Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 20:42
>Mě je to fuck, používám OS Ubuntu
>>Moje řeč, ať si zůstanou u terminálu a kompulují 1s jádro, nikdo jim pokrok necpe.
Samefag.
neví někdo, kolik to mělo MFlops?myslím si, že něco kolem 6MFLOPS
Tak jsem se zaposlouchal do svého SSD a bez výsledku
Jinak, reagoval jsem na blogový zápisek, kde si autor stěžuje na (dle jeho názoru) pomalý start počítače a ptal se na názor ostatních. A já napsal, že jsem rád, že se ten výkon (v tomto případě CPU) využije.
Možná že někdy je to cpu i dost využité, ale většinou se asi bude čekat na přísun dat z HDD
V podstatě nemůžu jinak, než se opakovat. Tentokrát nikoliv s procesorem, ale s úložištěm. Opět, jestliže dnes startuje OS do nějakého prostředí dejme tomu minutu z klasického harddisku (a 15s z SSD) tak za pár let se dočkáme bootu 1minutu z SSD. A to jednoduše proto, že jestli se dnes těch dat čte (plácnu) 512MB, tak za pár let to klidně může být několik GB paralelního čtení (SSD to zvládne). Před 20 lety se četlo pár kB.
Je to také o výběru a osobní preferenci. Pokud si na dnešní HW někdo nainstaluje 15 let starý OS (který mu vyhovuje), bude to mít samozřejmně nesmírně rychlé. Někdo naopak chce poslední verze sw s nejnovějšími featurami.
No já myslím, že každý má možnost výběru. "boot" 1s měly, co si tak pamatuji, různé 8b mikropočítače (Spectrum, Didaktik). Pokud takové pracovní prostředí někomu vyhovuje, může jej používat.Netřeba chodit tak daleko do minulosti. Má 486ka s MR BIOSem (MicroId Research) to zvládla také docela rychle: cca 1s po zapnutí napájení už běželo LILO.
Haiku botuje celkom rychlle.. na linuxu jedine vsetko zakompilovane v jadre s minimum sluzbamy a fluxbox....... operacny system ktoremu sa pripisuje dabelska rychlost startu co som sa stretol je amigaos
a snadnost s jakou provozoval multitasking ve 2 MB paměti byla neuvěřitelná.2 MB je dost pameti pokud v tom nemas ulozeny nejaky bitmapy a podobne. Me spis prijde neuveritelna snadnost s jakou nektery dnesni programy dokazou konzumovat pamet... Si kolikrat rikam ze ti programatori by za to zaslouzili urazit rucicky...
iPada nemam a opravdu jsem ho videl jen na videu. Ale pouzil jsem spatny slovo. Misto bootovani iPada jsem mel spis pouzit startovani. Takze to v blogu opravim.
arch/arm má 18MBNo však o tom byly nedávno Jaderné novinky, jak je ten ARM strom hrůzostrašný
Uf 40minut to už je fakt extrém to i já (mozek) bootuju rychlejc . To už by snad bylo rychlejší uspávat (i přes to, že ten komp měl určitě mnoho giga RAM).
Uspávat server? Server běží pořád, rebootuje se jen, když je to potřeba.
No nepotřebujeNáhodou bych si troufl říct, že s Beagle Board s busyboxem si člověk může užít spoustu srandy. Stačilo by vedle připojit disk s gcc a už by se frčelo.. Je nám pocit, že tohle jednoúčelové cosi, co bootuje za 300ms má dost podobné využití, jako ta kalkulačka. Tedy čistě jednoúčelné zařízení. Tím neříkám, že to je špatně, ovšem zdráhám se to nazývat PC. Takže rychlost bootu takových zařízení je v těchto diskusích (o náročnosti SW a výkony HW) poněkud nesmyslná.
má průměrně 300W zdroj touto větví maximální proud 2ANení to nějak málo na ATX zdroj? Třeba Fortron Fortron ATX-300PNR má cca 18A/16A na výstupech napětí +3.3/+5V.
Vzdycky jsem snil o tom, ze proste zapnu pocitac a za 1 sekundu bude nabootovano komplet vsechno a muzu zacit pracovat.Je fascinující, kolik neplodné energie jsou lidi ochotni věnovat do naprosto nepodstatných záležitostí, jako jsou "kódová jména" nových verzí distribucí anebo zrychlení bootování o jedno promile denní pracovní doby. Nárůst efektivity práce je dechberoucí a ztráty vzniklé 30 sekundovou prodlevou mezi tím, než mladý perspektivní dynamický workoholic nastartuje svůj počítač a tím, než "může začít pracovat", jsou přímo drtivé. Patrně kvůli prchavé genialitě jeho nápadů, která se po pár sekundách vypaří. Odhaduji, že nakonec to pomalé bootování bude příčinou veškerých hospodářských krizí
Tak od toho jsou programy jako xlock. Prostě zamknout desktop a hotovo. Sice to neochrání před tím, když k tomu někdo přijde s dusíkem a podchladí paměti, ale šance, že to nějaký ňouma otevře, probudí a už neuspí jsou celkem dobré.
