Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:26
S tou skupinou lidí máš samozřejmě pravdu. Měl jsem spíše na mysli firmy, kde existuje nějaký ten IT odborník. Když tomu rozumí, nastaví správně práva a vychytá všechny mouchy, tak firma nebude nikdy řešit nějaké viry, spyware a nakonec ten linux tam může běžet třeba rok aniž by na něj někdo šáhnul. Pak, když chce někdo něco změnit nebo jen upgradovat je otázka několika vteřin připojit se na SSH.
Ještě jsem do zápisku zapoměl doplnit, že existují firmy, kterým MS monopol dost škodí, a tak klidně ze svého miliardového rozpočtu uloupnou kousek na bandu programátorů, aby vytvořily konkurence schopné opensource řešení. To si spousta lidí neuvědomuje. A když se koukneme jak se za poslední půl rok rozmohl openoffice, tak by bylo docela zajímé zjistit kolik díky tomu MS ztratilo.
A děkuji všem za kladné hodnocení :)
Nepoužíval jsem tak nemůžu soudit, winAPI bylo dostatečným odrazovadlem od dalšího vývoje v C++ pro windows.
Krásně jste to řekl, vadí mi, že každá aplikace sebou ty knihovny tahá. Jak jsem někde v diskusi četl "Každej program ve windows s sebou tahá půlku vesmíru." a nemůžete říct, že to není pravda. Do linuxu nahrajete knihovny (o většinu se postará distribuce) a pak už se nic neřeší a nemusí se nikde shánět ani si je nebude aplikce je nemusí mít u sebe.
K čemu mi bude unixová utilita pro windows, když to stejně poběží v okně, hm? Až se mi složej Xka tak mám solidní šanci, že je zase nahodím, protože já ten systém bez těch oken nahodím. Můžu to říct o winech?
Já nic na windows nesváděl. Oni opravdu nemůžou za to, že ten software co pod nima běží je takovej jakej je. A proč? Protože, windowsy nedávají jinou možnost než klikací udělátka. Už jen něco v příkazové řádce na winech spustit je náročnější než v linuxu. V linuxu mi můj shell mnohem více usnadňuje práci. Existuje tam mnohem více propracovaných malých prográmků, které se starají, aby správa mého desktopu nebo serveru nebyla nepohodlná. A ještě jeden bod. Když například chci, aby se mi zálohovalo FTP každou hodinu tak si napíšu skriptík a hodím ho do cronu. Vím, že ten script bude fungovat všude kde je bash a ten je opravdu skoro všude. Můžu tohle udělat na winech aniž bych k tomu psal aplikace? Proboha, vždyť tam jsou klikací programy i na to, aby se PC vypnulo!
Já nesvaluju věci na windows. Ani nevim, že pod nima python běží (i když jsem to bral za pravděpodobné). Jen jsem upozorňoval, že mi linux dovolí pohodlně pracovat s různými jazyky pro vývoj. Víceméně s většinou co existuje...
Nemluvil jsem o "humus kompu", ale o humusu v kompu, kterej se ve windowsech dostane do PC velmi snadno. Jde jen o to, že čas, který sem strávil poznáváním windowsů je větší než ten, který jsem strávil poznáváním tučňáka. Můžu říct, že mám v linuxu systém pod kontrolou, můžete to říct o svých windowsech?
Však se tu hovoří vyváženě, já přiznávám, že windowsy něco pro ten vývoj mají. Ale vy mi říkáte jak to je super a já v tom ani dělat nechci a spousta dalších lidí taky ne. Pokud jde o to visual studio tak jsem o něm slyšel jen ve spojitosti s MFC a to je podle mě podobnej balast jako winAPI.
Je to můj problém...já vím...
A je to tu zase, z obrovskýho počtu softu vyberete pár kousků, který jsou výjímka a pak mi to tu předhazujete. Já nemám se závislostma problém, vy snad jo? Slackware mi příjde jako dost vyspělá distribuce v tomto směru a i když jsem potřeboval nějakou tu knihovnu doplnit, nikdy jsem se nedostal víc jak na druhou úroveň.
A windowsy standardně můžou nabootovat do příkazový řádky nebo zase musím něco hledat a instalovat?
Ano, nedávájí. To, že si tam můžu dát bash je úplně mimo, protože než abych ho hledal tak se na to vybodnu. Stejně jako všechno co jste tu vyjmenoval. Můj příklad s FTP byl jeden z mnoha. Když bych tohle chtěl udělat na winech, zase budu muset jak pošuk projelzat net, abych nějakej ten iterpretr nalezl. To samý Cron. Proboha, když už mám používat tyhlety věci, tak je snad lepší tam toho tučňáka hodit. To o čem se tu bavíme jsou základní programy pro linux a skoro žádnej prokročilej uživatel linuxu by se bez nich neobešel. Můžeme se tu bavit do nekonečna o tom jak se dá všechno co je na linuxu hodit i na winy, ale co budu mít z toho, že po instalaci windowsů budu instalovat tunu softu, jen abych se přiblížil linuxu. Pak mi to schodí nějakej blbej vir nebo jiná věc, na kterou MS ještě nevydalo záplatu a můžu začít znova.
