Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:26
Nemýlíš, oba ty filmy byly podle Kingovy předlohy. Zelená míle i Shawshank.
Tak tak ... pracuj na svém životě nebo na své smrti.
Fahrenheit 451 se mi nikdy nelibil, pripadal mi hloupej, az trapnej.Souhlasil bych, kdybys mluvil o filmu.
A navíc pak už to bude opravdu cílený státní brainwashing.Tím "státní" bych tolik neoperoval... spíš se mi zdá, že i stát (jako instituce) mediálnímu brainwashingu lehce podléhá.
kamarádka měla po rozvodu problémy se sociálkou: "Jak můžete vychovávat dvě děti, když nemáte doma ani televizi?"Ano, jakmile snažíte své děti skutečně "vychovat" (a ne jen závisle zapojit do konzumní společnosti), tvoříte okamžitě společenský problém. A nedivte se, z takových nepřizpůsobenců rostou pak lidi s vlastním názorem a nedejbože samostatně myslící, a to skutečně nemůžeme do prosperující společnosti potřebovat...
A nedivte se, z takových nepřizpůsobenců rostou pak lidi s vlastním názorem a nedejbože samostatně myslící, a to skutečně nemůžeme do prosperující společnosti potřebovat...Ano, a obvzláště pak, pokud se vládnoucí garnitura profiluje z politických stran typu ČSSD a KSČM. Ale to jejich voliči nepochopí, nebo nechtějí chápat.
A nedivte se obvzláště pak, pokud se vládnoucí garnitura profiluje z politických stran typu ČSSD a KSČM. Ale to jejich voliči nepochopí, nebo nechtějí chápat.Obávám se, že vládnoucí garnitura i voliči jiných politických stran jsou na tom úplně stejně. A taky bych to nesváděl jen na politiku, konzumní společnost a ti, kteří z ní těží, se těžko dají napresovat do nějaké politické latě. Zajímavé v tomto smyslu mi připadají zejména hlásání tzv. "liberálních" svobod (totiž konzumovat, co se vejde) a zuřivé napadání všeho, co by mohlo nezřízenému konzumu byť jen trochu stát v cestě. PS. Rozhodně si nemyslím, že by na tom byla "levicová" politika nějak lépe.
hlásání tzv. "liberálních" svobod (totiž konzumovat, co se vejde)Takhle překrucovat, to vůbec není pěkné...
zuřivé napadání všeho, co by mohlo nezřízenému konzumuDramatičnost: 1, Slovní zásoba: 1, Obsah: 3-.
Zároveň si myslím, že televize je jediné médium, které může realitu zobrazovat nezkresleně. Mám namysli např. různé živě vysílané televizní debaty.
No tak Do live debat novináři zasahují stejně jako do novinových článků. Pravda, vnímavý divák si toho všimne, ale ovce stejně ne. A nakonec to novináři ve večerních zprávách stejně okomentují zcela jinak. Takže politik může říct (nebo chtít říct) v Live vysílání A, A, A, A (klidně tisíckrát) ale novináři z toho stejně udělají B a co je nejhorší, lidi nakonec uvěří tomu, že politik říkal B a teď se vymlouvá když se ukáže, že pravda byla A. Tohle mě na většině Čechů mrzí nejvíc. Snadná zmanipulovatelnost.
No tak Do live debat novináři zasahují stejně jako do novinových článků.Ale o to mě nejde. Já obhajuju televizi na základě nezkreslenosti vjemu - ty informace prostě nejsou nijak filtrovány, nikdo mi v živém přenosu kus nevystřihne, neupraví kontext. To, co s těmi to informacemi pak udělám (např. odhalím, že někdo dostal k danému tématu více prostoru, někdo nemohl říc, co chtěl nebo byl k něčemu natlačen), je věc jiná. Ale dostávám ta data surová, nezpracovaná, to mi jiné médium nenabídne. Společně s novinovým článkem nedostávám i informace o jeho vzniku.
