Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 04:55
V českém jazyce prakticky neexistuje seriózní portál o Informačních technologiích - především o počítačovém hardware. Pokud snad čtete weby typu Extrahardware.cz nebo Pctuning.cz jsou pro vás určeny následující řádky. Jejich autoři jsou banda břídilů, kteří IT problematice rozumí zrhuba pohledem čtenáře Computeru (pro ty co neznají, jedná se o takové počítačové Brávíčko).
Není to tak dávno co jsem se tu pohoršoval nad jakýmsi VIP článkem, kde byly za VIP snad označovány osoby, které své čtenáře vytrvale krmí počítačovými bludy a nesmysly. Obratem jsem byl vyzván k podložení svého tvrzení o nekompetentnosti dotazovaných osob. O to jsem se pokusil na náhodně vybraném publikovaném článku, ve kterém autor předvedl, že nerozumí problematice EFI/UEFI, BIOSu, GPT, dělení disku a procesu bootování x86 počítačů, což mu ale vůbec nevadilo o této problematice psát. To jsem ještě netušil, že dotyčný VIP - pan Vágner (Extrahardware) se dokonce osobně přijde dohadovat o tom, co je to EFI/UEFI:Mám tu třeba prezentaci od Gigabyte na desky s P67 a H67, u kterých v BIOSu navíc přibyla volba EFI boot, se kterou je i to možné, ale obávám se, že je to do uvedení Sandy Bridge zatím pod NDA. Desce s BIOSem to jinak nevadí, protože disk s GPT dokáže vnímat postaru tak, jako by na něm byl MBR, a taky z něj takovým způsobem bootovat. Že se díky tomu mohou načíst zavaděče, které už umí pokračovat s GPT, a že to některé OS umí, je věc jiná. Pokud to budeme brát takto, pak můžeme říct, že BIOS umí bootovat z disku s GPT.V tuto chvíli můžu s klidem říci, že pan Vágner v tom vůbec není sám. Jeho kolega od konkurence pan Carda (PCTuning) několik dní poté také předvádí, že příliš nechápe co to UEFI je:
I když jsem v předchozí kapitole EFI řekl, že BIOS je mrtev, Gigabyte stejně jako například Intel své nové desky stále vybavuje pouze klasickým BIOSem jak jej již dobře známe.Pan Carda (PCTuning) bohužel dosud nestačil zaregistrovat, že Intel na svých základních deskách používá EFI již od roku 2005 a chipsetu Intel 945G. Když pak Vágnerův kolega pan Kahánek (Extrahardware) opět o pár dní později (již po výměně názoru zde na Abclinuxu) opět prezentuje na portále Extrahardware úplně stejné nesmysly, začínám přemýšlet, jestli si z nás chlapci nedělají legraci:
Jako jeden z mála výrobců se Gigabyte rozhodl zachovat původní prostředí BIOSu. Nebude to již však trvat dlouho a na nejnovější modely pro procesory Sandy Bridge budou vydány EFI. Jelikož BIOS u základních desek Gigabyte zná už mnoho z vás, nebudu ho rozebírat nijak podrobně. Kvůli diskům větším než 2,2 TB je tu však (stejně jako u desek Intel s čipsety 6 series) položka UEFI boot. Ta pomůže zavaděči Windows nabootovat i 3TB systémového disku (nebo také většího).Komedie v podání pana Vágnera (Extrahardware) navíc pokračuje i zde na Abclinuxu:
Dobrý. Čekám teda na vaši zasvěcenou interpretaci toho, cože to je teď na deskách Gigabyte, když to není BIOS s EFI nadstavbou pro disky.