Tak jistě, po resume je nutno zadat heslo přihlášeného uživatele.
To: Jenda, o tom luksResume jsem netušil, ale stejně je mi to k ničemu, na pracovním NTB mám Windows.
echo 'mem' > /sys/power/state
); swap by to mohl být, vyzkouším, díky.
/sys
je připojený v onom RAM disku? Jinak to totiž hrabe na odpojený disk. Ještě by to mohl dělat nějaký nesyncovaný zápis, takže před uspáním zkusit sync
. Anebo vypnout syslog
, ten by to taky mohl dělat. Nejlepší by bylo zjistit, jestli se dá zahookovat na to uspání v jádře, a udělat luksSuspend
až v tom hooku (jestli to někdy budu řešit a jinak to nepůjde, tak si napíšu modul, co to bude dělat).
/sys
i /proc
jsem měl přimountované v chrootu v ramdisku, ale odpojil jsem syslog
a /dev
jsem vytvořil prostým zkopírováním místo bind mountu (to byla asi velká blbost). Před samotným uspáním jsem provedl sync
a poté luksSuspend
. Noťas se uspal a po probuzení jsem byl schopen zadat luksResume
. Problém vyřešen. Ještě jednou díky.
Nikdy jsi nezažil situaci, kdy jsi potřeboval rychle něco udělat na noťasu, ale protože tě hodně tlačil čas, tak ti vadilo čekat minutu na to, než ten stroj nabootuje? Já to tedy zažil. I minuta se v takovém případě zdá jako věčnost.Ale zažil. Jenomže problém není v čase bootování, ale v té psychické rozhozenosti, ve stresu. Minuta se sice jako věčnost zdá, ale věčností není. Když se na takové situace dívám pak zpětně, tak musím konstatovat, že by zrychlení bootování vůbec ničemu nepomohlo a obvykle se zdánlivě vyřešená příčina problému (nemůžu pořádně pracovat, protože ten krám tak pomalu bootuje) přesune na něco jiného (např. na to, že nemám ořezané tužky
Spíš kdo si hraje, nezlobí :) a vymejšlením hostnamů jsem už taky zabil nějaký ten čas - občas to člověka prostě baví :))Proti tomu nelze nic namítat. K témuž hraní ale řadím touhu po nabootování za 1 s. Nakonec víme, čím to skončí: za 1 s naskočí obrázek nabootovaného systému, pod kterým se postupně systém pohodlně připraví k práci dřív, než na to neurotický workoholic stačí vletět. Není nad psychickou pohodu.
Je fascinující, kolik neplodné energie jsou lidi ochotni věnovat do naprosto nepodstatných záležitostíOno to pomale bootovani neni problem sam o sobe, ale je to symptom hlubsich problemu - bloatingu, vyvoje kupenim hacku na sebe a pod. V podstate je minimum skutecnych duvodu pro to, aby boot pocitace trval nejak signifikantne dlouho.
Ono to pomale bootovani neni problem sam o sobe, ale je to symptom hlubsich problemu - bloatingu, vyvoje kupenim hacku na sebe a pod. V podstate je minimum skutecnych duvodu pro to, aby boot pocitace trval nejak signifikantne dlouho.Ale jo, každý problém je v určitém pohledu relevantní. Jde o to, jakou dostane prioritu. A ta je u těchto pro mě nepodstatných problémů podle mě větší (v některých myslích), než by si zasloužila. Vede zpravidla k tomu, že se léčí syndrom a nikoliv příčina (jako že rychlejšího bootu, který má vyléčit lidskou nervozitu, tedy spíš jakéhosi zdání rychlejšího bootu, dosáhneme nakupením dalších hacků, např. tím obrázkem).
A 6 sekund by nestacilo ?
Nasel jsem toto:
Dokonce virtualni a shlednuti videa me malem prevratilo ze zidle.
Patrne nejvetsi brzda budou diskove operace kdy se o pristup budou rvat jednotlive OS.
Ale jako demonstracni video ukazky virtualizace je to slusny. Fakt je, ze na fyzickem zeleze win xp tak rychle nabihat nebudou.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.