Co se týká ceny vývoje. Psal jsem už v článku, že pro linux nevznikají programy, které se mají prodávat, ale ty které se mají používat. Vývoj se mi nevrátí pokud můj program nebude multiplatformní. Já ovšem nepotřebuju delat multiplatformní programy, protože je chci používat já a její zdrojáky dám ochotně k dispozici. Jak jste psal o tom vývoji pro windows, že to je rychlejší. Tak co je tak pomalého na vývoji v Borland C++ pro linux? Vždyť to je to samé ne?
Humus v kompu jde IMHO udělat s winama mnohem lépe než s linuxem. Balíčky mají pevně dané místo kam se uloží. Scripty pro instalaci zkopilovaných programů též. Zkušenější uživatel nemá co zkazit a těm nezkušeným to prostě ten zkušenější zakáže. U winů se půlka programu hodí do svýho adresáře, další kus do dokumentů, další někam do windows adresáře no a zbytek se rozhází po registrech. To je udržitelný?
Vaše objektivnost mimochodem taky není zrovna nejlepší...
Tahle debata nikam nevede.
Já to také nevykřikuji. O windowsech si myslím svoje, protože jsem je hodně dlouho používal a za tu krátkou dobu co mám linuxe jsem se sním spřátelil mnohem víc.
Vyberete pár kousků, které se vám hodí..
Já očekávám, že to budou řešit minimálně stejně pohodlně. Vím, že má windows plánování úloh. Vy jste do toho tahal Crona tím, že je pro windows taky, i když není potřeba.
Neexistuje, ale statisticky je na tom linux mnohem lépe. Nemůžete dávat za příklad svého kamaráda, když existuje mraky serverů a pracovních stanic, které napadeny nebyly. Myslíte si, že má linux poměr napadené_počítače/celkový_počet větší než winy?
Vyplatí, nevyplatí. Když mi někdo zadá udělej tohle a já ti za to dám tolik, tak se mi to vyplatí.
Já zas neříkám, že linux je ideální. K ideálu má daleko. Jen jsem vyjádřil svůj názor na winy za dobu mého působení na nich. Nikdy bych tohle nenapsal, kdybych se nedozvěděl, že za to chtěj 10k.
Za to na windowsech může být jakejkoli software kdekoli:)
Úplně hledáte kde se do mě opřít, každý slovo si přečtete a snažíte se na něj najít nějakej protiklad. Začíná to být provokace. Respektuji váš názor, ale vy mi ho pořád dokola vnucujete.
Objevil jsem linux před lety. Dlouho jsem si myslel, že je složitý se v něm orientovat, dokud jsem to pořádně nezkusil. Nesnažím se ničit windows. Májí svoje místo...
Já jsem mluvil o všech programech na windows. V článku to jasně napsaný, není jediný konkrétizovaný, ale vy mi tu předházíte konkrétní řešení, které rozhodně nezachrání tu kupu softu o několik tříd níže. Dalo by se to obrátit i na linux, ale v linuxu se narazí na mnohem méně nekvalitních aplikací už jen kvůli filizofii. Když budu hodnotit ženský, tak to bude jedině z globálního hlediska. Jednu budu porovnávat se všema a ne s vybranou skupinkou, aby ta moje dopadla co nejlépe.
Pohodlně? Spíš jde o zvyk. Já jsem si zvykl na linux rychle a podle toho také hodnotím winy. U nich jsem měl pocit, že oni spíše kontrolují mě. Je to můj osobní pocit, který Vy ani nikdo jiný není schopen pochopit pokud ho sám nepozná (takových se tu najde určitě víc).
Nepamatuju si jedinej případ kdy by systematicky lehal jeden sql server za druhym, kterej by běžel na linuxu, ale na windowsech docela dobře. Tenkrát to měl na starosti nějakej červík. Chcete mi tvrdit, že je i profesionálně spravovaný win server stejně neprůstřelný jako linux server? Bůh ví na co se ještě příjde.
Nepobuřuje, jak jste na to zase přišel? Respektuji to, že si tím někdo chce vydělat, sám občas něco za peníze napíšu. Případ kdy jsem ochoten dát svoje zdrojáky, jsem myslím popsal dobře, tak nechápu co vás to zase napadlo.
Ten pocit je spíš moje starost ne?
Asi pamatujete něco víc než já.
O officích jsem mluvil pouze v souvislosti s cenou, nehodnotil jsem je. O Borland C++ jsem mluvil pouze v souvislosti s těmi knihovnami, napsal jsem, že mi to vadí, když to má každej program u sebe. Byl jsem v tu dobu trochu naštván na program co dělal brácha pro tátu, protože už když to vyvíjel jsem mu říkal, že interbase a borlandí knihovny nejsou na P133 a 32MB ram vhodný, a pak jsem se to musel řešit.