Tak tady se teda nerozeznává deska s EFI od desky s BIOSem podle toho, jestli má textové rozhraní nebo GUI, ale podle toho, jestli je někde v menu zahrabaná položka EFI boot? Proč se potom na uefi.org tvrdí, že EFI může běžet místo BIOSu nebo i nad BIOSem? A má to tedy znamenat i to, že nejde udělat BIOS, nad kterým poběží jen některé funkce UEFI, ale jen celé UEFI? A je možné implementovat jen některé funkce a někdo to udělá, znamená to, že už to není deska s BIOSem, ale deska s UEFI? Nebo se to jako má znamenat, že pokud Intel EFI/UEFI na deskách a čipsetech používá už pět let, mají to automaticky i ostatní? Proto nikdo od Gigabyte na dotazy, kdy bude mít Gigabyte desky s UEFI, nikdy nereagoval ve smylsu Gigabyte přeci už UEFI má, jen nemá GUI, ale všichni odpovídají jen Gigabyte někdy mít bude? Proto i PR přes desky přímo od českého zastoupení Gigabyte (tedy nikoliv z nějaké najaté agentury, která neví, která bije) tvrdí, že na UEFI zatím nechtějí přecházet a nadále budou používat BIOS s možností EFI boot? Proto se Asus i MSI chlubí UEFI deskama a jen Gigabyte o UEFI mlčí jak zařezaný a dál mluví všude jen o BIOSu? Proto Gigabyte s velkou slávou teď oznámil, že k BIOSu u desek pro Sandy Bridge dodatečně přidal podporu EFI boot, i když jejich desky UEFI mají a tím pádem by to teda měly umět? Nebo to znamená, že jedním updatem biosu týden před premiérou Sandy Bridge přešel u desek s čipsety x67 z BIOSu na UEFI?
Ano, odkaz na EFI ve Wiki, odkud to jen všichni v článcích o EFI jak tupí přepisují nebo přímo kopírují. A co jako s tím? :| Je to kýžený důkaz, že když je někde v menu položka EFI Boot, tak tam není BIOS ale EFI? A že jsou všichni včetně samotného výrobce krom osazenstva ABClinuxu mimo, když tvrdí, že nové desky Gigabyte nemají UEFI, ale pouze BIOS s podporou EFI Boot?Zásadní problém pana Vágnera (Extrahardware), pana Kahánka (Extrahardware) , stejně jako pana Cardy (PCTuning) a jim podobných srandistů z obou zmíněných webů je, že UEFI považují za omalovánky a BIOS za textové rozhraní. Základní desky Gigabyte pro Intel LGA1155 vybavené standardním UEFI firmwarem tak vesele označují za desky s BIOSEm, protože to přece má textové rozhraní a marketingové odělení Gigabytu tomů říká BIOS. Marketigová oddělení přece vždy říkají pravdu!
Gigabyte’s dual BIOS system is on this board. Yes, that is right – BIOS. No UEFI here. Well, that's not strictly true, as one of the latest BIOS updates at the time of writing (F6) implements an EFI into the BIOS, reportedly allowing bootable access to hard drives over 2.2TB. This is due to, as Gigabyte explained, that their board is actually UEFI, but without a proper GUI interface like other boards. They've used the old BIOS-style interface for now, as after years of plugging away they believe it's quick, stable and recognisable for consumers to understand.Z tohoto vyjádření Gigabytu pro Anandtech je zřejmé vše. Gigabyte používá UEFI se standardním textovým rozhraním. Prý jsou na něj zákazníci zvyklí. Položka "EFI BOOT", kterou zmiňují jak pan Vágner (Extrahardware), tak pan Kahánek (Extrahardware) usvědčuje oba pány z naprostého nepochopení toho, co je to EFI/UEFI, jak funguje, v jakém vztahu je k BIOSu. Pan Carda (PCTuning) sice položku "EFI Boot" v recenzi Gigabyte přímo nezmiňuje, a mohl by se tak bránit tím, že měl v ruce starší verzi firmwaru, která mohla být klasickým BIOSem, ale jeho perla o BIOSech na základních deskách Intel ho usvědčuje ze stejného amatérismu a neschopnosti rozpoznat EFI/UEFI, jako jeho dva kolegy z Extrahardware. Chce ještě někdo další důkaz o tom, že portály typu Extrahardware nebo PCtuning nemá smysl vůbec číst?
Tiskni
Sdílej:
...Intel se jako jeden z mála výrobců rozhodl zůstat u starého odladěného BIOSu a nezvolil cestu UEFI. Proč to udělal, to zatím nevíme. Možná chystá také UEFI, avšak už plně vyladěné pro nasazení a ne jako tomu je/bylo u Asusu či MSI, kdy po vydání bylo v UEFI obou výrobců chyb jak máku. Ti z vás, co dostali nějaké obavy kvůli diskům s kapacitou větší než 2,2 TB mohou zůstat klidní: Intel (stejně jako třeba Gigabyte) nabízí možnost UEFI boot....
