Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

key "Alt+Ctrl+KP_Divide" aumix -v -5 # lower volume key "Alt+Ctrl+KP_Multiply" aumix -v +5 # raise volumeaumix nemám nainštalovaný, tak ho inštalujem a ono to funguje, stačí stláčať Alt+Ctr+KP_Divide paráda :) Nižšie v konfiguráku ešte natrafíte na nastavenia hlasitosti multimediálnymi klávesami. No chcelo by to aj také to klikacie ovládanie zvuku. V zdrojoch softvéru som našiel volti. Dobre nainštalujem ho a kde s ním? Vytvorime si v ~/.icewm súbor startup a napíšeme doňho volti & stačí logout opätovné prihlásenie a už tam máme ikonku na ovládanie zvuku.
prog XTerm xterm xterm prog Iceweasel iceweasel iceweasel prog Netbeans /usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/superkaramba netbeans prog Pcmanfm /usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/kblocks pcmanfmDefault ikonky hľadá v /usr/share/pixmaps, po zmene reštartujeme IceWM.
key "Alt+Ctrl+t" xterm key "Alt+Ctrl+n" netbeans key "Alt+Ctrl+e" nedit key "Alt+Ctrl+g" gimp key "Alt+Ctrl+b" iceweaselSkripty alebo programy ktoré chcete spúšťať pri odhlásení umiestnite so do súboru .icewm/shutdown
Tiskni
Sdílej:
ach ale som ja za chuja:) som klikol spatne namiesto dobre v hodnoteni:(
sry
D.
Ja viem že užívatelia KDE budú proti pomalosti namietať, ale skúste na mesiac Mate a potom sa vráťte späť.Ano, zpět jsem se vrátil rád.
amixer set PCM 1.5dB+
Podobny osud ta postihol ako mna. Uz par rokov, z casu na cas, dam sancu KDE a Gnome na cca tyzden a vzdy sa zrazu ocitnem pri fluxbox-e . Stroj by utiahol aj podstatne narocnejsie veci, ale co sa tyka moznotsti, jednoduchosti (nastavenia) a hlavne a este raz hlavne prehladnosti, tak nad fluxbox niet z mojho pohladu. A ako tak pozeram, tak icewm je na tom velmi podobne a zrejme by som krok vedla nespravil, ak by som ho nahodil namiesto fluxbox-u.
Jedinu taku poznamku mam k tomu kopirovaniu scriptov do .icewm/shutdown alebo vo vseobecnosti kdekolvek nestandartne. Som toho nazoru, ze symbolicke odkazy su tou spravnou cestou. Predsa len je mozne skript, ktory sa ma spustit pri ukkonceni pouzivat aj bezne v urcitych situaciach a ak mam nieco upravit na tom skripte, tak ho upravim na jednom miesto a vsade je to aktualne. Ale to ti nemusim vysvetlovat. :)
Jedinu taku poznamku mam k tomu kopirovaniu scriptov do .icewm/shutdown ...Zle si ma pochopil, to je súbor odkiaľ len spúšťaš skripty a programy.
/usr/bin/niečo /usr/bin/dačo ...
Zle som si to precital, pises o subore a nie o adresari. Moja chybu, prislo mi to dost stupidne, ak by to tak muselo byt a asi by tam taka vychytavka dlho neobstala. :)
Možná ho taky zkusím, ale nejdřív se nechám trochu přemlouvat dalším zápiskem od tebe o tomto WM.
Díky!
jedine co mi chybi je nejaka vlastni implementace sys tray.
.
Zase IceWM se da docela dobre hackovat, takze si tam muzes cokoliv dopsat (akorat ti nepreji to priserne Xlib).
ze budes popisovat HerbstluftwmVydržal som pri ňom dva, tri dni, je celkom fajn, teda stále ho mám ešte nainštalované, ale až sa mi IceWM náhodou nezhnusí kvôli niečomu s čím bude problém pohnúť, tak pôjde preč
Jinak fajn zápis, pár lidem jsi právě usnadnil život!
Kam se na tohle hrabu s Fluxboxem 
...budem mít balkóny zasklený trojitym sklem a na nich dvě houpací křesla
wallpaper=/home/petr/Obrázky/Pozadí/Firefox_wallpaper.png. Jenže, je tu drobný problém, který je pravděpodobně daný tím, v jakém pořadí se jednotlivé konfigurační soubory načítají.
Nejdřív se načte standardní téma a potom teprve obrázek na pozadí. Chtěl bych se zeptat zda někomu funguje ten standardní postup uvedený v dokumentaci. Vzhledem k tomu, že dokumentace většinou funguje, tak jsem někde udělal chybu, ale zatím nevím kde.
Děkuju Petr