhradně v Ruby/Pythonu/Groovy/Perlu/whatever a Java se bude používat je na speciality?
Tiskni
Sdílej:
No, zjistilo se, že to nebude tak žhavé (respektive železo žhavé bylo, ale program se nehýbal), tak se začalo optimalizovat.Tak tohle mě rozesmálo, díky.
Troufnu si tvrdit, že řada monstrózních enterprise javovských aplikací by po přepsání do, řekněme C++, stejně nebyla rychlejší.
Zkus si o tom popovídat s vývojáři Microsoftu, kteří po 3 letech vývoje Windows Vista zahodili veškerou dosavadní práci psanou v C# a z důvodu extrémní pomalosti všechno přepsali do C++...
U malých programů to opravdu platí (GC má prostoje).Jestli se těmi prostoji rozumí pauzy GC, pak upozorňuju, že existujou i softrealtimové garbage collectory (jeden z nich má třeba RScheme). Pokud jde o amortizaci správy paměti, pak přinejmenším malloc+free v porovnání s GC absolutně neobstojí, aspoň tedy podle měření mnohých lidí. Leda psát si vlastní alokátory, a to se asi pro většinu věcí buď nevyplatí, nebo to rovnou nejde.
Virtuální stroj pro dynamické jazyky, který by byl dostatečně rychlý a ještě by třeba takových jazyků zvládal víc, mohl věci pěkně pošoupnout.Takových existuje...
Troufnu si tvrdit, že řada monstrózních enterprise javovských aplikací by po přepsání do, řekněme C++, stejně nebyla rychlejší.Skalni javisti jsou schopni nalezt spousty duvodu proc Java _muze_ byt vykonove srovnatelna s C++. Zatim mi zadny z nich nebyl schopen vysvetlit proc jsou tedy javi aplikace tak pomale a nenazrane.
... GC nemusí být optimální, ale lehce může být lepší než taková nějaká pesimistická strategie. Cokoliv, co programátorovi ulehčí život, se hodí.Jinak receno, hlavni vyhoda javy je ze kdyz nekdo neumi prgat nebo prga prasacky tak to za nej odre JVM. Coz by, pravda, vysvetlovalo obsesi Javy vnutit programatorovi ten "jediny spravny" styl programovani.
JVM je nyní brutálně optimalizovaný a složitý kus softu. Ale zároveň je to široce akceptovaná technologie pro psaní obrovských aplikací. Proč?Protoze se stala modni vlnou. Protoze spousta takyprogramatoru bastlicich visual basic najednou mohla byt "enterprise" aniz by si musela namahat hlavicky.
Dočkáme se doby, kdy budou enterprise aplikace skoro výhradně v Ruby/Pythonu/Groovy/Perlu/whatever a Java se bude používat je na speciality?Ja doufam ze se dockame doby kdy se enterprise aplikace budou psat v tom jazyce ktery je pro ne nejvhodnejsi a ne v tom co je zrovna v mode.
Noflame disclaimer: Jestli to vypada ze nemam javu rad tak je to mylka. Nemam rad javisty kteri z ni delaji reseni na vsechno.Tohle miluji: pod čistý a nefalšovaný flame napsat "No flame". tzv. syndrom "Nejsem rasista, ale cikány bych rovnou střílel"
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.