nikdo mi v živém přenosu kus nevystřihne, neupraví kontextTo přijde
Nóó... Zatim se nemusim dívat. Ale působí na mne (nevlastníka tv). Jsem poněkud vyřazenej ze společnosti (nebrečím nad tím), nevím o čem se to mluví, nerozumím dokonce některým slovům, pojmům, které jsou z tv prostředí. I verš Nohavici "podívat se Čechu do tváře" jsme doma pochopili jinak, neb jsme netušili, že je nějaký Čech (soutěž jsme si domysleli, Čecha už ne). No, zas taková trága to není, ale...
Druhá věc, že žiji v prostředí tímhle formovaným. Vášnivý sledovači se chovají fakt trochu jinak. Mám výrazný pocit, že skutečně pozbývají spontálnosti... etc
Jasně, takovej mor taky není sranda, ale remcat si proti tv můžu, ne?
Takže už i rozumíte takovým vtipům?
Už ano.
Pochopitelně sorry, Čechovi, nikoliv Čechu. Co jsem to, jak jsem to? To je vedro, co....
Za poslední roky, co mám internet jsem už alespoň tak vzdělán, že leckdy alespoň tuším, o čem je řeč.
Podobné akce můžeme pozorovat dodnes.Naštěstí už ve většině případů nekončí mučením a upalováním. Já to spíše beru jako příkladnou ukázku toho, co všechno (a jak snadno) lze páchat "ve jménu dobra", vymyslí-li se pro plébs příhodný strašák.
Další názorný příklad o navigování v demokracii - Ustavili vládní komisi pro propagandu, nazvanou Creelova komise, která dokázala během šesti měsíců přeměnit pacifistické obyvatelstvo v hysterické válečné štváče, kteří chtěli zničit všechno německé, rozsápat Němce, jít do války a zachránit svět.
Navíc kdykoliv čtu třeba historický román třeba ze středověku a tam se tahle tématika "lovu na čarodějnice" vyskytujePozor na to, že intenzivní hony na čarodějnice jsou nikoliv plodem středověku, jak se mylně usuzuje (asi ze zažitého sousloví "temný středověk" - což se ale týká existence historických pramenů k této době, nikoliv "ponurosti" doby ;), ale tzv. "novověku", asi tak pod poloviny 15. století až po století 18. (s největší intezitou na přelomu 16. a 17. století). To už nebyly žádné "církevně tmářské" doby, naopak doba zrodu moderní "osvícené" doby. Ono také pronásledování čarodějnic není ani tak založeno na fenoménu náboženské horlivosti nebo fanatismu, ale na veskrze moderní hysterii spiknutí, kterou vytvářeli hlavně vzdělaní lidé (to je taky dobře v "Kladivu na čarodějnice" ukázáno, ostatně ten původní spis Malleum Maleficarum je z roku 1486, tedy když už tak ze samého konce středověku i v těch nejodvážnějších periodizacích). Osobně bych řekl, že je to novodobé využití středověkých pramenů za účelem stvoření "nepřítele" a jako takové jev veskrze moderní (a aktuální). PS. Ojedinělá "pronásledování" čarodějnic z různých pohnutek jsou doložena už od antiky, výše uvedené se týká toho, o čem se jako o honu na čarodějnice obvykle mluví.
Ony čarodějnice jsou opravdu spíš produkt rozpadu středověkého světa. Najedenou se přisuzuje obrovská moc člověku, dokonce ženě. Může se bouřit proti bohu, spiknout se Satanem.
Každá moc si vymyslela nějaký drastický způsob likvidace odpůrců. Římané přivazování na kůl (křižování, mimochodem, co do pocitů zabíjeného o nic lepší), jinde se na kůl napichovalo. Bylo to zdaleka vidět a působilo to. Na téhle ohavné, čarodějnické mánii je zajímavé, že už to často nemělo žádný mocenský důvod, že to byla čistá psychóza. Asi nakažlivá. Byly případy, kdy si ve vesnici našli čarodějnici a upálili i bez nějakého mocenského zásahu z hora.