Ze zvědavosti jsem projel Google a našel:
http://www.flickr.com/photos/pineo40/4178853519/
http://logout.hu/cikk/retro_multiprocesszoros_gep_bemutato/nyomtatobarat/teljes.html
Se musím přiznat, že jsem nějak nepochopil k čemu to EFI má být, když v dnešní době stejně chceme aby se načetl OS, a ten už si HW zinicializuje jak potřebuje.
Šachoval jsem akorát s tím, že by se dal na nějakou tu EFI patrišnu nahrát grub, tedy, že by nemusel být na disku. To se ukázalo jako lichá myšlenka, protože snad žádná deska nemá integrovanou paměť, kde by byla ona EFI partišna s grubem, takže stejně je potřeba mít grub na disku (zabalenej v EFI partišně). Takže jediná věc, kt. mi přišla potenciálně užitečná, se ukázala jako nepoužitelná.
Jinak tyhle HW weby už pěkně dlouho nečtu, protože sledovat, kdo zrovna asi posté objevil kolo, a nalepil mu akorát nějakou novou marketingovou nálepku mi přijde zbytečné.
diit.cz – ukázka jak překládat anglické články, které ještě ani překladatel není schopen zcela pochopit (vítej WIFTe), a nedochází mu zcela smysl vět. Navíc se překládají bez vědomí původních autorů a zásadně bez uvedené zdroje – a pokud jsou donuceni ho uvést, tak max. na úvodní stranu webu, aby to nebyl přímý odkaz. Jsou tam články naprosto mimo, většina ve stylu „jedna paní povídala, ani tomu nerozuměla“. Na druhé straně jsou grafomani.
diit.cz je zajímavý tím, že kromě pana Ježka tam fakticky (soudě pouze podle článků) technice ani hw nikdo nerozumí.nemusíš se mnou o mě mluvit jako o třetí osobě
Nepřehlížím původní články, ale bohužel přímo hw se týkají méně a mám pocit (už to déle nesleduji), že hw zaměření ustupuje – asi vzhledem k faktu, že redakce v průměru pravděpodbně umí mnohem více anglicky, než rozumí technice.hw články neustupují ani omylem. ale chápu, že třeba v době "the pirate bay procesu" se tak mohlo zdát, pak se to pochopitelně zase srovnalo.
Přestal jsem to před časem sledovat, protože to pro mně ztrácelo smysl. Tudíž pokud se něco výrazně zlepšilo, pak se omlouvám, ale podle mého rychlého nakouknutí nikoli.a o tom jsem právě psal, vyjadřoval ses k webu na základě velice zastaralých informací.
Mnohokrát jsem také nakukoval do původních anglických článků (a byl někdy kumšt je najít, redakce se snažila to ztížit), abych vůbec zjistil základní fakta o věci, o které se tam píše. V původním článku byla, na diit.cz se často nedala zjistit.znovu opakuji, že na diit JSOU ZDROJE JASNĚ UVEDEDY, jestli je nevidíš, pak doporučuji umýt monitor nebo brýle nebo tak něco. více viz obrázková příloha tohoto mého postu, více s tím udělat neumím
Na druhé straně uznávám pracovitost redakce, pouze diit.cz a ddworld.cz přinášejí 3 a více článků denně z hw serverů. o kterých vím.o ddworldu nevím co a jak píše, my píšeme někde mezi 6-10 věcmi denně, v závislosti na rozsahu a tom, zdali se v pozadí kuchtí něco většího na nadcházející dny.
Vlastní názor, či odhalení principu věci hrozilo pouze u článků pana Ježka. Nejhorší úroveň je u WIFTa, kde je zřetelné, že jde spíše o znalost angličtiny, než věci.myslím že wiftovi křivdíš. netvrdím, že je to nejlepší redaktor na světě, ani já nejsem, ale wift se dost dobře vyzná ve svých oblastech a často má v článcích původní komentáře a analýzy. pokud je nevidíš, nečteš pozorně (což připouštím u wifta bývá, rpotože je opravdu grafoman a rád se rozepisuje, když ho něco zaujme - ale právě tohle mají naši stálí čtenáři rádi). jinak wift umí anglicky skvěle, má na to dokonce i takový hezký papír z oxfordu. já nikoli, mě základy angličtiny naučily jen ty "zpropadené" filmy a seriály.
