Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.
Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.
Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.
Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně
… více »Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.
Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Tiskni
Sdílej:
http://www.theregister.co.uk/
http://inquirer.net/
(ok, tie dva su trochu bulvar)
http://www.realworldtech.com/
arstechnica.com
http://beyond3d.com/
]
techpowerup.com - testy spotřeby grafických karet (ne sestav s grafickou kartou)
. Nechápu, proč by se mněli všichni omezovat jen kvůli tomu, že existuje nějaký truhlík, který třeba nepochopí ironii.
).
No, já mluvil konkrétně o tom patentovém úřadu, který tvrdí, že vše už bylo vynalezeno. Je to taková ta klasická pověst, kterou skoro každý bere za pravdivou a pokud potřebuje předvést svou znalost kuriózních, ale pravdivých historek z temné minulosti, tak se s ní vytasí. Je to na úrovni zaručených faktů typu důchodkyně sušila pudla v mikrovlnce a pak vyhrála soud, církev tvrdila že je země placatá, a Napoleon byl prcek. Všechno jsou to ptákoviny které nemají s realitou nic společného, ale přesto se v každé druhé diskuzi k tématu najde nějaký všeználek, který si něčím podobným vyfutruje argumentaci a vyvozuje z toho dalekosáhlé závěry(nemyslím tady, myslím obecně na netu).
Ale to sem nepatří, já vím. Už mlčím
No mozna by nebylo spatny vyuzit vysoky vypocetni vykon soucasnych GPU treba k virtualizaci. GK by tak ani nemusela plnit funkci GK tzn nemusel by k ni byt vubec pripojen monitor. Ten by byl pripojen k integrovane GK.
To je tezky. GPU toho tak moc neumi, jsou to suprovy SIMD procesory, ale nic jinyho nez SIMD jim moc nejde. Muze to delat fotorealistickej rendering v realnym case nebo mit naprosto sileny vedecky vypocty ktery by na CPU trvaly nekolik hodin hotovy za minutku, ale virtualizaci to nezvladne.
Ale hiend karty od nvidie (tisic jader, desitky tisic EUR za jednu) se tak delaji, pac se pocita ze to je na pocitani a ne na kresleni.