Portál AbcLinuxu, 17. srpna 2025 02:01
Přesně tak. Přijdu k nějakému projektoru s notebookem, vindousák dvakrát klikne a má nastaveno a já se snažím editovat xorg.conf. No trapas jak šlak. Samé compizy, ale pořádná konfigurace grafiky nikde.
V novém Ubuntu byl slibován nástroj na nastavení monitorů, ale ještě se mi s ním nepodařilo vytvořit konfiguraci, po které by se Xka rozjely. Asi jsem opravdu úplně blbej, ale počítač ThinkPad, grafika Intel a Monitor IBM je myslím kombinace, se kterou by neměl být problém. Asi si konečně nainstaluju to suse a budu doufat, že alespoň tam to půjde.
No a to je v tom našem slavném dvacátém prvním století trochu divné. Lidé chtějí pracovat, ne si hrát s konfigurákama.
Ještě mi přijde zvláštní, že to vypadá, jako kdyby syntaxi xorg.conf nikdo nerozuměl. Problémy se řeší googlením jednotlivých fragmentů skládačky, aniž by člověk pořádně veděl, jak to vlastně funguje. V poradně to často vypadá takto - "tady je můj konfigurák, funguje mi to bezvadně", ale člověk nemá tucha, proč tomu tak je.
Ani se tomu nedivím. Dokumentace k Xorg je rozsáhlá a pro člověka, který se tím neživí je skoro nemožné ji nastudovat a porozumět.
No právě, jedná se mi o ten druhý případ. Různé GUI nadstavby jsou sice hezké, ale...
Databáze by nemusela být zas tak velká, kdyby to bylo řešeno pomocí modulů. Byl by jeden hlavní program, který by se staral o určení, jaký modul zavolá ke zpracování. A ten určitý modul by se postaral o vše potřebné. (I když teď mě napadá, že jeden modul by nakonec mohl být větší než samotný program :)) K jednomu modulu by samozřejmě byly ještě jazykové popisy v několika jazycích.
Když o tom tak uvažuji, byl by to pěkný moloch :)
Myslienka to je pekna, interaktivny help a spravovanie konfigurakov z jedneho miesta by bolo fajn.
Vytvorit takyto program vsak nie je az take jednoduche, len tak z brucha strelim niektore tazkosti:
Je tu este moznost, ze som uplne mimo, bud som nepochopil zadanie alebo rozmyslam nad prilis zlozitymi moznostami
ln -s vim emacs
Vůbec nejsi mimo. Právě toto jsem myslel.
Samozřejmě, že takový program by nebyl hračka typu "Hello World!". A s tím přicházejí právě ty potíže. Jako největší, z toho co jsi vyjmenoval, bych považoval ty různé verze. S tím by byl doopravdy problém. A u každého popisu přidávat doplnění k verzi X.X.X a jaké nové hodnoty jsou možné od verze Y.Y.Y by nebylo zrovna to pravé ořechové.
Teď když se nad tím více zamýšlím, taky hledám, co by se jak dalo, a jak mělo, řešit. Tímhle jsem se ve chvíli, kdy jsem to psal, nezabýval :)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.