Znovu říkám, to je můj osobní pohled – nemohu argumentovat, protože o diit.cz ztrácím přehled. Přeji hodně čtenářů – a jistě většině lidí server vyhovuje.díky.
Nejhorší úroveň je u WIFTa, kde je zřetelné, že jde spíše o znalost angličtiny, než věci.Neviděl bych to zas tak tragicky. Když se občas vyskytne nějaká výraznější chyba/nepřesnost, tak je to v článku opraveno na základě diskuse a naopak jeho texty jsou psány velmi čtivou formou, což je leckdy lepší než odborník, který své vědomosti neumí pořádně formulovat.
Na výběr máme defacto kabely měděné nebo stříbrné (je to směs stříbra). Rozdíl je takový že měděný kabel má lepší poddání basů a stříbrný zas má lepší poddání výšek. Já třeba proto mám u předních sloupů kabel stříbrný, protože sou trošičku přebasované, tj. abych tento efekt zmírnil.. http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/zvuk-a-audio/clanek-vse-kolem-kvalitniho-ozvuceni-domaciho-kina-aneb-poradny-zvuk-je-zaklad-dobre-podivane-2.html Jestli tomuhle rikate, ze se blizi 100% kvalite.
To by me zajimalo, jestli i ve zdi ma kabely s cenou 2000kc/m :). Takhle to trochu kontrastuje s tou plastovou zasuvkou.
Pak je jeste jedna vec, ze nekdo tvrdi, ze slysi rozdil u kabeku za 8 litru. Tak jako jo, budiz. Ale jestli se nekdo stavi do role experta, a nevsimne si, ze existuje neco jako ekvalizer, tak to uz je moc.
Zkoušel jsem ty kabely hodit do Google a vypadl na mne typický napájecí kabel skoro za 4 litry. To už beru fakt za těžký úlet.Tak to je skvělý vtip. Jak už tu někdo říkal – ve stěně nic takového dotyčný nejpíše nemá a k tomu má s největší pravděpodobností normální plastovou zásuvku. Nedovedu si představit, jak by kabel mohl zlepšit to, co leze ze zásuvky. Ledaže by tam byla nějaká elektronika, která by dělala nějaké filtrování a stabilizaci, ale zdá se mi, že tohle je prostě předražený kus drátu. Na druhou stranu slyšitelné rozdíly v kabelech určitě jsou. Teď se chystám koupit nějaký slušnější kabel ke sluchátkům. S tím, co jsem narychlo koupil asi za dvě stovky v datartu (ještě k tomu má několik metrů) slyším rušení (hlavně cvakání hlaviček disku
S tím, co jsem narychlo koupil asi za dvě stovky v datartu (ještě k tomu má několik metrů) slyším rušení (hlavně cvakání hlaviček diskuPozor, aby to nelezlo přímo ze zvukovky. To bys pak koupil drahej kabel a nic by se nezlepšilo.).
Pozor, aby to nelezlo přímo ze zvukovky. To bys pak koupil drahej kabel a nic by se nezlepšilo.To doufám ne, protože by to znamenalo, že jsem kupoval ESI Juli@ zbytečně.
Doporučuju dřív než koupíš nějakej kabel zkusit vzít toroidní feritový jádro (radši větší než menší), kabel od sluchátek tím párkrát protáhnout a zkusit, co to udělá. Ze zkušenosti vím, že to může být velký rozdíl.Nestačila by feritová tyčka a nějak to na ní namotat (možná plácám blbosti)? Toroid po ruce nemám.
Aha, takže ty máš počítač---zesilovač---sluchátka. Vždycky platí, že signál by se měl přenášet co nejsilnější a zeslabit až v co nejposlednějším článku řetězce - protože na konci je nejvyšší šum, jehož hodnota je zhruba konstantní, a proto při slabším signálu je jejich vzájemný poměr horší.Jasně, tak jsem taky zjišťoval, kde asi bude problém.
