Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:45
Tak jsem si u nás na fakultě v počítačové hale vyslechl velmi zajímavý názor na GNU hnutí a na jeho nejúspěšnější počin (snad to tak mohu nazvat). Dnes vůbec někteří naši kolegové perlili, už se těším na rozpravu o balíčkovacích systémech :).
Začnu trošku ze široka. Když se ve škole ukážu v tričku s nápisem GNU/Linux, tak celkem tradičně odpovídám na dotaz co je ten prefix GNU. Zrovna u nás ve škole bych takové dotazy nečekal. Opak je bohužel pravdou. GNU/Linux má pověst "špatného systému".
Podle drtivé většiny kolegů, je UNIX jako takový dobrý tak leda jako hračka. Jak je možné pracovat na něčem co má jen primitivní interpret příkazů, žádná grafická klikátka na nastavování, jak se někdo může vyznat v systému konfigurovatelném jen editací nějakých pochybných souborů kdesi v /etc. Navíc člověk si musí pamatovat spousty kouzelných formulek a když chce v systému něco udělat tak se musí pořád přihlašovat jako superuživatel.
Problémem je také malá informovanost. Když jsem jednomu kolegovi pomáhal nastavit kmail, aby mohl odeslat email sému cvičícímu, dozvěděl jsem se, mimo jiné, že pro to abych mohl vůbec mít nějaký software v linuxech musím si ho sám zkompilovat a takového softwaru je všeobecně málo. To mě celkem pobavilo, asi chudák neslyšel o binárních distribucích našlapaných až po strop všemožnými alternativami všemožných produktů.
Linuxová komunita je spolek podivínů, z větší části omezujcích se jen na svůj píseček. To co se děje mimo něj je moc nezajímá a to že by na své pískoviště pustili někoho dalšího, aby si s nimi mohl stavět bábovičky jim je mnohdy proti srsti. Chceš si stavět? man babovicka ;) (musím se přiznat, jsem úplně stejný).
Komerční produkty mají lepší zvuk. Celkem mě uzemnil názor: "Windows Vista je nejlepší, prostě víc věřím komerčnímu softwaru, oni vědí co dělají" no zda vědí u Microsoftu co dělají o tom polemizovat nebudu. To jestli je Vista nejlepší to taky nevím, neviděl jsem ji a ani po tom moc netoužím. Stačilo mi vidět ten lunapark XP :).
V čem je chyba? Za prvé: Bill Gates byl na správném místě, ve správný čas, se špatným produktem.
Za druhé: Linuxová komunita je v některých směrech jako celek zabedněná. Snaží se na sebe upozorňovat, ale podle výsledků špatným způsobem.
Problém tkví také v tom jak komunita informuje běžné uživatele. Děláme to moc odborně. Uživatele nezajímá jak co funguje, hlavně když to funguje. Správným postupem by bylo ukázat, že to umíme lépe a přesně tak jak to běžnému uživateli bude vyhovovat. Tady však zákonitě narazíme na problém celkové otupenosti a smíření se uživatelů s tím, že lépe to nejde a proto nemá smysl zkoušet něco jiného, navíc pokud jsme to v životě neviděli a používají to jen ti programátoři a odborníci na počítače.
Řešení? Těžko říct, Vista je za dveřmi, spousta lidí co v poslední době začínala koketovat s Linuxem se na ní vrhne jako na spásu světa. Pozitivní bude, že ubyde lamiček :), negativní je že ubyde i těch kteří by to chtěli myslet vážně. Prodejcům stoupnou zisky za nové železo :). A komunita? Ta se bude dál snažit křičet, ale řečí které rozumí jen málokdo mimo ni samou.
