Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 12:37
Následuje hrubý seznam věcí, které byste neměli nikdy dělat - vedou dříve či později ke zhroucení systému. Zde vycházím z Ubuntu, ale věřím, že uvedená pravidla "lze aplikovat" na jakýkoliv Linux (nedělejte to!).
Manuály jsou pro prďochy, nic v nich není, takže je nečtěte.
Google je pouze dočasná módní záležitost, ono je to přejde. Nemá cenu ho používat.
Pokud si přidáte zdroje, které jste někde našli na internetu, systém bude vrnět blahem. Hlavním poškozeným bez advokáta bude databáze nainstalovaných balíčků, kde budou kolidovat nainstalované balíčky, jejich vzájemné závislosti, jejich verze a případně dokonce verze distribucí.
Nespokojte se s ubohými dvaceti, třiceti zdroji, přidávejte nové, pokud možno pro stejný software (typicky KDE). Systém se vám odvděčí.
Smažte všechny balíčky, které neznáte. Použijte k tomu filtry, které vám ukážou zastaralé či lokální balíčky, a ty odinstalujte. Soustřeďte se zejména na nepotřebné systémové balíčky.
Protože chcete dosáhnout specifického efektu, smažte obsah adresáře /var/cache/apt/.
Pokud se ten nahlouplý správce balíčků brání odstranit vámi vybraný zbytečný balíček, přečůrejte ho a smažte soubory ručně.
Stále sledujte zcela nejnovější verze softwaru a snažte se je nainstalovat. Používejte v kombinaci s pokynem "Přidávejte nové zdroje".
Pokud vyjde nová verze distribuce, upgradujte ze svého používaného systému.
Pracujte jako root, je to nejrychlejší a všechno máte po ruce.
Když už jste jednou root, software instalujte podle chuti kamkoliv do adresáře, např. do /bin, /boot nebo třeba /etc.
Pro všechna data, tj. systém, uživatelská data, případně další adresáře, používejte jeden diskový oddíl. Pokud to zvládnete, odkládací oddíl zrušte a vytvořte odkládací soubor na stejném oddíle, jako máte data.
Počítač vypínejte stiskem tlačítka Power na bedně.
Zálohy dělají jenom amatéři a srabi, což vy nejste. Kašlete na ně.
Pokud se objeví nějaký frajer, který vám bude tvrdit, že to děláte blbě, je to zamindrákovaný linuxák, takže ho ignorujte. Je to jistě asociál s patologickými sklony a nemá ponětí o tom, jak to ve světě (IT) chodí.
A bonus na závěr: Hlavně přemýšlejte - tak, jak to děláte v práci nebo ve škole, tak přemýšlejte při každé činnosti, i při práci s Linuxem nebo čtení příspěvků na internetu.
Dotazy?
Tiskni
Sdílej:
Proti systému na jednom oddílu asi nemá nikdo nic. Ale třeba /home by to oddělit chtělo... :-P
/boot: noatime,nosuid,noexec,nodev,sync,ro /: noatime /usr: noatime,nodev /var: noatime,nosuid,nodev /tmp: noatime,nosuid,noexec,nodev /home: noatime,nosuid,nodevJe to jasné, nebo se tu mám ještě vykakat?
Počítač vypínejte stiskem tlačítka Power na bedně.Vzhledem k ACPI je to ten úplně nejjednodušší a současně bezpečný způsob, jak počítač vypnout. Pro správné frajery mám jednu "adrenalinovější" metodu: Vypínejte počítač zásadně příkazem
poweroff
na některém z mnoha otevřených terminálů v oknech. Největší adrenalin to poskytuje, když jsou některé z těchto terminálů připojeny ke vzdáleným serverům (pochopitelně jako root), nejlépe někde v zahraničí.
poweroff
, shutdown -h
, init 0
nebo něčeho podobného.
Jak všedního dne? Nejlepší je pátek, kdy už jsou všichni ... tam
Kompilujte! Všechno kompilujte, programy stahujte jako archivy .bz2 nebo .tar a instalujte pomocí make install.To mi nemusíš říkat dvakrát
Dotazy?Mám dotaz: Vedla tě k napsání tohodle blogu nějaká konkrétní událost?
rm -rf /
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.