V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
key "Alt+Ctrl+KP_Divide" aumix -v -5 # lower volume key "Alt+Ctrl+KP_Multiply" aumix -v +5 # raise volumeaumix nemám nainštalovaný, tak ho inštalujem a ono to funguje, stačí stláčať Alt+Ctr+KP_Divide paráda :) Nižšie v konfiguráku ešte natrafíte na nastavenia hlasitosti multimediálnymi klávesami. No chcelo by to aj také to klikacie ovládanie zvuku. V zdrojoch softvéru som našiel volti. Dobre nainštalujem ho a kde s ním? Vytvorime si v ~/.icewm súbor startup a napíšeme doňho volti & stačí logout opätovné prihlásenie a už tam máme ikonku na ovládanie zvuku.
prog XTerm xterm xterm prog Iceweasel iceweasel iceweasel prog Netbeans /usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/superkaramba netbeans prog Pcmanfm /usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/kblocks pcmanfmDefault ikonky hľadá v /usr/share/pixmaps, po zmene reštartujeme IceWM.
key "Alt+Ctrl+t" xterm key "Alt+Ctrl+n" netbeans key "Alt+Ctrl+e" nedit key "Alt+Ctrl+g" gimp key "Alt+Ctrl+b" iceweaselSkripty alebo programy ktoré chcete spúšťať pri odhlásení umiestnite so do súboru .icewm/shutdown
Tiskni
Sdílej:
ach ale som ja za chuja:) som klikol spatne namiesto dobre v hodnoteni:(
sry
D.
Ja viem že užívatelia KDE budú proti pomalosti namietať, ale skúste na mesiac Mate a potom sa vráťte späť.Ano, zpět jsem se vrátil rád.
amixer set PCM 1.5dB+
Podobny osud ta postihol ako mna. Uz par rokov, z casu na cas, dam sancu KDE a Gnome na cca tyzden a vzdy sa zrazu ocitnem pri fluxbox-e . Stroj by utiahol aj podstatne narocnejsie veci, ale co sa tyka moznotsti, jednoduchosti (nastavenia) a hlavne a este raz hlavne prehladnosti, tak nad fluxbox niet z mojho pohladu. A ako tak pozeram, tak icewm je na tom velmi podobne a zrejme by som krok vedla nespravil, ak by som ho nahodil namiesto fluxbox-u.
Jedinu taku poznamku mam k tomu kopirovaniu scriptov do .icewm/shutdown alebo vo vseobecnosti kdekolvek nestandartne. Som toho nazoru, ze symbolicke odkazy su tou spravnou cestou. Predsa len je mozne skript, ktory sa ma spustit pri ukkonceni pouzivat aj bezne v urcitych situaciach a ak mam nieco upravit na tom skripte, tak ho upravim na jednom miesto a vsade je to aktualne. Ale to ti nemusim vysvetlovat. :)
Jedinu taku poznamku mam k tomu kopirovaniu scriptov do .icewm/shutdown ...Zle si ma pochopil, to je súbor odkiaľ len spúšťaš skripty a programy.
/usr/bin/niečo /usr/bin/dačo ...
Zle som si to precital, pises o subore a nie o adresari. Moja chybu, prislo mi to dost stupidne, ak by to tak muselo byt a asi by tam taka vychytavka dlho neobstala. :)
Možná ho taky zkusím, ale nejdřív se nechám trochu přemlouvat dalším zápiskem od tebe o tomto WM. Díky!
ze budes popisovat HerbstluftwmVydržal som pri ňom dva, tri dni, je celkom fajn, teda stále ho mám ešte nainštalované, ale až sa mi IceWM náhodou nezhnusí kvôli niečomu s čím bude problém pohnúť, tak pôjde preč
Kam se na tohle hrabu s Fluxboxem
wallpaper=/home/petr/Obrázky/Pozadí/Firefox_wallpaper.png
. Jenže, je tu drobný problém, který je pravděpodobně daný tím, v jakém pořadí se jednotlivé konfigurační soubory načítají.
Nejdřív se načte standardní téma a potom teprve obrázek na pozadí. Chtěl bych se zeptat zda někomu funguje ten standardní postup uvedený v dokumentaci. Vzhledem k tomu, že dokumentace většinou funguje, tak jsem někde udělal chybu, ale zatím nevím kde.
Děkuju Petr