To cvakání můžeš slyšet buď kvůli tomu, že se to přenáší přímo ve zvukovce, nebo disk při seekování dělá proudové špičky → mění se magnetické pole kolem počítače → v kabelu se indukuje rušení. Bohužel bych řekl, že to bude ten první případ, když už je v kabelu rušení, tak to bývá spíš 50Hz brum.Jsem přesvědčený, že jde o rušení. Tak jako tak tenký kabel bez jakéhokoli stínění dlouhý několik metrů zašmodrchaný vedle počítače kvalitě rozhodně nepřidá (přitom by mi stačilo půl metru).
Nejjednodušší by asi bylo připojovat sluchátka přímo do zvukovky,Nebylo. Zvukovka nemá sluchátkový výstup a minimální povolená výstupní impedance je vyšší než ta sluchátek.
případně nastavit zvukový výstup z počítače na co nejvíc, ale aby se ještě neořezávaly špičky (fujtajbl), a zeslabovat to až v zesilovači.To dělám, ale občas člověk potřebuje použít i ten zesilovač a já to prostě vnímám (bohužel, nikdo jiný z rodiny to neslyší).
Intel a AMD nejsou a asi ani nikdy nebudou vyrovnané společnosti a skuteční konkurenti. Nepoměr velikostí a vlivu Intelu k porovnání k možnostem AMD je ohromný a je to asi stejné, jako by se ČR chtělo z ničeho nic stát vedoucí ekonomikou světa a porazit USA nebo Čínu. Ale jsme rádi, že je tu alespoň vedle Intelu jedna společnost, která někde dokáže nabídnout konkurenční a vyrovnaný produkt.Skvělé. Intel a AMD nikdy nebudou skuteční konkurenti, ale je skvělé že vedle Intelu dokáže AMD nabídout konkurenční produkt
Já jsem nakonec skončil na www.ddworld.cz, který je relativně nejlepší.To jsou podle mě opisovači, před časem se tam objevil mírně přepracovaný kus mého článku o Jabberu... za což bych se nezlobil, kdybych byl uveden jako zdroj. Vtipné bylo, že v komentářích se ten člověk do krve bil za správnost statistik ohledně Jabber versus ICQ, které byly tak nějak střelené od boku, sesbírané z různých let, a nevím, co ještě. Ne, opisovače, kteří neradi uvádí zdroje, opravdu neberu jako hodnotné čtení.
jako spíše tím, že servery nadměrně čtou:D
Desky pro procesory Sandy Bridge přináší snad už jako nastupující standard novinku, na kterou jsme čekali dlouho. Ode dneška pomalu konečně začínají umírat BIOS rozhraní, jako taková. Asus a MSI přicházejí s opravdovou revolucí a nahrazují klasické BIOSy novým rozhraním EFI. Občasně značené jako UEFI (United Extensible Firmware Interface). V čem tkví hlavní změna? Především ve funkčnosti podpoře nových technologií bez omezení velikostí kapacit disků, samozřejmě také ve vzhledu a uživatelském pohodlí pro celé rozhraní.
EFI rozhraní je nastavené pro ovládání za pomocí myši a samozřejmě klávesnice, což je mohutný skok oproti klasickému BIOSu. Kde všude EFI rozhraní nalezneme? Na všech deskám pro procesory Sandy Bridge od MSI a Asusu. Později se s ním setkáme i u nové Asus Rampage III Extreme Black Edition a samozřejmě i u brzy uvedených desek pro AM3+ a X68 platformu. EFI na M4E je výborně rozpracovaný a voleb je zde dostatek.
... a být anonym je věc třetí.
O úrovni znalostí některých znechucených přitakávačů svědčí už jen to, že se tu seriózně řeší ddworld. :-\O tom tu napsal jeden člověk, a ten je exot (ačkoli pravda, semtam v něčem s ním souhlasím).
O úrovni znalostí některých znechucených přitakávačů svědčí už jen to, že se tu seriózně řeší ddworld. :-\S tím ddworldem máte teda rozhodně pravdu. Ale pozor, že to jsou jenom někteří, teda já vím tak o jednom.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.