Tiskni
Sdílej:
ssh -X můj_server
, jen mi nejela česká klávesnice. Jo tohle mě už taky vrtalo hlavou... co až bude GNU/Linux slušně řečeno BFU friendly.... pak asi opravdu *BSDJen tak pro informaci, FreeBSD nebo NetBSD nejsou o nic min BFU friendly nez Slackware (spis jeste vic). Mala rozsirenost jeste neni synonymum pro "hardcore". A jestli se ti styska pro BFU-dotazech, tak staci navstivit nejake FreeBSD forum, protoze to si presne vyhlidly lamy, co je jim linux "malo hardcore". Pro ty mene chapave: netvrdim, ze uzivatele FreeBSD jsou lamy, ale ze hodne lam se presne kvuli kecum o "cool" a "hardcore" vrha na FreeBSD, aniz by v tom pro ne osobne byl nejaky prinos. A proc taky ne, nainstalujete to podle navodu, hodite na to KDE (Gnome) a jedete stejne jako v jakemkoliv linuxu, jen proste navstevujete jina diskusni fora, to je asi tak vsechno. Za chvili bude nejvic "hardcore" pouzivat hlavu, tuzku a papir :P
Casem mozna budeme vzpominat, jak byl kdysi linux stejne hardcore jako nase soucasna *BSD.Co ma jako znamenat "hardcore"? Ze nebude nic fungovat, dokud do toho clovek nevenuje tejden prace? Nevim, proc by na tohle mel nekdo vzpominat, cim driv to bude pryc, tim lip. Protoze krome toho, ze sem tam neco normalne v linuxu fungujici v *BSD nefunguje (tu zvukovka v FreeBSD, tu K3B v NetBSD), nevidim nic "hardcore" (krome kecu), ani na Linuxu, ani na *BSD (aspon na tech dvou, co jsem mel tu cest). LFS mozna hardcore je, pro nekoho mozna Slackware, i kdyz i to znamena spis miru osobni lenosti a investovane energie. Krome vyvoje vlastni distribuce nebo vlastnich aplikaci nejsou uzivatelske distribuce "hardcore" ani trochu. Ze zvanilove tohle slovo uz davno devalvovali a aplikuji na cokoliv, co neni tolik popularni - a tim padem spustit okno s terminalem a napsat emerge blabla uz dost "hardcore" neni, zato prakticky totez ve FreeBSD uz hardcore" je daleko vic :P BTW nejvic "hardcore" co jsem kdy zazil, bylo sehnat drivery pro Windows (ME & XP) na nejaky notebook (jesteze jsem mel po ruce Kanotix).
Propagace obecně, jak to tak vidím já, netvrdím, že nutně správně:
Pokud se setkáte s potenciálním zájemcem o Linux, tak jde o to, co chci propagovat. Pokud sebe, zahrnu ho slovy, která nikdy neslyšel, ukážu mu jak umím bleskurychle napsat na terminál tajemnou formulku, která způsobí, že se na terminálu objeví další, pro něj naprosto nesrozumitelné údaje. Získám si pověst mocného čaroděje (i když třeba jediný, co jsem provedl, byl ping). A Linux u něj získá pověst systému pro cvoky. Nebo mu ukážu, že tam jde strčit cd s filmem a ono to začne hrát a že si může při tom klepnout na "stop" a "play". Možná by bylo hezké, kdyby to bylo se zájemci jinak, ale u většiny to jinak nebude. U většiny, né u naprosto každého.
Student IT by měl vědět, co je to GNU. Ostatní to vědět asi nebudou, stejně jako každý neví, co je kontrapunkt, ablativ, ξ… v jiných oborech. nejen Linux, ale ani počítače nejsou pro většinu lidí středem světa a něčím, čemu by chtěli věnovat svůj čas a síly.
Vynechávám to, je-li to dobře a nebo špatně a jestli se má Linux snažit přizpůsobit a nebo ne. Sám si myslím, že jde dobrou cestou, když zachovává možnost pracovat „hard“ a přidává možnost „soft“.
LVT
(laboratoř výpočetní techniky, honosný název pro helpdesk, servis a rozesílání e-mailů) provozuje na absolutních šunkách s 15 CRT monitorem. Co to je konkrétně vám neřeknu, výpis /proc/cpuinfo
ani jiné si nepamatuju. Windows stanice zato fungují na mnohem lepších strojích a teď nově mají i Delly s 19kou LCD. To se potom srovnává.
Zadruhé grafické prostředí v GNU/Linux je potřeba si nastavit. Sice na lištu do Gnome (preferuji KDE) někdo prozřetelně nasypal nejpoužívanější programy, tím ale snaha o zvýšení použitelnosti skončila. Např. rozumně připojit flashdisk občas nejde (různé disky vytváří různě zařízení sdx1-n nebo jen sdx) a na mount je potřeba root.
Vždyť vytuněný linuxový desktop by byl (zejména na té 19 monitoru) myslím pro mnohé rozumnou alternativou k windows. Takhle se ale dobré jméno GNU resp. GNU/Linux neudělá, pro mnohé je to systém, který "taky trochu funguje".
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.