Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 15:38
BTW: dneska zatkli1 Ivánka Langerů, který uzavíral ty smlouvy s Microsoftem. Bohužel v tom jede mnohem víc lidí, takže dá ještě hodně práce, než se ve státním sektoru ČR něco změní…
[1] sice kvůli jinému případu, ale aspoň něco
Nebo správce disků, ve kterém nešlo(nejde?) pořádně formátovat disk, protože vyhodí chybu.
Buď rád, že tam vůbec nějaký grafický "správce disků" je.
Pokud se nemýlím, tak dříve nebyl. Stejně jako např. GUI pro nastavení firewallu (musí se doinstalovat GUFW) a celkově nějaké rozumné GUI pro správu systému.
mezi normalnimi lidmi - skola, knihovna, cajovna ci kavarnaJa myslim, ze tohle ma celkem slusnou vypovidaci hodnotu i pro jine diskuse
já bych v marketingu úplně vypustil ono slovíčko Linux.. V Googlu ho taky z marketingových důvodů vypustili. A v Applu zase vypustili slovíčko UNIX
mezi normalnimi lidmi - skola, knihovna, cajovna ci kavarna...stavím sa, že chodíš do knižnice či čajovne aby si vyzeral nadpriemerne inteligentne a normálne, ale aj v tej futbalovej krčme by ťa odhalili, len čo by si otvoril ústa
Masox je kopa sracek. Dlouho jsem si myslel, ze je to to nejlepsi (pamatuju si z dob Tigera), ale je plny chyb horsich jak na widlich. Treba cestina ve Finderu s UTF8 a NFS. Slozky, ktery maj diakritiku (korektne zobrazenou), nejdou rozbalit. V terminalu bez problemu, v programech nepouzivajici Finder taky. Problemy se stabilitou, porad neco mrzne a samo se vypina. Zkousel jsem Mac Pro (hlinikova krabice, ne odpadkovej kos) a MacBook Pro s OS X Mavericks.
No mňa zas oslnil Linux svojimi nekonečnými možnostiami a rozmanitosťou, to bola láska na prvý pohľad.Linux byl pro nás denní chleba a rozmanitost v uživatelském prostředí pro laptop tehdy moc neoslňovala. Možností byla spousta, ale oproti OS X nefungovaly ani relativně základní věci. V základní použitelnosti vedl OS X jak nad Linuxem, tak nad Windows. Všechno má svoje chyby, ale první dojem co do vzhledu i funkčnosti vyhrával Apple na plné čáře a prakticky jediný důvod se mu vyhnout byla oddanost open source. Možná to srovnání není úplně fér, protože všichni víme, jakým způsobem Apple vyřešil problémy s hardware typické pro Linux i Windows. Jenže kluci dělali serverový Linux a koupit si MacBook s OS X znamenalo přestat věčně ladit hardware a GUI a mít víc času na server, tedy na opravdovou práci. Proto byl OS X pro ně OS X tak atraktivní.
Takto potom ľahko vznikne kopa rôzných štandardov, ktoré sú v podstate rovnake veci ale absolutne nekompatibilne. To je podobná situacia aka bola s nabijačkami mobilov. Z toho vzniklo len veľa odpadu. Čo sa týka moralky, tu ide skôr o zarobenie peňazi a klamani o tom,že aký je výrobca úžasny.
Vidis a ja mam s apple zkusenosti od zacatku devadesatych let, vcetne tehdejsiho appliho unixu (predmasoxoveho) a spolehlivejsi hw ani sw neznam.Nevim teď přesně, kterej OS myslíš, ale jestli starej Mac OS před Mac OS X, tak to nebyl UNIX.
Vidis a ja mam s apple zkusenosti od zacatku devadesatych let, vcetne tehdejsiho appliho unixu (predmasoxoveho) a spolehlivejsi hw ani sw neznam. Jisteze tam jsou chyby, ale kdyz to srovnas s windowsama ci linuxem (a pokud mluvis o gui vyfikundacich tak treba s gnome) tak je to nebe a dudy. Ve prospech apple. Jen to holt neni cele foss a stoji to penize.