Ony čarodějnice jsou opravdu spíš produkt rozpadu středověkého světa.Tak to já v tom vidím naopak proudukt vznikání moderního světa: nástup věku ideologií.
Najedenou se přisuzuje obrovská moc člověku, dokonce ženě. Může se bouřit proti bohu, spiknout se Satanem.Tohle není nové. Proti Bohu se bouří už v Bibli, kacíři se potírají od počátků církevních dějin. Nová je idea všudypřítomného spiknutí a tím pádem nutnost odhalovat "skryté" a "potenciální" spiklence, kteří ještě ani sami nevědí, že jimi jsou. Nakonec i původní iniciátoři pronásledování končí jako údajní spiklenci - viz třeba nechvalně proslulé komunistické "procesy" - a nezapomínejme na "boj proti terorismu".
Na téhle ohavné, čarodějnické mánii je zajímavé, že už to často nemělo žádný mocenský důvod, že to byla čistá psychóza. Asi nakažlivá. Byly případy, kdy si ve vesnici našli čarodějnici a upálili i bez nějakého mocenského zásahu z hora.Mocenský zájem může vzniknout i v malé vesnici - vzhledem k tomu, že "lid" si jen těžko dělal něco takového bez požehnání místních autorit. Tím nijak nechci tvrdit, že by všichni takoví jednali na základě chladné racionální prospěchářské úvahy, to vůbec ne. Ale dokázali si jistě spočítat, jestli je pro ně výhodnější "hony" podporovat nebo potírat. A taky, proti podléhání psychozám a iracionálním strachům rozhodně nejsou "vzdělanci" imunní, skoro bych řekl, že naopak. Je to tedy tristní vysvědčení nikoliv o "pověrčivém lidu" nebo "tmářské církvi", ale především o osvícených vzdělancích, kteří tyto hony inciovali, živili a prováděli (a padali jim za oběti).
Tak to já v tom vidím naopak proudukt vznikání moderního světa: nástup věku ideologií. To by se snad dalo spojit s tím koncem jednoho. Možná ani ne nástup ideologií, ale vnímání moci člověka, důraz na centrální úlohu člověka. Tedy ideologie, no, vlastně. :)
nutnost odhalovat "skryté" a "potenciální" spiklence, kteří ještě ani sami nevědí, že jimi jsou. Ano, to je asi to nové. Proti bohu, králům... se bouřil vždycky někdo a bylo s ním, zameteno. I když v Bibli to ještě často obstarává bůh vlastní rukou. U těch čarodějnic je to zase s důrazem na moc člověka. Jeden si hraje vyrovnanou partii s bohem a ďáblem, druhý se cítí jako boží ruka a mozek, který má schopnosti a moc rovnou bohu. Není to zcela nové, ale je to přeci jen další posun v kompetencích, které si člověk přisuzuje. Už nejen panovník je "z boží milosti", už nejen Papež přišel na to, že je první tajemník boha, ale těch zástupců je najednou nějak moc. A už Psi boží (Dominikáni), nebo jiní.
Já bych v těch honech přeci jen čuchal nějakou kolektivní posedlost. Třeba se někdo chtěl zcela obyčejně zbavit souseda, ale k tomu si vybral zrovna tohle. Asi to bylo prostě nejjednodušší. Stačilo ukázat a už hořela hranice. Tedy něco v těch hlavách nejspíš strašilo.
Zkušenosti učí, že v těhle záležitostech je vzdělání a mozek dost na nic. . Dokonce člověk prostého selského rozumu bývá proti paranoidním hysteriím odolnější.
v tom USA predsa medzi spustov totalnych debilov a kravochlapcov ziju aj ludia so srdcom na spravnom mieste a zmyslom pre silny a putavy pribeh.Stejně jako všude jinde na světě...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.