To máte pravdu, těžko se to určuje, ale já měl opravdu občas problémy najít pořádnej program na věci, které jsem potřeboval. Konkrétně (a to nic proti tomuto segmentu softu) jsem hledal HTML editor. O vývoji webů jsem toho moc nevěděl a HS5 mě trochu odrazovalo už ani nevim čim. Než jsem našel pspad musel jsem se prokopat dost velkou kupu těch horších editorů a sám určitě víte co dělá instalace několika desítek programů a jejich následná odinstalace s registry a svižností systému.
Zvykl jsem si na něj, používám ho a dokud mám čerstvé vzpomínky tak ho zkusím i srovnat z mého pohledu. Zaujaté to je možná v tom, že jsem přišel na to, že je pro mě lepší. Podvědomě pak winy schazuju, ale to co jsem si snima v posledních týdnech s jejich používáním zažil nikomu nepřeju.
Windows server 2003 nebo jak se to jmenuje neznám, spíš to beru z pohledu toho co se vyskytuje na desktopech. Prostě mi příjde, že kolem windowsu je mnohem více nebezpečných faktorů než kolem linuxu. Slyšel jsem o jednom a jeden si zažil. První byl server scottmtb.cz, kde si někdo nahodil svůj obsah. Druhé bylo u nás doma, kdy brácha dal na router heslo "thetop", někdo se tam dostal, nainstaloval apache+php a provozoval svoje stránky. Byl to tenkrát redhat 6 nebo 7.
Psal jsem, že jsem si winama prožil svoje, a když jsem zjistil, že za to chtějí 10k tak mě to trochu nadzdvihlo.
#!/usr/bin/env perl
? Ted jsem to zkousel a env
na Perl normalne funguje. Takze stejne jako u Pythonu by mi mohlo byt uplne ukradene, kde interpret je... videl byuch to spis na chybu P. Satrapy, ze tuhle moznost neuvadi.
Do linuxu musím naťahat knižnice aby mi fungovali nástroje, pravda je.(teda ak sa bavíme o kdevelop a nie o gcc+vi)Ale keď urobím program, tak k nemu nemusím pribaliť prakticky nič, aby fungoval na inom systéme - u zákazníka. Žiadne borlndmm.dll, cc3250mt.dll a podobne.
Unixové utility a bash si na windows dať môžem, ale nijak ma to nevytrhne, keď potrebujem urobit "dd if=/dev/zero of=/tmp/subor count=1". Ak hovoríte o shell-i v zmysle windowsov, tak tým sa myslí explorer. Ale kedykoľvek som ho chcel použiť bol to problém. Čo dokážeš urobiť pomocou windowsového shellu Ty?
A jestli si myslíš, že Windows nenabízí nic jiného, než WinAPI, jseš na obrovském omylu.Když jsem tedy psal o MFC (které JE součástí Windows!), tak jste napsal
MFC a spol. v podstatě není přímou součástí Windows.Tak mi tedy prozraďte, jakou nativní kvalitní náhradu WinAPI Windows nabízí.
Vyberte si středně velkou aplikaci s UI a porovnejte cenu vývoje takové aplikace pro Windows a pro Linux, tohle Vám ukáže daleko lépe kvalitu vývojářských nástrojů.Na jedné takové dělám - je to software pro průmysl (zpracování plastů), vzdálené řízení a monitorování strojů. Cena vývoje jen pro Windows/multiplatformně je stejná, jen mě to ulehčuje práci (použít GTKmm).
IMHO tyto dva jazyky jsou pro UI aplikace naprosto nevhodne at uz zhlediska bezpecnosti jazyka tak produktivity jazyka.Srovnejte si někdy PyGTK (Python) a GTKmm (C++)... nedá se nevšimnout, jak si jsou podobné. I práce s nimi je stejně efektivní. To, že C++ je [limitované, složité, nebezpečné, ...], je oblíbená fáma.
Já dělám v C++ už řadu let a C++ je limitované a složité.Při pohledu na možnosti jiných jazyků a možnosti C++ mi připadá, že C++ naopak není nikterak limitované. Chcete něco udělat "po svém"? Nikdo vám v tom v C++ bránit nebude...
Už jenom to neustálé čekání na kompilaci, chcete-li odzkoušet další kus programu docela práci zpomaluje.Kompilace je pomalejší, ale nedá se říct, že bych sám tento čas nevyužil... během této doby častokrát najdu problém v postupu, co jsem zvolil - najdu ho dřív, než program tedy vůbec spustím.
Jaké ekvivaletní nástroje na stejné úrovni nabízí Linux?Tak třeba C++ Builder od Borlandu.
Pokud vezmu v úvahu známé heslo, že čas jsou peníze a připočtu k tomu čas na učení se Linuxu, můžu se dostat do situace, kdy Linux vyjde velmi draho.Na druhou stranu Linux se naučíš jednou a poté už tě v podstatě nemůže nic překvapit - těch významných změn se moc neděje a když jo, lidi jsou líný a "nevšimnou" si jich (devfs vs. udev, ifconfig vs. ip) Windows se mění verzi od verze (i když zrovna co se programování týče, i v XP lze volat stejné funkce jako ve Win 3.11)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.