To s nestabilitou OS X je pravda, hodně lidí si na to teďkon stěžuje. I taková ta mírně snobská třída Apple-bloggerů už to ventiluje, takže na tom něco bude. Vypadá to, že je to postupná degradace během pár posledních let, takže jestli máš zkušenosti ze starších verzí, tak tam to třeba ještě dodrbaný nebylo. Buď na to Apple sere a soustředí se na ty mobilní voloviny, nebo mají nějaké problémy s vývojem/QA.
Onehdy jsem četl nějaký obsáhlý blog* kde nějakej power user nebo vývojář vypočítával co všechno ho tam sere, a byly tam věci jako nestabilní wifi a síťovej démon, crashe a tak. Psal tam, že restartuje minimálně jednou denně, což pro mě teda bylo absolutní WTF, protože systém, kde je crash/vynucenej reboot denně, to mi přijde naprosto šílený. Za to bych vykopal i Windows, ne to OS kterej podle marketingu výrobce prej "just works". Očividně ne v posledních verzích.
Bohužel jsem si to nezaložil, takže no idea kde jsem to vzal.
Diky, resvport jsem zkousel puvodne, kdyz byl nespravne nastaveny NFS server. Ale ted uz neni potreba. Co me ale zarazi je to nfc - chapu to spravne, ze jde o dalsi typ UTF8? Ja si naivne myslel, ze UTF8 je proste UTF8. A hlavne pokud se to spravne zobrazi a soubory fungujou i ve Finderu spravne, jen ty slozky nejdou rozbalovat, neni to proste jen blba chyba ve Finderu? Nebo je to chyba na strane serveru, ktery posila nesmysly?
Problem se tehdy vyresil sam (kolega z firmy odesel), takze to nemuzu vyzkouset.
Ja kdyz se kolem sebe rozhlednu mezi normalnimi lidmi - skola, knihovna, cajovna ci kavarna... tak ma snad pulka lidi apple.No, nevím jak u telefonů a/nebo tabletů (ty víceměně ignoruju), ale u počítaču, resp. notebooků, bych se nikdy neodvážil tvrdit, že polovina normnálních lidí má Apple (když už, tak třeba že polovina normálních lidí má nějakou levnou rozvrzanou příšernost, většinou značky Acer, ASUS nebo HP, kterou používá spíš jako přenosný desktop než notebook). Co pozoruju v okolí (a předesílám, že už dávno nenavštevuju školu a v čajovně jsem byl jen jednou), tak Apple mívají lidé, co nemusí řešit peníze (případně lidé, kteří se tak pokoušejí alespoň vypadat) a pak profesionálové z oborů jako grafika či typografie, plus Apple nadšenci (ti mají většinou víc iVěcí) a ti, co studovali na zahraničních/cizojazyčných školách, kde se vyskytují Američané a penetrace hadrwaru od Apple je tam tudíž mnohem větší než v těch běžných českých.
Linux není rozšířen hlavně kuli tomu že nejsou na linux k dispozici profesionální aplikace.
Kdo přijde na jméno společnosti o které mluvím a jejího generálního partnera, těch dob stále studenta na Harvardu má u mě pro svůj tým pět bludišťáků.
Kdo přijde na jméno .... jejího generálního partnera,Václav Klaus?
vygradoval v otevřený dopis hobystům, ve kterém se tehdy ještě generální partner společnosti rozčiloval nad tím jak to není fér, jak jsou zákazníci zloději, no v podstatě prskal nad tím jak jeho bundlovací strategie nefunguje i když ji tak geniálně vymyslel. Dokonce vyhrožoval s tím že se psaním softwaru pro tehdy dostupný HW sekne, protože se mu nezaplatí jeho vývoj a odejde z biznisuFreetard detected. Ten chlap měl přece úplnou pravdu (teda třeba až na to, že třeba nesplnil tu hrozbu a nezapíchl to - jenže to neznamená, že máš pravdu ty).
