Portál AbcLinuxu, 23. května 2025 07:14
Jak člověk roste a začne se zabývat nějakým tématem, začíná mít pocit, že tomu taky rozumí. Tím hůř, když dostane do ruky ještě papír, kde je napsané master of computer science.
Ještě předevčírem jsem si myslel, že svému oboru nějak rozumím. Sice jsou oblasti (Lisp, Smalltalk, nebo třeba Prolog), kde tápu, ale od včerejška mám pocit, že jsem opět na začátku.
Tím, kdo mi vzal iluze o tom, že mám vůbec páru o C++, byl Andrei Alexandrescu, šéfprogramátor u Real Networks. Jeho kniha Modern C++ Design: Generic Programming and Design Patterns Applied (česky Moderní programování v C++ - odkaz vede na vltavu), respektive prvních několik stran způsobilo, že si teď připadám jako naprostý začátečník. Rozhodně vím, co chci pod stromeček, protože tuto knihu nechci mít jen vypůjčenou .
Pokud nepočítám pochvalné úvody, tak mi první tři strany zabraly asi 2 hodiny času a rozhodně nejde o nic odpočinkového, nebo mechanického. Jenom toho času, než mi v hlavě secvakly příslušné kontakty a já se po čtvrt hodině čučení na kousek kódu konečně pochopil, o čem to vlastně je . Je pravda, že ten pocit Jo, aha, už tomu rozumím trval jenom do dalšího otočení stránky.
BTW: evidentně jsem nebyl sám.
Na počátku roku 2002 jsem si myslel, že C++ znám. Používal jsem ho pro každodenní programování víc než dvanáct let, přednášel jsem ho na vysoké škole již skoro deset let ... A pak jsem dostal do rukou knihu Andreie Alexandresca Modern C++ design a pochopil jsem, že se mám stále co učit.
Miroslav Virius — Předmluva k českému vydání
Tiskni
Sdílej:
foo
, ze které se dědí template <class foo> class bar: public foo { ... };Jedna z věcí, která se týká jeho přístupu k šablonám je to, že je používá podobně, jako Lisp používá makra. Ale podrobnější vysvětlení podat nemůžu, jak jsem říkal, jsem zase na začátku ...
už je staženáOdkud?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nekdy jsem si v duchu rikal: "Ty jo, to husty, jak na to prisel!?".Jo, hned po Ahá, jo takhle to je! přišlo, Kua, jak ho to vůbec napadlo?. Těším se na další čtení. BTW: je Loki přeložitelná v gcc, nebo icc? Protože on se v knize zmiňuje pouze o dvou (mě neznámých překladačích) pro Windows. Navíc jsem hledal nějaký všeobecně uznávaný test schopností C++ překladače a tato knihovna vypadá jako to pravé.
Nekdy jsem si v duchu rikal: "Ty jo, to husty, jak na to prisel!?". Jo, hned po Ahá, jo takhle to je! přišlo, Kua, jak ho to vůbec napadlo?. Těším se na další čtení.Je to jednoduché
Takovou blbost jako, ze se naucim javu za mesic fakt z huby nevypustim. Nebo neco podobneho.Já myslím, že to Peter Norvig hezky napsal ve svém Teach Yourself Programming in Ten Years (pokud je tu nějaký znuděný překladatel, hodila by se i česká verze
..Je jen málo lidí, kteří C++ skutečně umí....V tomto souhlasím s naším děkanem, který považuje syntaxi C++ za špatný vtip (on se podobně vyjadřuje i o XML, ale já už raději proti XML vystupovat nebudu, nebo to zase schytám
iostream
pořád chtějí jako řetězcový parametr const char*
(přitom přetížit byt to nebyl problém) mě dokáže vytočit. Když si vzpomenu, že to prakticky nic neumí ...
že metody z iostream pořád chtějí jako řetězcový parametr const char* (přitom přetížit byt to nebyl problém)
Zrovna tohle je IIRC v draftu C++0x.
Clovek si musi polozit otazky jako:
a) Je cyklus aktualizace standardu c++ opodstatneny? Neni to prilis dlouha doba?
b) Ma c++ srovnatelny marketing jako java nebo C#? Pokud tomu tak neni, co jej stale radi mezi vyznamne jazyky?
Na svou dobu byly myslenky vtelene do standardu nadcasove, pokud vezmeme v uvahu tlaky ruznych loby. Resp., ze to vubec slo. C# vyviji MS, Javu Sun. Do standardu c++ "mluvi" kazdy, vcetne MS a Sunu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.