Ten chlap měl přece úplnou pravduJo a v čem? Že kvalitní software nebude vznikat bez těžkých investic a bez jeho firmy? Zajímavé že všichni ti freetardi se na brejlatého krokota vyprdli a radši napsali svůj vlastní BASIC. Mimochodem jedny z prvních svobodných projektů ještě dávno před vznikem hnutí pro svobodný software. A nebo v těch $40,000 co údajně měl investovat do vývoje Altair BASICu? Dneska už se ví, že to s Allenem flákali na Harvardském PDPčku jež bylo sponzorované Defense Advanced Research Projects Agency. (Neměli ani Altair a jeho emulaci na PDP-10 musel Paul Allen napsat) Když se na to přišlo, všichni samozřejmě měli příslušnou radost. Jediný koho platili byl Monte Davidoff který do BASICu napsal rutiny pro FP aritmetiku. Další student Harvardu. Číslo si naprosto vycucal z prstu a je to důkaz pouze a jedině toho, že nejbohatším mužem planety se člověk rozhodně nestane, pokud putuje po krajině a šíří pravdu, lásku a rodinou pohodu. Co otevřel hubu, od těch dob z ní lezou pouze lži a až ji zavře tak zas přestanou.
Operační systémy, jak je dnes "známe" - tedy ty určené pro interaktivní práci - už přece existovaly - včetně Unixu. V Xeroxu už měli i GUI...Jasně, ale šlo o doménu sálových počítačů či minipočítačů (ve skutečnosti klidně o velikosti skříně, viz slavné PDP-8). To si rozhodně nikdo nekoupil domů. Nebo o tom aspoň nic nevím. Já ani nikde záměrně netvrdím, že Altair 8800 byl první počítač. On to totiž dokonce nebyl ani první mikropočítač. Ale rozhodně byl první za takovou cenu a s takovou dostupností, že si ho mohly dovolit domů i úplně obyčejní nadšenci do elektrotechniky. Viz HCC. To bylo právě kolem Altairu.
přibližně v té době G. Kildall dokončoval CP/M - opravdový OS pro podobné počítačeNevím kdy to dokončil, ale CP/M v2.2mits hlásí copyright z roku 1980. Pokud se nemilým tak je to až po zániku (nevím jak dávno, ale řekl bych že chvilku jo) firmy Micro Instrumentation and Telemetry Systems. Takže s BASICem se nějakou dobu muselo žít. Ale jinak ještě když byl MITS naživu tak krom BASICu dodával taky jistý Disk Operating System, že?
Určitě se později našli takoví uživatelé, kteří jej provozovali na Altairu s rozšířenou RAM a řadičem FDD...Samozřejmě. Ale FDD bylo drahé (zezačátku prej dražší než samotný Altair). To si mohli zase dovolit pouze podnikový uživatelé. Ale CP/M se už dodával i na disketách.
Ono by hlavně bylo potřebné dát tomu slušný marketing. Asi by se to někomu nelíbilo, ale já bych v marketingu úplně vypustil ono slovíčko Linux. Prostě bych nabízel počítače s operačním moderním systémem Ubuntu od společnosti Canonical. BFU nechce a nepotřebuje vědět, jaké jádro má ten systém pod kapotou.Jinak tohle je špatná úvaha. Kdo by takové věci jako měl? Canonical? Nějaký distributor? Prodejce? Nebo snad dobrovolníci?
Něco takovýho má moje Lenovo, ale nainstalovat se to dá jen z widlí
Problém je v tom, že ľudia chcu systém bez údržby a nechcu sa s tým zaoberať. Niektorí možno považujú staranie sa o systém ako službu počítaču. Iní zase nerieša bezpečnosť a podobne.
Asi je zbytočné o tom písať.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.